10 nejčastějších druhů barev koček: jaká je nejlepší?

Možná jste zaznamenali, že kočky mají mnoho barev a vzorů. Ve skutečnosti však paleta kočičích barev není až tak velká, jak se může zdát. Barvy však nejsou náhodné – vše je dáno geny, genovými modifikacemi, pohlavím a dalšími faktory. Kočky mají několik základních barev, ze kterých pak vznikají vzory, a proto u nich nelze určit jen jednu barvu.

1) Černá

Černá je úplně nejčastější barva, která se na kočičích kožíšcích vyskytuje. Je to jedna ze základních barev, ze kterých vznikají další časté barvy, mezi které patří modrá, želvovinová nebo třeba lila. Černá kočka může být černá jako uhel, šedočerná nebo hnědočerná. Většina jednobarevných koček je výsledkem recesivního genu, který potlačuje mourovatý vzor, který všichni dobře známe. Černé kočky jsou velmi oblíbené a jsou nejčastěji adoptované. (Zdroj)

2) Bílá

Po černé barvě pochopitelně přichází také bílá. I ta patří mezi ty úplně nejčastější barvy v kočičím světě a právě díky bílé a černé vznikají všechny další barvy a vzory – třeba černobílá. Bílé kočky jsou poměrně citlivé na slunce a často jsou hluché! (Zdroj)

3) Hnědá 

Hnědá barva se samostatně až tak často nevyskytuje, ale je to základní barva, díky které vznikají další barvy – třeba želvovinová. Často se také může stát, že kočka, která na první pohled vypadá jako černá, má ve skutečnosti tmavě hnědý kožíšek. Čistě hnědé kočky jsou například havanské hnědé kočky.

4) Oranžová (zrzavá)

Když se řekne oranžová nebo-li zrzavá barva, s největší pravděpodobností vám do mysli stoupne pohádkový Garfield. Zrzavé kočky jsou také jedny z nejčastěji se vyskytovaných a díky své zvláštní barvě jsou také často vyhledávaným domácím mazlíčkem.

5) Šedá

Šedá barva je velmi častá a můžeme se s ní setkat například u britské krátkosrsté kočky. Ruku v ruce s šedou kráčí také lila a modrá – tu můžeme vidět třeba u ruské modré kočky, která je sice šedá, ale má na slunci vykazuje modré tóny.

6) Mourovatá 

Není příliš překvapující, že jedna z nejčastěji vyskytovaných barev kočky je mourovatá – tedy vlastně tak trochu i šedá. Skutečně spousta koček, ať už zatoulaných na vesnici, nebo v pohodlném křesle u vaší babičky, jsou mourovaté. Jsou zkrátka jedním z nejběžnějších barevných vzorů u koček. Mají pruhovanou srst se střídajícími se světlými a tmavými pruhy. Mourovaté kočky se však vyskytují v různých barvách, včetně černé, bílé, hnědé, taupe, krémové, stříbrošedé a skořicové.

7) Želvovinová

Želvovinová barva je druhá nejčastější barva (nebo vzor), která se u koček vyskytuje. Želvovinové kočky mají skvrnitou srst, která je obvykle světle a tmavě hnědá. Vyskytují se v různých barvách, včetně černé, bílé, krémové, taupe, béžové, meruňkové a světle modré. Nikdy však nekombinuje bílou. Jejich srst je rozhodně poutavá a jejich pověst trochu divokých koček je nechvalně známá. Želvovinová kočka bývá často mylně označována jako plemeno, ale jedná se pouze o pojmenování barvy.

8) Tříbarevná (kaliko)

Kočky, které mají tři barvy svého kožichu, se nazývají také kaliko a jsou jedni z nejběžnějších míšenců. Mají pruhovanou srst, která je obvykle světle nebo tmavě hnědá. Vyskytují se v různých barvách, včetně černé, bílé, šedé, stříbrné a zrzavé.

9) Dvoubarevné

Skutečně často můžeme narazit také na dvoubarevnou kočku. Skoro se až zdá, že se vyskytují častěji než samostatná bílá či černá. Dvoubarevná kočka má barvu třeba černobílou nebo hnědou s další barvou. Dvoubarevné kočky se však vyskytují v různých barvách, včetně modrošedé, želvovinové, červenohnědé, plavé, krémové, santalové a tulení. 

10) Špičatý vzor s tmavými barvami

Siamské kočky a příbuzná plemena mají díky genu pro bodový vzor špičatý vzor, tedy světlé tělo s tmavšími barvami na koncích. Často se tento vzor vyskytuje v černé a hnědé barvě. Aby tento vzor měla koťata, tak tento gen musí mít jak kocour, tak kočka. Tento gen je citlivý na teplotu, což způsobuje, že se barva omezuje na chladnější končetiny těla – obličej, uši, nohy a ocas. 

Nejčastější dotazy

Ovlivňují barvy koček jejich osobnost?

Výsledky provedené studie ukázaly, že světlejší kočky jsou vnímány jako odměřenější, línější a klidnější, zatímco tmavší kočky jsou typické svými jemnějšími povahovými rysy, což může být důvod, proč jsou někdy považovány za tajemné. (Zdroj)

Existuje nějaká zvláštní barva koček? Proč?

Kočky „kaliko“ – tedy kočky s tříbarevnou srstí – jsou téměř vždy samice. Pokud narazíte na samečka, pak máte obrovské štěstí!

Jaká barva kočky přináší štěstí?

Bílá barva má přinášet štěstí a celkovou přízeň, zatímco černá odhánět zlo, červená přináší zdraví, žlutá nebo zlatá bohatství a růžová romantiku.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu