13 důvodů, proč si (ne)pořizovat tibetského španěla

Kdysi dávno se zamiloval král lvů do malé opičky a chtěl se s ní oženit. K tomuto sňatku však bylo nutné svolení Ah Chu, ochránce zvířat. Ah Chu dal souhlas ke svatbě pod jednou podmínkou: lev musí obětovat všechnu moc a velikost své lásce. Ten souhlasil a daroval navždy své srdce malé opičce. Z tohoto podivuhodného manželství se zrodil Lví pes. Pronikavý pohled a hluboké oči s lidským výrazem má po opičce, ušlechtilou důstojnost a nádhernou hřívu zdědil po lvu. Tak hovoří stará čínská legenda o vzniku tibetského španěla. Chovatelé o něm hovoří jako o zvířátku, které je ze čtvrtiny opice, ze čtvrtiny lev a zbytek tvoří pes. Je toto podivuhodné plemeno to pravé i pro vás?

JEDENÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT tibetského španěla

  • Tibetský španěl potěší srdce aktivních sportovců i těch, kteří si vyjdou do přírody jen o víkendu. Tento přizpůsobivý psík zvládne náročnou túru a sledování nekonečného seriálu z gauče svého pána.
  • Původně se tibetský španěl používal, mimo jiné, i jako živý alarm – nezvané hosty spolehlivě ohlásí.
  • Díky vysoké inteligenci tohoto zvířátka není jeho výcvik příliš náročný.
  • S tibetským španělem si poradí i naprostý začátečník. Směle jej můžeme doporučit jako prvního psíka.
  • Velikost tibetského španěla ho přímo předurčuje k bydlení v bytě nebo uvnitř rodinného domu.
  • Pokud vám učarovala psí slečna tohoto plemene, máme pro vás další skvělou zprávu. Fenky tibetského španěla obvykle hárají, narozdíl od jiných malých plemen, jen jednou do roka. Zástupy zamilovaných ženichů jsou tak významně omezeny.
  • S malým tibetským španělem seženete pravděpodobně lépe ubytování na dovolené, než s mnohonásobně větším pejskem. Je zkrátka skladný.
  • Chovatelé velmi dbají o zdraví celého plemene. Tibetský španěl bývá obvykle až do vysokého věku velmi zdravý pejsek.
  • Je nekonfliktní. Jiní psi, děti, cizí lidé, ostatní zvířata – s těmi všemi je tibetský španěl, pokud je k tomu veden od štěňátka, kamarád.
  • S tibetským španělem ušetříte za kadeřníka i nákladnou kosmetiku. Jeho srst se nestříhá. Péče o srst není nikterak náročná.
  • Přesto, že se jedná o malého pejska, neztratí se ani při psích sportech nebo na cvičišti. Tibetský španěl zvládne záchranářinu, všestranné zkoušky, canisterapii i agiliti nebo canicross.

DVA důvody, proč si NEPOŘIZOVAT tibetského španěla

  • Přesto, nebo právě proto, že se jedná o velmi inteligentního psíka, tibetský španěl dokáže být velmi paličatý.
  • I když nevyžaduje střihovou úpravu ani trimování, přesto musíte péči o srst věnovat nějaký ten čas. Tibetský španěl nepatří k plemenům, která nelínají, takže i požadavky na úklid budou v tomto období zvýšené. 

Shrnutí

Tibetský španěl neoplývá prvoplánovou krásou jiných plemen, svým vzhledem vzbuzuje zájem. Malý nízkohoný psík s bujnou hřívou srsti kolem krku, přiměřeně krátkým čumáčkem a jasným pohledem velkých očí, zaujme na první pohled. Díky polodlouhé srsti a velikosti se skvěle hodí i do malého bytu.Vitalita a zdraví plemene zaručuje poměrnou dlouhověkost.

Obecná charakteristika tibetského španěla

Již v dávné minulosti byl tibetský španěl chován především jako psík společenský. Díky milé povaze se tito psi po svém ,,objevení´´ angličany velmi rychle rozšířili po celém světě. Přesto, že tibetští španělé nejsou u nás příliš početní, okruh jejich obdivovatelů, majitelů a chovatelů se v posledních letech značně rozšířil. Zasloužily se o to, mimo vzhled, i výjimečné povahové vlastnosti tibetského španěla, kterým se budeme blíže věnovat v následujícím odstavci. Toto plemeno je velmi vhodné jak pro začátečníky, tak pro zkušenější majitele, k dětem i ostatním zvířatům.

I. Povaha

Díky tomu, že se jedná od prvopočátku o plemeno společenské, vyznačuje se milou a příjemnou povahou a velkou vázaností na svého majitele. Od přírody je tibetský španěl i velmi inteligentní a rád spolupracuje se svým člověkem. Hodí se tedy i pro úplného začátečníka. Výcvik tohoto malého pejska není časově ani zkušenostmi nijak náročný. Vyžaduje však laskavé, spravedlivé a důsledné zacházení. Umí však být i svéhlavička, projeví-li se u něj jeho samostatnější stránka. Zejména přivolání může být, zaujme-li ho něco venku, u tibetského španěla problémem. Brzkým výcvikem a výchovou a opravdu důsledným vedením, kdy se nenecháte obměkčit pohledem jeho něžných očí, dosáhnete s tibetským španělem skvělých výsledků. Prastará legenda o jeho vzniku má něco do sebe. Kromě psa v něm žije i hrdý a majestátní lev a potměšilá a rozpustilá opička. Majitelé by s tímto systémem ,,tři v jednom´´ určitě měli počítat. (zdroj)

II. Vzhled

Formát těla tibetského španěla je obdélníkovitý.Výška se pohybuje těsně kolem 25,4 cm. Hmotnost 4,1 – 6,8 kg. Jeho hlava je v poměru k tělu malá, široká, hrdě nesená. Je mírně klenutá, s jasně patrným čelním sklonem. Spodní čelist mezi špičáky je široká, morda středně dlouhá, bez záhybů a vrásek. Je požadován lehký předkus a plnochrupost. Při zavřené mordě nesmí být vidět zuby, ani jazyk. Upřednostňuje se černě zbarvená nosní houba. Oči jsou oválné, výrazné, směřují dopředu, tmavě hnědé, středně velké a výrazné, poměrně daleko od sebe položené. Vždy s černě pigmentovanými víčky. Uši jsou poměrně vysoko nasazené, zavěšené, středně velké, u dospělých psů dobře osrstěné. Je žádoucí, aby po stranách hlavy byly neseny poněkud zvednuté, avšak ne odstávající. Krk je spíše krátký, silný, s hřívou, případně tzv.šálou, která je u psů výraznější než u fen. Hřbet rovný.

Hrudní končetiny jsou poněkud zahnuté. Pánevní končetiny jsou jen mírně zaúhlené, hlezna hluboko sahající a zadní strana stehen je bohatě osrstěna. Tlapky jsou tvaru tzv. zaječího. Vždy velmi dobře osrstěný ocas je vysoko nasazený, nošen položený přes hřbet, při pohybu nesen stočený nad hřbetem. Pakliže je v klidu ocas svěšený, nesmí být penalizován. Hedvábná srst je v obličeji a na přední straně končetin velmi krátká a přiléhající. Na těle je středně dlouhá, a také poměrně přiléhající. Podsada je hustá a jemná. Všechny barvy a barevné kombinace jsou povoleny, přesto jistá pravidla existují. Například vzácné zbarvení black and tan (černá s pálením) má povolenou bílou skvrnu na hrudi. Ojedinělé je také zbarvení tricolorní.

Je-li srst čistě bílá, je nutná dobrá pigmentace. Tibby se však vyskytuje nejčastěji v barvě sobolí. Toto označení vystihuje mnoho barev a odstínů. Přestože do průkazů původu se oficiálně píše barva sobolí, dále se hovoří o různých odstínech barvy zlaté, rezavé, béžové, červené, bouřkového mraku, a to i v možné kombinaci s bílými znaky či s černou maskou..(zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Tibetský španěl má s dětmi skvělý vztah. Přesto, že se jedná o malé plemeno, není zbytečně nervózní a s dětmi si hraje rád. Je třeba dávat pozor na menší děti v přístupu k tibetskému španělovi. Zejména štěňata v nich evokují pocit, že se jedná o hračku a ne živé zvíře, což by mohl drobný psík zaplatit zdravím nebo i životem. Jako u všech ostatních plemen, doporučujeme vždy hry kontrolovat dospělou osobou. Tibetský španěl nikdy nebyl lovecky využíván a k ostatním zvířatům, je-li na ně zvyklý, mívá obecně vřelý vztah. Ani se psy nebývá v soužití problém.

IV. Výchova a výcvik

Potřebuje usměrnění trpělivou výchovou. Někdy má svůj vlastní názor, tedy ne každý příkaz bere na vědomí. Avšak nepořídíte s ním nic po zlém. Naopak. Nesnáší křivdu. Je čistou individualitou. Na straně druhé je pozorným a neúnavným žákem. Je pro něj typická orientální nezávislost. Výchova tibetského španěla není příliš těžká. Nutná je však důslednost, protože má někdy “svoji hlavu”. Samostatnost mu rozhodně není cizí. Je velice chytrý, což dokazuje i skutečnost, že jeden z českých tibetských španělů je cvičen na záchranářského psa, jiný úspěšně složil všestranné služební zkoušky pro malá plemena. Je možné s ním dělat i agility (mini). Ve světě je velmi úspěšně využíván pro canisterapii. Každopádně je tibetský španěl hlavně milým společníkem pro člověka, psem vhodným i pro začátečníka.

V. Zdraví a péče

Toto plemeno je, co se týče zatížení vrozenými onemocněními, doslova prolezlé zdravím. Jako u desítek dalších plemen je však i u tibetského španěla zaznamenán výskyt onemocnění očí, známé pod zkratkou PRA. V mnoha zemích ( i u nás) je již toto onemocnění povinně sledováno a do chovu se samozřejmě pouští jen nepostižení jedinci. V České republice se dosud nevyskytl ani jeden případ postižení PRA (díky pečlivému výběru importovaných jedinců) za což sklízejí naši chovatelé mezinárodní obdiv. V českém chovu se povinně sleduje i DKK ( dysplazie kyčelních kloubů ) 

VI. Náročnost

Tibetský španěl je plemeno vskutku nenáročné. S pohybovou aktivitou se rád přizpůsobí majiteli a pokud se mu dostatečně věnujete po návratu z práce, není třeba ani žádný extrémní výcvikový plán. Těší se pevnému zdraví a návštěvy veterináře jsou spíše sporadické. Je však velmi dobré pravidelně kontrolovat oči a zejména řasy tibetského španěla, aby se neztáčely zpět do oka a nedráždily tak rohovku. Péče o srst, chrup, uši a drápy je stejná jako u každého jiného plemene s podobnou délkou chlupů.

Pořizovací cena jagdteriéra  s PP se pohybuje mezi 8.000 – 25.000 Kč. Pokud se nechcete účastnit výstav nebo aktivně chovat, můžete se u chovatele informovat, zda nemá štěňátko v pet kvalitě nebo nestandardního jedince nevhodného do chovu. Zkušený chovatel už u velmi malých štěňátek může poznat, zda jsou vhodná spíše na mazlíčka(pet kvalita – barva nebo rozložení znaků atd.. ) nebo mají drobnou vývojovou vadu vyřazující z chovu ( špatný skus, nesestouplá varlata, zálomek na ocásku atp…). Taková štěňátka bývají výrazně levnější, než zvíře, které má naději prosadit se na výstavách nebo v chovu. Nežli si zaopatřit tibetského španěla od překupníka nebo z takzvaného domácího chovu, zvažte prosím adopci. Tento způsob obstarání pejska může mít i mnoho výhod. Z adopce můžete získat pejska již naučeného hygieně, samostatnosti a se základním výcvikem. U starších zvířat můžete vybírat i podle povahy. Zkušený personál útulku nebo dobrovolník z dočasné péče může doporučit pejska na míru přímo do vaší domácnosti. Většina pejsků a fenek už bývá i kastrována, aby se předešlo nežádoucím nehodám, a všichni mají platné očkování, čip a jsou pod pravidelnou veterinární kontrolou. 

VII. Historie

Tibetský španěl je prastaré psí plemeno. První zmínky o něm pocházejí z tibetských klášterů. Budhističtí mniši chovali malé psy, kteří se díky husté srsti na krku a chocholce na ocasu podobali malým lvům. V budhistické symbolice představuje lev vítězství nad násilím a agresi. Psi byli nejen vítanými společníky, ale díky tomu, že během dne leželi na klášterních zdech, pozorovali okolí a hlasitým štěkotem upozornili na nově příchozí, byli i spolehlivými hlídacími psy. Mniši si psy také vycvičili tak, aby uměli otáčet modlitebními mlýnky. V neposlední řadě psi často sloužili jako dary pro velvyslance a další významné osobnosti. Tak se také Tibetský španěl rozšířil do Číny, Japonska a dalších zemí, kde docházelo ke křížení s dalšími asijskými psy. Dnešní Tibetský španěl má pravděpodobně společnou krev s Japonským chinem a Pekingským palácovým psíkem.

Do Evropy se první španěl dostal na konci 19. století, kdy byl do Anglie přivezen pes jménem Ching. Byl vytvořen první standard plemene a Tibetský španěl si začal získávat oblibu, ale druhá světová válka znamenala téměř konec chovu. Až po jejím skončení se podařilo chov obnovit s přispěním nově dovezených jedinců. V Americe se první Tibetský španěl narodil v roce 1965 a první klub plemene tam byl založen roku 1971. Oficiálního uznání se tibetskému španělovi dostalo v roce 1983. K nám se Tibetský španěl dostal v polovině devadesátých let 20. století. V roce 1999 byl pak založen Klub chovatelů tibetských španělů. U nás i celosvětově patří Tibetský španěl mezi málopočetná psí plemena. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi i feny: 4,1 – 6,8 kg
Výška v kohoutku:Psi i feny: 25,4 cm
Typický znak:předkus, hříva kolem krku
Požadavky na výcvik:nízké
Energie:střední
Délka života:12 – 15 let
Sklony k slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:střední
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití:hlídač, společenský pes
Délka srsti:střední, na ocase a kolem krku delší
Typ srsti:hedvábná, rovná
Barva srsti:černá, bílá, sobolí, particolor, tricolor, black and tan
Potřebná péče o srst:střední

Kde koupit tibetského španěla?

Všechno jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro tibetského španěla dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam chovatelských stanic v Česku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata tibetských španělů na prodej. Na Slovensku není žádná chovatelská stanice tibetských španělů, která by měla přístupné webové stránky. Proto přikládáme odkaz na Klub chovatelů tibetských plemen, kde je možno sledovat aktuální inzerci, popřípadě se obrátit na poradce klubu. 

Pokud máte zájem o adopci tohoto plemene, pod seznamem chovatelských stanic uvádíme kontakty na organizace zabývající se záchranou tibetských španělů.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Útulky, dočasné péče a depozity

4.7/5 - (20 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu