Kolovka indická: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Kolovka indická je velice odolná, rychle rostoucí rostlina. Nemá ráda příliš silné osvětlení, upřednostňuje střední světlo.

Tipy pro pěstování kolovky indické

 1. Tyto rostliny mohou dorůstat až 30 cm, proto jsou nejvhodnější pro zdobení středu nebo pozadí nádrží.
 2. Kolovka indická se často používá jako akvarijní rostlina, která může růst při středním osvětlení. Pro optimální růst však potřebuje poměrně vysoké světelné podmínky, aby ukázala své pravé barvy. Listy se při dostatečně jasném světle zbarví do červeno-růžova. 
 3. Kolovka může přežít téměř ve všech druzích substrátů. Může dokonce i plavat. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte drobnozrnnou zeminu. 
 4. Hnojení není pro udržení tohoto druhu rostliny povinné, je však nezbytné, abyste jí dodávali hnojiva s obsahem mikroživin, jako je železo, které podporují zdravý růst a vývoj.
 5. Teplota v akváriu kolovky by se měla pohybovat mezi 24 a 28 stupňů Celsia. 
 6. Kolovka se po určité době adaptace bude dobře chovat i v akváriích bez aplikace CO2, ale dodatečná aplikace CO2 jí pomůže dosáhnout lepší hustoty, rychlého růstu a lepšího zbarvení.
 7. Kolovku můžete pěstovat i jako naprostý začátečník. Její péče vás nebude nijak stresovat, navíc zvládne i určitou míru amoniaku obsaženého ve vodě.
 8. Je nutná základní údržba kolovky. Odumřelé části nebo listy odstraňujte pinzetou, aby nedošlo ke znečištění vody v nádrži. 
 9. Kolovka indická vyžaduje pravidelné zastřihávání, aby získala hustotu. Zastřihování by se mělo provádět zpočátku asi 10 cm pod konečnou výškou, kterou mají vrcholky rostliny dosahovat.
 10. Kolovka indická pomáhá odstraňovat přebytečné živiny a dusičnany z vody v nádrži. Pokud tedy máte rybky, které silně znečišťují akvárium, zvažte tuto rostlinku.
 11. Kromě toho, že v akváriu působí esteticky, je další výhodou těchto rostlin to, že brání hojnému růstu řas. Kolovka v podstatě pomáhá snižovat celkovou pravděpodobnost výskytu řas v daném prostředí. 

Základní informace

 • Český název: Kolovka indická
 • Latinský název: Rotala rotundifolia (Rotala indica)
 • Typ: Akvarijní rostlina
 • Původ: Jihovýchodní Asie
 • Čeleď: Lythraceae (Kyprejovité)
 • Výška: 35-60 cm
 • Vhodná teplota: 18-28 °C
 • Osvětlení: 0,5 W/l
 • Doporučené PH: 5-7
 • Doporučená tvrdost vody: 2-15°dGH

Charakteristika

Tato rostlina potřebuje hodně světla, aby se její listy zbarvily do červena. Je nenáročná, pokud však ji chceme mít náležitě vybarvenou, musíme jí dopřát o něco vyšší množství světla. Její listy jsou zakulacené pouze v emerzní formě. V submerzní formě má listy protažené a úzké.

Rozmnožování

Množení kolovky indické je snadné. Lze ji množit řízky, je třeba ostrými nůžkami odstřihnout horní část stonku. Tyto řízky by měly být alespoň 10 cm dlouhé, do substrátu pro rostliny udělejte malý otvor o průměru asi 3-4 cm, stonky vložte do otvoru a přikryjte substrátem. 

Často kladené dotazy

❓Jak mohu urychlit růst kolovky?

Můžete aplikovat oxid uhličitý, který podporuje hustotu, krásnější zbarvení a samozřejmě i rychlejší růst (Zdroj).

❓Jak rychle kolovka roste?

Kolovka může po založení růst poměrně rychle. V ideálních podmínkách může růst až o 7,5 až 10 cm za týden. Pro její udržení ve špičkové formě je důležitá správná hladina živin (Zdroj).

❓Může kolovka indická růst při slabém osvětlení?

Ano, kolovka je dobře přizpůsobena kombinaci nízkého až středního osvětlení. 

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu