14 důvodů, proč si (ne)pořizovat holuby

Holub domácí byl domestikován před asi 6000 lety. Již staří Egypťané používali holuby k doručování zpráv. Po tisíce let měl holub jak náboženské tak praktické využití po celém světě. Je zmiňován v Bibli i Koránu. V dnešní době je chov holubů převážně sportovní nebo výstavní záležitostí, i když stále je mnoha holubáři chován i pro kvalitní dietní maso. Přestože v našich končinách není, narozdíl od chovu papoušků, příliš rozšířený, můžete se věnovat i chovu exotických druhů holubů.

DESET důvodů, proč si pořizovat holuby 

  • I když působí poněkud méně inteligentně, opak je pravdou. Holub nejen, že inteligentní je, ale dá se i velmi dobře ochočit.
  • Mnoho holubářů k tomuto koníčku dovedli jejich rodinní příslušníci již v nízkém věku. Holuby zvládne chovat i malé dítě a jsou to tedy vhodní mazlíčci i pro naprosté začátečníky.
  • Holubi obvykle nemívají žádné zásadní problémy s rozmnožování. Tedy i chov holubů je poměrně snadnou a nijak náročnou záležitostí.
  • Jak jsme zmínili již v úvodu, mimo jiné se holubi po celém světě chovají i jako zdroj kvalitního masa. K tomuto účelu bylo vyšlechtěno několik plemen holubů.
  • Máte-li sportovního ducha, můžete se s holuby věnovat i několika sportovním disciplínám. Ať už se jedná o orientační let nebo vzdušnou akrobacii, jsou v tomto směru holubi nedostižní.
  • Ani majitelé holubů, kteří dávají přednost před sportem spíše estetice, nepřijdou zkrátka. Výstavy holubů jsou jak u nás, tak ve světě, nesmírně populární.
  • Odborná literatura udává, že bylo vyšlechtěno několik stovek plemen holubů. Výběr je tedy opravdu široký, co se týče vzhledu, velikosti a využití holubů.
  • Holubice bílá jako padlý sníh nebo naopak holub černý jako na dobírku z pekla. Holubi mají opravdu širokou škálu barev, kreseb i typů opeření.
  • Převážná většina holubů je vhodná pro chov venku v holubníku, voliéře nebo volně. Jsou však i druhy, které jsou raději v teple domova. K nim patří například oblíbený holoubek diamantový.
  • V České republice je velmi oblíbeným koníčkem chov exotického ptactva, jako jsou kanáři, astrildi, papoušci a jiní. Bohužel se do hledáčku českých chovatelů stále příliš nedostaly exotické druhy holubů. A je to škoda. Tito ptáci hýří opravdu krásnými a jasnými barvami a zdaleka nejsou tolik hluční. Přidáte se i vy k průkopníkům chovu extických holubů u nás?

ČTYŘI důvody, proč si nepořizovat holuby 

  • Zejména holubi chovaní venku, jsou poměrně nároční na prostor. Nestačí jim jen uzavřený holubník, popřípadě malá proletová voliéra. Několik hodin denně by měli mít možnost se i proletět.
  • Péče o holuby, zejména jejich krmení, vyžaduje pravidelnost. Pokud máte časově náročnější zaměstnání nebo nepravidelnou pracovní dobu, mohl by to být problém.
  • Časová náročnost do chovu se promítá i v péči o čistotu chovatelského zařízení, popřípadě trénink nebo výcvik sportovně založených jedinců.
  • Rozeznat holuba od holubice pouhým okem, bývá často velkým problémem i pro dlouholeté holubáře.

Shrnutí

Holubářství má u nás dlouholetou tradici. Ať už se jedná o chov poštovních holubů, holubů na maso nebo těch, kteří byli vyšlechtěni pro bravurní akrobatický let, chovatelé těchto plemen mají u nás širokou chovatelskou základnu. Do popředí se, i když jen pomalu, stále více dostává i chov holubů exotických. Ti oslňují především nádherou barev svého opeření. Některé z nich můžete vidět i v českých zoologických zahradách. Chov holubů se neomezuje jen na venkovní prostory a některé menší druhy můžete úspěšně odchovat i v bytové kleci nebo voliéře.U většiny plemen holubů nejsou nároky na stravu nebo chov příliš náročné a zvládne je i naprostý začátečník, který se dostatečně informuje buď z odborné literatury nebo od zkušenějších chovatelů.

Chov holubů 

Holubi nemají vyvinutý tzv. pohlavní dimorfismus. Rozeznat tak samce od samice pouhým okem je takřka nemožné. Ideální je proto zakoupit přímo chovný pár. Holubi obvykle vytvářejí páry na celý život, ale lze je i takzvaně přepárovat.

 Před rozmnožováním, které u holubů může probíhat 3x až 5x do roka, a v době, kdy krmí mláďata, doporučují chovatelé podávat krmivo bohaté na bílkoviny, vitamíny a minerální látky. V tomto čase se do jídelníčku zařazuje i živočišná bílkovina, většinou ve formě vaječné míchaniny. O vylíhlá ptáčata se svědomitě starají oba rodiče.

Obvykle se holubi odchovávají v holubnících s proletovou voliérou, kvůli bezpečnosti holoubat. Pohlavně dospělí bývají zhruba v půl roce, některé zdroje udávají už čtvrtý měsíc věku. Rozmnožovat by se ovšem měli raději až v jednom roce. Jako materiál na hnízdo postačí dlouhá stébla sena nebo trávy a větvičky. Holubi nejsou příliš dobří stavitelé. Proto se holubníky vybavují takzvanými krbci. Jedná se o mělké otevřené ,,budky. Na dno můžete dát papírovou nebo plastovou misku s trochou pilin jako podestýlku. Zhruba 14 dní po páření samice naklade 1 – 3 ( obvykle však dvě) vejce. Rodiče střídavě sedí na vejcích zhruba 17 až 18 dnů. 

Holoubata opouštějí budku po 3 – 5 týdnech. Před pořízením holubů je třeba jim nejprve koupit nebo zhotovit holubník, popřípadě i voliéru. Ideální obydlí pro holuby naleznete, včetně rozměrů a vybavení, popsáno zde.

Pokud se rozhodnete pro chov v bytě, například holoubků diamantových nebo některých menších druhů exotických holubů, je minimální rozměr  klece 80 – 100x50x50 cm ( délka x výška x šířka) nebo voliérky 180x150x70-150 cm ( výška x hloubka x délka ).

V kleci, voliéře nebo holubníku by neměly chybět:

  • napáječka nebo miska na vodu
  • misky na krmivo – zvlášť na suchou směs,  zvlášť na grit nebo písek, a zvlášť na naklíčené zrní nebo vaječnou míchaninu
  • párovací klec
  • kartáče a škrabky na čištění
  • hnízda ( krbce)
  • koupelna v letních měsících
  • podestýlka na dno
  • bidýlka různých průměrů nebo tvarovaná 

Jako podestýlka do klece se dá použít pískový papír, obyčejný papír, dřevěné peletky, dubové nebo bukové štěpky, konopná nebo kukuřičná vřetena, písek a jiné.  Záleží na tom, co bude vyhovovat vašemu holubovi a co se vám bude nejlépe udržovat v čistotě. 

Holubi mohou žít v holubníku celoročně. Ten by měl být dobře izolován a chráněn zejména proti vlhkosti a průvanu. Holubník vždy situujeme směrem na jih, kvůli slunečnímu záření. Profesionální zařízení může mít i světelný zdroj a vytápění. Ideální zimní teplota v holubníku by neměla být nižší než 10 – 15 stupňů.

Základní potravou pro holuby je směs různých semen a zrnin, kterou si můžete opatřit buď v zooprodejně nebo i namíchat sami doma, či tento úkol svěřit chovateli, který má s holuby zkušenosti. K suché směsi přidáváme naklíčené zrní, v době vyššího energetického výdeje i vaječnou míchaninu obohacenou o zelené krmení ( kopřivy, pampelišky aj..).  Ideální je ječmen( dbejte na vysokou kvalitu) s pšenicí v poměru 1 : 4, ty doplňujeme o kukuřici, hrách, pelušku, řepku, proso a slunečnici podle kondice a životního období holubů. Můžeme přidávat i vitamíny, a pivovarské kvasnice. Důležitou funkci ve stravě holubů zastává i vápenný grit a písek. Vodu měníme minimálně 2x denně.

Krmit se dá i již speciálními míchanými směsmi obohacenými o vitamíny, nebo kompletním granulovaným krmením pro holuby.Opět je vhodné se co nejvíce informovat o tom, čím můžeme holubům zpestřit jídelníček tak, abychom jim neublížili. 

O přídavku vitamínových preparátů se raději poraďte se specializovaným veterinářem nebo dlouholetým chovatelem.

Důležité informace o holubech

Velikost:od několika desítek gramů ( holoubek diamantový ) po 2,5 kg ( Korunáč Sclaterův), domácí holubi podle plemene od 200g do asi 1 kg
Původ:kromě polárních oblastí všechny kontinenty
Vhodná ubikace:klec, voliéra, holubník, volný chov
Cena:podle stáří, druhu, plemene, barvy od 100 korun po několik set eur
Délka života:10 – 15 let
Aktivita:denní

Nejčastěji chované druhy holubů

Holoubek diamantový

Tento drobný exotický holoubek je v českých domácnostech poměrně oblíbeným ptákem. Dorůstá velikosti 19 – 21 cm. V českých chovech je poměrně hojný. Má milou, snášenlivou povahu a obvykle doplňuje voliéru drobným exotům. Není příliš divoký a dá se poměrně dobře ochočit. Základní barvou je šedá, která na břichu přechází do krémové. Tělo je poseto jakoby bílými perličkami. Okolí oka je výrazně červené. Holoubci diamantoví se chovají v několika barevných mutacích. Více o holoubcích diamantových se dozvíte například zde.

Mondén

Byl vyšlechtěn jako masné plemeno holuba a podílel se na vzniku mnoha dalších masných a polomasných plemenech holubů. Dospělý mondén dosahuje hmotnosti až 1,5 kg, obvykle však kolem 900g. Mondéni jsou díky své váze prakticky nelétaví a hodí se proto k chovu ve voliérách. Na výstavách se u mondénů hodnotí především tvar těla a proporce holuba, tudíž nedisponuje takovým množstvím barev a kreseb jako jiná plemena. Tvarem poněkud připomíná slepici. Některé barvy mondénů k nahlédnutí zde.

Rejdič

Rejdiči ( nebo také kotrláci ) jsou jedním z oblíbených plemen akrobatických holubů. Jedná se o poměrně drobné a lehké ptáky. Unikátní jsou svým způsobem letu, kdy  se jsou schopni otočit o 360 stupňů v horizontálním nebo i vertikálním směru letu a pokračovat dále. Tento způsob letu je z velké části dán rejdičům geneticky. Tito temperamentní holubi mají velké množství barevných variet a kreseb, které si, alespoň částečně, můžete prohlédnout zde.

Indický pávík

Kdo by neznal pohádku Tři oříšky pro Popelku. Nejspíše indický pávík se svým nádherným vějířovitým ocasem a hrdým držením těla pomáhal v hejnu přebírat Popelce popel do džberu a hrách do ošatky. Toto plemeno se řadí mezi jedna z nejstarších vůbec. Jsou nenároční, odolní a výborně pečují o mladé.  Vyskytují se ve velkém množství barev a kreseb. Indický pávík nepatří mezi hbité letce, proto nepotřebuje příliš prostornou voliéru jako jiní holubi. Malá fotogalerie indických pávíků zde.

Kariér

Původně se kariéři ( z anglického ,,carrier´´ – nosič ) chovali jako poštovní holubi. Dříve se věřilo, že orientační smysl holuba sídlí v jeho měkkém ozobí. Vznikli tak tzv. bradavičnatí holubi, kteří se vyznačují mohutným ozobím a obočnicemi. Jedná se o impozantně vyhlížejícího štíhlého holuba s vysokou vztyčenou postavou. Tito holubi jsou zdatní letci. Bohužel nejsou příliš vhodní k ochočení a díky svému extravagantnímu vzhledu potřebují i zvýšenou péči. Vyžadují co nejméně prašné prostředí. I při chovu v prostorných voliérách jsou poměrně divocí a nepřilnou k chovateli jako jiná plemena. Co se týče barev a kreseb, ani těmi karéři nedisponují v takovém množství jako jiná plemena. Několik fotografií kariérů a jejich bradavičnaté ozdoby naleznete zde.

Jak a kde si koupit holuba?

Holuby můžete koupit od chovatele, překupníka, na ptačích burzách nebo, v případě holoubka diamantového, ve zverimexu. Ve všech případech chtějte po prodejci nebo chovateli komplexní informace o věku, původu a péči o holuby, včetně návodu na správné krmení. Některé druhy exotických holubů podléhají registraci CITES. Certifikát o původu takového ptáka je při prodeji jeho nedílnou součástí!  Cena holubů se odvíjí od jejich druhu, plemene, věku, pohlaví, barvy. Pohybuje se v rozmezí 100,- za jedince až několik set euro za chovný pár. V ideálním případě získáte zvířátko s uceleným návodem na použití.Při nákupu dbejte na to, z jakého prostředí zvíře pochází ( čistota prostředí – zápach, zbytky trusu, plíseň v substrátu atd..) a jestli se holub jeví jako zdravý (výtok ze zobáku, očí, ztížené dýchání, výtoky z kloaky, změny na kůži a peří -holá místa, matný nebo rozčepýřený a neupravený vzhled, loupající se kůže na nohách, parazité …).

Kontakty na chovatele holubů naleznete zde.

3.5/5 - (37 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu