18 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku domácí

Hravý, zvědavý lovec s dlouhou historií, kterého najdete všude na světě a ve všech možných barevných provedeních. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky divoké, provází člověka po tisíciletí. Koček domácích je u nás takové množství, že kotě můžete sehnat klidně i dnes, třeba v blízkém útulku. Pojďme se společně podívat, zda bude kočka domácí tím vhodným zvířátkem právě pro vás.

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT kočku domácí

 • Kočka domácí je nezávislá a nemá problém se samostatným životem venku. Nepotřebuje vaši neustálou přítomnost a přehnanou péči.
 • Pokud máte ve sklepě myši a chcete se jich zbavit, pořiďte si kočku domácí – nezklame vás a ukáže vám své lovecké umění. Nezapomeňte ji však za její úlovky náležitě ocenit.
 • U kočky domácí si můžete vybírat z nepřeberného množství barevných variant a kreseb srsti. Převládá krátkosrstá forma, ale můžete najít i kočku domácí s delší srstí.
 • Kočka domácí se dožívá okolo 15 let, při dobré péči i více. Jedná se o poměrně dlouhověké zvířátko, které vám bude dělat dlouho společnost.
 • Jestliže chcete udělat dobrý skutek, kočku domácí si můžete pořídit z útulku, záchranné stanice nebo třeba i od svých sousedů. 
 • Kočka domácí je chytrá, čistotná a přizpůsobí se všem typům domácností.
 • Nevyžaduje přehnanou péči ani pozornost, je poměrně samostatná.
 • Kočka domácí si ráda hraje, ocení dostatek hraček a aktivit ve svém domově.
 • Není finančně náročná. Nebude vyžadovat žádné velké investice ani úpravy vašeho bydlení.
 • V případě kočky domácí dáte domov autentické šelmě, jejíž genetika není ovlivněna žádným přehnaným šlechtěním. Křížila se přirozeně a i díky tomu je zdravotně velmi odolná.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT kočku domácí

 • Jestliže se chcete věnovat chovu zajímavé kočky s ušlechtilým původem, venkovní micka asi nebude to pravé. Zvolte si v podstatě libovolné jiné plemeno podle vašich preferencí.
 • Pokud nechcete s vaší kočkou strávit 15 až 20 let vašeho života, zvolte jiné plemeno s kratší délkou života.
 • Jestliže chcete především mazlivé plemeno, vyžadující vaši neustálou pozornost, kočka domácí vás pravděpodobně neuspokojí. Co takhle třeba perská kočka?
 • Kočka domácí může být chvilkami pěkný divočák, však se v ní také skrývá šelma. Není to tichý flegmatik.
 • Jestliže jste odpůrci kastrace kočky a svou kočku budete mít venku, pozor. kočka domácí je velmi plodná, pohlavně dozrává velmi brzy a útulky jsou u nás přeplněné “obyčejnými” koťátky.
 • Pokud chcete kočku s předvídatelnou povahou, je lepší zvolit nějaké konkrétní plemeno podle jeho povahových rysů než “obyčejnou” kočku, která může být v podstatě jakákoliv.
 • Bydlíte v malém bytě bez možnosti výběhu? Pořiďte si spíše klidné, bytové plemeno. Kočka domácí má spoustu energie a může vám někdy byt obrátit vzhůru nohama.
 • Soužití kočky domácí s ostatními drobnými zvířaty v domácnosti může být problematické. Kvůli jejím silným loveckým pudům vnímá hlodavce a ptáky jako lovnou kořist.

Shrnutí

Kočka domácí je energická šelmička s divokými předky, která ocení život venku či alespoň možnost občasného výběhu. Pokud hledáte lovce myší na vaši zahrádku, kočka domácí bude tím nejlepším společníkem. Po lovu se ráda uvelebí i doma na gauči. Jestliže si chcete kočku vybrat podle ušlechtilého původu nebo hledáte kontaktní plemeno, nebude pro vás kočka domácí tou nejlepší volbou.

Obecná charakteristika kočky domácí

Kočka domácí je středně velké plemeno. Zaujme vás svým atleticky stavěným tělem lovce. Je velmi aktivní, zvídavá a často bývá vzhůru i v noci. Má dlouhou, zajímavou historii a divoké předky. Kočku domácí najdete v mnoha různých barevných variantách.

Povaha

Kočka domácí je velmi aktivním tvorem se silnými loveckými instinkty. Původně je nočním lovcem, ačkoliv během života s vámi se přizpůsobí vašemu režimu – alespoň částečně. Pokud ve dne chodí ven, v noci bude pravděpodobně klidně spát.

Jestliže bude vaše kočka domácí chodit ven, určitě vám bude nosit různé “dárečky”, živé i mrtvé. Čeká vaše uznání a ocenění – obstarala vám totiž potravu. Kočku za toto instinktivní chování netrestejte, je to pro ni běžný způsob, kterým vám projevuje svoji přízeň. 

Povaha koček domácích je různorodá. Není možné ji jednoduše popsat, velmi záleží na konkrétním kotěti. Kočka domácí může být hravá i lenošná, citlivá i drsná, mazlivá i nekontaktní, tichá i hlučná, klidná i velmi aktivní. Jestliže si chcete vybrat plemeno podle povahy, u kočky domácí je to složitější. Můžete ale adoptovat dospělého jedince, který už má jasné povahové rysy.

Pokud nemá vaše kočka domácí možnost výběhu, je třeba jí poskytnout dostatek možností ke hře. Kočičí stromy, velké množství hraček a vaše zapojení do her jsou tedy nutností. Jinak bude vaše kočka smutná a bude vás v noci pravděpodobně budit (zdroj).

Vzhled 

Kočka domácí je středně velké plemeno, které má pevnou, atletickou stavbu těla a rovnoměrné osvalení. Jelikož má divoké předky, překypuje energií. Tělo je štíhlé s hlavou tak akorát velkou v poměru ke zbytku těla. Ocas může být různě dlouhý, oči a nos mohou mít různou velikost i tvar. Srst kočky domácí je jednobarevná či vícebarevná s mnoha možnými typy kresby. Oči ladí s barvou srsti, bývají například zelené, modré, zlaté či oříškové.

Kočka domácí se váhově pohybuje přibližně mezi 3 a 7 kg, kocour bývá mohutnější. Srst bývá většinou kratší, lesklá a přiléhavá, méně často i delší. Kočka domácí se vyskytuje v nepřeberném množství barevných kombinací. Koťátka z jednoho vrhu mohou být i odlišně zbarvená, záleží na rodičích. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Kočka domácí není agresivní, snáší dobře kočky i psy. Velmi ale záleží na tom, jak konkrétní kočku či psa přijme. Platí, že nejlépe přijme kotě ze stejného vrhu. Se psem může být kamarád, může jej ale také tiše trpět nebo přímo nesnášet. Pozor na soužití kočky domácí s drobnými hlodavci, ptáky či dalšími mazlíčky menší velikosti. Kočka je bude považovat za kořist a když nebudete doma, bude se je snažit ulovit.  

Kočka domácí je poměrně nezávislá a tak nepotřebuje vaši neustálou pozornost. Vyniká svou hravostí, která souvisí s loveckými instinkty této kočky. Pokud máte doma děti, bude si s nimi ráda hrát a zabaví se společnými aktivitami. Hrami dostane kočka možnost vybít svou nahromaděnou energii. Doma ocení také kočičí stromy a různé prolézačky.

Zdraví a péče

Kočka domácí není náročná na péči a většinou se těší dobrému zdraví. Stačí jí zajistit pravidelnou vakcinaci a občasné veterinární prohlídky. Kočky domácí mohou být náchylnější k přejídání – je vhodné jim proto dávkovat krmivo a doplňky stravy a to především pokud nechodí ven. Při nevhodné stravě mohou kočky domácí (podobně jako různá vyšlechtěná kočičí plemena) trpět například problémy s ledvinami.

Péče o kočku domácí zahrnuje občasné vyčesání srsti. Je třeba věnovat pozornost také zubům, uším a drápkům. Pokud má vaše kočka delší srst a chodí i ven, častější vyčesávání a případná koupel jsou nezbytné. 

Hlavně v případě, když má vaše kočka možnost pohybu venku, je třeba ji včas vykastrovat. Dnes je již vyvráceným mýtem, že musí mít kočka alespoň jednou za život koťata. Nekastrované kočky trpí častějšími problémy psychického i fyzického rázu a útulky i ulice jsou přeplněné “obyčejnými” kočkami. Kastrace má i další výhody – kočky po ní bývají mazlivější, kocouři se zase více drží doma a nemají tendence bojovat o své teritorium a o dostupné samice (zdroj).

Výchova a výcvik

Povaha různých koček domácích může být velmi různorodá. Někteří jedinci jsou schopni pochopit jednoduché povely a zvyknou si třeba i na kočičí vodítko. Jiné kočky jsou ale nezávislejší a divočejší. Ne všechny se nechají vychovávat a cvičit. Je nutné mít na paměti, že kočka domácí je aktivní i v noci a může trvat nějakou dobu, než se vám podaří ji navyknout na váš režim.

Kočka domácí není plemenem, které by bylo vhodné k přílišnému výcviku. Spíše si bude dělat to, co se jí chce. Můžete ale například rozvíjet její lovecký instinkt a odměnit ji za ulovenou myš, jestliže jste si ji pořídili právě kvůli lovu.

Náročnost  

Kočka domácí je nejrozšířenější kočkou ze všech, jelikož se jedná o původní druh domestikované kočky. Koťátko či staršího jedince si můžete donést třeba od sousedů nebo z blízkého útulku. Jelikož koček domácích je obrovské množství, uděláte adopcí této kočky dobrý skutek. Útulek vám kočku věnuje zdarma, případně za konzervy pro ostatní svěřence či poplatek za provedené očkování nebo kastraci.

Kočka domácí může žít venku i uvnitř, ačkoliv je ráda za možnost se proběhnout. Pokud ji chováte v bytě, je lepší si pořídit dvě, aby si navzájem dělaly společnost. Domov kočce vybavte dostatečným množstvím škrabadel, hraček a prolézaček, aby se zabavila. 

Kočka domácí může svůj domov sdílet i s ostatními (spíše většími) zvířátky – s kočkami i se psy. Je ale nutné na začátku sledovat, jak na sebe reagují. Ne všechny tyto kočky snáší dobře ostatní zvířata. Nejlépe je pořídit si dva kočičí sourozence společně.

Kočka domácí je středně velkým plemenem, neklade zvýšené nároky na množství krmiva a není vybíravá. U bytové kočky je vhodné krmivo dávkovat tak, aby nepřibírala na váze.

Péče o kočku domácí je poměrně snadná. Stačí občasná veterinární kontrola, prohlídka uší, zubů a drápků. Pokud si všimnete, že má vaše kočka nějaký zdravotní problém, neodkládejte návštěvu veterináře. Při dobré péči se vaše kočka dožije klidně i 20 let.

Historie

Kočka domácí doprovází člověka už tisíce let. Vznikla domestikací původních divokých koček. Z archeologických nálezů lze usoudit, že kočky se v blízkosti člověka poprvé objevují asi před 10-12 tisíci lety. Velmi důležitou a uctívanou se kočka stala především v Egyptě, kde hlídala sklady obilí a potravin před hlodavci a pomáhala je udržet daleko od měst. Tím bránila také šíření nemocí (zdroj). Kromě Egypta se kočka domácí objevuje v Číně, Indii (zde byla také uctívána) a v Římě. Poté se postupně šířila do celého světa. Všude kočka domácí pomáhala lovit myši a další hlodavce výměnou za bezpečí domova a péči člověka.

Ve středověku měly kočky černé barvy smůlu. Staly se zvířaty, která byla považována za posedlá zlými duchy a často pak končily i s domnělými čarodějnicemi na hranicích. Do dnešní doby má u nás černá kočka neprávem špatnou pověst. 

Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen

Důležité informace

Hmotnost:3-7 kg
Barva očízelená, modrá, zlatá, oříšková i jiná
Energie: vysoká
Délka života:15-20 let při dobré péči
Potřeba pozornosti:střední
Sklony k línání:nízké
Délka srsti:většinou krátká 
Barva srsti: libovolná, jedno-, dvou- i vícebarevná
Charakteristická kresba srsti:mourovatá, mramorovaná, tygrovaná, tečkovaná
Péče o srst:nízká náročnost
Vhodnost pro alergiky:nízká
Hlučnost:střední
Orientační cena:0-1000 Kč

Kde koupit kočku domácí?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro kočku domácí dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených inzertních portálů a útulků v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata kočky domácí na prodej.

Inzertní portály a útulky v Česku

Inzertní portály a útulky na Slovensku 

4.8/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu