50 potravin, které pes nesmí jíst [kompletní seznam]

Určitě všichni víme, že lidská strava psům nesvědčí. Jsou dokonce potraviny, které psovi mohou vážně ublížit. V tomto článku najdete 50 potravin, které svému psovi určitě nedávejte a pokud je sežere ve velkém množství tak byste měli zajistit veterinární pomoc. 

Zelenina a ovoce

1) Hrozny (rozinky)

Hrozny jsou drobné, proto vypadají neškodně. Jsou však pro psa nevhodné. I menší množství může způsobit nevratné poškození nebo selhání ledvin. Vědci nemají jasno, která látka toto způsobuje, ale pravděpodobně jde nejspíš o alergii. Nejmenší množství, které doposud způsobilo smrt, bylo 8 rozinek. 

2) Avokádo

Patří mezi nejvíc jedovaté ovoce pro psy. Všechny jeho části jsou pro psa jedovaté. Obsahuje složku Persin, která je pro lidi v tomto množství neškodná ale psům může způsobit velké problémy. Mezi nejčastěji vzniklé problémy patří poškození srdce, plic, ostatních tkání a taky průjem. 

3) Jádra, semínka, pecky 

 Obsahují kyanid, který je extrémně škodlivý a může psa i zabít. Nejvíce se vyskytuje v jablcích, třešních, švestek a broskvích. Proto toto ovoce můžeme podávat pouze bez jader a pecek. Problémem může být i nesprávné polknutí – pes se začne dusit.

4) Houby 

Jsou houby, které pro nás jedovaté nejsou, ale pro psa mohou být. Houby, které se prodávají v obchodech mohou psi jíst, ale moc se to nedoporučuje. Pokud vyrazíte se psem do lesa na houby, měli byste si dát pozor, aby nějakou nesežral. Nejlépe tomu zabráníte, když budete mít psa na vodítku nebo mu nasadíte náhubek. V případě, že vám pes sní houbu, tak se poraďte s veterinářem. 

5) Rajčata

Obsahují tomatin, který je podobný solaninu – jedovatý alkaloid. Ten může poškodit nervový systém, trávicí trakt a ledviny. Čím víc je rajče zralé, tím se množství tomatinu snižuje. Zralá rajčata jsou proto pro psy méně nebezpečná. Obsahují i atropin, který může u psů způsobit rozšíření zornic, třes a srdeční arytmii. Atropin obsahují hlavně listy a stonky. 

6) Cibule a pažitka

Obsahuje N-propyldisulfid a allyl propyl sulfid – ty jsou pro psy jedovaté. Způsobují anémii, slabost a dýchací problémy a narušují červené krvinky. Cibule psa nadměrně nadýmá. Týká se to cibule a pažitky v syrové, sušené i vařené formě. 

7) Česnek

V malém množství psovi neublíží. Ale ve velkém množství má stejné účinky jako cibule. Obsahuje taky N-propyldisulfid, ale v menším množství než je v cibuli. 

8) Brokolice

Pro nás lidi je brokolice velmi zdravá zelenina, to však neplatí i u psů. Obsahuje totiž chemikálie, které dokážou psovi podráždit žaludek. Proto by se měla podávat pouze v malém množství. 

9)Rebarbora

Nejvíce toxické jsou zejména listy, které mohou způsobit nervové problémy a poškození ledvin nebo trávicího traktu. Pokud máte podezření na otravu rebarborou, tak okamžitě kontaktujte veterináře. 

10) Brambory

Nemusíte se bát psovi dát bramboru, ale musíme si dát pozor na zelené bramborové rostliny. Obsahují totiž solanin, který způsobuje průjem a zvracení. 

11) Semena tomelu – kaki

U nás toto ovoce není moc běžné. V ČR se v podstatě nepěstuje, ale můžeme ho koupit v obchodech. Plody jsou sladké, kulaté a oranžové. Semena jsou pro psy toxická. Mohou způsobit průjem, ucpání a vysokou teplotu. 

12) Citrusy

Velké množství kyseliny citronové, která je obsažena ve stoncích, listech, slupkách, plodech a semenech citrusů, může způsobit podráždění a problémy centrálního nervového systému. Malé množství by nemělo způsobit žádné vážné problémy. 

13) Kokos 

V malém množství pravděpodobně psovi neublíží. Dužina a mléko kokosů obsahuje oleje, které mohou ve větším množství způsobit řídkou stolici až průjem. Kokosová voda z důvodu velkého množství draslíku by se neměla dávat psům vůbec. 

14) Chřest

Není pro psy nebezpečný, ale přesto je lepší ho z jídelníčku psa vyřadit. Je příliš tvrdý aby se jedl syrový a když se uvaří aby byl měkký, tak ztrácí živiny, které obsahuje.

15) Grapefruit

Grapefruit je další nebezpečná potravina, kterou nesmí váš pes konzumovat. Hořká chuť grapefruitu pravděpodobně nebude pro vašeho psa atraktivní a navíc slupka, semena a dřeň obsahují sloučeninu zvanou psoralen, která je pro vašeho psa toxická.

Maso a masné výrobky

16) Syrový losos nebo pstruh

Často se v nich vyskytuje parazit Neorickettsia helminthoeca. Pro lidi je tento parazit neškodný, ale u psů způsobuje vážné onemocnění SPD (Salmon poisoning disease). Mezi příznaky patří nechuť k jídlu, horečka, průjem, slabost a úbytek na váze. 

17) Šunka, slanina a salám

Nevhodná z důvodu vysokého množstvím soli a tuku. Příjem velkého množství soli u psa může způsobit ledvinové potíže.

18) Játra

Nesmí se podávat ve velkém množství. To totiž způsobuje předávkování vitamínem A a průjem. Předávkování vitamínu A má za následek deformaci kostí, úbytek hmotnosti a nechutenství.

19) Drůbeží kosti

Drůbeží kosti jsou velmi malé a ostré. Neměly by se psům dávat, protože by se mohly v tlamě zaseknout nebo poškodit vnitřní orgány. Pokud však chcete psovi kuřecí kosti dát, tak nejbezpečnější jsou kuřecí křídla nebo kuřecí krky. Kosti by se celkově měly podávat v malém množství, mohou ucpat střeva. 

20) Uzeniny

Obsahuje velké množství soli a tuku, proto jsou pro psa nevhodné. Nejméně nevhodné jsou kuřecí a krůtí uzeniny.

Ostatní

21) Xylitol

Je to laboratorně vytvořené sladidlo, které lze najít skoro ve všem. Často se objevuje i v arašídovém másle, které někteří majitelé domácích mazlíčků rádi dávají psům. Je proto důležité si vždy zkontrolovat složení produktu. I v malých množstvích může způsobit zvracení, slabost, pokles krevního cukru a dokonce i záchvaty nebo selhání jater. 

22) Syrové těsto

Droždí v syrovém těstě může i nadále kynout v žaludku zvířete. To způsobuje nadýmání a nafouklý žaludek. Může způsobit i otravu alkoholem (ethanol produkovaný kvasinkami), to má za následek křeče a problémy s dýcháním. Psi, kteří sní těsto se mohou pokusit ho vyzvracet, ale většinou se jim to nepovede, protože se v žaludku hodně roztáhne. 

23) Čokoláda

Složka čokolády, která je pro psy toxická, se nazývá theobromin – je podobná kofeinu. Způsobuje bezvědomí, záchvaty a smrt psa. Nejnebezpečnější je čokoláda na vaření a obecně platí, že tmavší (vyšší obsah kakaa) čokoláda je nejnebezpečnější. Avšak každá čokoláda může psa zabít. Příznaky se nemusí dostavit hned, i přesto smrt může nastat do 24 hodin. 

24) Kofein

Velké množství produktů obsahuje kofein, proto bychom si měli vždy zkontrolovat složení. Kofein je pro psy toxický. Psi jsou na kofein citlivější než lidé. Kofein zvyšuje krevní tlak a způsobuje srdeční arytmie. Domácí mazlíčci mohou také ztratit kontrolu nad svaly a mít třes nebo záchvaty. Kofein ovlivňuje gastrointestinální trakt (zvracení, průjem). 

25) Makadamové ořechy

Jsou pro psy hodně toxické. Stačí pouze malé množství a už způsobují problémy. Nejčastěji způsobují slabost zadních končetin. V nezávažných případech lze léčbu zvládnout doma, bez veterinární pomoci. V těžších případech je nutné navštívit veterináře. Tyto ořechy jsou velmi tučné jídlo, mohou psům ve vzácných případech po jejich konzumaci způsobit zánět slinivky břišní (pankreatitidu). 

26) Muškátové ořechy

Je to oblíbené koření při pečení, které svojí vůní snadno přiláká psa do kuchyně. Musíme si však dát pozor! Je totiž toxický, kvůli sloučenině zvané Myristicin. Při vysokých dávkách můžete vidět dezorientaci, halucinace, zvýšenou srdeční frekvenci a krevní tlak. 

27) Vlašský ořech

Pokud pes sežere skořápky vlašských ořechů, mohou mu způsobit průjem a žaludeční nevolnost. Příčinou je nejčastěji toxická plíseň, která napadá ořechy při zvlhnutí. Může trvat i několik dní, než se příznaky otravy těmito ořechy projeví.

28) Mandle

Nejsou pro psy vyloženě toxické, ale mohou zablokovat jícen nebo dokonce roztrhnout průdušnice v případě že je pes pořádně nepokouše. 

29) Sůl 

Ve větším množství vyvolává problémy s ledvinami. Důsledkem velkého množství soli, psi více pijí a to může u větších plemen způsobit torzi žaludku. Příliš mnoho soli může u psů způsobit i zvracení, průjem, svalový třes, nekoordinovanost a záchvaty.

30) Syrové bílky z vajíček

Obsahují bílkovinu avidin, která může vést k úbytku vitamínů B. Ten je pro správný růst a výživu srsti důležitý. Naopak žloutky syrových vajec obsahují dostatek vitamínu B, takže celé syrové vejce z tohoto pohledu nebezpečné není. Měli bychom syrová vejce brát z ověřených zdrojů, protože žloutky mohou obsahovat salmonelu. 

31) Aloe Vera

Tato rostlina je vhodná pouze na vnější použití (např. kůži). Není vhodná pro vnitřní užití, je totiž toxická. Obsahuje látku zvanou saponin. Může způsobit nadměrné zvracení, těžký průjem a nízkou hladinu cukru v krvi.

32) Kmín

Obsahuje 3 složky, které jsou pro psa toxické. Karvon, který může způsobit ředění krve. Limonen, který způsobuje podráždění kůže a dýchacích cest. Esenciální olej neboli kmínový olej je známý tím, že způsobuje trávicí, kožní a neurologické podráždění.

33) Alkohol 

Alkoholické nápoje a potraviny mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Mezi ně patří např. zvracení, průjem, snížená koordinace, problémy centrálního nervového systému, dýchací potíže, třes a dokonce smrt. V žádném případě bychom psům neměli dávat alkohol. 

34) Chmel

Chmel je složkou piva, která je pro vašeho psa toxická. Konzumace chmele vaším psem může způsobit zvracení, problémy s dýcháním, zvýšenou srdeční frekvenci, horečku a dokonce smrt.

35) Marihuana

I malé množství marihuany může být pro psy toxické. Mezi běžné příznaky toxicity marihuany u psů patří pomalá doba odezvy, změna srdeční frekvence, neurologická stimulace, hyperaktivita, kóma a dokonce smrt.

36) Máta 

Většina odrůd máty je pro psy bezpečná. Navíc některé pamlsky pro psy obsahují mátu na osvěžení dechu psa a na lepší trávení. Nebezpečná odrůda pro psy je Polej obecná (Pennyroyal). Ta způsobuje gastrointestinální problémy. 

37) Majoránka

Pro psy velmi toxická. Obsahuje sloučeniny, které mohou způsobit podráždění žaludku, což může vést ke zvracení a průjmu. Dále může způsobit zpomalení srdeční frekvence a pokles krevního cukru. 

38) Bobkový list

Obsahuje esenciální oleje a chemikálie, které jsou pro psy škodlivé. Může způsobit průjem, zvracení a zažívací potíže. Pokud se stane, že vám bobkový listy pes sežere, okamžitě kontaktujte veterináře.

39) Skořice

Není pro psy toxická, ale neměla by se psům dávat. Může totiž dráždit vnitřek tlamy psa. Pokud ji psi vdechnout, způsobuje dýchací problémy. Při podání velkého množství může snížit hladinu cukru v krvi psa a může vést k průjmu a zvracení. 

40) Zmrzlina

Tato pochoutka obsahuje velké množství cukru, proto je lepší ji ze psího jídelníčku vynechat. Někteří psi dokonce mohou mít intoleranci na laktózu. Pro psy si můžete vytvořit vlastní zmrzlinu zmrazením ovoce s vodou.

41) Karamel

Není pro psy toxický, ale není dobrý nápad ho psovi dávat. Karamel může u psů způsobit onemocnění zubů, obezitu a cukrovku.

42) Lidské léky

Pokud se neporadíte s veterinářem, nikdy nedávejte svému psovi lidské léky. Mohou být pro něj smrtelně nebezpečné. Mezi nevhodné látky patří nesteroidní antiflogistika (ibuprofen, diklofenak, indometacinum apod.) Ty jsou obsažené v Ibalginu,Voltarenu nebo Indometacinových čípcích.

42) Mléko

Mléko by se mělo podávat pouze v malém množství nebo z jídelníčku odstranit úplně. Velké množství psů má intoleranci na laktózu a neumí ji trávit. To může způsobit řídkou stolici, plynatost, zvracení, bolesti žaludku a průjem. Nevhodné je hlavně neupravené kravské mléko.

44) Mléčné výrobky 

Jsou nevhodné pro velký obsah tuků a cukrů. Způsobují průjmy, záněty slinivky a alergické reakce. 

45) Pizza 

Absolutně nevhodné je psům podávat pizzu. Pizza často obsahuje cibuli, česnek a koření, které je pro psy nevhodné. Může psovi způsobit průjem. 

46) Kukuřičný klas

Kukuřice pro psa sama o sobě není nebezpečná. Pokud však pes sežere i celý klas, tak ten mu může způsobit ucpání střev nebo se může začít dusit. 

47) Kočičí krmení

Obsahuje bílkoviny a tuky, které se zaměřují hlavně na stravu kočky, nikoli psa. Hladina tuků a bílkovin je v kočičím krmivu pro psa příliš vysoká. Krmením kočičí stravou může způsobit trávicí problémy a obezitu.

48) Tabák

Obsahuje nikotin, který může být pro psy smrtelný. Příznaky zahrnují zvracení, abnormální srdeční frekvenci, třes a slabost. Otrava tabákem se může projevit do jedné hodiny po požití.

49) Prášek do pečiva, jedlá soda

Požití velkého množství jedlé sody nebo prášku do pečiva může vést k poruchám elektrolytů (nízký obsah draslíku, nízký obsah vápníku nebo vysoký obsah sodíku), srdeční selhání nebo svalové křeče.

50) Žvýkačky

Žvýkačky vyrobené s xylitolem mohou být toxické. A při velkém množství způsobují gastrointestinální problémy.

Video:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (24 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu