Nejlepší klece pro morčata 2024 – recenze, zkušenosti a diskuze


Výber redakce

Klec s otvírací střechou

 Orientační cena: 1 500 Kč


Moudrá volba

Klec pro více morčat

Orientační cena: 1 700 Kč


Oblíbená volba

Klec s vyklápěcí přední částí

Orientační cena: 1 300 Kč


Skvělá cena

Prostorná klec bez doplňků

Orientační cena: 800 Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Plánujete si pořídit morče? Než si tohoto roztomilého hlodavce přinesete domů, je třeba obstarat vhodné příslušenství. Prvním krokem je výběr klece. Správnou volbou zajistíte pro roztomilého hlodavce dlouhý a spokojený život. Podle jakých parametrů klec vybrat?

Při výběru klece se zaměřte na velikost. Morčata jsou aktivní hlodavci a potřebují dostatek prostoru, proto by velikost klece měla být alespoň 100 x 60 cm. Jestli si pořídíte více morčat nebo je už chováte, bude potřeba větší klec. Zároveň se zaměřte i na rozteč mříží. Aby zvíře neuteklo nebo skrze ně neprostrčilo hlavu, doporučuje se 1,5 až 3 cm. S touto šířkou se klec bude dobře provětrávat.

Zohlednit je třeba i materiál. Většina konstrukcí se vyrábí z kovu nebo z plastu, avšak zvolit můžete i dřevěné klece. U nich si dejte pozor na dřevěné mříže, které by hlodavec mohl prokousat.

Nakonec je třeba přihlédnout k hračkám a doplňkům, které nesmí chybět v žádné správné kleci. Do prostoru se musí vejít domeček, prolézačky, misky s jídlem a vodou a také hračky, které zabaví morče.

Klec s otvírací střechou

Klec Ferplast Casita 80 je dostatečně prostorná pro jedno nebo dvě morčata, popřípadě pro králíka. Tvoří ji kovová konstrukce s roztečí mříží 2,5 cm a vysoká plastová vanička, do níž schováte nutné vybavení.

Hlavní výhodou klece je otevírací střecha. Díky tomu její čištění bude velmi jednoduché a rychlé. Navíc se pohodlně dostanete k mazlíčkům. Dalším plusem je snadná montáž, kterou uvítají odpůrci složitého skládání. Balení obsahuje i základní výbavu – rampa, pítko, miska s jídlem a dávkovač sena -, kterou můžete postupně rozšířit.

Někteří recenzenti poukazují na až příliš velkou rampu, pod níž se morčata schovávají celý den. Tento nedostatek můžete vyřešit jejím odstraněním a nahrazením za klasický domeček. Pokud v balení nenaleznete návod, neděste se. Najdete ho v pdf formátu na internetu.

Parametry78 x 48 x 50 cm
MateriálPlast, kov
Orientační cena1 500 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Klec pro více morčat

Hledáte velkou klec pro více morčat? Savic Nero 2 De Luxe je dostatečně prostorná pro celou partu hlodavců.

Tvoří ji dvě části. Kovová horní obsahuje dvoje dvířka, s nimž bude přístup dovnitř snadný. Jednoduše tak vyčistíte zaneřáděný obsah. Druhou částí je plastová vana. Ta je podle některých recenzích nepraktická, jelikož z ní vypadávají piliny. Dalším mínusem může být pro některé chovatele rozteč mezi dráty, která je 3 cm. Jestli chováte menšího hlodavce, může být nevhodná a až nebezpečná.

Tyto nedostatky kompenzuje výbava. Uvnitř naleznete pítko, misku na jídlo a domeček, na který morče může vylézt.

Parametry80 x 50 x 44 cm
MateriálKov, plast
Orientační cena1 700 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Klec s vyklápěcí přední částí

Jak je z názvu této klece jasné, hodí se jak pro morčata, tak i pro králíky. Díky svým rozměrům je vhodná pro více morčat.

Konstrukce se skládá z kovové části a spodní vana je vytvořena z netoxického plastu. Proto se nemusíte bát o případné úrazy.

Výhodou klece je její přední část, která je vyklápěcí. Kvůli tomu je její čištění velmi snadné. Dalším plusem je výbava, jež je součástí balení. Ta skýtá misku a napáječku, seník a patro, pod nímž se mazlíček může skrývat. Ovšem dejte si pozor, aby se pod ním morčata netrávila celý den. V takovém případě doporučujeme patro vyndat a nahradit jiným doplňkem.

Parametry95 x 57 x 46 cm
MateriálKov, plast
Orientační cena1 300 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Prostorná klec bez doplňků

Jestli hledáte jednoduchou a nezabydlenou klec, tato může být ta pravá. Je dostatečně velká pro více morčat. Navíc příznivci dekorování a rozmazlování si užijí možnost dovytvořit si klec podle svých představ.

Její nevýhodou je úklid. Otevřít lze pouze jediná dvířka, proto manipulace s vnitřním vybavením nebo morčaty bude obtížnější. Tento nedostatek je vykompenzován prostorem, zajímavým provedením a cenou.

Rozměry80 x 46 x 35 cm
MateriálKov, plast
Orientační cena800 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Celoplastová klec s vybavením

Klec Ferplast Cavie 80 se liší od jiných svým provedením. Jediným využitím materiálem je plast, který tvoří i veškeré doplňky, jako jsou misky na jídlo či domek.

Hlavním plusem klece je její čištění. Stačí kompletně zvednout přední část, která usnadní čištění a manipulaci s vnitřním vybavením. Právě v něm je zádrhel, jelikož některé komponenty nesedí dostatečně. Dalším mínusem jsou složitě uzavíratelná dvířka, která morčata mohou otevřít.

Parametry77 x 48 x 42 cm
MateriálPlast
Orientační cena1 100 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Nevybavená prostorná klec pro morčata 

Klec nabízí dostatečný prostor pro morčata, popřípadě pro miniaturní králíky. Rozměry se přímo nabízí, abyste chovali více hlodavců.

Příbytek morčat není vybavený kromě plastového držáku na seno. Rozpoložení dalších doplňků si určíte podle jediných dvířek, které jsou v přední části klece.

I zde nalezneme nedostatky, respektive nedostatek. Jediným mínusem klece je obtížnější čištění. Abyste ji dokonale vyčistili, musíte vystrčit spodní plastovou část. To může být především pro dětské chovatele obtížnější. Avšak tento zádrhel kompenzuje cena v poměru k nabízenému prostoru.

Parametry103 x 63 x 39,5
MateriálKov, plast
Orientační cena800 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat klec pro morče

Lámete si hlavu, podle čeho vybrat vhodnou klec pro svoje morče? Abyste se v záplavě nabídek neutopili, vybrali jsme 5 praktických tipů, které vám zaručeně poradí a s nimiž nesáhnete vedle!

1. Myslete na prostor

Morčata jsou aktivní a rádi si hrají. Na rozdíl od myší nebo křečků jsou větší hlodavci, kteří jsou nejraději ve společnosti jiných morčat. Proto při výběru klece nejprve řešte dostatečný prostor ať už pro jednotlivce nebo rovnou pro celou tlupu.

Berte na vědomí to, že se do klece musí vejít hračky, domeček i misky. Zároveň i na to, že morčata chtějí být tu a tam sami a odpočinout si od společnosti kamarádů. Proto zvolte prostornou klec, optimálně pro dvě morčata 140 x 70 cm.


2. Vy a čištění

Při výběru klece nezapomínejte i na sebe. Některé vypadají parádně a jako zajímavý doplněk do bytu, avšak jejich čištění bude obtížné, zdlouhavé a namáhavé. Proto raději zvolte takovou, která je jednodušší. Vyhnete se tak nepraktickému čištění a možnému zápachu.

Jakou klec tedy vybrat? Sáhněte raději po té s otevírací částí nebo širokými dvířky umístěnými po stranách.


3. Bezpečnost nade vše

Klec musí být bezpečná. Váš křeček nemá dostat možnost uprchnout z ní. Vyberte raději takovou, jejíž dvířka jsou pevná a budou se dobře uzavírat. Myslete i na rozteče mříž, které nesmí být příliš široké, jinak by si při průzkumu klece morče mohlo ublížit (zarazit packu nebo hlavu mezi mříže atd.). Zároveň tím zabráníte, aby na vašeho mazlíčka zaútočil jiný mazlíček.


4. Na materiálu záleží

Proč je volba materiálu tak důležitá? Zajišťuje bezpečnost vašeho mazlíčka i odvětrávání. Vybrat můžete různé možnosti:

  • Plast: Odolný materiál, avšak může prasknout. Kvůli tomu je méně vhodný pro dráty, ale hodí pro spodní vanu. Doporučujeme pravidelně tuto část kontrolovat kvůli možným trhlinám, kterými by morčata utekla nebo by mohla kusy plastu spolknout.
  • Kov: Pevný materiál, který se hodí pro konstrukci klece a její mříže, jež neprokouše. Ochrání vašeho mazlíčka před venkovním nebezpečím. Po čase se kov kolem dvířek může opotřebovat a ztratí svoji pevnost.
  • Dřevo: Tento materiál se hodí pouze pro rám klece. Vyhněte se klecím, jejichž mříže tvoří dřevo. Ty by morčata překousala a dostala se ven. Pokud budete mít klec ze dřeva venku, nezapomeňte ho ošetřit speciálním přípravkem.

5. Dohlédněte na výšku

Výška klece je důležitý, avšak často opomíjený parametr. Proč se na ni zaměřit? Obecně platí pravidlo čím vyšší klec, tím snáz se bude uklízet. Mimo to výška slouží jako ochranný štít před možným nebezpečím. Minimální výška, kterou by klec měla být, je 35 cm.

Často kladené otázky

Máte nezodpovězené otázky, které chcete zodpovědět před koupí klece? Na některé se pokusíme odpovědět.

Než si založíte chov, je potřeba zohlednit pohlaví daných jedinců. Většinou se doporučuje vytvořit rodinu spíš ze samic a maximálně z jednoho samce. Větší počet samců v kleci nebude dělat dobrotu. Jestli i přes to koupíte více samců, doporučujeme oddělit je do samostatných klecí a vypouštět do ohrádky, v níž budou pod vaším dohledem.

Klec můžete využít při venkovním chovu. Stačí kolem ní postavit ohrádku, která morčata ochrání před nebezpečím, domek, v němž se ukryjí, dále zajistit dostatek potravy, vody a přístřešek, v němž se schovají před nevlídným počasím.

Základním doplňkem je domeček, v němž se morče schová před nebezpečím a bude odpočívat. Vybrat můžete ze dřevěných provedeních nebo z přírodních materiálů. Stejně nutné jsou misky na jídlo a pítka. Využít lze i krmelce, ze kterého morče bude uždibovat seno. O zábavu se postarají tunely a běhací kola, v nichž bude běhat.

Morčata nemají ráda častou změnu prostoru. Proto rovnou dopředu vyberte dokonalé místo podle následujících parametrů. Klec pro morče umístěte do prostoru bez průvanu, v němž je klid, dobrá ventilace a teplo (do 24 °C). Při větrání klec raději zakryjte, aby zvíře neofouklo. Zároveň nesmí stát na přímém slunečním světle.

Morče můžete naučit různé triky a některé přímo v kleci – běhání do kolečka, vrátit se do klece nebo úklid. Abyste usnadnili cvičení především mazlíčkovi, doporučujeme zvolit prostornou klec s dostatečně velkými dvířky a dokoupit rampu, která mu usnadní přístup dovnitř.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3.9/5 - (33 votes)