TOP 50 originálních jmen pro zvířata

Mazlíčci jsou radost i starost. Nejenže ze začátku čeká nové majitele větší finanční vytížení, ale spoustu práce dá také připravit domov pro jejich příchod a výběr vhodného jména. Zvláště to poslední jmenované může být pořádný oříšek – někdy je jméno při prvním pohledu na zvířátko jasné, jindy dá spoustu práce, abychom vybrali to nejvíce vhodné.

Jenomže jak na to? Jak vybrat nádherné a zároveň originální jméno? V tomto článku najdete rady, jak při výběru postupovat nebo čemu se naopak vyvarovat, a také padesátku originálních jmen setříděných do kategorií podle druhů mazlíčků.

Jak vybrat to pravé jméno?

1) Musí se líbit majiteli

Pokud pořizujete mazlíčka spolu s rodinou, musíte myslet na to, že každý člověk je jedinečný a líbí se mu něco jiného. Zkuste zapojit hlavy dohromady a psát na papír všechna jména, která vás napadnou. Možná budete sami překvapeni, na jaké originality společně přijdete.

2) Musí se líbit mazlíčkovi

Vybrali jste skvělé jméno a jste jím nadšení, ale to stejné nadšení nepozorujete u svého mazlíčka? Zvláště psi a kočky si na svá jména zvykají už během jednoho týdne, takže pokud i po takové době mazlíček na jméno vůbec nereaguje, zkuste vymyslet jiné, na kterém se shodnete vy i váš mazlíček.

3) Mělo by být znělé

Pokud máte mazlíčka, kterého například berete na procházky a chcete, aby rychle reagoval a snadno své jméno i v ruchu zaslechl, vymyslete jméno, které obsahuje velmi znělá a důrazná písmena, jako jsou například K, S, C, H, L nebo R. Pokud jméno končí na samohlásku, můžete jméno snadno protahovat a volání na mazlíčka bude pro vás snazší.

4) Mělo by být krátké a dobře vyslovitelné

Kromě doporučených písmen a znělosti by mělo být i krátké, protože čím delší je, tím hůř a zdlouhavěji se vyslovují. Úderné a krátké jméno zvířátko snadněji zachytí a lépe si na to zvyknou. Doporučuje se, aby jméno neměla víc než dvě slabiky. Jméno Tutanchamon nebo Lord Chlupáč zní opravdu dobře a honosně, ale pokud by vám například pejsek utíkal za veverkou nebo kočkou, tak bude rychleji pryč, než vyslovíte jeho dlouhé jméno a je možné, že se u něj i zakoktáte.

5) Čemu se při vymýšlení jména vyvarovat?

Jména by neměla připomínat povely, které mazlíčkům dáváte, protože je to pak zbytečně mate a při výcviku to komplikuje učení. Pokud při podávání jídla říkáte na, pak by jméno nemělo znít například Nana, nevhodná jsou i například psí jména typu Sandy, protože je příliš podobné povelu sedni.


Čím se při výběru inspirovat?

1) Osobnost zvířete

Každé zvíře je jiné, jinak se chová a má jiné vlastnosti. Je to stejné, jako když nepojmenujete ženské pohlaví zvířete mužským jménem. Pokud si pořídíte psa, který má černou srst, nepojmenovávejte ho Snížek. Nejenže toto jméno nikdo nepochopí, ale taky budete muset neustále vysvětlovat, co vás vedlo právě k tomuto rozhodnutí. Všechna mláďata jsou roztomilá, ale myslete na to, že jednou vyrostou. Když máte kotě, které pojmenujete Miláček, protože je neskutečně roztomilé, ale v dospělosti se z něj stane kocour, který nemá rád lidskou přítomnost a po všech prská, pak je toto jméno taky ne příliš vhodné. Zkuste vymyslet originální jméno, které se bude hodit k velikosti, povaze i úloze zvířete ve vašem životě, a že máte na výběr z mnoha oblastí! Pro hlídacího psa se může hodit jméno, jako je například Azor nebo Rex, nevhodné je například Punťa nebo Flíček.

2) Slavné osobnosti a postavy z filmů

Pro inspiraci můžete sáhnout i do historie, mezi filmy nebo slavné osobnosti. Máte doma pěvce, který pořád něco štěbetá a nezavře zobák snad ani při jídle? Zkuste mu dát jméno jako Madonna nebo Bieber. Pro pár dalmatinů se zase může skvěle hodit Pongo a Perdita z filmu 101 dalmatinů.

3) Předci

Pokud máte mazlíčka z chovu, můžete se také inspirovat jmény jeho rodičů. Nejenže můžete potomka pojmenovat stejně, ale také si můžete hrát se jmény a spojením obou vymyslet něco úplně nového a neotřelého. Originalita se přeci cení nade vše!

Originální jména pro psy

 1. Gucci – toto jméno je vhodné pro malého pejska, mohl by tak připomínat všechny pejsky z filmů, kteří se tak rády nosí v dámských kabelkách.
 2. Alfa – jméno pro mocného psa, který nezklame v ničem, co po něm chcete. Neumíme si představit lepší jméno pro psa ochranáře.
 3. Coffee – anglický výraz pro kávu nemusí označovat jen to, že milujete tento nápoj, ale také může označovat hnědého roztomilého psíka.
 4. Piškot – může být ještě lepší jméno pro mlsného psa?
 5. Tequila – toto jméno může vyjadřovat divokou a odvázanou povahu psa; nebo se také může hodit pro psa se zlatým kožichem, který může tuto tekutinu zdánlivě připomínat.
 6. Yetti – nikdo nejspíš nezná lepší jméno pro například samojedy.
 7. Zeus – a nikdo už si nesplete, kdo tomu všemu ve vašem domě velí.
 8. Pluto – především dětští fanoušci Mickey Mouse si toto jméno zamilují, ale kouzelné se bude jistě zdát i dospělým majitelům.
 9. Lajka – přestože toto jméno nepatří mezi nejoriginálnější, rozhodně je jedno z nejkrásnějších, jak můžete pojmenovat svého čtyřnohého mazlíčka.

Originální jména pro kočky

 1. Mikeš – máte kocoura, který je celý černý a chvíli neposedí? Zkuste mu dát jméno Mikeš, a nezáleží na tom, že nenosí kabát ani boty.
 2. Aimi – toto jméno je japonského původu a v překladu znamená milovaná. Pro sladkou kočku není lepšího jména.
 3. Fortuna – další jméno je označením pro římskou bohyni zpravidla šťastného osudu a jako jméno chlupatého domácí mazlíčka hodí přímo dokonale.
 4. Ginger – jméno můžete vybrat i podle barvy kočky, v tomto případě se hodí pro zrzavou.
 5. Paní Norrisová – pro fanoušky známého filmu Harry Potter je toto ideální jméno, které můžete zkrátit třeba na Norri.
 6. Archibald – toto vznešené jméno klidně můžete zkracovat na Archie.
 7. Kalamita – není lepší jméno pro kočku, která svůj nesouhlas dává najevo tak, že ničí váš domov. Kromě vás tak mohou plakat i vaše poničené závěsy či zničená pohovka.
 8. Hamlet – kocour, který se po novém bytě nese jako princ, kterému to tam patří? Hamlet je jméno jen pro něj.

Originální jména pro ptáky

 1. Angel – jméno pro bílého papouška? Není lepší než Angel.
 2. Blue – pro toto jméno se můžete inspirovat nejen dětskou pohádkou Rio, ale také barvou pírek vašeho nového opeřeného mazlíčka.
 3. Apollo – můžete hledat jména i v podobnosti, protože stejně jako ptáci nevydrží dlouho v klidu a poletují po kleci, tak i raketa Apollo nevydržela na Zemi a vyletěla.
 4. Eliza – krásné jméno pro krásného opeřence.
 5. Tristan – váš zpěvavý společník nemusí být pravým rytířem, aby si vysloužil toto jméno. Pokud pořídíte navíc samičku, můžete ji pojmenovat Isolda.
 6. Amadeus – máte papouška, který tancuje a prozpěvuje si na každou písničku, kterou pustíte? Pak je jméno Amadeus přímo pro vás.
 7. Tarzan – toto jméno se hodí zvláště pro papouška, který popírá zákony gravitace a vydrží viset zachycený na kleci klidně několik hodin.
 8. Melodie – zpívá váš ptáček tak moc, že i jméno Amadeus je pro něj nedostatečné? Pak zkuste jméno Melodie, to bude určitě vhodné.

Originální jména pro drobné hlodavce

 1. Smokey – nemusí vyjadřovat jen šedou barvu mazlíka, ale třeba jeho tichou a plíživou povahu.
 2. Remy – kdo má malé děti, jistě si hned vybaví hlavního hrdinu z jedné dětské pohádky. Takže Remy je perfektní jméno pro myšku.
 3. Francesco – zkráceně Francis nebo jen Franco je pěkné a zvučné jméno pro drobného hlodavce.
 4. Vulcan – toto jméno se hodí pro temperamentní jedince.
 5. Turbo – jaké jméno je lepší pro hlodavce, který chvíli neposedí a aktivně běhá po kleci nebo v kolečku?
 6. Fluffy – toto jméno se hodí například pro samičky, které mají načechrané dlouhé chlupy.
 7. Jerry – kdo by neznal pohádkovou postavu hnědého myšáka? Proč si tedy nepořídit svého Jerryho domů.

Originální jména pro rybičky

 1. Aquamarine – zkráceně Aqua je nádherné a s vodou spjaté jméno pro rybku.
 2. Poseidon – není krásnější jméno pro rybu než právě jméno řeckého boha moře.
 3. Bublinka – kdo by nemiloval toto jméno? Zvláště u dětí bude toto zdrobnělé jméno velmi oblíbené.
 4. Zlatka – stejně jako anglická verze tohoto jména, Goldie, je i Zlatka velmi nádherné jméno pro zářivou rybu, jako je například lidově zvaná zlatá rybka, karas zlatý.
 5. Nessie – vaše rybka nemusí být skotské monstrum, aby se k ní hodilo toto jméno
 6. Drobek – když si pořídíte rybku, která je oproti ostatním stejného druhu malá, není vhodnější jméno než právě Drobek.

Originální jména pro králíčky

 1. Bunny – lepší jméno pro zajíčky už asi není. 
 2. Boby – pěkné jméno pro králičího kluka.
 3. Chelsea – toto jméno je stejně rozkošné, jako kdejaký zakrslý králíček.
 4. Sissi – stejně jako byla Sissi rakouskou císařovnou, můžete pojmenovat svého králíčka tímto jménem a ukázat mu tak, jak vám na něm záleží a co pro vás znamená
 5. Dupsi – máte králíčka, který je hlasitý a rád si dupáním vynucuje pozornost či dobroty? Co takhle z této vlastnosti vytvořit jméno?
 6. Patty – Patty je pěkné a zároveň snadné a zvučné jméno.
 7. Snowie – pro čistě bílého králíčka není lepšího jména.

Další originální jména

 1. Drákula – tento hrabě temnot pijící krev je pro mnohé stejně strašidelný, jako pavouk, kterého můžete právě takto pojmenovat.
 2. Hadislav – ačkoliv se může toto jméno pro hada zdát úsměvné, je velice originální.
 3. Leonardo – pokud si koupíte želvu a chcete se inspirovat filmem, zkuste ho pojmenovat právě Leonardo, který byl jedním ze zázračných ninja bojovníků. Pokud si koupíte želv rovnou více, zkuste jim dát další jména Michelangelo, Donatello a  Raphael. Bude tak mít celou silnou čtveřici.
 4. Peggy – drobná domácí prasátka byla nějakou dobu zpátky velkým hitem. Pokud si jedno pořídíte, není hezčí a výstižnější jméno než Peggy.

Otázky a odpovědi

Kdy je nejlepší jméno vybrat – před koupí nebo až po?

Jednoznačně až po koupi, protože jméno by mělo pasovat k osobnosti. Pokud si předem vyberete, že se váš králíček bude jmenovat Ňufínek, ale potom si domů dovezete velkého černého krasavce, který rád podupává nohou a zpočátku na sebe nenechá sáhnout, zjistíte, že zdlouhavý výběr jména vám byl k ničemu, protože se jméno prostě k vašemu mazlíčkovi nehodí.

Co dělat, když mazlíček na jméno nereaguje, nebo se mu prostě nelíbí?

Nejlepší je jméno změnit a vybrat jiné, které obsahuje například drnčivé hlásky, na které zvířátka snadněji reagují.

Jsou nějaká pravidla, když vybírám jména pro dva mazlíčky zároveň?

Hlavní je nevybírat příliš podobná jména, jako jsou například Boby a Doby. Pokud si zvyknout otáčet se za jménem, tato by je mohla zbytečně mást.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu