10 nejnebezpečnějších psích plemen: agresivní psi

Pes je nepochybně nejvěrnější přítel člověka, některá plemena psů však přirozeně tíhnou k nevhodnému chování, a tak velmi záleží na tom, jak jej člověk vychová. Při nesprávné výchově se z takového plemene psa může stát hotová noční můra. Zajímá vás, kteří psi patří mezi 10 nejnebezpečnějších psích plemen? Pak se zaměřte na následující řádky.

1) Pitbul

Ačkoli by to většinu lidí nemělo překvapit, pitbul je skutečně nejnebezpečnějším plemenem psů. Kromě sklonům k agresivní povaze mají mohutné tělo (mohou vážit až 80 kg), silné čelisti a zabijácké instinkty. Lidé ani jiná zvířata nemají proti pitbulům šanci. Přesto mnoho lidí trvá na tom, že tato zvířata jsou pouze produktem jejich výchovy, a mají milující pitbully jako domácí mazlíčky. 

2) Rotvajler

Než se pitbulové dostali do povědomí veřejnosti jako velmi nebezpečná zvířata, byli za často považováni za nejnebezpečnější psí plemeno na světě právě rotvajleři. Tito psi mohou dorůstat výšky až 65 cm a vážit 55 a více kilogramů, a přesto být zdraví. Mají velké tělo a temperament, který se v některých situacích může zvrhnout v zuřivost. Konkrétně se pes stane velmi přátelským a ochranitelským vůči osobám ve své domácnosti, ale tato ochrana se nevztahuje na návštěvníky, se kterými by rotvajleři neměli přicházet do styku, zejména pokud se návštěvník vyskytuje u vás doma – tedy v jeho území, které chrání.

3) Německý ovčák

Němečtí ovčáci jsou služební psi, kteří se v posledních desetiletích využívají v armádě a u policie. Důvody pro tuto volbu jsou zřejmé: jedná se o robustní, inteligentní, silné a nebezpečné psy, kteří mohou způsobit smrtelné útoky na lidi. Plemeno německého ovčáka, které váží přibližně 40 kilogramů a měří přes 60 cm, se dokonale hodí k omezování lidských hrozeb. Výsledkem generačního šlechtění na pracovní psy je vysoce účinný nástroj. Bohužel toto plemeneno vyniká agresivitou a teritorialitou. Pozitivem je, že německý ovčák je dobře cvičitelné plemeno. 

4) Sibiřský husky

Psi plemene sibiřského husky jsou ceněni pro svůj vlčí vzhled. Nemělo by vás tedy příliš překvapit, že psi, kteří sdílejí vzhled s divokými zvířaty, se také podobně chovají. Psi plemene husky byli používáni jako tažní psi v nejchladnějších oblastech Kanady a Spojených států. Přestože váží pouhých 27 kg, jsou na svou velikost silná a velmi samostatná zvířata. Tito psi jsou silně motivováni lovem kořisti. Většina zvířat, která jsou menší než oni, včetně lidí, jim, při nesprávné výchově, může připadat jako kořist.

5) Argentinská doga

Argentinská doga, známá také jako argentinský mastif, je jedním z mála psů, kteří se svou agresivitou a houževnatostí vyrovnají pitbulům. Ve skutečnosti je toto plemeno považováno za tak nebezpečné, že je zakázáno v mnoha zemích, včetně Austrálie, Singapuru, Ukrajiny a Spojeného království. Argentinská doga byla vyšlechtěna k lovu velké zvěře a ochraně rodiny. Tohoto psa je nutné brzy socializovat, abyste předešli negativnímu chování.

6) Dobrman

Existuje důvod, proč se ve filmech obvykle používají dobrmani, když chtějí ztvárnit hrůzu nahánějícího psa – faktor zastrašování je u tohoto plemene opravdu silný. Dobrmani však mohou být ke své rodině pozoruhodně milí, protože byli vyšlechtěni jako hlídací psi. Nicméně právě díky své nesmírné věrnosti je dobrman pro ostatní lidi tak nebezpečný, protože tento pes neváhá zaútočit na cokoliv, co považuje za hrozbu pro svou rodinu. Dobrmani jako takoví vyžadují správnou socializaci a sebevědomého, asertivního majitele, protože pokud u vás vycítí nejistotu, vezmou věci do vlastních tlap.

7) Akita

Silná vůle, síla a potřeba nezávislosti – akita není pes pro amatéry. Vzhledem k dominantní povaze akity se tento pes vždy snaží stát vůdcem smečky. Proto není ideálním plemenem pro začínající majitele psů. I poté, co si vybudujete pozici vůdce smečky, se akita jen tak nesmíří s myšlenkou, že by měl být druhý za jiným psem. Díky této vlastnosti jsou akity vysoce teritoriální a agresivní vůči ostatním psům a lidem mimo rodinu. Proto musíte být ostražití, když je akita v blízkosti neznámých lidí nebo psů. Tento pes si také extrémně chrání své jídlo a agresivně reaguje na každého, kdo se k němu během jídla přiblíží. Naštěstí jsou akity po správném výcviku a socializaci výbornými domácími mazlíčky.

8) Cane corso

Pes plemene cane corso byl vyšlechtěn pro boj a chytání pum a divočáků –  což jsou vlastně samy o sobě nebezpečná zvířata. Navzdory svému děsivému vzhledu a pověsti jsou vynikajícími rodinnými mazlíčky. Cane corso je totiž sebevědomý, což znamená, že necítí potřebu se předvádět. Přesto je nutná včasná socializace.

9) Německý boxer 

Většina boxerů jsou dominantní psi a projevují agresi vůči psům stejného pohlaví. Ve skutečnosti mohou projevovat agresi i vůči člověku. Boxeři však nejsou agresivní od přírody. Mají však hodně energie a silný kořistnický pud, což může vést k agresi.

10) Anglický mastif

Anglický mastif je od přírody učenlivý a mírný – alespoň většinou. Stejně jako všichni velcí psi však může být i mastif z různých důvodů agresivní. Například zanedbávání a špatný výcvik udělají své. K cizím lidem se mastif chová přirozeně odměřeně, proto je velmi důležité, aby se mastifům dostalo socializačního výcviku již v raném věku. Podle cvičitelů je to jediný způsob, jak se mohou naučit normálnímu chování. 

Často kladené dotazy:

Může být nebezpečné psí plemeno vycvičeno a poté mít lepší chování?

Určitě ano. Nebezpečná psí plemena jsou nebezpečná hlavně v případě, že nemají žádný výcvik a vychování. Pokud se psem budete chodit na “cvičák”, uděláte jen dobře.

Ví psi, že nemají kousat?

Kousání má původ ve schopnosti psa naučit se bojovat. Psi už od štěněte trénují boj s kamarády a jsou dostatečně mírní, aby si neublížili. Díky tomu získávají dovednosti pro přežití ve volné přírodě. Psi všech velikostí se mezi sebou rvou ústy, takže vědí, jak ovládat svůj skus.

Můžu psa uhodit, když mě pokouše?

Po kousnutí štěněte nebo psa by nikdy nemělo dojít k fyzickému potrestání. Poklepání na čumák nebo plácnutí do nosu může být špatně pochopeno a považováno za hravost. To by také mohlo podpořit další nežádoucí kousavé chování. Bití psa nebo příliš hrubé zacházení se psem také často podporuje další kousání.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (69 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu