10 nejkrásnějších ryb do jezírka do zahrady: jezírkové ryby

Máte u vás doma zahradní jezírko, ale přijde vám takové smutně prázdné? Možná je na čase oživit ho nějakými rybkami! Pokud si nejste s výběrem jistí, tento článek by vám mohl pomoci odpovědět na otázky, které kolem tohoto tématu plní vaši mysl. Tak se pojďme společně ponořit do hlubin rybího světa!

1) Koi kapr

Pokud sháníte krále zahradních jezírek, vsaďte na jistotu, a to sice na koi kapra. Pozor, často ničí lekníny a další vodní rostliny. V dospělosti dosahuje délky až 80-100 cm, což je dobré brát v potaz, protože by to mohlo vadit některým jiným druhům ryb ve vašem jezírku – mohly by se tam cítit stísněně.

Je to velmi společenská ryba, což znamená, že nebude stačit pouze jeden kus. Pokud budete mít vodní nádrž málo osázenou rostlinami, budete potřebovat silnou filtraci. Stříhejte vodní rostliny pravidelně, aby se kapři měli kde schovat a voda zůstala čistá.

Péče o ně se nijak neliší od péče o ostatní kaprovité ryby. Jsou poměrně inteligentní, takže si brzy dokážou spojit majitelův příchod s krmením. Někteří jsou po čase ochotni nechat se krmit z ruky.

2) Slunečnice pestrá

foto od Bernard DUPONT

Tato kráska s názvem květiny patří do čeledi okounovitých a byla do Evropy dovezena ze Severní Ameriky. Je nádherným zpestřením do okrasných jezírek nejen pro své pestrobarevné zbarvení, ale také pro vysokou aktivitu. Díky ní se jezírka proměňují v nádržky bublající pohybem třpytivých obživlých drahokamů. 

Dosahuje délky 20 cm. Ráda se zdržuje v menších skupinkách. Živí se planktonem i drobnými živočichy dna. Přijímá i veškerou umělou potravu.

3) Zlatý karas

Karasy všeobecně patří k nejméně náročnému druhu ryb vhodných pro chov v zahradním jezírku. Nevadí jim totiž letní prohřívání jezírka ani snížený obsah kyslíku. Navíc skvěle bojují proti komárům! V průměru dorůstají do 20-30 cm a jsou charakterističtí svým vysokým plochým tělem. Mají rádi vody prohřáté sluncem a bez problémů přezimují u dna.

Zlatý karas je velmi vyhledáván právě pro své zbarvení. To se ale projeví až po dvou letech! Jedná se o společenskou rybu, z toho důvodu jí není dobré chovat o samotě. S tím také souvisí jeho silně rozmnožovací sklony – pozor na to, aby se vám časem v jezírku nepřemnožili!

Živí se planktonem, vláknitými řasami a vodními larvami, čímž přispívá k udržování čisté vody.

4) Koljuška tříostná

foto od Gilles San Martin

Pokud se vám líbí spíše nějaké drobnější rybky, určitě nesmíte přehlédnout koljušku tříostnou. Vypadá lehce exoticky a je dobře rozeznatelná díky třem trnům na hřbetě. Dosahuje velikosti necelých 10 cm.  

Je velmi odolná, ale na druhou stranu se velmi ráda množí, takže je určitě lepší začít s velmi malým počtem jedinců. Patří k velmi přizpůsobivým rybám. Dává přednost vodám s bohatým obsahem kyslíku. Konzumuje hlavně plankton, zvířenu dna a pakomáry.

5) Jesen zlatý

foto od David J

I tento druh ryby je nutné chovat v hejnu. Jedná se o velmi aktivního plavce, který tedy potřebuje dostatek prostoru, a tím pádem má i vyšší nároky na kyslík. Proto je vhodné ho umístit do většího jezírka s dostatečným okysličováním. Poměrně dobře prosperuje i v chladných podmínkách.

Hodí se především do zahradních jezírek a nádrží s přítokem a odtokem, neboť má rád pohyb vody a průtočné nádrže je třeba zabezpečit mřížkou. Ve vodě je vysoce aktivní a číhá u hladiny na vodní hmyz. Patří k poměrně snášenlivým druhům ryb. Dorůstá maximální délky 50 cm. Je to všežravec – žere menší rybky, hmyz i rostlinnou stravu. 

6) Slunka obecná

foto od stanze

Slunka obecná se řadí mezi velmi drobnou, nenáročnou rybku. Je mírumilovná, teplomilná a plná života. Ráda se zdržuje ve velkých hejnech. Potravu nejvíce vyhledává u hladiny. Snese i nižší obsah kyslíku ve vodě. Její velikost v dospělosti dosahuje 6-10 cm, tudíž je vhodná i pro malá jezírka.

Ačkoliv se nejedná o chráněný druh, v Červeném seznamu ryb a mihulí ČR je již vedena v kategorii “ohrožený”, protože její úbytek se na většině našeho území stále zvyšuje.

7) Lín zlatý

foto od  Bernard DUPONT

Lín zlatý patří k nejvyhledávanějším rybám pro zahradní jezírka a okrasné nádrže. Nejenže vyniká svoji krásnou strukturou zlatých šupin, ale rovněž patří k nejodolnějším druhům mezi okrasnými rybami zahradních jezírek. Dorůstá velikosti 25-40 cm. Žije hlavně u dna a je dokonce schopný přežít zimu pod ledem. Aktivním se stává až za šera. Má velmi nízké nároky na kvalitu vody – dobře snáší i silně znečištěnou vodu s nízkým obsahem kyslíku. Jedná se o všežravce – upřednostňuje drobnou, živočišnou potravu. Také je nenáročný na chov. 

8) Jeseter

Jeseter je krásná ryba typická svým protáhlým tělem.

Potřebuje hloubku alespoň jeden metr a objem více než deset kubických metrů, nehodí se tedy do mělkého jezírka. Pro jeho chov je nejdůležitější kvalitní krmivo, čistá voda a dostatek kyslíku. 

Jedná se o velice odolnou rybu, která velmi zřídka trpí onemocněními způsobenými bakteriemi a parazity. Bezpodmínečně nutná je kvalitní filtrace, protože miluje proudění vody. Většinu času tráví u dna, proto je zde potřeba udržovat čistotu. 

Velikou pozornost při chovu jesetera je třeba věnovat ochraně před kočkami, protože jsou pro ně díky své klidné, přátelské povaze snadnou kořistí. Jedná se o všežravce. Přirozenou potravou jsou korýši, larvy hmyzu a červi. Pozor, potřebuje speciální potápivé krmivo, protože má ústa na spodní straně hlavy. V dospělosti dorůstá 40 – 60 cm.

9) Závojnatka

Jedná se o zlatou rybku vyšlechtěnou ve staré Číně. Její název je odvozen od ploutví připomínajících závoj. Její chov musí splňovat určitá pravidla – dorůstá délky 15 cm, proto musí být zvoleno vhodné jezírko. Potřebuje být chována v hejnu. 

Je důležité vědět, že má nedokonalé trávení, což znamená, že velmi rychle znečišťuje vodu dusíkatými látkami, které ji pak v konečné fázi můžou ublížit, proto je více než nezbytný velmi výkonný a pravidelně čištěný filtr, nejlépe vnitřní. Ráda ryje ve dně, proto je důležité tam položit říční písek, který nemá ostré hrany. Kromě plnohodnotného sušeného krmiva okusuje i řasy rostoucí v nádrži a nepohrdne kouskem salátu či špenátu. 

10) Perlín zlatý

foto od Aqua Mechanical

Jedná se o velmi atraktivní rybku do jezírka – ať už z hlediska vzhledu, tak i chování.  Žije v hejnech, která jsou velmi aktivní. Neustále se pohybuje u hladiny, kde shání potravu. 

Je také bezproblémový z hlediska chovu. Má nízké nároky na kvalitu vody a je tolerantní i vůči ostatním druhům ryb. Výhodný je i z toho důvodu, že v jezírku zastupuje roli likvidátora larev vodního hmyzu. V dospělosti dorůstá maximálně do 40 cm. 

Jedná se o všežravce, pro kterého je důležitý hmyz, larvy a bezobratlí, zároveň také rostlinná složka v podobě řas, zooplanktonu a jemnolistých vodních rostlin.

Jak vybrat ryby do zahradního jezírka

Není ryba jako ryba aneb na co si dát při výběru pozor. 

1) VELIKOST DANÝCH RYB V DOSPĚLOSTI 

V první řadě je důležité zjistit do jaké velikosti v dospělosti jednotlivé ryby dorůstají, a podle toho pak také určit velikost jezírka a celkový počet ryb. 

2) VELIKOST A FUNKCE JEZÍRKA 

V druhé řadě je dobré zamyslet se nad tím, jak velké jezírko máte a podle toho zvolit druh a počet ryb. Obecně platí poněkud logické pravidlo, že čím větší ryby, tím větší nároky na prostor. Důležitá není jen velikost co se týká plochy, ale také hloubka.

a. MALÁ JEZÍRKA

Malá jezírka o objemu do 1000 litrů vody jsou spíše dekorativní a pro ryby nejsou ideální. 

Pokud byste v nich i tak chtěli vysadit ryby, je vhodný počet maximálně 10 kusů ryb o velikosti 6-10 cm, jako je například slunka obecná nebo 10 až 15 karasů. 

b. STŘEDNĚ VELKÁ JEZÍRKA

Do jezírek o objemu 2000 – 3000 litrů lze vysadit kromě karasů (maximálně 5 do velikosti 15 cm) i jeseny (nejvýše 20 kusů do velikosti 10 cm) a líny (nejvíce 5 kusů do velikosti 15 cm)

c. VELKÁ JEZÍRKA

Ve velkých jezírkách se bude rybám dařit lépe, protože tam budou mít více prostoru. 

Když má jezírko objem alespoň 5000 litrů, lze si již pořídit i oblíbené koi kapry.

Důležité upozornění:

S počtem ryb v jezírku byste to neměli nikdy přehánět. Na jednu stranu platí, že čím méně, tím lépe. Ale na druhou stranu nelze koupit například pouhé dva jedince druhu, který žije v hejnech. Je dobré toto brát v potaz a souvisí to s třetím bodem!

3) VLASTNOSTI JEDNOTLIVÝCH RYB

Dalším kritériem při výběru je znát vhodný druh, zda žijí v hejnech nebo samotářsky, a které druhy se spolu snesou a naopak. Mezi typické druhy, které lze spolu vysadit, patří karasi a líni.

4) PODMÍNKY BĚHEM CELÉHO ROKU

Je nutné vzít rovněž v potaz, jaké podmínky panují během celého roku – jaká je teplota vody v nejteplejších a nejchladnějších dnech. Některé ryby jsou na výši teploty citlivější, některé jsou naopak odolnější. 

5) FILTRACE

Poslední bod, který je nutný důkladně zvážit, je filtrace instalovaná v jezírku. Ta by měla být schopná zbavovat jezírko detritu a zelené hmoty.

*detrit = rozkládající se zbytky těl a výkalů

Doporučení: Ideální je se před nákupem ryb setkat s odborníky a chovateli, 

                      kteří mají s chovem ryb dlouholeté zkušenosti. 

Často kladené otázky

Co dělat, aby ryby neměly při převozu teplotní šok?

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv rybu, vězte, že se musíte vyvarovat teplotních výkyvů, které vysazování nových ryb vždy provází.

Že nevíte jak na to?

Nejlepším způsobem je si zakoupené ryby nechat v kbelíku s vodou, v níž byly po dobu převozu. Do kbelíku pak postupně přidávat vodu z jezírka a jakmile si ryby přivyknou, teprve potom je umístit do jezírka. Je to v podstatě stejné jako když jdete poprvé do bazénu, také musíte postupně a ne tam skočit rovnou celým tělem. 

Jak je to s překrmováním ryb?

Jedním z nejčastějších prohřešků chovatelů ryb je překrmování. Nadbytečné množství krmiva ryby nestačí pozřít a zbytky se pak rozkládají na dně. Mnoho krmiva také znamená více odpadních látek, více škodlivin, více řas a hnojiva.

Proč je tak důležité volit superprémiové krmivo?

Při výběru krmiva je naprosto nezbytné dbát na kvalitu. Superprémiové krmivo má nejvyšší míru stravitelnosti, nejvyšší obsah doplňkových látek a vitaminů, a tím tak zlepšuje zdravotní kondici ryb i vody, díky nižšímu množství odpadu. 

Jaké všechny potřeby pro chov ryb v zahradním jezírku můžu zakoupit?

Trh s potřebami pro chov ryb je poměrně bohatý. Seženete je v chovatelských potřebách, ale také spoustu z toho již v nějakém běžném supermarketu nebo na e-shopech. Od sáčků pro transport ryb, nádrží, odvlhčovačů, přes vytírací kartáče, jezírkovou sůl až po léčiva a krmítka. Výběr je opravdu široký!

Zajímavosti

Všeobecně platí, že na každých 1000 litrů vody v jezírku má být cca 10 ryb – záleží však vždy na velikosti a vlastnostech dané ryby.

Koi je japonský název pro kapra, takže v překladu znamená koi kapr – kapr kapr.

Jeseter nemůže plavat dozadu.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu