16 důvodů, proč si (ne)pořizovat výmarského ohaře

Rozhodnutí o pořízení psa není nikdy jednoduchá věc. Výmarský ohař vás na první pohled očaruje svým vznešeným a sportovním vzhledem. Bývá označován za věrného společníka a vhodný je i k dětem. I on má ale své mínusy. Pojďme zjistit, zda je hravý výmarák plný energie tím ideálním psem právě pro vás.

JEDENÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT výmarského ohaře

  • Elegantní zevnějšek s pořádnou dávkou charismatu. Přitáhne pozornost svým krásně tvarovaným tělem se silným osvalením. Na první pohled upoutá i jeho srst s šedostříbrným nádechem a jantarově zbarvené oči.
  • Je to výborný lovecký pes, jeho instinkty a skvělý čich využijete třeba při lovu myší nebo krtka. Díky nebojácné povaze svědomitě ohlídá i váš dům.
  • Péče o srst vám zabere jen minimum času. Vykartáčovat ho stačí jednou za týden.
  • Parťák pro život. Při správné socializaci si ke svým páníčkům vytvoří pevné pouto, které jen tak něco nezpřetrhá.
  • Je chytrý a velice snadno se učí. Potřebuje velké množství duševní stimulace, dá se ale velmi dobře vytrénovat.
  • Nuda s výmarákem rozhodně nehrozí. Má ohromnou spoustu energie a vydrží si hrát hodiny.
  • Má skvělý vztah k dětem. Podmínkou je samozřejmě důkladná výchova psa i poučení dítěte.
  • Je ideální pro aktivní a sportovně založené lidi, kteří ho denně budou brát na dlouhé procházky či běhy.
  • Zaručeně si zamiluje kynologické sporty jako agility nebo flyball. A vyzkoušet můžete i dogtreking.
  • Dobře toleruje zimu i teplo. Na procházku s ním můžete vyrazit bez ohledu na počasí.
  • Vyznačuje se dobrým zdravím. Když si pořídíte jedince s PP, máte velkou šanci, že se nebude potýkat s vážnými nemocemi.

PĚT důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT výmarského ohaře

  • Když vidí malé zvíře, ovládne ho jeho lovecký instinkt. Příliš se proto nehodí do domácností, kde už žijí kočky nebo morčata. Na procházce je nutné ho pořádně hlídat, aby se nepustil za každou veverkou, kterou spatří.
  • Těžce snáší odloučení. Pokud zůstane doma sám, může začít štěkat nebo poničit vše, na co přijde.
  • Štěňata mají tendenci ke kousání. Jsou schopna se to odnaučit, ale potřebují nad sebou pevnou ruku.
  • Výmarský ohař může zkoušet, co všechno mu projde. Potřebuje proto důsledný přístup a jasně vymezené místo v hierarchii rodiny.
  • Není vhodný pro nováčky, pořizovat by si ho měli zkušení pejskaři.

Shrnutí

Výmarský ohař je ideálním plemenem pro akční jedince. Děláte turistiku, jogging nebo byste se společně se svým novým mazlíčkem rádi pustili do nějakého psího sportu? Pak si čilého výmaráka s nikdy neutuchající energií zamilujete. Skvěle zapadne k rodině s dětmi, k níž si dokáže vybudovat skutečně silný a ochranářský vztah. Nejlépe mu bude v domě, který vám rád (a jako oko v hlavě) pohlídá.

Obecná charakteristika výmarského ohaře

Původně lovecký pes možná trochu klame tělem – pokud se dobře vycvičí, je ideálním psem do rodiny.

I. Povaha

Velice aktivní pes, který má od rána až do večera spoustu energie – seznamte se s typickým výmarákem. Rád si hraje a snad nikdy se neunaví. Je velice vytrvalý, ostražitý a neohrožený. Ke svým páníčkům přilne velmi pevným poutem.

Výmarák je velmi inteligentní a snadno se učí. Potřebuje však pevnou ruku a jasně nastavená pravidla. Důležité také je, aby znal své místo v rodině. Zároveň je ale hodně citlivý a nereaguje dobře na hněv, proto by výcvik neměl být hrubý. (zdroj)

II. Vzhled

Výmarský ohař je velký lovecký pes se štíhlým a šlachovitým tělem. Není to žádný drobek. Pes v dospělosti dosahuje váhy 30 až 40 kg a má kohoutkovou výšku 57 až 70 cm. Fena je zhruba o 5 cm menší a o 5 kg lehčí.

Výmaráky najdeme ve dvou různých typech srsti: krátkosrsté a dlouhosrsté.

  • Krátkosrstý má krátkou srst, která je ale delší a hustší než u srovnatelných plemen. Srst je to silná, velmi hustá a hladce přiléhající. Podsada chybí nebo je jí jen malé množství.
  • Dlouhosrstý je pokryt jemnou a dlouhou srstí, s podsadou nebo bez ní. (zdroj)

Srst má netypickou stříbrošedou či modrošedou barvu, díky níž výmarského ohaře nezaměníte s žádným jiným plemenem. Podobně atypická je i jantarová barva očí, která působí až magickým dojmem.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Jak už jsme několikrát zmínili, toto plemeno je často velkým kamarádem s dětmi. Podmínkou je samozřejmě správná socializace.

S dalšími psy obvykle vychází dobře, problémem by však mohly být mazlíčci malého vzrůstu. Výmarský ohař má silný lovecký instinkt a pokud doma máte králíka, kočku nebo morče, pes by na ně mohl zaútočit. Samozřejmě je možné zkusit psa zvykat na malého domácího mazlíčka už od štěněčího věku. Ani tak ale není zaručeno, že venku pořádně neprožene cizí kočku. (zdroj)

IV. Výchova a výcvik

Dá se velmi dobře vytrénovat, výcvik však musí být důsledný. Výmarský ohař totiž umí být pěkně tvrdohlavý a bez pevného a zkušeného vedení bude zkoušet, co vše mu projde. Křikem na něj ale nezapůsobíte. Je citlivý a nejlépe reaguje na jemné výcvikové metody. Potřebuje mnoho pohybu, stejně jako dostatek mentální stimulace vedené žádoucím směrem. 

Protože má výmarák hluboce zakořeněný lovecký pud, je vhodné projít alespoň základním loveckým výcvikem. Ten psa i jeho majitele naučí, jak tento lovecký pud ovládat. Velice důležité je také nepodcenit socializaci s lidmi, dětmi i s dalšími psy již od štěněcího věku.

V. Zdraví a péče

Výmarští ohaři se obecně vyznačují velmi dobrým zdravím. Jako každé plemeno jsou však k nějakým nemocem náchylnější než k jiným. Mezi taková onemocnění patří především dysplazie kyčle, tedy abnormalita kyčelního kloubu na jedné či obou stranách, dilatace žaludku a von Willebrandova choroba.

Řada těchto onemocnění je geneticky přenosná. Rozhodně se tedy nevyplatí podcenit výběr kvalitní chovatelské stanice. Pokud zvolíte tu, která u rodičů provádí všechna důležitá vyšetření, máte velkou šanci se nemocem vyhnout. U výmarských ohařů může být také problém s dilatační kardiomyopatií (DCM) – onemocněním srdce.

Plemeno je na péči nenáročné, osrstění má dobrou samočistící schopnost a srst tak stačí vykartáčovat jednou týdně. Zvýšenou péči je třeba věnovat pouze uším psa. Pokud v nich vypozorujete zánět, u veterináře si vyzvedněte speciální přípravek pro čištění uší. (zdroj)

VI. Náročnost

Výmarák očekává, že s ním budete trávit hodně času. Často velmi špatně snáší pobyt v izolaci a odloučení od svého páníčka. Má silnou potřebu pohybu, pokud ho dostatečně nezaměstnáte, bude nešťastný a mohou se u něj projevit různé poruchy chování. (zdroj)

Cena za štěně s průkazem původu se pohybuje kolem 15 – 25 tisíci Kč. Množství krmiva je nutné přizpůsobit míře aktivit i věku psa, obecně ale výmaráci patří mezi jedlíky. Nevyžadují však speciální péči a nejsou extrémně náchylní k nemocem, nemusíte se tedy obávat přehnaných výdajů za veterináře.

VII. Historie

S jistotou dnes víme, že výmarský ohař patří mezi nejstarší plemena kontinentálních ohařů. O jeho přesném původu však existují pouze dohady. V 17. století například malíř Van Dyck na jednom ze svých obrazů zobrazil psa unikátního šedého zbarvení – může to být právě výmarák, ale také nemusí.

Jedním z prvních prokazatelných majitelů byl velkovévoda Karel Augest z Výmaru žijící na konci 18. století. Právě po oblasti v Německu získalo plemeno svůj název. V roce 1897 byl v Německu založen uzavřený Spolek pro chov výmarských ohařů. Kdo nebyl členem klubu, neměl právo výmarského ohaře vlastnit.

Obrovskou popularitu si výmarák získal v USA, kde ho ke své práci využívají třeba policisté. V současnosti se tato legenda mezi loveckými psy chová po celém světě a patří mezi vůbec nejoblíbenější lovecká plemena.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Pes: 34 až 39 kg
Fena: 32 až 36 kg
Výška v kohoutku:Pes: 66 cm
Fena: 61 cm
Typický znak:Přirozeně svěšené uši
Požadavky na výcvik:> 40 minut/den
Energie:velmi vysoká
Délka života:10 až 13 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba socializace/pozornosti:střední
Původní využití:všestranný lovecký pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:těsně přiléhající
Zbarvení srsti:myší šedá až stříbrnošedá
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit výmarského ohaře?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro výmarského ohaře dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata výmaráka na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

4/5 - (260 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu