Jelec jesen: 11 tipů pro chov – charakteristika

Jelec jesen je odolná aktivní ryba, která vyžaduje vysokou hladinu kyslíku, a proto se nejlépe hodí do velkých, dobře filtrovaných rybníků. Tyto rychle rostoucí ryby nežerou rostliny, ale jsou citlivé na chemické látky obsažené v některých lécích pro jezírka.

Tipy pro chov jelce jesena

  1. Jelec jesen patří mezi všežravce. Podávat mu můžete žížaly, patentky, ovesné vločky, umělé krmivo i mouchy nebo zelené krmivo. Jesec upřednostňuje masitou potravu.
  2. Chov této ryby je poměrně snadný, je však nutné ji chovat v zahradním jezírku o objemu alespoň 2000 litrů.
  3. Jelec snáší spíše studenou vodu, teplota by se měla pohybovat od 6 do 20 stupňů Celsia. 
  4. Tato ryba může měřit až 65 centimetrů, proto je nutné, aby měla dostatek místa pro volné plavání.
  5. Tyto ryby potřebují vysokou hladinu kyslíku a proto mohou mít problémy v malých rybnících s pomalu tekoucí vodou. Jsou známé tím, že během letních bouřek vyskakují z rybníků. 
  6. Díky tomu, že tyto aktivní ryby nežerou rostliny a zřídkakdy trpí nemocemi, jsou velice oblíbené mezi chovateli jezírkových ryb.
  7. Mmladé ryby mají neukojitelnou chuť na komáří larvy, což je dáno rychlým tempem růstu. Ačkoli jsou jeseni odolní, jsou to ryby citlivé na těžké kovy, které se někdy vyskytují ve vodovodní vodě, a na některé léky pro ryby. 
  8. Při doplňování nové vody by se měl vždy používat přípravek na úpravu vody a v případě potřeby ošetření jezírka je třeba dbát na výběr bezpečného léku. Ryby vystavené těmto chemikáliím často přežijí, ale vytvoří se jim trvale zkroucená páteř.
  9. Tekoucí voda je zásadním faktorem pro spuštění tření jesenů, proto je v zahradních jezírkách spíše výjimečné.
  10. Ve volné přírodě se tento druh tře na jaře po přesunu do silně zarostlých mělčích oblastí řeky. Tření probíhá velmi aktivně a ryby se viditelně zmítají u vodní hladiny. Jikry, kterých jsou tisíce, jsou lepkavé a drží se na trsech rostlin a oblázcích. 
  11. Tyto ryby nejsou příliš citlivé na kvalitu, tvrdost ani pH vody. I tak by se však měla pravidelně měnit a zejména filtrovat.

Základní informace

  • Český název: Jelec jesen
  • Latinský název: Leuciscus idus
  • Čeleď: Cyprinidae (Kaprovití)
  • Původ: Evropa
  • Maximální velikost: 40-65cm
  • Vhodná teplota: Studenovodní ryba, 6-20°C
  • Potrava: Všežravec, dravec
  • Doporučené PH: 6,2-7,2
  • Doporučená tvrdost vody: 5-12°dGH
  • Agresivita: Dravá ryba

Charakteristika

Jelec jesen je živá hejnová ryba, potřebuje hodně prostoru pro plavání. Těmto rybám vyhovuje proudění vody. Chová se spíše ve větších akváriích, ideálně však v jezírkách. Úkryty jsou pro tyto ryby nutné. V přírodě žije raději v mírně tekoucích vodách, ve stojatých výjimečně. Vyskytuje se hlavně na Moravě. Už v předminulém století byla známá zlatá mutace jelce jesena, která se dnes běžně chová jako ozdobná ryba v zahradních jezírcích.

Pohlavní dimorfismus

Samečci mají v době tření třecí vyrážku. Pohlavně dospívá ve 3-4 letech.

Rozmnožování

V akváriu se tření dosáhne málokdy. V přírodě se tře na jaře v období duben-květen. Jikry klade většinou ve dvou dávkách. K výtěru si vybírá mělčí proudy, jikry klade na vodní rostlinstvo nebo na kameny. Počet jiker se pohybuje kolem 50 000.

Často kladené dotazy

❓Jak rychle rostou jeseni?

Jeseni mají při zakoupení obvykle velikost jen pět až osm centimetrů a své minimální dospělé velikosti (asi 40 cm) dosáhnou obvykle zhruba do jednoho roku. (Zdroj)

❓Může být jezírko s rybami na plném slunci?

Částečně. Zastínění části jezírka pomáhá omezit problémy s řasami a snáší ho mnoho rostlin a živočichů v jezírku. Příliš zastíněná jezírka však nejsou pro volně žijící živočichy vhodná, proto zajistěte, aby alespoň část jezírka byla na plném slunci.

❓Mohou jeseni v jezírku přežít zimu?

 Pokud vaše jezírko nezamrzne až na dno a na hladině jezírka je zajištěn vzduchový otvor, ryby zimu přežijí.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu