17 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku plemene Sphynx

Neobvyklé plemeno, které vypadá jako z jiné planety. Bez srsti, s vrásčitou kůží a jemným chmýřím po těle. Kočka plemene Sphynx je hravá, aktivní a nevyžaduje nadměrnou péči. Zaujme vás svou přátelskou a milující povahou, ocení společnost lidí i zvířecích kamarádů. Bude se plemeno Sphynx hodit právě k vám? Nejen to se dozvíte v dalším textu.

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT kočku Sphynx

 • Kočka plemene Sphynx bude výbornou volbou, pokud hledáte aktivního, energického parťáka, který bude stát o vaši pozornost.
 • Sphynx je mazlivé plemeno, které se kvůli své povaze výborně hodí především do rodin. 
 • Sphynxe nemusíte česat a pečovat o jeho srst – kartáče na kočičí srst nebudou potřeba.
 • Pokud máte rádi čistou domácnost a hledáte mazlíčka, který nepelichá, je to Sphynx. Nemusíte se bát, že vaši domácnost zahltí chuchvalci chlupů.
 • Plemeno Sphynx si bude užívat vaši péči. Nechá se opečovávat jako dítě při občasném koupání. 
 • Pokud máte rádi doma teplo, Sphynx ocení váš vyhřátý domov. Kvůli chybějícímu kožíšku se totiž jedná o teplomilné plemeno. 
 • Pokud chcete mazlíčka, kterého budete moci oblékat, Sphynx je to pravé plemeno. Oblečení této kočičce pomáhá se zahřátím holého těla. Je pouze třeba dávat pozor, které oblečení vaší kočičce vyhovuje a které jí vadí. 
 • Koťátko rasy Sphynx si můžete pořídit i v případě, že máte doma pejska, který dobře snáší kočky.
 • Plemeno Sphynx bude vhodným parťákem pro rodinu s dětmi, které hledají kamaráda ke hrám a společným aktivitám. Tato kočka totiž nezkazí žádnou legraci a děti budou mít radost z její společenské, hravé povahy.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT kočku Sphynx

 • Ačkoliv nemá kožíšek, je kvůli citlivé kůži na péči poměrně náročná. Zvýšenou péči musíte věnovat také jejím drápkům i uším.
 • Kočka plemene Sphynx je poměrně aktivní, zvídavý tvor, který vás nenechá na pokoji a bude vyžadovat vaši pozornost. Nebude gaučovým povalečem.
 • Kočku Sphynx si také nebudete moci vybrat podle barvy srsti – srst prostě nemá, nahrazuje ji pouze jemné chmýří.
 • Je velmi komunikativní a bude si se svým majitelem ráda povídat a diskutovat, zvláště pokud dělá něco, co nemá. Pokud ji vyrušíte ve spánku, dá vám hlasitě najevo svou nelibost. 
 • Kočkám tohoto plemene musí jejich majitel pomáhat s mytím tělíčka, protože při nedostatečné péči může být jejich kůže kvůli potu mastná.
 • Kočka Sphynx nemá ráda samotu a bude velmi trpět, pokud bude příliš často bez vás.
 • Koťátka plemene Sphynx nepatří zrovna mezi ta nejlevnější, jelikož toto plemeno není příliš rozšířené. Musíte tedy počítat s vyšší počáteční investicí.
 • Pokud má vaše kočka Sphynx možnost výběhu, je nutné ji v létě mazat opalovacím krémem, aby se její jemná kůže nespálila.

Shrnutí

Kočka plemene Sphynx si vás získá svým neobvyklým vzhledem, hravou a přátelskou povahou. Ráda se od vás nechá opečovávat. Pokud máte i pejska, nebude s ním mít žádný problém. Jestliže ale hledáte plemeno, které není náročné na vaši péči a nebude vyžadovat vaši pozornost, nebude pro vás kočka plemene Sphynx tou nejlepší volbou.

Obecná charakteristika kočky Sphynx

Plemeno Sphynx patří mezi středně velká plemena. Vyniká svým atleticky stavěným tělem, které je pokryté jemným chmýřím a na některých místech je prakticky holé. Sphynx je kočka milující, aktivní, přátelská a velmi společenská. Jméno Sphynx odkazuje na podobnost těchto koček se soškami ze starého Egypta. Pojďme se společně podívat na její další vlastnosti.

Povaha

Kočku plemene Sphynx si oblíbíte zejména kvůli její přátelské, milující povaze. Na svou rodinu je velmi vázaná a chce s ní trávit čas. Ráda si vyleze na váš klín i rameno a bude si užívat kontakt s vámi. Pozor! Sphynx nemá rád dlouhý pobyt o samotě. Ta má totiž špatný vliv na křehkou povahu tohoto plemene a může dokonce vést i k rozvoji některých onemocnění.

Sphynx je kočka, která je ráda středem pozornosti a chce vás zapojit do svých lumpáren. Ocení, pokud si s ní budete hrát nejen vy, ale i vaše děti. Je to opravdové zlatíčko, které si zamilujete.

Kočka plemene Sphynx bude skvěle vycházet i s ostatními zvířátky, zejména s kočkami nebo se psem, který dobře snáší kočičí přítomnost. Je zvědavá, plná energie a inteligentní. Ačkoliv je poměrně aktivní, nejlepší a nejbezpečnější je pro ni život uvnitř, a to zejména kvůli její citlivé kůži a zvýšené náchylnosti na chlad. Sphynx je velmi zábavné plemeno, s kterým se určitě nebudete nudit a bude vás neustále překvapovat svými novými kousky.

Vzhled 

Kočka plemene Sphynx vás na první pohled překvapí svým zvláštním vzhledem. Vypadá jako malý mimozemšťan. Při bližším pohledu si ale všimnete, že její kůži pokrývá heboučké chmýří, které je na některých částech těla výraznější (například na nose). Na dotyk připomíná broskvičku. Na kůži má Sphynx mnoho okem viditelných záhybů a vrásek, které mu mohou dodávat zamračený vzhled. Nenechte se však oklamat: plemeno Sphynx je úžasně přátelské.

Tělo kočky plemene Sphynx je středně velké, svalnaté a atleticky stavěné. Zaujme vás svou hlavou ve tvaru trojúhelníku s obrovskýma ušima. Je posazeno na dlouhých, tenkých nohách. Plemeno Sphynx nemá vousky ani řasy; velké uši používá místo nich pro lepší orientaci v prostoru. Ocas je delší a velmi tenký.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že plemeno Sphynx je ideální kočka pro alergiky, není tomu tak: ačkoliv nezanechává po vašem bytě dlouhé chlupy, její odumřelé kožní buňky jsou srovnatelně silným alergenem jako u ostatních kočičích plemen (zdroj).

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Povahou je plemeno Sphynx velmi přátelské a zvídavé. Tato kočka si bude ráda hrát s vaší rodinou včetně dětí a také s ostatními zvířaty u vás doma. Bude ráda za veškerou vaši pozornost nejen proto, že špatně snáší samotu a izolaci. Chce být co nejvíce ve společnosti lidí i zvířat.

Vy i vaše děti ji navíc můžete naučit mnoha zábavným trikům, protože je chytrá, učenlivá a ráda se nechá za své výkony odměnit. Pokud se ke svému Sphynxovi budete chovat s respektem, získáte úžasného domácího mazlíčka, který si za vámi bude rád chodit pro pohlazení. 

Zdraví a péče

Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, plemeno Sphynx potřebuje o něco více péče než mnoho koček se srstí. Jelikož se poměrně hodně potí, na povrchu kůže mu zůstává mastná vrstva, kterou si sám většinou nedokáže dobře očistit. Může vám zanechávat mastné fleky na gauči, posteli i nábytku. Pravidelná koupel jemným šamponem, zahrnující čištění uší, je proto opravdu nezbytná. Nemusíte se ale bát: tato kočka si většinou koupání užívá. 

Kočka Sphynx je také velmi citlivá na čistotu své toalety. Pokud se jí její stav nelíbí, můžete očekávat, že vám své “překvapení” zanechá jinde. Kvůli své kraťoučké srsti se také ráda zavrtává do teplých dek, některé kočky Sphynx navíc ocení i oblečení, které jim bude šité na míru a pomůže jim se zahřát.

Sphynx se řadí ke zdravějším plemenům. Nese si ale ve své “genetické výbavě” predispozice k srdečním nebo kožním onemocněním. Je třeba dávat pozor na správnou péči (nejen) o citlivou pokožku. Sphynx také trpí na onemocnění chrupu, i pravidelná péče o chrup je tedy klíčová (zdroj).

Výchova a výcvik

Kočka plemene Sphynx je perfektním domácím mazlíčkem pro ty, kteří chtějí aktivní, učenlivé a hravé plemeno. Ráda se naučí některým trikům a bude si s vámi hrát. Pobaví vás akrobatickými kousky a do svých her a lumpáren zapojí i jiné zvířecí kamarády. Můžete také zkusit, zda váš Sphynx bude ochotný účastnit se procházek na vodítku. Toto velmi záleží na konkrétní kočce. Pokud hledáte kočičího mazlíčka právě na společné procházky, podívejte se na jiná, inteligentnější a psům podobnější plemena. 

Náročnost  

Jelikož plemeno Sphynx nepatří mezi příliš rozšířená plemena, je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou. Ta začíná přibližně kolem 10000 Kč u kotěte na mazlíka; může se ale vyšplhat i ke 30000 Kč u kotěte s výborným původem. Pozor na různé podvodníky, kteří by vám tuto kočičku chtěli prodat jako “čistokrevnou” za zlomek ceny! Pravděpodobně bude z otřesných podmínek množírny. Chovné stanice navíc koťátka testují na různé kočičí nemoci, máte tak záruku, že k vám nepřichází nemocný jedinec.

Kočka plemene Sphynx ocení dostatečné množství škrabadel, hraček, prolézaček a dalších prvků, kterými vybavíte její nový domov. Je aktivní, ráda šplhá a má spoustu energie. Bude ráda i za společnost dalších zvířat. K péči o její pokožku je třeba využívat speciální šampony pro toto plemeno či velmi jemné, dětské šampony. Při výběru vhodného krmiva můžete koupit třeba přímo to, které je vyvinuté speciálně pro Sphynxe.

Historie 

Historie bezsrstých koček je velmi dlouhá. Některé zdroje uvádějí, že předky dnešního plemene Sphynx znali už starověcí Aztékové. Jedná se o vůbec první plemeno, které bylo cíleně šlechtěno jako bezsrsté za využití jedinců, kteří se kvůli genetické mutaci narodili bez srsti. Řízené šlechtění Sphynxe začalo v Kanadě v 70. letech minulého století (zdroj). Plemeno je uznané světovými chovatelskými organizacemi již více než 20 let. Dobře šlechtění potomci původních Sphynxů mají poměrně mohutnou stavbu těla a většinou netrpí příliš mnoha zdravotními problémy.

Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen

Důležité informace

Hmotnost:3-7 kg
Typické znaky:jemné chmýří místo srsti, vrásčitá kůže, hlava tvaru trojúhelníku
Barva očíoranžová, zelená, modrá
Energie: středně vysoká
Délka života:8-14 let
Potřeba pozornosti:vysoká
Sklony k línání:nízké
Péče o srst:nízká náročnost
Vhodnost pro alergiky:nízká
Hlučnost:střední až vysoká
Země původu:Kanada
Orientační cena:10000-30000 Kč

Kde koupit kočku plemene Sphynx?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro kočku plemene Sphynx dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata plemene Sphynx na prodej.

Chovné stanice v Česku 

Chovné stanice na Slovensku 

4.6/5 - (25 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu