Rak červený: 11 tipů pro chov – charakteristika

Rak červený je agresivní živočich, kterému vyhovuje život o samotě. Tento druh je chráněný a nesmí se chovat.

Tipy pro chov raka červeného

  1. Raci červení jsou velmi agresivní a mají tendenci téměř neustále bojovat. Tento rak je samotářský a teritoriální tvor. Když se cítí ohroženi, štípou a drápou.
  2. Při absenci úkrytů v nádrži začínají samci i samice rychle hrabat a schovávat se. Ve volné přírodě jim slouží jako úkryt nory, aby se vyhnuli predátorům, dehydrataci a stresu z prostředí, a také k hnízdění.
  3. Tito raci se svlékají. V závislosti na stáří a teplotě vody se intervaly svlékání raků pohybují od 4 do 30 dnů.  Například mláďata raků se svlékají každých několik dní, zatímco mladí raci každých 7 až 10 dní.
  4. Při svlékání je u raků červených vysoká úmrtnost – až 50 %. Je to kvůli kanibalismu.
  5. Rak červený by se měl ideálně chovat zcela samostatně. Má tendence bojovat s jinými raky a rybičky považuje za kořist. 
  6. Stejně jako všichni korýši je i rak červený několik dní před línáním velmi letargický a nepřijímá tolik potravy. Zakalené oči jsou znamením, že se chystá svlékat.
  7. Rak červený je generalistický všežravý druh, jsou to přirození mrchožrouti. Jelikož se jedná o noční živočichy, nejaktivněji vyhledávají potravu brzy ráno a těsně před setměním.
  8. Je důležité, abyste zajistili, že strava vašich raků bude bohatá na živiny, zejména na vápník a jód. 
  9. Raky je nejlepší krmit brzy ráno nebo za soumraku, kdy budou pravděpodobně nejaktivnější. Krmit je můžete nitěnkami, patentkami, moučnými červy, cvrčky atd.
  10. Raci červení jsou vynikající únikoví umělci. Proto je třeba všechny kabely v každé nádrži schovat nebo chránit, a nádrž zakrýt.
  11. Co se týče substrátu, nejlepší volbou bude několik centimetrů akvarijní zeminy, písek nebo jemný štěrk.

Základní informace

  • Český název: Rak červený
  • Latinský název: Procambarus clarkii
  • Čeleď: Cambaridae
  • Původ: Jižní části severní Ameriky
  • Maximální velikost: Do 20 cm
  • Vhodná teplota: 15-28°C
  • Potrava: Patentky, rybí maso – filé, nitěnky, dafnie, hmyz, okurka, salát, mrkev, brambory
  • Doporučené PH: 6-7.5
  • Doporučená tvrdost vody: 7-10° dGH
  • Agresivita: Vysoká 

Charakteristika

Rak červený je chráněný jako kriticky ohrožený druh. Je velice agresivní a doporučuje se chovat samostatně. Ve svém přirozeném prostředí se raci červení živí rostlinami, řasami, živočišným detritem, makrofyty, mrtvými i živými živočichy, jako jsou měkkýši, hmyz, annelidé, hlístice, ploštice, pulci, mršky, ryby, plži atd. V nádrži ničí a požírá rostliny.

Pohlavní dimorfismus

Pohlavně dospělý rak červený vykazuje výrazné znaky, včetně tmavšího zbarvení, zvětšených klepet a zpevněných pohlavních struktur. Dospělí samci mají na bázi třetího a čtvrtého páru periopodů (kráčivých nohou) výrazné háčky (pohlavní póry). Zatímco u samic není první pár břišních přívěsků nijak modifikován.

Rozmnožování

Pohlavní dospělosti rak dosahuje ve věku 6 měsíců. Samice nosí vajíčka pod ocasem na zadních nohách. V tomto období rak nepřijímá potravu a schovává se. Ráčci se líhnou po 20 – 30 dnech, měří cca 0,2 až 0,5 cm. Moc nežere.

Často kladené dotazy

❓Je rak červený bezpečný pro rostliny?

Rak červený bohužel není bezpečný pro rostliny. Rozhodně je není možné chovat v akváriích s rostlinami. Sežerou, rozřežou a vytrhají vše, co je možné. (Zdroj)

❓Jaká je délka života raka červeného?

Délka jejich života se v závislosti na kvalitě péče pohybuje od dvou do pěti let.

❓Můžu do nádrže raka červeného umístit umělé rostliny?

Volba umělých rostlin je nenáročná na údržbu a je naprosto v pořádku. Umělé rostliny budou stále poskytovat krásné a funkční úkryty, ve kterých se raci budou cítit bezpečně.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu