15 tipů, jak odnaučit psa čůrat doma

Naučit psa správnému venčení by mělo být na prvním místě vašeho seznamu úkolů. Vycvičit psa je poměrně jednoduché, pokud dodržujete základní 3 věci: trpělivost, důslednost a pochopení. Nejdůležitější je rychle reagovat a pokud váš pes začne čůrat uvnitř, okamžitě ho vzít ven a neunáhlit se k trestům. 

Odnaučte psa čůrat doma

  1. Berte štěně často ven – Štěně má malý močový měchýř, takže potřebuje často čůrat. Chcete-li štěně naučit čůrat venku, budete ho muset brát ven každých několik hodin, někdy dokonce každou hodinu. Čím častěji se vám to ale podaří, tím více zamezíte nehodám a dostanete více prostoru pro pochvalu a ujištění pejska v tom, kam opravdu čůrat. Nezapomeňte si s sebou potřeby na úklid exkrementů – sáčky nebo sběrač výkalů
  2. Vymezte místo na psí podložky – Pro některé lidi to může být nemožné chodit tak často s pejskem ven, obzvlášť pokud nemají zahradu. A i pro ty, kteří to dokážou, je to značně  nepohodlné. Proto je vhodné doplnit náš dům o čůrací podložky. Štěněcí podložky bychom měli umístit vždy na stejné místo, s dobrou dostupností pro nás i pejska, které je možné snadno uklidit, např. předsíň s dlažbou nebo koupelna. Pokud zrovna nemůžete vzít psa ven nebo byste to již nestihli, přiveďte psa k podložce úplně stejně jako venku k trávníku. Tak v něm upevňujete, že se čůrá jen na určené místo. Ze začátku může být psích podložek několik, postupně byste jejich počet měli ale snižovat a nakonec odstranit i poslední podložku. Vše ale postupně. Na výběr máte pratelné podložky, které jsou ekologické s dlouhou životností, jednorázové plenky a podložky proti prosáknutí plenky nebo psí trávníky. Dále pro vetší psi samostatné pisoáry  či záchodky s klínkem nebo i se zástěnou proti zašpinění okolí. Abyste svého pejska na plenku nalákali, můžete ji ovonět přípravkem MENFORSAN sprej pro výcvik štěněte.
  3. Omezte přístup svého psa po domě – Vymezte prostor, který bude určený pro psa. Dejte mu do něj vše, co potřebuje, pelíšek, jídlo, hračky, klec, i čůrací plenku a zavřete dveřmi nebo dveřní zábranou prostor, kam nechcete, aby pes vstupoval a kálel. Zábrany můžete pořídit celosíťové, roztažitelné, klasické dřevěné a nebo pokud máte doma i kočku, které přístup zamezovat nechcete (a štěně není příliš malé), můžete pořídit zábranu s průlezem pro kočky.
  4. Zaveďte rutinu – Malé štěně potřebuje na záchod po každém jídle, pití, probuzení, hře a před spaním. Zvíře, které nemá zavedený pravidelný režim, chodí spát a jíst kdykoliv se mu zachce, bude stejně tak i chodit na záchod. Zvíře by nemělo mít misku s jídlem k dispozici nepřetržitě, ale měly by být zavedeny pravidelné intervaly, kdy ho dostává a tím se i snáze korigovalo chození na toaletu.  
  5. Chvalte – Kdykoli váš pes následuje váš příkaz „vyčůrat“, když ho pustíte ven, okamžitě ho pochvalte a do tří sekund mu dejte pamlsek. Je důležité následovat odměny nebo chválu bezprostředně po pozitivním chování, protože psi mají problém spojovat akce a chválu, pokud uplynulo příliš mnoho času.
  6. Odměňujte – Nezbytnou součástí efektivní výchovy štěněte je používání pozitivního posilování. Je to jeden z nejefektivnějších a pro většinu psů nejpříjemnější způsob, jak udělat, co po nich chcete. Při každém správném vyčůrání venku nebo alespoň na podložku ho vždy odměňte. Váš pes se brzy naučí, že pokud se vyčůrá venku, dostane chutný pamlsek a bude motivovaný. Vynikající jsou psí pamlsky Yarrah Bio Mini Snack.
  7. Zavřete psa do klece, dokud se nenaučí chodit na správné místo – Pokud provádíte umístění psa do klece správně, psi si své místo zamilují a často do nich chodí sami od sebe, aby se dostali pryč od lidí a jiných zvířat. Je potřeba psa s klecí nejdříve seznámit, nechat ji otevřenou, aby si ji mohl sám prozkoumat. Umístit dovnitř jeho oblíbené hračky, dávat mu tam jídlo a také podložku. A až když se klece nebojí, můžete jí zavřít. Psa však nesmíte v kleci držet déle než několik hodin v kuse během dne a ne déle než šest hodin přes noc. Pokaždé, když ho pustíte ven, ihned ho odveďte na místo, aby se vyčůral. Nikdy psa nedávejte psa do klece nahněvaní a za trest. Klece jsou buďto základní kovové, dřevěné nebo si je můžete nechat vyrobit na zakázku. Součástí by také měl být pohodlný pelíšek, doporučit můžeme řadu Be Nordic od Trixie a nebo s vyšší pořizovací cenou od firmy Cloud 7.  
  8. Buďte důslední – Tvrdohlaví psi potřebují přísné dodržování režimu a omezení. Váš pes se vám chce zavděčit, ale musíte ho to naučit. Ani starší psy by nemělo být obtížné vycvičit, pokud budete ve svých metodách důslední.
  9. Trpělivost a vlídná slova – Vyvarujte se používání ostrých slov nebo plácání psa, který udělal chybu při tréninku venčení, lépe se učí, když na něj nekřičíte nebo ho nebijete. Pes, který byl naučený na venčení, ale najednou začne mít nehody, může mít zdravotní potíže. Navštivte svého veterináře, aby vyloučil případné fyzické problémy. Díky důslednému tréninku a trpělivosti se nakonec i tvrdohlavý pes plně naučí na správné venčení a váš domov bude bez nehod!
  10. Sledujte náznaky – Náznaky, kterých je třeba si všímat, jsou, když váš pes začne aktivně očichávat zem a hledat místo, kam by se mohl vyčůrat. Pokud jste ve snaze naučit štěně chodit ven dále a už jste třeba na psa v minulosti křičeli nebo mu dokonce udělili fyzický trest, může také zkusit hledat místo, kam by se schovalo, když ho zrovna nevidíte. Už totiž ví, že čůrání v domě je nepřijatelné chování, ale moč ještě neumí zadržet. Může tedy hledat místo, kam se tajně vyčůrat. Jakmile zpozorujete některý z náznaků, třeba i kňučení nebo štěkání, ihned ho doveďte ven nebo na plenku. 
  11. Vodítko – Vodítko může pomoci i v domě při učení na podložku, pokud se vaše štěně od ní zatoulá pokaždé, když ho tam dáte. Stejně tak ho můžete využít na trávníku, kam chcete, aby chodil. Zvykněte ho na vodítko, stůjte u něj, dokud nebudete mít pocit, že je na podložce dostatečně dlouho a dokud nevykoná potřebu, aby nemohl odběhnout. Samozřejmě pokud pes ani po 5 až 10 minutách nic nedělá, pusťte ho.
  12. Slovní povel – Ať už jdete na procházku nebo při tréninku na vybraném místě, kde je čůrací podložka, zkuste přiřadit slovní povel k vybranému místu, které použijete bezprostředně po odchodu z domu či při zavedení pejska k podložce. Můžete říct něco jako: „Záchod“ nebo „Jdi se vyčůrat“ pokaždé, když se na to místo vymočí. V průběhu času si váš pes tento příkaz spojí s močením. 
  13. Přerušte vnitřní nehody, když je pozorujete – Kdykoli v domě pozorujete svého psa, jak močí, vyrušte ho překvapivým zvukem, jako je tlesknutí rukou nebo vykřiknutí „Ven“. Pak vezměte psa ven a pochvalte ho, pokud si venku ulevuje. 
  14. Nikdy štěně netrestejte za nehody – Je v pořádku pejska odměňovat za správné venčení, nikoliv ho však trestat, pokud má nehodu. To se bude stávat často, protože se to teprve učí, někdy také prodleva mezi venčeními je příliš dlouhá a není ani v silách malého štěňátka tak dlouho vydržet. Když uvidíte, že se to stalo, jemně štěně zvedněte na podložku a použijte varovné slovo/příkaz. Tím, že štěně vystavíte svému hněvu, situaci jen zhoršíte a donutíte ho odběhnout na toaletu mimo dohled. Venčení je přirozená záležitost a nemělo by v životě psa představovat stres. 
  15. Nehody ihned ukliďte –  Psi používají svůj čenich jako lokátor místa, kam se mají jít vyvenčit. Když ucítí zbytkový zápach moči, přirozeně si myslí, že je to místo, kam mají jít. Případnou nehodu ihned důkladně ukliďte, vhodný prostředek pro odstranění psích výkalů je například od firmy Aminela Clean nebo ocet. Pokud je již plně vakcinovaný, je vhodné ho brát na místa, kde se venčí i jiní psi a kde je ucítí, což mu znovu pomůže pochopit, že venku je to správné místo.

Některá plemena psů jsou známá tím, že jsou tvrdohlavá. Pokud máte potíže s teriérem, pointerem, setrem nebo čivavou, musíte být mimořádně důslední v dodržování rozvrhu spánku, jídla a venčení psa na nočník. Jediné pochybení vás může vrátit na začátek. 

Věděli jste, že je možné psa vycvičit, aby chodil na klasický záchod v domě? Chce to důkladný trénink několika dovedností pro jeho dobrou stabilitu a ty pak spojit dohromady, ale jde to! 

Co dělat, když náš pes začne z ničeho nic čůrat v domě?

V první řadě to berte jako varovný signál, že se něco děje a nikdy psa netrestejte. Pokud byl pes zvyklý se venčit venku a najednou čůrá v domě, může se s největší pravděpodobností jednat o zdravotní problém, který je potřeba řešit. Je to nejen nepříjemné pro vás, ale i pro vašeho pejska, navíc ho u toho mohou doprovázet bolesti. Řešení nemusí být vůbec složité, ani tak nákladné. První cesta by měla vést k veterinárnímu lékaři, který provede sonografické vyšetření, vyšetření moči, odběr krve a případně rentgen. Může se jednat o onemocnění ledvin nebo močové kameny. Dle závažnosti onemocnění vám veterinář doporučí vhodnou dietu a případně doplní léky, popřípadně provede chirurgický zákrok. U starších psů se může jednat také o inkontinenci, kterou můžete částečně řešit pomocí inkontinenčních plenek jednorázových nebo pratelných. Pokud veterinář vyloučí zdravotní problém, můžete začít hledat, co je důvodem poruchy chování, jestli někdo nebo něco nezpůsobuje zvířeti stres a on nečůrá ze strachu či neznačkuje teritorium pro upevnění svého postavení ve smečce nebo neupoutává vaši pozornost. První vždy najděte příčinu problému, pokud to jde, tak ji odstraňte a dále se psem pracujte. Znovu zaveďte trénink pozitivní motivace nebo vyhledejte pomoc psího trenéra, případně psího psychologa. 

Nejčastější otázky:

Jak dlouho vydrží pes čůrat přes noc?

Obecně mohou psi vydržet přes noc bez močení 8 až 10 hodin, i když spí. Všechny psy je však třeba vyvenčit po jídle nebo pití, po probuzení a po hře. Frekvence močení se u psů liší v závislosti na faktorech, jako je věk, pohlaví, velikost těla a celkový zdravotní stav. (Zdroj)

Kolikrát denně by měl pes čůrat?

Zjednodušeně řečeno, dospělí psi obecně potřebují na záchod třikrát až pětkrát denně a většina veterinářů doporučuje, aby mezi jednotlivými toaletami byla maximální doba šest až osm hodin. (Zdroj)

Proč psi po pobytu venku močí v domě?

Mezi nejčastější důvody, proč pejsci po venčení kadí nebo čůrají uvnitř, patří zdravotní problémy, preference podkladu nebo špatný počáteční výcvik venčení. Buďte na svého psa mírní, znovu zaveďte důsledný pozitivní trénink. I naučení psi mají běžně nehody způsobené stresem, změnou prostředí nebo nemocí. (Zdroj)

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu