10 nejlepších domácích mazlíčků k dětem

Děti jsou zvířaty fascinovány a nemůžou se jich nabažit – mnoho z nich dokonce dělá velké scény jen proto, že by si domů taky nějaké přály. Je známo, že domácí mazlíčci mohou mít na vývoj dítěte velmi dobrý vliv. A na výběr je jich opravdu hodně – od těch tradičních, které všichni známe, až po ty zcela jedinečné, zaujmou-li právě vaše dítě. Zde je několik informací, které vám mohou pomoci při správném a zodpovědném výběru. 

Top 10 domácích mazlíčků pro děti 

Tady je několik zvířátek, které budou pro vaše dítě perfektní volbou.

1. Psi

Základní volba domácího mazlíčka pro každou domácnost po celém světě – psi jsou zbožňováni téměř každým. 

Výhody

Vazba mezi dítětem a psem je velmi silná – to vám potvrdí každý milovník zvířat kdekoliv na světě. Psi jsou něžní a milující a mohou být skvělým společníkem jak uvnitř domu, tak i venku. Pes ve vaší domácnosti může vaše dítě naučit více chodit ven a hrát si, protože potřebuje dostatek cvičení a pohybu. Navíc jsou velmi loajální svým majitelům.

Nevýhody

Psi mohou být na soužití poměrně nároční. Vyžadují velké množství péče a tréninku. A ač jsou velmi hraví, vždy je potřeba myslet na to, že mohou někoho pokousat – ať už v domácnosti, nebo prostě cizího člověka, kterého nemají rádi.

2. Kočky

Kočky jsou rozkošné a snadno zapadnou do domácnosti a fungování celé rodiny.

Výhody

Kočky možná nejsou tak hravé jako psi, ale pořád mohou být skvělým společníkem, pokud si vaše dítě přeje domácího mazlíčka. Kočky vyžadují jen málo péče, často se o sebe dokážou postarat z velké části samy.

Nevýhody

Kočky jsou nezávislé bytosti – narozdíl od psů nejsou tak loajální ke svým majitelům a mohou čas od času utíkat. Existuje také větší šance, že bude vaše dítě mít (narozdíl od psů) na kočku alergii. Kočky jsou náladové a nedůtklivé, mohou se mstít, pokud budou nepříjemně rušené. 

3. Papoušci

Papoušci jsou nejen pestrobarevní a krásní na pohled, ale stejně tak přinášejí do domácností radost svými melodiemi.

Výhody

Některé děti se nechtějí zvířátek fyzicky dotýkat, ale rádi je sledují z dálky – papoušci jsou pro takové skvělým společníkem. Melodické zvuky se mohou pro děti stát fascinující záležitostí. Většina papoušků je naprosto neškodných a mohou bez problémů zůstat v klecích či voliérách.

Nevýhody

Manipulování a trénování s papouškem vyžaduje hodně času a trpělivosti, je proto důležité, aby vaše dítě mělo obojí. Papoušci umí ve svých klecích udělat poměrně slušný nepořádek a udržování klece v čistém a vhodném stavu může být docela únavný úkol.

4. Rybičky

Klidná a tichá ryba může vašemu domovu přidat na kráse.

Výhody

Některé děti dávají přednost domácím zvířatům, která jsou klidnější, aby je mohly potichu pozorovat. Ryba je ideálním mazlíčkem pro malé děti, protože bohatě stačí jen čistá voda a jídlo v pravidelných intervalech. Některé zářivě barevné rybky mohou navíc vaše dítě opravdu zaujmout a zabavit ho. 

Nevýhody

Je důležité se ujistit, že krmíte rybičky správným druhem jídla a je naprosto nezbytné krmit adekvátním množstvím. Čištění akvária jednou za čas dle potřeby je nutnost, aby se zabránilo hromadění odpadu a bakterií. 

5. Křečci

Malí a zábavní, křečci zřídka vyčerpávají svou zásobu energie. 

Výhody

Na první pohled extrémně roztomilý křeček bude skvělým mazlíčkem pro vaše dítě, pokud se o něj bude pravidelně starat. Nainstalování kolotoče pro hlodavce do klece je nejlepší způsob, jak je zabavit.

Nevýhody

Křečci jsou známí tím, že dokážou poměrně rychle udělat nepořádek a zápach pak může být poměrně nepříjemný, až nesnesitelný. Klece proto vyžadují časté čištění a údržbu a odkládání této povinnosti není většinou možné – už jen kvůli tomu odéru.

6. Mravenci

Spíše než jako domácí mazlíčci jsou to zajímavé entity, které lze pozorovat. 

Výhody

Mravenci jsou neobvyklí mazlíčci, ale jsou perfektní pro děti, které rády sledují zvířecí chování, aniž by se museli zabývat péčí o ně. Vytvoření malé mravenčí farmy a sledování jejich aktivit, jak shromažďují jídlo a vytvářejí si své domovy, může být velmi zajímavé.

Nevýhody

Vaše dítě se může s mravenci začít nudit, jelikož se s nimi nedá spojit tolik, jako s jinými zvířaty. Navíc, bude to chtít hodně neustálé péče, abyste se ujistili, že vám mravenci neproniknou do vašeho domu. 

7. Morčata

Ač trochu netradiční, i tak najdete morče v mnoha domácnostech. 

Výhody

S morčaty můžete zacházet poměrně snadno, jelikož jen málokdy někoho kousnou. Jsou chytrá a budou reagovat a odpovídat na aktivitu vašeho dítěte.

Nevýhody

Morčata jsou obecně hodně společenská a potřebují kamaráda. Nesnáší těsné prostory a pro svůj život potřebují hodně prostoru. Silně závisejí na vitamínu C, a proto potřebují pravidelný přísun zdravé stravy. 

8. Myši

I malé myšky mohou být dobrými domácími mazlíčky

Výhody

Myši nepotřebují moc velký prostor a péče o ně je snadná. Prostě jen dejte dohromady několik myších samiček a sledujte, jak žijí své šťastné životy. Děti si s nimi mohou lehce hrát, jelikož jsou dobře trénovatelné a není problém je zabavit. Pravidelná strava vhodná pro hlodavce bude vše, co je potřeba pro jejich spokojenost.

Nevýhody

Myši jsou od přírody velmi pružné a hbité, což ztěžuje jejich uchopení. Nejlepší je mít je jako mazlíčky na pozorování. Myši jsou noční tvorové, a tak se mohou v noci pohybovat a vydávat zvuky.

9. Králíci

Nejroztomilejší mazlíčci ze všech, po psech, samozřejmě, králíci jsou skvělou volbou pro malé děti. 

Výhody

Králíci jsou extrémně roztomilí a mazliví, ač jim chvilku trvá, než si zvyknou na lidský dotek. Jakmile se tak ale stane, jsou z nich skvělí domácí mazlíčci. Vaše dítě si s králíkem užije spoustu zábavy, zatímco ho bude nosit po bytě a králík bude spokojeně držet a rozhlížet se kolem.

Nevýhody

Protože králíci jsou hodně společenští, vyžadují neustálou pozornost. Zároveň se jim nelíbí být neustále drženi. Jejich klece také vyžadují pravidelné čištění a králíci bez dozoru mohou v domácnosti udělat pořádný nepořádek. Králíci se také velmi rychle rozmnožují, takže pokud jich chcete pořídit víc, nezapomeňte se ujistit, že jsou stejného pohlaví. 

10. Želva

Tenhle mazlíček se může stát nejstarším členem vaší rodiny – a také nejmoudřejším. 

Výhody

Želvy jsou klidná, něžná a mírumilovná stvoření. Je známo, že děti jsou jimi nekonečně fascinovány a často s nimi vedou dlouhé rozhovory, protože želvy dokáží zůstat na jedné pozici po dlouhou dobu. 

Nevýhody

Želva vyžaduje pro své přežití mnoho vhodně nastavených podmínek prostředí, ve kterém bude žít. Také mají dlouhý život, takže existuje šance, že se o ni vaše dítě bude starat ještě když bude na střední škole. Pokud je vaše dítě mladší pěti let, tak se želvě vyhněte, může totiž šířit salmonelu. 

Tipy, než dítěti pořídíte mazlíčka

  • Ujistěte se, že to vaše dítě myslí s pořízením mazlíčka opravdu vážně, protože se jedná o dlouhodobý závazek.
  • Přečtěte si co můžete o zvířeti, které se chystáte pořídit. Poptejte se v okolí a najděte lidi, kteří už mají přímou zkušenost se zvířátkem, které vás zajímá.
  • Před příchodem domácího mazlíčka si doma stanovte základní pravidla. Vysvětlete svému dítěti, že péče o mazlíčka bude společná odpovědnost a že se bude muset také podílet. 
  • V případě nouze mějte přehled o dobrých veterinářích ve vašem okolí. To samé udělejte s prodejnami potřeb pro domácí mazlíčky.
  • Konečně, buďte trpěliví, když se staráte o svého domácího mazlíčka. Může chvilku trvat, než se vše přizpůsobí přítomnosti této nové bytosti u vás doma, ale určitě to bude stát za to.
  • Domácí mazlíčci mohou vaše dítě naučit spoustu věcí o životě a sociální interakci. O malé domácí mazlíčky se vaše dítě postará snadněji a může se naučit, jak s nimi zacházet správným způsobem. Rozhodněte se odpovědně na základě vašich preferencí a podmínek a vaše dítě bude mít přesně takového společníka, na jakého se tak moc těší. 
4.7/5 - (12 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu