Nejlepší terária pro chameleony 2024 – recenze, zkušenosti, diskuze


Výber redakce

Prostorné terárium s propracovanými detaily a možností napustit vodu

Orientační cena: 5 700 Kč


Oblíbená volba

Bezpečné terárium navržené odborníky věrně napodobující přírodní podmínky

Orientační cena: 4 700Kč


Další na zvážení

Velké celoskleněné terárium vhodné pro dva chameleony


Orientační cena: 4 400Kč


Další na zvážení

Pletivové vivárium vhodné pro venkovní použití a dokonalé proudění vzduchu

Orientační cena: 4 400Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Chameleoni, ještěrky ze starého světa žijící v tropických deštných pralesích, afrických pouštích, jihoasijské náhorní plošině nebo savanách v jižní Evropě, v sobě skrývají tajemnou krásu, jež je umocněna schopností měnit barvy. Navíc jsou, jakožto domácí mazlíčci, nenároční a ke štěstí nevyžadují příliš mnoho – stačí vhodně zvolené terárium, krmení a pravidelná údržba.

Jelikož chameleoni žijí nejčastěji v tropických podmínkách, musí akvárium pokud možno co nejlépe simulovat jejich přirozené prostředí. Nutná je také čistota, dostatek prostoru a zabezpečení terária proti úrazům chameleona, jeho úniku nebo nevhodné manipulaci (např. návštěvy, malé děti). Ačkoli je chameleon na péči nenáročný, je velice citlivý na životní podmínky a při špatné péči může trpět celou řadou zdravotních problémů. Výběr terária a příprava před pořízením chameleona jsou tak velice důležité.

Prostorné terárium s propracovanými detaily a možností napustit vodu

Prostorné akvárium, které patří mezi nejčastěji prodávané, potěší několika propracovanými detaily, které zajišťují optimální podmínky pro chov chameleonů či hadů.

Mezi hlavní výhody patří kvalitní zpracování materiálu větracích mřížek, které jsou hned dvě: mřížka pod otevíracími dvířky zabraňuje mlžení čelních dvířek, horní mřížka pak umožňuje proudění vzduchu. Obě mřížky jsou vyrobené z kvalitního nerezavějícího kovu a kromě toho, že díky černému laku vypadají velice dobře, jsou také odolné vůči vlhkosti. Horní mřížka je navíc dostatečně pevná na to, abyste na ni připevnili světla a další doplňky.

Pozitiva má i konstrukce: je velice jednoduchá na sestavení, stohovatelná, má rámy připravené na instalaci topných rohoží a dalších doplňků a především do ní lze (do spodní části) napustit vodu. Terárium tak může mít vodní prvky, které zajistí optimální vlhkost a dostatečnou hydrataci chameleona. Horní kryt, ve kterém je zabudovaná již zmíněná kovová mřížka, má 4 bezpečnostní západky a lze ho celý odejmout. Bezpečnostní západky najdete i na předních otevíracích dvířcích.

Ačkoli něteří uživatelé zmiňují unikání hmyzu z terária a nesedící západky, je většina chovatelů spokojena s celkovým řešením akvária a kvalitně zpracovanými detaily.

Velikost90 × 45 × 90 cm
MateriálSklo, kov, plast
TypTropické
Vhodné proAgama, chameleon, had
VětráníANO
StohovatelnéANO
VybavenéNE
OtvíráníOtvírací dvířka
Bezpečnostní západkyANO

Orientační cena: 5 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Bezpečné terárium navržené odborníky věrně napodobující přírodní podmínky 

Terárium Repti Zoo bylo navrženo ve spolupráci s vědci, chovateli a dalšími odborníky s jediným cílem: zajistit podmínky, které maximálně simulují život ve volné přírodě.

Již při sestavování, které zvládne každý, si lze terárium přizpůsobit potřebám vašim a vašeho chameleona, případně hada, želvy a podobně – konstrukce je na to připravena. Najdete na ní například různě umístěné průchodky se speciálními teraristickými záklopkami, prostor pro topné rohože, světelné a tepelné zdroje a další doplňky. Do spodní části terária lze napustit vodu, díky čemuž zajistíte chameleonovi optimální vlhkost, případně můžete v teráriu chovat vodní druhy plazů.

Mezi největší výhody terária patří síť, jež je umístěna na bocích a z vrchu terária. Ta je vyrobena z pevného nerezavějícího kovu. Terárium je tak velice dobře odvětrávané a zároveň bezpečné i pokud chováte silnější druhy plazů.

Na bezpečnost je myšleno také z uživatelského hlediska: kromě bezpečnostních západek na horním krytu jsou dveře vybaveny zámkem na klíč, což ocení především chovatelé, kteří mají doma malé děti.

Velikost60 × 45 × 90 cm
MateriálSklo, kov, plast
TypTropické
Vhodné proAgama, chameleon, had
VětráníANO
StohovatelnéANO
VybavenéNE
OtvíráníOtvírací dvířka
Bezpečnostní západkyANO

Orientační cena: 4 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Velké celoskleněné terárium vhodné pro dva chameleony

Terárium Chameleon Robimaus nevyniká propracovanými technickými detaily tak, jako ostatní z našeho přehledu, je z nich však největší. Pokud je pro vás tedy prioritou velikost, například pro chov dvou chameleonů či více menších plazů, budete s teráriem spokojeni.

Sklo o tloušťce 5 mm je dostatečně pevné a certifikované EU. Přední dvířka jsou posouvací a je mezi nimi 3 mm mezera, takže je třeba být opatrnější při krmení a ujistit se, že hmyz nemůže uniknout.

Kabely provléknete zadním otvorem, který je dostatečně velký (45 mm) a lze ho zajistit dodávanou mřížkou. Větrání obstarává hliníková mřížka v půdě terária. Hliníkový kryt je možné snadno perforovat, což poskytuje další možnosti pro umístění techniky. Pro některé typy plazů nemusí být větrání jednou horní mřížkou dostatečné, v takovém případě bude třeba dokoupit větrák.

Velikost70 × 50 × 100 cm
MateriálSklo, kov, plast
Hmotnost39 kg
TypTropické
Vhodné proAgama, chameleon, had
VětráníANO
StohovatelnéNE
VybavenéNE
OtvíráníPosuvná dvířka
Bezpečnostní západkyNE

Orientační cena: 4 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pletivové vivárium vhodné pro venkovní použití a dokonalé proudění vzduchu

Vivárium Lucky Reptile OpenAir je ideální pro všechny druh chameleonů a dalších plazů, kteří vyžadují důkladné proudění vzduchu. Svou konstrukcí se hodí nejen pro vnitřní použití, ale také pro letní chov venku. Pletivo je odolné vůči korozi a zároveň je dostatečně pevné a vhodné i pro silnější druhy plazů. Je také velice jemné, takže nehrozí únik hmyzu podávaného ke krmení. Nerušené pozorování zvířat a přístup do vivária opatřují průhledná akrylová dvířka. Světelné a tepelné zdroje lze umístit na – pro tyto účely konstruovaný a dostatečně pevný – vršek vivária.

Montáž vivária je jednoduchá, pokud chcete zabránit znečištění, je možné dokoupit plastovou vanu.

Velikost50 × 50 × 100 cm
MateriálKov, akryl
Hmotnost39 kg
TypTropické
Vhodné proAgama, chameleon, had
VětráníANO
StohovatelnéNE
VybavenéNE
Otvírání1 otvírací dvířko
Bezpečnostní západky
Orientační cena: 4 000 Kč
 

VÝHODY

NEVÝHODY

11 tipů, jak vybrat terárium pro chameleony

Ve volné přírodě se chameleoni dožívají pouze 2 až 3 let věku. V domácím chovu a při správné péči s vámi ale mohou být až 10 let. Jedním z předpokladů úspěšného chovu je terárium, které svou výbavou zajistí vhodné podmínky. Jak tedy vybrat terárium a co v něm nesmí chybět?
 
 • Chameleoni rádi šplhají a tak by terárium mělo být větší na výšku než na šířku.
 • Ze stejného důvodu je třeba mít v teráriu dostatek větví a lián, po kterých lze šplhat nebo se v nich schovávat.
 • Důležité jsou rostliny, které mají dvě funkce: poskytují klidný úkryt a zvlhčují vzduch. Ideální jsou rostliny živé (o plastové se může chameleon zranit nebo si jejich žvýkáním přivodit zdravotní potíže) a to odrůdy jako je fíkus, dracéna, břečťan, filodendron, vinná réva, šeflera nebo různé druhy menších palem. Jako dekorace jsou vhodné také kapradiny a bromélie, nevhodné jsou rostliny s trny a jedovaté rostliny.
 • Rostliny a větve vždy dobře upevněte a pokud jste si je přinesli z přírody, omyjte je horkou vodou, zbavíte je tím nežádoucích bakterií.
 • Minimální rozměr terária pro jednoho chameleona by měl být 60 × 40 × 80 cm, pro pár 70 × 50 × 100 cm.
 • Dostatek vzduchu: většinou se řeší děrovaným víkem terária, což ale může být pro některé druhy chameleonů nedostatečné. Pro takové případy je lepší zvolit terárium, které je plně nebo částečně síťované, případně terárium vybavit ventilátorem.
 • Dostatek tepla: lze zajistit rohožemi nebo lampami. Je také vhodné pořídit teploměr a předem si zjistit, jaká teplota je ideální pro váš druh chameleona.
 • Dostatek světla: chameleon potřebuje 10 až 12 hodin UV záření, které zajistíte zářivkami. Žádoucí je i přirozené světlo a vyhřívání se na sluníčku, chameleon však musí mít možnost schovat se do stínu. 
 • Zdroj tepla a světla by měl být vždy zakrytý, aby se chameleon nespálil.
 • Dostatek vlhkosti: lze zvlhčovat ručním rozprašovačem nebo automaticky pomocí elektrického mlhovače/zvlhčovače (fogger) nebo pomalu odkapávajícího zařízení (dripper). Pro chameleona je ideální relativní vlhkost 50 až 80 %, při nižších hodnotách je dehydrovaný, při vyšších hrozí růst hub a plísní – pořízením měřáku rozhodně neuděláte chybu.
 • Na dně terária by měl být substrát, nejlépe přímo terarijní. Nepoužívejte kůru nebo odštěpky dřeva, chameleon by je mohl při lovu omylem zachytit a pozřít, což by pro něj bylo smrtelné.

Často kladené otázky

Chladnější oblast terária by měla během dne mít 21 až 27 °C, teplejší 27 až 29 °C pro Jacksonovy chameleony a 32 až 38 °C pro Jemenské chameleony. Teplotu obou částí lze jednoduše sledovat pomocí samostatných teploměrů. Pokud bude chameleonovi zima, poznáte to podle hnědého až černého zbarvení.

Skleněné terárium není zcela nevhodné, musíte se však vždy ujistit, že splňuje veškeré podmínky pro chov vašeho druhu chameleona – především co se větrání týče. Mezi nevýhody, které komplikují život spíše majitelům, patří vysoká váha skleněného akvária a riziko rozbití.

Chameleoni nejsou jedovatí a sami o sobě nejsou od přírody agresivní. Je ale třeba mít na paměti, že chameleon je poměrně samotářské zvíře a ačkoliv někteří mohou být v domácích podmínkách společenští, jiným mohou časté přenášení, dotyky a braní do rukou způsobovat nadměrný stres. Ten pak může vést k netoxickým, avšak bolestivým kousnutím.

Červená s černými pruhy značí rozzlobení, jasnými barvami dává samec signál k páření, hnědá může značit smutek, zimu, depresi nebo brumaci, zářivě modrá či zelená značí pohodu a spokojenost a bílá či bledá barva oznamuje brzké převlékání kůže (v tuto dobu také chameleon obvykle nejí).

V chladnějších obdobích, kdy plaz nemá dostatek potravy ani energie z ní, upadá do stavu podobného hibernaci, ze kterého se vždy jednou za pár dní probudí, aby se napil. Hibernace a brumace jsou si tedy hodně podobné, probíhají při nich ale odlišné metabolické procesy. Při domácím chovu s konstantní teplotou ani jeden ze stavů obvykle nenastává.

Hlavním příznakem jsou zmenšené a scvrklé oči, případně zakalená zornice.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)