Mourovatá kočka: 15 faktů, které vás překvapí

Nejspíš každému, kdo si vzpomene na kočku, se vybaví právě ta mourovatá. Tyto kočky se u nás vyskytují zcela běžně a jsou velmi oblíbené. Jsou to úžasní domácí mazlíčci, kteří se rádi rozvalují na gauči, ale často neodmítnou ani procházku po venku. Zajímá vás víc? Podívejte se na 15 faktů o mourovaté kočce, které vás možná překvapí.

1) Mourovatá kočka není plemeno

Mourovatá kočka není název pro plemeno, ale spíše způsob, jak popsat jedinečné znaky na jejich srsti, které je odlišují. Mourovatá kočka tedy označuje kategorii koček, nikoli uznané plemeno. 

2) Mourovaté kočky jsou láskyplné a inteligentní

Pokud máte to štěstí, že žijete s jedním z těchto jedinečných tvorů, pak už nejspíš víte, že mourovaté kočky jsou láskyplné a velmi inteligentní. Obecně se s nimi dá dobře vycházet, mají rády spoustu mazlení, a pokud není po jejich, dokážou se také rozzlobit. Díky své chytrosti však umí dobře dosáhnout toho, co chtějí.

3) Mourovaté kočky byly pojmenovány podle hedvábí vyrobeného v Bagdádu

Věděli jste, že mourovaté kočky byly přirovnávány k hedvábí, a to je hlavní důvod, proč v anglicky mluvících zemích dostaly jméno „tabby“? Původ slova se může lišit, ale existuje jedna možná teorie. Hedvábí pocházelo z oblasti Attábíja v Bagdádu. A ve 14. století se hedvábí nazývalo středofrancouzským termínem „atabis“, který se brzy změnil v „tabis“ a přeložil se do anglického slova „tabby“. U nás se jí ale říká jednoduše mourovatá kočka.

4) Mourovaté kočky mohou mít mnoho barev srsti

Nejznámější je šedočerná srst, ale díky variabilitě pigmentu můžeme potkat také černé, zrzavé a šedé mourovaté kočky. Zrzavé mourovaté kočky jsou většinou kocouři. To je velmi zajímavá věc, vysvětluje to skutečnost, že genetika pohlaví a barvy srsti spolu nějakým způsobem souvisí, alespoň tedy u zrzavých koček. Asi 80 procent zrzavých koček jsou kocouři a nikdo neví proč.

5) Mourovaté kočky byly první ochočené domácí kočky

Další zajímavostí, kterou byste měli vědět, je, že podle historie se podařilo ochočit pouze jeden z pěti původních genetických kmenů divokých koček. A první ochočené domácí kočky byly mourovaté kočky.Tyto první domácí kočky byly pravděpodobně mazlíčky středomořských zemědělců. Zemědělci mívali velké problémy s hlodavci a kočky mourovaté jim pomáhaly tento problém řešit. Mourovaté kočky jsou tedy nejen přátelské a roztomilé, ale také skvělé lovkyně!

6) Mourovaté kočky mají svou nejtěžší kočku!

Nejtěžší kočka na světě vážila 21 kg. Tento australský kocour se jmenoval Himmy a jeho majitelem byl Thomas Vyse. Když Himmy v roce 1986 zemřel, bylo mu 10 let a v pase měl 83 cm. Himmy byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako „nejtlustší kočka“.

7) Mourovaté kočky mohou mít skvrny

Tabby kočky mohou mít na těle mnoho vzorů a některé mohou mít skvrny. Tyto skvrny mohou být světlé, takže kočka vypadá téměř jako leopard, nebo jsou téměř neviditelné. Mezi plemena koček, která představují tabby kočku se skvrnami, patří bengálská kočka, egyptská mourovatá kočka, ocicat, savana a exotická krátkosrstá kočka.

8) Mourovaté kočky se mohou třpytit

Některé mourovaté kočky mají lesklou srst, která se na slunci třpytí. Jiné mají aguti, které má na starost to, že srst má u báze pruhy jiných barev než na špičce. Toto pruhování způsobuje, že srst při pohybu nebo při hlazení zdánlivě mění barvu.

9) Mourovaté kočky dávají přednost skupinám

Na rozdíl od mnoha koček, které dávají přednost životu o samotě, mourovaté kočky vytvářejí kolonie, pokud jsou ponechány ve volné přírodě, aby si zlepšily šance na přežití. Často se s ostatními dělí o potravu a úkryt a mohou dokonce pomáhat s výchovou dětí. Pokud však bude chována osamoceně, pravděpodobně se i tak stane teritoriální.

10) Mourovaté kočky potřebují mít škrabadlo

Mourovaté kočky jsou zuřiví škrabáci a mohou roztrhat nábytek a koberce, pokud nemají k dispozici vhodné škrabadlo. Naštěstí jsou tyto kočky inteligentní, takže je snadné je naučit používat škrabací sloupek a nechat nábytek a záclony na pokoji.

11) Mourovaté kočky jsou neskutečně zvědavé

Mourovaté kočky mají zvídavou povahu a často vás budou pozorovat při všem, od vaření večeře až po hraní videohry. Často vám leží přímo pod nohama, když děláte něco důležitého, a může vám být na obtíž. Může být také neúnavná, když chce něco udělat, například rozvinout celou ruličku toaletního papíru.

12) Mourovaté kočky rády vládnou

Mourovaté kočky rády vládnou svému okolí a vy jim musíte od prvního dne dokazovat, že jste alfa, abyste je nerozmazlovali a nevyžadovali, aby dělaly věci po svém. I dobře vychované kočky se mohou občas pokusit prosadit svou dominanci. Kočky snažící se být šéfem často naschvál shazují věci z polic a desek. Mohou také roztrhat záclony nebo rozkousat dráty.

13) Mourovaté kočky nemají rády jízdu autem

Většina mourovatých koček nerada jezdí v autě a pravděpodobně uslyšíte ty nejextrémnější vokalizace, když se je pokusíte odvézt k veterináři. Mohou být také agresivní a mohou se snažit utéct, proto je nesmírně důležité umístit kočku do cestovní klece, když ji potřebujete kamkoliv přepravit.

14) Mourovaté kočky převažují nad jinými kočkami

Mourovaté kočky tvoří naprostou většinu koček a jen těžko budete hledat kočky bez charakteristického znaku M na čele. Jednobarevné kočky, které jsou k dispozici v mnoha plemenech, včetně britských modrých a angorských koček, a bezsrsté kočky, jako jsou sphynx a peterbald, jsou hlavními výjimkami.

15) Mourovaté kočky mají svou zlobivou stránku

Mourovaté kočky mohou mít také zlobivou, rošťáckou stránku a někdy rády dělají věci, které vás rozzlobí. Pokud vědí, že vás něco štve, například odvíjení toaletního papíru, často to budou dělat každý večer, když půjdete spát. Jsou to jednoduše rošťáci s velkým množstvím energie, kterou ze sebe hodlají v každém případě vybít.

Obrázky mourovaté kočky

Často kladené dotazy

Jak dlouho mohou být mourovaté kočky ponechány o samotě?

Obecně veterináři říkají, že je v pořádku nechat kočku o samotě až 24 hodin v kuse. Pokud mají před vaším odchodem k dispozici čistý záchůdek, přístup k čerstvé vodě a plnohodnotné jídlo, měly by být po dobu jednoho dne v pořádku. Delší doba je však příliš dlouhá.

Existuje více druhů mourovatých koček?

Ve skutečnosti existují čtyři základní vzory srsti tabby koček: makrelová, tečkovaná, skvrnitá a klasická, která se také označuje jako mramorovaná. Makrelový vzor je nejčastěji se vyskytujícím vzorem a většinu lidí napadne, když si představí mourovaté kočky.

Mňoukají mourovaté kočky často?

Mourovaté kočky jsou často považovány za láskyplnější a upovídanější než ostatní kočky. Protože se jedná o nejrozšířenější plemeno domácích koček, je velmi důležité zjistit, co znamená mňoukání koček a jak se s problémy vypořádat. Pokud máte mourovatou kočku, může její mňoukání naznačovat různé věci.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (71 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu