Cichlidka papouščí: 11 tipů pro chov – charakteristika

Cichlidka papouščí je plachá rybka, která se ráda schovává v úkrytech. Nejlépe prospívají, pokud jsou chovány v párech, nebo jedna samička s více samečky.

Tipy pro chov cichlidky papouščí

 1. Cichlidky papouščí mají pověst mírně agresivních ryb, ale ve skutečnosti jsou teritoriální pouze při rozmnožování a také nemají příliš rády, když je kolem nich příliš mnoho jiných samců stejného druhu.
 2. Cichlidky papouščí jsou poměrně mírné a nenáročné a vycházejí s ostatními druhy, takže jsou dobrou volbou pro společnou nádrž.
 3. Tyto rybky jsou plaché a potřebují úkryty, ve kterých se mohou schovávat, takže jim budete muset poskytnout dostatek rostlin a jeskyní. Jeskyně využívají také ke tření.
 4. Pořiďte těmto rybkám dostatečně velkou nádrž. Díky tomu se zmírní jejich nežádoucí chování pramenící ze stresu. 
 5. U těchto rybek můžete zpozorovat, že žerou písek. Ve skutečnosti hledají zbytky potravy v substrátu a písek vyplivnou. Toto chování je u cichlidek naprosto normální.
 6. Cichlidkám papouščím se nejlépe daří v jemném písečném substrátu. Štěrk není dobrou volbou, protože tyto rybky obývají dno a v substrátu hledají potravu, štěrk by mohl poškodit jejich podbřišek a otevřené rány by se mohly zanítit.
 7. Tyto ryby potřebují hustě osázenou nádrž spolu s dekoracemi, naplaveným dřevem a jeskyněmi. Navzdory potřebě značných úkrytů a míst k rozmnožování jim musíte také ponechat dostatek volného prostoru k plavání.
 8. Pokud teplota v nádrži nikdy neklesne pod 15,5 °C, nepotřebujete ji vytápět. Pokud se však rozhodnete si vyhřívání, měli byste teplotu udržovat v rozmezí 22,2 až 23,3 °C. Cichlidkám papouščím nedělají dobře prudké výkyvy teplot.
 9. Cichlidky papouščí jsou mírumilovné, pokud se nerozmnožují nebo nejsou v ohrožení, takže jsou dobrými obyvateli společenských nádrží. Doporučujeme držet se ryb, které jsou podobné velikosti, a také ryb, které jsou mírumilovné a neagresivní.
 10. Cichlidky papouščí spolu vycházejí, ale je dobré omezit počet samců v jedné nádrži a také jim poskytnout prostor, aby si v nádrži vybojovali vlastní teritorium a předešli tak konfrontacím.
 11. Cichlidky papouščí jsou plnohodnotní masožravci, kteří vyžadují různé druhy bílkovinné výživy. Přijímají vločky a pelety, živou potravu, jako jsou krevety, korýši, hmyz a červi, a lyofilizovanou potravu.

Základní informace

 • Český název: Cichlidka papouščí (kakadu)
 • Latinský název: Apistogramma cacatuoides
 • Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
 • Původ: Jižní Amerika: Amazonie (Brazílie a povodí Amazonky)
 • Maximální velikost: 4-8-cm
 • Vhodná teplota: 22-28°C
 • Potrava: Živé či mražené: patentky, buchanky, dafnie, nitěnky; umělé krmivo nemají tyto rybky moc rády
 • Doporučené PH: 6,8-7,5 pH
 • Doporučená tvrdost vody: 5-15°dGH
 • Agresivita: Mírně agresivní a teritoriální

Charakteristika

Cichlidka papouščí je krásná rybka s průhlednou ocasní ploutví. Nádrž by měla být prostornější a s upraveným dnem, z větších tmavých kamenů a kořenů, mezi nimiž si samičky vytváří svá teritoria. Osázení nádrže je vhodné nižšími trsovitými rostlinami v kombinaci s druhy jemnolistými. V menších akváriích útočí na větší ryby než je ona sama. 

Pohlavní dimorfismus

Sameček má na hřbetní ploutvi první paprsky protažené a ocasní i hřbetní ploutvi má barevnější, samička má paprsky v hřbetní ploutvi stejně dlouhé, celkové zbarvení je šedé, v době péče o potomstvo je samička žlutá. Sameček má protaženou řitní ploutev i prsní ploutve. Samečci jsou dlouzí zhruba 7 cm, samičky okolo 4 cm.

Rozmnožování

Rybky se vytírají do dutin (kokos, kamenná jeskyňka, kořen, atd.). Samec si vytváří harém o několika samicích (3-4) s nimiž se pravidelně tře. Samci jsou vůči sobě nesnášenliví, proto se doporučuje mít v nádrži pouze jednoho samce na několik samic. Pro velké nádrže to nemusí být pravidlem. Po vytření se samička stará o jikry a později i o potěr. Někteří samci potěr sežerou, proto je v tomto případě lepší problémového samce odlovit. Potěr po vylíhnutí žere drobnou potravu.

Často kladené dotazy

❓Kolik cichlidek papouščích by se mělo chovat pohromadě?

Tyto cichlidky lze chovat v páru. Pokud máte větší nádrž, můžete je chovat jednoho samce a několik samic.

❓Jsou cichlidky papouščí odolné rybičky?

V porovnání s ostatními druhy cichlid je tento druh poměrně odolný a dokáže se přizpůsobit různým prostředím. Cichlidka papouščí je vynikající rybou pro společenská akvária. Lze s nimi chovat i jiné velké a neagresivní ryby (Zdroj).

❓Mají cichlidky raději kameny nebo rostliny?

Akvarijní kameny jsou pro akvária s cichlidkami ideální. Většina druhů používá kameny k vymezení svého teritoria, jako úkryt a příhodné místo pro kladení vajíček.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu