10 cenných rad, jak ochočit morče: naučte ho jméno i triky

Morče je téměř nenáročné, tiché a klidné zvíře, které se hodí nejen pro lidi, kteří nemají tolik volného času, ale i do rodin s dětmi. Stejně jako s pořízením kteréhokoliv jiného mazlíčka, i s tímto přichází starosti. Prvních z nich je socializace a zvyknutí na nový prostor. Jak ale udělat, aby si vaše morče brzy a rychle zvyklo na vás i nový domov? A jak naučit morče ještě něčemu jinému, jako je jeho jméno nebo nějaké triky? Zkuste si přečíst následující rady, které popisují, jak krok za krokem postupovat.

10 kroků, jak morče naučit na vaši přítomnost a jeho jméno

1) Postavte klec a vytvořte domeček

Ačkoliv by se tento bod mohl zdát pro mnohé jako hloupý, má zde své místo. Když přiveze morče, mějte už klec postavenou (nebo ji co nejdříve postavte). Pokud byste ho z krabice, do které vám morče bývalý majitel dal na převoz, předělali do jiné bedny a teprve po několika dnech ho přestěhovali do jeho domova, akorát byste ho zbytečně stresovali. Také ho z krabičky nevytahujte, ale celou postavte do klece a nechte morče, aby vylezlo samo. Dbejte také na to, aby se mělo kde schovat, nezapomeňte proto na domeček. Pokud si pořídíte morčat více, musíte každému dopřát jeho vlastní domek, protože jinak by se mohli prát o dominanci.

2) Nechte mu prostor na zvyknutí

Pokud si morče dovezete a hned se ho pokusíte chytit do ruky, může se stát, že bude strachy kvičet, vystresovaně pískat nebo vás dokonce kousne. Nechte mu proto čas na to, aby si v novém domově zvykl. V tomto období byste také neměli vydávat příliš hlasité zvuky, jako je řinčení hrnců, hučení vysavače nebo hlasitá televize. Morče je bázlivé a takové zvuky ho mohou jen více stresovat. Raději jej na to zvykejte postupně. Stejně to platí pro zásahy do klece – nejprve dovnitř dávejte ruce pouze tehdy, když jej krmíte nebo měníte vodu.

3) Krmte pravidelně

První dny nemusíte svého nového mazlíčka vůbec vidět, protože může být strachy zalezlý v domečku nebo hnízdě, který si vytvořil ze sena. Dbejte ale na to, aby morče jedlo a pilo – pokud ho nevidíte, poznáte to podle prázdné misky. Již od začátku byste měli krmit pravidelně, ráno a večer. Morče si tuto dobu spojí s příjemnými pocity, které krmení vyvolává, a snadněji si zvykne a denní režim.

4) Začněte přidávat pamlsky

Po několika dnech, kdy se vaše morče přestane krčit v domečku nebo se při každém vašem pohybu neuteče, začněte přidávat pamlsky a sledujte, co má nejraději. Přidávejte kopřivové seno, zeleninu, ovoce a čerstvé bylinky či trávu. Zkuste koupit i speciální pamlsky.

5) Mluvte na morče

Při každé příležitosti na morče mluvte. Je jedno, co budete říkat – klidně čtěte noviny, popište mu svůj den nebo popisujte, co zrovna děláte. Důležité je, aby si morče zvyklo na váš hlas, protože pak jej budete snáz učit na jeho vlastní jméno.

6) Oslovujte ho jménem

Spolu s tím, jak na morče začnete mluvit, oslovujte ho jeho jménem. Používejte ho hlavně ve chvílích, kdy mu dáváte krmení nebo pamlsky. Váš mazlíček si své jméno spojí s příjemnými pocity a odměnou. Pokud nevíte, jak ho pojmenovat, zkuste se inspirovat jeho barvou, povahou nebo zkombinujte jména jeho předků, pokud je znáte.

7) Nechte se očichat

Jakmile si získáte alespoň částečně důvěru svého morčete, můžete zkusit během krmení nechat ruku v kleci déle. Pokud bude morče zvědavé, přijde si vás očichat.

8) Dejte mu čas

U očichávání zůstaňte několik dalších dnů (klidně i týdnů), pokaždé tam nechte ruku o něco déle. Nezapomeňte u toho se zvířetem mluvit a oslovovat ho jménem – nebojte se ho oslovit i mnohokrát za sebou. Snáz si tak zvykne. V této fázi zůstaňte tak dlouho, dokud si nebudete jisti, že vám váš mazlíček plně věří. Nepokoušejte se ho brát nebo nutit, aby zašlo dál než k očichávání.

9) Zkuste ho vzít do ruky

Jakmile se k vám mazlíček začne kromě očichávání i lísat, můžete ho zkusit pohladit nebo později i vzít do ruky. Vnímejte zvuky, které vydává – pokud začne kvičet a kňourat, okamžitě ho zase pusťte, protože to znamená, že není připraveno a nechce se mazlit. Vraťte se zpět k očichávání a hlazení, vzít do ruky ho zkuste zase po několika dnech.

10) Vypusťte ho na chvíli mimo klec

Tato závěrečná fáze přichází po několika měsících. Musíte si navzájem důvěřovat. Při prvním puštění se nejprve pravděpodobně rozběhne do prvního kouta a objevovat pokoj bude postupně. Prvních několik puštění ho hlídejte, aby nemělo nekalé úmysly. Je také velmi pravděpodobné, že za vámi bude běhat jako pejsek, kamkoliv se hnete.

Pusťte se do zábavných triků

Jakmile si na vás morče zvykne a dokonce už se otočí nebo pohne hlavou při vyslovení svého jména, můžete zkusit naučit ho nějaké triky, abyste nejen spolu zažili spoustu zábavy, ale můžete tím i oslnit své hosty. Začněte těmi nejjednoduššími, které zvířátka mohou dělat i samy od sebe, když si se svými druhy hrají. Ty jsou pro morčata totiž přirozená a nedá vám moc práce je to naučit. Teprve pak přejděte ke složitějším.

1) Panáčkování

Panáčkování je pro morčátka velmi přirozené. Sami to dělají, když jsou zvědaví nebo když zaslechnou šustění pytle s jídlem. Mohou při tom naklánět i hlavičku. Při častém opakování můžete morče naučit, že když zapanáčtuje, dostane pamlsek.

2) Kolečko

Když vezmete do ruky pamlsek a budete morče vodit dokola, aby se točilo kolem ocásku, můžete ho naučit kolečko. Začněte tak, že jakmile se zvládne jednou otočit, dejte mu klidně i dva jeho oblíbené pamlsky. Při dostatečném opakování může morče zvládnout i několik otoček, než si vyžádá pamlsek, ale nikdy ho nenuťte točit se příliš dlouho, případně měňte směr otoček.

3) Plácnutí

Další z triků, které můžete zkusit, je způsob plácnutí. Pomocí pamlsku nejprve naveďte morče, aby si vám předními packami stálo na dlani. Jakmile to zvládne, odměňte ho. Postupně můžete zvyšovat úroveň ruky a otáčet ji, takže po dávce trpělivosti můžete morče naučit, aby vás packami pláclo výměnou za jeho oblíbený pamlsek.

4) Skok přes obruč

Nejnáročnější ze všech triků je skok přes obruč. Morče musí nejprve překonat strach prolézt kruhem. Kupte takový, aby byl dostatečně velký a ve zvířátku tak nevyvolávalo paniku. Umístěte kruh mezi sebe a morčátko a pomocí pamlsku ho namotivujte, aby tudy prolezlo. Postupem času můžete obruč zvyšovat, aby tudy musel proskočit.

5) Triky pro šikovná a učenlivá morčátka

Pokud máte velmi učenlivé morče, které výuka baví, můžete zkusit různé triky zkombinovat. Můžete například obruč nahradit tunelem a nechat morče tudy probíhat nebo ho naučit povely – například když řeknete „stůj“, tak morče zapanáčkuje. Toto však chce velkou dávku trpělivosti a nadání vašeho mazlíčka.

Nejčastější dotazy

Jak dlouho může trvat, než si morče zvykne na mou přítomnost?

Zvykání trvá u každého jedince jinak. Některý si na vás zvykne hned a po dvou týdnech už se s ním budete mazlit v posteli, u jiného to může trvat měsíce, než se před vámi přestane krčit v koutě. V obou případech ale platí, že je potřeba trpělivost.

Jak dlouho si morče zvyká na jméno a jak na to?

Zvykání si na jméno může trvat ještě déle, než zvyknutí na vaši přítomnost. Oslovujte ho pokaždé, když se necháváte očichávat nebo ho hladíte. Nejvíce ho ale oslovujte během krmení, protože morče si tak spojí své jméno s příjemným zvukem a pocitem(jako je šustění sena nebo dostání pamlsku). Trpělivost přináší růže, takže pokud tomu dáte dostatek času, určitě si na jméno zvykne.

Co když se snažím morče naučit nějaký trik, ale stále to nejde?

Některá morčátka jsou tvrdohlavá a ani za nic nechtějí udělat to, co po nich chcete. Tak to prostě je a výcvik může být bezvýznamný. Pokud ale vidíte, že morče má nějakou snahu, jen je prostě líné, zkuste vyměnit pamlsky a najít ten, pro které by se i rozkrájelo. Tím ho jistě dostatečně namotivujete.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu