17 důvodů, proč si (ne)pořizovat kartouzskou kočku

Jemná, klidná, samostatná a nezávislá, mírumilovná, tichá, nenápadná, přizpůsobivá. Seznamte se – toto je kartouzská kočka, nevídaná osobnost kočičího světa. Svou povahou, zajímavým původem i krásnou huňatou srstí a bystrým pohledem zaujme kdejakého milovníka koček. Při psaní bylo opravdu těžké najít aspoň něco, co můžete tomuto plemeni “vytknout”. Hodí se i pro začátečníky nebo zájemce, kteří kvůli vytíženějšímu rozvrhu nemají tolik času. A co pro vás?

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT kartouzskou kočku

 • Hodí se i pro začátečníky, kteří nemají ještě tolik zkušeností a bojí se, že by byli zahlceni požadavky na chov koček – kartouzská kočka je zcela nenáročná.
 • Díky samostatné a nezávislé povaze zvládne i chvíle, kdy jste dlouho mimo domov. 
 • Lehce se přizpůsobuje, zvládá cestování, změny či nové členy domácnosti.
 • Je inteligentní, hravá a akční, můžete ji tedy cvičit a naučit například aportování!
 • Ač její srst vypadá luxusně a huňatě, nevyžaduje žádnou velkou péči – nelíná a je extrémně dobře voděodolná. Stačí tedy občasné kartáčování.
 • Dokáže se hýbat, lovit a lézt po prolézačkách stejně jako celý den bez problémů prospat. Přizpůsobí se tedy tempu domácnosti.
 • Kartouzská kočka je velmi tichá, téměř nemňouká a když už, tak sotva slyšitelně a jemně. 
 • Nepotřebuje tolik kontaktu jako jiná plemena. Občasné pohlazení stačí, nemusíte ji dennodenně tahat v náruči a brát si ji do postele. 
 • Je nebojácná, cizí návštěvy se nezalekne a v každém prostředí se umí rychle zorientovat. Nemusíte se bát žádného plašana.
 • Kromě mírnému sklonu ke kazivosti zubů jsou to zcela zdravé a odolné kočky bez žádných častých genetických vad.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT kartouzskou kočku

 • Ne každému může její nezávislost vyhovovat – pokud hledáte oddaného non-stop mazla na klín, nejspíš by vám vyhovovalo jiné a méně samotatné plemeno. 
 • Je to dobrý lovec. Pokud bude mít příležitost, nejspíš vám bude přinášet nečekané “dary”. I její hry jsou založené na principech lovu, tedy tichém pozorování a rychlém útoku.
 • Její zuby mívají sklon ke kazivosti a zánětům, je tedy potřeba je pravidelně a důsledně kontrolovat. 
 • Kartouzská kočka je považována za poměrně vzácnější plemeno, a tak může být těžké sehnat zrovna koťata z dobrého chovu. 
 • Povaha kartouzské kočky se vyznačuje hlavně klidným a vyrovnaným chováním. Když jde však do tuhého, tak se kartouzská kočka nebojí a brání se klidně i proti mnohem většímu “nepříteli”. 
 • Ač jde o zanedbatelný faktor, tak je dobré vědět, že voděodolná srst vám dá zabrat při případném mytí. Abyste kartouzskou kočku vůbec dokázali namočit, docela se zapotíte. 
 • Vzhledem k variabilnímu způsobu života kartouzské kočky – akčnímu lovení i polehávání – je důležité, abyste individuálně hlídali množství jídla kvůli případné obezitě a upravili ho podle aktivity právě té vaší kočky. 

Shrnutí

Málokdy se najde tak přizpůsobivé a milé plemeno, jakým je právě kartouzská kočka – nenáročná na péči, samostatná, chytrá. Radost udělá každému, který chce klidného a nenápadného společníka. I tak by si ji však měl pořizovat pouze ten, kdo kartouzské kočce poskytne dostatek lásky a domácí pohody. To, že jde o kočku nezávislou a přizpůsobivou neznamená, že by měla být zanedbávána! Ostatně, kartouzská kočka toho nevyžaduje zas tak moc, je tedy poměrně snadné poskytnout jí spokojený a šťastný život.

Obecná charakteristika kartouzské kočky

Jemná a nenápadná kartouzská kočka bývá občas zaměňována s britskou nebo ruskou modrou kočkou. V řadě věcí se však odlišuje a stojí za to ji podrobně poznat. 

Povaha

Klidná, jemná, inteligentní a tichá. I tak by se stručně dala popsat povaha tohoto plemene. Tato mírumilovná kočka je nevtíravá, nenápadná a často ani nebudete o její přítomnosti vědět. Z toho také vyplývá, že je značně nezávislá, samostatná a dobře zvládá samotu, srovnáme-li ji s jinými plemeny. Jsou to skvělí lovci, rádi se hýbou, ale klidně někdy většinu dne proleží a prospí. V případě potřeby se umí zabavit, lehce se přizpůsobuje a nevyhledává konflikty – snese se tedy jak s lidmi tak s dalšími domácími mazlíčky. 

Právě její klidná vyrovnaná povaha a nezávislost z ní dělají ideální kočku pro řadu majitelů, kteří kočky milují a chtějí s nějakou z nich sdílet domácnost, ale nemají třeba tolik času, aby se svému mazlíčkovi denně hodiny věnovali. 

Vzhled 

Kartouzská kočka je poměrně vzácná, přesto při pohledu na toto plemeno budete mít pocit, že ji dobře znáte. Je totiž velmi podobná britské modré kočce. Přesto však má každé z těchto plemen svá specifika. Kartouzská kočka je větší kočka s pevným a svalnatým tělem a dobře vyvinutým hrudníkem. Od široké hlavy s vysoce postavenýma ušima a neustále usměvavým výrazem až po středně dlouhý a na konci zakulacený ocas je kartouzská kočka pokrytá krátkou a hustou srstí v odstínech modré a šedomodré. Na svět se kouká bystrým pohledem s pomocí svých velkých očí v barvách od sytě žluté, jantarově oranžové, až po výraznou měděnou. Právě v barvách je mezi kartouzskou a britskou modrou kočkou jeden z nejvýraznějších rozdílů, protože zatímco britská modrá má benevolentnější pravidla a může mít i jiné odstíny srsti či očí, kartouzská má povolené jen zde zmíněné kombinace.

https://www.youtube.com/watch?v=PNvDjkPAZmA

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Není ve zvyku kartouzské kočky vyhledávat konflikty. Ač je nebojácná a v případě potřeby by se bránila i třeba proti mnohem většímu psu, sama od sebe nebude spouštěčem problémů. Je klidná a jemná, zároveň však hravá a aktivní, takže se hodí i k dětem, které v ní mohou najt empatického kočičího kamaráda. Ani další domácí mazlíčkové nebudou problém, kartouzská kočka si zkrátka zvykne víceméně na všechno, pokud jí to neubližuje. I k cizím lidem a návštěvám se nechová zle, většinou se půjde se zájmem seznámit a pak si z povzdálí bude hledět svého nebo nenápadně situaci pozorovat. 

Zdraví a péče

Kartouzská kočka, zdá se, netrpí na žádné přešlechťování a podobné neduhy, obecně jde tedy o zdravé a odolné plemeno. Ani s péčí to není nijak složité, přestože mají velmi hustou srst, nevyžaduje žádnou speciální péči a postačí jen občasné kartáčování – téměř totiž nelíná a skvěle odpuzuje vodu.
Jako u každé kočky je dobré kontrolovat zuby, občas můžou mít sklony ke kazivosti. 

V domácnosti dopřejte kočce dostatek prostoru a prolézaček k aktivitám. Ač umí i dlouhé hodiny jen polehávat a odpočívat, určitou dávku pohybu taktéž potřebuje.  

Výchova a výcvik

Kartouzská kočka je chytrá a lehce chápe, co po ní požadujete. Dobře se přizpůsobí, při příjezdu do nového prostředí se umí velmi rychle zorientovat. Zvládá tedy změny, cesty autem i nové členy domácnosti. Jelikož je poměrně samostatná, nejspíš nebude potřebovat tolik kontaktu a asi z ní nevychováte úplně mazlíčka, který by vám nonstop ležel na klíně. To však neznamená, že jí neuděláte radost pohlazením nebo hrou, ba naopak. 

Díky své inteligenci zvládá i náročnější úkoly, můžete tedy společně zkusit učení různých kousků a aportování. 

Velmi pravděpodobně si ve vaší domácnosti vyhlédne jednoho člena rodiny, kterého bude nenápadně neustále doprovázet, blízký vztah si však vytvoří s celou domácí “smečkou”.

Náročnost  

Kartouzská kočka je díky své povaze i (ne)náročnosti na péči zcela ideálním plemenem i pro naprostého začátečníka. Díky své inteligenci a přizpůsobivosti rychle pochopí pravidla nového domova, umí se naučit i řadu kousků a povelů. Nepotřebuje moc kontaktu ani pozornosti, protože je značně nezávislá. Má ráda pohyb, ale problém jí nedělá ani profesionální gaučink. Její srst nevyžaduje žádnou větší pozornost a zdraví mívá také pevné. Zkrátka jak jsme řekli – ideální pro řadu zájemců. 

Finančně se pohybujeme ve standardních částkách, tedy v závislosti na konkrétní chovatelské stanici cokoliv mezi 8 a 20 000. Spíše ale k dolní hranici.

Historie 

Kartouzská kočka má velmi zajímavou historii spojenou s náboženstvím a vírou – ze Sýrie do Evropy se totiž dostala (pravděpodobně) společně s křížovými výpravami a zabydlela se u kartuziánských mnichů. Odtud tedy název plemene kočky, která po boku zmíněných mnichů žila jako jejich společník, lovila myši a svým způsobem tedy pro mnichy pracovala – po kočičím způsobu.  

V té době jste mohli narazit také na množství volně žijících kartouzských koček, mimo jiné se cenily také pro kvalitu srsti… 

Vyčlenění druhu má na svědomí přírodovědec Georg-Louis Leclerc de Buffon z 18. století, cílený chov bychom ve Francii ale mohli vysledovat až hlavně koncem 20. století, kartouzská kočka byla šlechtěna jako silné a zdravé plemeno modrého zbarvení. Začala se šířit například do Velké Británie, kde obohatila genofond britské krátkosrsté kočky.
Jako řada dalších plemen se i kartouzská kočka ocitla na pokraji vyhynutí během světových válek a jen díky oddaným chovatelům existuje dodnes.

Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:5 – 8 kg
Typické znaky:modré zbarvení s kontrastní oranžovou barvou očí
Barva očíZlatá, oranžová, měděná
Energie: střední
Délka života:8 – 13 let
Potřeba pozornosti:střední
Sklony k línání:střední
Délka srsti:střední
Barva srsti: modrá
Charakteristická kresba srsti:objemná, huňatá srst
Původní využití: domácí kočka
Péče o srst:střední
Vhodnost pro alergiky:nízká
Hlučnost:nízká
Země původu:Francie
Orientační cena:8 – 15 000 Kč

Kde koupit kartouzskou kočku?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro kartouzskou kočku dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata kartouzské kočky na prodej.

Chovné stanice v Česku

4.9/5 - (2957 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu