TOP 20: Nejnebezpečnější zvířata na světě – kde žijí?

Díky velké biologické rozmanitosti je náš svět plný zvířat všech tvarů a velikostí. A zvířata, která jsou nebezpečná pro člověka, nejsou nijak specifické – sahají od drobných červů až po největší suchozemské živočichy. Sestavili jsme žebříček nejnebezpečnějších zvířat podle kritéria odhadovaného počtu úmrtí, která ročně způsobí lidem. Která to jsou?

1) Čtyřhranka

Možná jste překvapeni, že se na tomto seznamu objevuje něco jako medúza. Ve skutečnosti se odhaduje, že medúzy jménem čtyřhranky způsobí 100 úmrtí ročně. Vyskytují se v teplých pobřežních vodách po celém světě, ale jejich smrtící druh žije v Indickém a Tichém oceánu v okolí severní Austrálie. Jsou považovány za nejjedovatější mořské živočichy na světě a jejich bioluminiscenční krabicovitý tvar táhne kolem 15 chapadel, z nichž každé dorůstá až 3 metry, a všechna jsou vystlána tisíci nematocyst neboli žahavých buněk. Jejich toxiny napadají kůži, nervový systém a srdce, a přestože existuje protijed proti medúzám, většina obětí upadá do šoku a umírá na utonutí nebo selhání srdce mnohem dříve, než se dostane do nemocnice.

2) Lev

Lev má na svědomí odhadem 200 úmrtí lidí ročně. Jako vrcholový predátor africké přírody je lev jedním z největších predátorů na světě. Ačkoli člověk není jeho přirozenou kořistí, lvi každoročně zabijí přibližně 200 lidí. Za tuto úmrtnost jsou zodpovědní především nemocní lví samci a oportunistické útoky v oblastech, kde byla vyčerpána přirozená kořist lvů. Potkat lva tváří v tvář se jednoduše nevyplácí. Ačkoli bylo zaznamenáno několik případů úmrtí turistů nebo průvodců, které tento klíčový druh zabil během safari, jsou tyto případy spíše výjimkou. Naprostou většinu lidí zabitých lvy tvoří místní obyvatelé, kteří se věnují svému každodennímu životu v afrických rezervacích nebo na jejich okraji.

3) Slon africký

Ačkoliv pohled na slona v zoo nám dává pocit, že se jedná o poměrně milé a klidné zvíře, ve skutečnosti má slon africký na svědomí odhadem 500 mrtvých ročně. Tato největší suchozemská zvířata na světě dosahují hmotnosti až 7 000 kg a často jsou nevyzpytatelná, přičemž starší sloni, mladí samci a sloni s mláďaty jsou obzvláště nebezpeční všemu, co jim zkříží cestu. Občas jsou hlášeny nevyprovokované útoky slonů na člověka, obvykle ze strany sloních samců v období musth (sexuálně aktivní období, kdy se zvyšuje hladina testosteronu). Každoročně zemře přibližně 500 lidí v důsledku toho, že sloni afričtí své oběti ušlapou a rozdrtí. V oblastech, kde dochází k pytláctví nebo kde je ohroženo životní prostředí slonů, bývají sloni mnohem agresivnější.

4) Tasemnice

Tahle malá a nechutná potvora má na starosti odhadem 700 úmrtí ročně! Existuje velké množství druhů tasemnic – parazitů, kteří žijí v tenkém střevě mnoha různých druhů zvířat. Pro člověka jsou nejnebezpečnější tasemnice skupiny Echinococcus, které měří pouhých 6 milimetrů a vyskytují se v syrovém nebo nedostatečně tepelně upraveném mase. Jejich velikost však nevypovídá o škodách, které mohou způsobit a které v případě neléčení vedou k závažným příznakům a mohou být smrtelné. Tasemnice se vyskytují po celém světě.

5) Hroch

Odhaduje se, že je zodpovědný za 3 000 úmrtí ročně. Vzhledem k tomu, že v Africe žije tolik nebezpečných zvířat, mnoho lidí často přehlíží, že hroch je ve skutečnosti největším zabijákem lidí ze všech velkých afrických zvířat. Ačkoli jsou hroši býložravci, odhaduje se, že tato vysoce teritoriální zvířata skutečně zabijí ročně neuvěřitelných 3 000 lidí. Hroší samci zuřivě brání svá teritoria, která zahrnují břehy řek a jezer, zatímco hroší samice mohou být extrémně agresivní, pokud cítí, že se něco dostalo mezi ně a jejich mláďata, která zůstávají ve vodě, zatímco se krmí na břehu. Hroši váží až 1 500 kg, což je po slonovi a nosorožci třetí největší zvíře v Africe, a po souši mohou běžet rychlostí až 30 km za hodinu. Když se k tomu přidá jejich agresivní povaha, obratnost ve vodě i mimo ni a ostré, půlmetrové zuby v obrovských čelistech, pochopíte, proč je setkání s hrochy tak děsivé.

6) Komáři

Nejnebezpečnější živočich vyskytující se po celém světě je zároveň jedním z nejmenších. Nebezpečí komárů však nespočívá v jejich velikosti, ale v nemocech, které přenášejí – především v malárii, která ročně zabije asi 700 000 lidí a další stovky milionů jich onemocní. To však není vše, tento drobný hmyz přenáší také smrtící viry, jako je horečka dengue, žlutá zimnice, zika, západonilská horečka a encefalitida. WHO odhaduje, že nemoci přenášené vektory mají dohromady na svědomí více než 700 000 úmrtí ročně. 

7) Zmije paví

Každoročně je uštknuto hadem 4,5 až 5,4 milionu lidí, z nichž u 1,8 až 2,7 milionu se vyvine klinické onemocnění a 81 až 138 tisíc lidí zemře. Pokud jde o hady, zmije paví je považován za nejsmrtelnější a způsobuje celosvětově vyšší úmrtnost na hadí uštknutí než kterýkoli jiný druh. Žije v  jižní a jihozápadní Asii.

8) Krokodýl nilský

Přestože značný počet úmrtí způsobených krokodýly ročně není hlášen, zaznamenáván ani není svědkem, odhaduje se, že tito velcí polovodní plazi zabijí ročně asi 1 000 lidí. Krokodýli jsou známí svou technikou lovu ze zálohy, jsou nevybíravými lovci a útočí na jakékoliv zvíře, které se dostane do jejich dosahu – včetně člověka. Jejich útok obvykle probíhá tak, že vystřelí z vody, sevřou svou oběť v mohutných čelistech, stáhnou ji zpět do vody, kde ji utopí, a pak ji ukryjí pod ponořené větve nebo kameny, aby ji později sežrali. A to je skutečně drsný způsob smrti, proto se krokodýl nilský řadí mezi ty úplně nejnebezpečnější zvířata na světě. Krokodýl se vyskytuje v tropických oblastech Afriky, Asie, Austrálie a Ameriky a žije v jezerech, řekách, mokřadech a dokonce i v některých slaných oblastech. Nejnebezpečnější jsou větší druhy krokodýlů mořských a nilských, kteří v některých částech Asie a Afriky pravidelně zabíjejí lidi.

9) Vlk

Ačkoli vlci ve volné přírodě obvykle nepředstavují pro člověka smrtelné nebezpečí, v posledním století se tyto velké psovité šelmy chovají v blízkosti člověka stále neohroženěji. Mnohé z těchto útoků jsou spojovány se vzteklinou, ale další nově se objevující vzorce útoků mohou souviset spíše s nedostatkem potravy nebo ztrátou životního prostředí. Ačkoli ne každý případ se odehrává v chráněných oblastech, národní parky v Severní Americe mají obvykle směrnice na ochranu návštěvníků před útoky vlků. Vyskytují se v lesnatých částech Evropy, obývá také odlehlé části Asie a potkat ho můžete i ve Skandinávii, na Balkáně nebo v Karpatech.

10) Škrkavky ascaris

Škrkavky rodu Ascaris se nejčastěji vyskytují u koček, psů a lišek po celém světě a mohou nakazit člověka, pokud manipuluje s půdou nebo pískem kontaminovaným infikovanými zvířecími výkaly. Odhaduje se, že ročně způsobí 4 500 úmrtí. U většiny lidí nezpůsobuje infekce žádné příznaky a parazité během několika měsíců hynou, ale v některých případech larvy škrkavek infikují orgány, jako je mozek, oči nebo plíce, a způsobují závažné příznaky a nakonec smrt.

11) Sladkovodní plži

Odhaduje se, že sladkovodní plži ročně způsobí 20 000 úmrtí. Sladkovodní plži jsou dalšími živočichy, kteří jsou extrémně nebezpeční kvůli parazitům, které přenášejí. V tomto případě se jedná o parazitické ploché červy, které se vyskytují ve sladkovodních plžích a mohou člověka nakazit schistosomózou (známou také jako horečka nebo bilharzióza), což je onemocnění způsobující silné bolesti břicha. Schistosomóza je po malárii druhým parazitárním onemocněním s nejvyšší úmrtností, ročně způsobuje více než 20 000 úmrtí. K přenosu na člověka dochází tak, že parazité vylézají z hlemýžďů a kontaminují vodu, která pak nakazí každého člověka, který se jí dotkne nebo ji vypije. Vyskytují se ve sladkovodních vodách a bohužel i v Česku.

12) Žralok bílý

Pověst žraloků jako smrtících útočníků je možná přehnaná – pravděpodobnost úmrtí při nehodě při ohňostroji je vyšší než při útoku žraloka – ale není zcela neoprávněná. V roce 2020 došlo k 57 nevyprovokovaným útokům žraloka (a 39 vyprovokovaným útokům), které si vyžádaly 13 mrtvých. Většinu úmrtí mají na svědomí velcí žraloci bílí, kteří mají od roku 1850 na svědomí o více než 200 úmrtí více než druhý nejsmrtelnější druh, žralok tygří. Žraloci bílí, tygří a býčí mají větší pravděpodobnost způsobit škody, protože se běžně vyskytují v oblastech, kde lidé vstupují do vody, a mají smrtelnější, zubaté zuby. Žralok bílý se vyskytuje téměř ve všech pobřežních vodách oceánů a moří, vyšší výskyt druhu však bývá při pobřeží severovýchodu USA a Kalifornie, Jižní Afriky, jižní Austrálie, Japonska, některých ostrovů Oceánie, Chile a Středomoří.

13) Odranec

Díky svému maskovanému tělu, které se vyvinulo tak, aby kopírovalo bahnité prostředí plné korálů, jsou kamenáči schopni nepozorovaně sedět na dně oceánu a čekat, až kolem nich propluje nic netušící kořist, a teprve poté zaútočit. Pomocí 13 obranných ostnů, které mají na hřbetě, uvolňují pod tlakem jed, který způsobuje bolest, otok nebo nekrózu. Ačkoli bylo zaznamenáno jen málo případů úmrtí člověka na následky bodnutí kamenáčem, i tak si bodnutí vyžádá okamžitou lékařskou pomoc. Na tuto zákeřnou rybu, které se přezdívá kamenná ryba, můžete narazit v Rudém moři (tedy v Egyptě), u severního pobřeží Austrálie. Vyskytuje se v podstatě i v celé oblasti Indického a Tichého oceánu, ale přesto ji plno profesionálních potápěčů nenarazila, protože je jednoduše přehlédnutelná.

14) Zlatá jedovatá žába

Největší z druhů jedovatých žab nedosahuje délky více než 6 cm, ale její kůže vylučuje jed zvaný batrachotoxin, který může způsobit ochrnutí a smrt – a to i v malém množství. Vědci se domnívají, že tyto ohrožené žáby, endemické pro pacifické pobřeží Kolumbie, uvolňují smrtelné množství batrachotoxinu prostřednictvím své stravy tvořené jedovatými mravenci. Díky přirozeně se vyskytující substituci na receptoru pro batrachotoxin ve svalech se dokážou otravě vyhnout.

15) Medvěd hnědý

Medvědi hnědí jsou považováni za agresivnější než jiné druhy medvědů, například medvědi černí, ale jsou také celosvětově nejrozšířenějším druhem medvědů. Výzkum útoků medvědů na Aljašce v letech 2000-2016 zjistil, že celkem 96 % útoků se týkalo medvědů hnědých a počet konfliktů se zvyšuje. Vědci považují za možné faktory, které k tomu přispívají, například rostoucí lidskou populaci, zástavbu zasahující do biotopů medvědů a rozšiřování areálů medvědů hnědých v důsledku globálního oteplování. Medvěd hnědý se vyskytuje od Evropy přes severní Asii až po Japonsko a Severní Ameriku. 

16) Buvol africký

Buvol africký, jediný druh divoké krávy žijící v Africe, je charakteristický svými těžkými hřebenovitými rohy, které slouží k boji proti predátorům nebo k získání převahy nad ostatními samci. Tyto rohy v kombinaci s jejich přirozenou agresivní povahou a mohutnou velikostí je činí mimořádně nebezpečnými. Ve východní Africe jsou známí tím, že rozbíjejí ploty, aby přepadli pěstované plodiny, což někdy vede ke konfliktům mezi lidmi a smrtelným nehodám.

17) Jelen

Člověk by si myslel, že tito nevinně vypadající býložravci nejsou nijak nebezpeční, ale ve skutečnosti mají jeleni ve Spojených státech každoročně na svědomí více úmrtí než téměř všechna ostatní zvířata dohromady. Více než 58 000 lidí je každoročně zapleteno do srážky s vozidlem, které jelen zavinil, přičemž ročně je usmrceno přibližně 440 osob. Jeleni jsou spíše nešikovní než nebezpeční, jejich zařazení do tohoto seznamu nebezpečných zvířat tedy může být kontroverzní, protože jeleni jsou sami oběťmi interakce, ale výběr je založen pouze na počtu úmrtí. Vyskytují se v Evropě, na Kavkaze, v Asii a také na území mezi Marokem a Tuniskem.

18) Pes

Nejlepší přítel člověka je také jedním z našich největších zabijáků. Každý rok zemře na vzteklinu přibližně 35 000 lidí (většinou v Africe a Asii) a odhaduje se, že přibližně 99 % těchto případů je způsobeno slinami nakažených psů.

19) Had

Bylo by obtížné uvést každý druh nebezpečného hada zvlášť spolu s počtem usmrcených, protože u většiny úmrtí na hadí uštknutí není druh hada uštknuté osobě znám. Přesto v mnoha částech světa žije spousta druhů mimořádně jedovatých hadů. Odhaduje se, že mají na svědomí 100 000 úmrtí ročně. Mamby černé jsou obecně považováni za jedny z nejsmrtelnějších hadů na světě, a to z dobrého důvodu. Jsou velké, patří k nejrychlejším hadům na světě, mají dobře vyvinutý zrak a v případě, že jsou zahnány do kouta, jsou velmi agresivními hady – je známo, že útočí a opakovaně útočí. Kromě tohoto chování mají černé mamby extrémně jedovatý jed – jedno kousnutí obsahuje tolik neuro a kardio-toxinů, že by zabilo 10 lidí, a u neléčených kousnutí je 100% úmrtnost.

20) Moucha tse-tse

Moucha tse-tse vypadá podobně jako moucha domácí, ale je nepochybně mnohem nebezpečnější. Odhaduje se, že ročně způsobí 10 000 úmrtí. Tyto mouchy jsou endemitem subsaharské Afriky a přenášejí a šíří smrtící parazity známé jako trypanozomy. Tyto drobné patogeny jsou zodpovědné za africkou spavou nemoc, která může vést k úmrtí, pokud se neléčí. Proti této nemoci přenášené mouchami tse-tse neexistuje žádná vakcína, nicméně prevenci kousnutí pomáhá nosit oblečení neutrální barvy (ideálně ošetřené permethrinem) a vyhýbat se přes den křovinám.

Často kladené dotazy

Jaké je tedy nejnebezpečnější zvíře na světě?

Korunu nejnebezpečnějšího zvířete si odnáší krokodýl nilský, který má každoročně na svědomí více než 1 000 smrtelných útoků na lidi.

Které zvíře zabíjí nejvíce lidí?

Co se týče počtu každoročně zabitých lidí, rekord drží komáři, kteří mají na svědomí 725 000 až 1 000 000 úmrtí ročně.

Které zvíře dokáže člověku prokousnout kost?

Velké kočky, jako jsou lvi a tygři, mohou svým kousnutím rozdrtit kosti. K nim se může připojit ještě medvěd, který má kousnutí ještě silnější.

Videa

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.8/5 - (69 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu