Nejlepší vzduchovací motorky do akvária 2024 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Stavba akvária může být pro začátečníky poměrně zapeklitou záležitostí. Nestačí pouze koupit akvárium, naplnit jej vodou a koupit rybičky – vybavení, které k jejich spokojenému životu potřebujete, je mnohem víc.

Mezi akvaristy oblíbené doplňky akvária patří i vzduchovací motorky. Ať už jste o nich slyšeli či nikoliv, pojďme si jejich funkci v akváriu přiblížit.

Co to jsou vzduchovací motorky a k čemu se používají?

Vzduchovací motorky jsou přístroje, které mají jednoduchou funkci – vyrábějí proud vzduchu, který skrz hadičku vhánějí do akvária (vzduchování akvária). Vznikne tak proud bublinek, který vodu rozpohybuje. Právě proudění a pohyb vody vedou k jejímu lepšímu okysličování. Vyšší obsah kyslíku pak představuje benefit pro rybičky i rostliny v akváriu, které kyslík k životu potřebují stejně jako my, a z jehož nedostatku se jim často nedaří tak dobře, jak by mohlo.

Jsou vzduchovací motorky pro rybičky nezbytné?

Vzduchovací motorky nejsou vyloženě nutným vybavením akvária a určitě se můžete setkat s akvaristy, kteří je nepoužívají, a přesto mají akvária plná spokojených rybiček. Řada lidí si je však pro jejich benefity zajišťující spokojenější život ryb i rostlin oblíbila.

Nejlepší vzduchovací motorky do akvária

Na trhu je nespočet vzduchovacích motorků do akvária a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší vzduchovací motorky do akvária dostupné v roce 2024. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat vzduchovací motorky do akvária?, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět před nákupem.

Nejlepší vzduchovací motorek do akvária

Hailea ACO-6604

Objem akvária: 250l a více
Množství vzduchu: 2 x 270 l/h
Orientační cena: 280 Kč
2. nejlepší vzduchovací motorek do akvária

Hagen Marina 50

Objem akvária: do 60l
Množství vzduchu: 50 l/h
Orientační cena: 200 Kč
3. nejlepší vzduchovací motorek do akvária

TetraTec APS 300

Objem akvária: 120l – 300l
Množství vzduchu: 300 l/h
Orientační cena: 380 Kč
4. nejlepší vzduchovací motorek do akvária

Eheim 3701

Objem akvária: do 100l
Množství vzduchu: 2 x 100 l/h
Orientační cena: 590 Kč
5. nejlepší vzduchovací motorek do akvária

Resun AC-500

Objem akvária: 40l a méně
Množství vzduchu: 2 x 270 l/h
Orientační cena: 400 Kč

Jak vybrat vzduchovací motorky?

Pokud jste se rozhodli pro koupi vzduchovacího motorku, určitě neuděláte chybu. Kromě okysličování vody totiž mají i další výhody – pomáhají k lepší cirkulaci vody, což má pozitivní vliv na zdraví celého systému, a mimo to jsou vypouštěné bublinky zajímavou a zábavnou dekorací akvária. Na trhu je však celá řada druhů a každý se hodí pro jiný typ akvária. Jak vybrat ten správný?

1. Podle velikosti akvária

První věc, kterou byste při výběru vzduchovacího motorku měli zvážit, je velikost akvária. Pokud znáte jeho objem, bude to velmi snadné – mezi informacemi o jednotlivých přístrojích bývá uvedeno, pro jak velké akvárium jsou určeny.

Nezapomeňte však na to, že výrobce měl při uvádění těchto údajů na mysli akvária s běžnými rozměry a tvary. Pokud tedy máte akvárium abnormálního tvaru, například velmi vysoké nebo třeba ve tvaru šestiúhelníku, bude počítání o něco složitější.

Pokud máte akvárium hlubší než zhruba půl metru, sáhněte po silnějším vzduchovacím motorku, než který byste vybrali na základě objemu. Po větším motorku sáhněte i v případě, že se budete rozhodovat mezi dvěma velikostmi.

2. Podle množství vývodů

V případě, že máte doma jedno akvárium, vám bude stačit vzduchovací motorek s jedním vývodem. K dispozici jsou však i motorky s více vývody, což je praktická věc pro majitele více akvárií – stačí tak jeden přístroj, který vytvoří vzduch pro více akvárií.

3. Podle hlučnosti

Dalším z důležitých parametrů vzduchovacích motorků je jejich hlučnost. Ta je často majiteli opomíjena, ale zvláště pokud máte akvárium v ložnici či třeba obývacím pokoji, myslete na to, že vzduchovací motorky nejsou zrovna tiché přístroje.
Míra hluku se velmi často odvíjí od ceny přístroje a platí zde jednoduché pravidlo – čím dražší vzduchovací motorek si pořídíte, tím lépe bude mít odhlučnění a tlumení vibrací vyřešené. Vodítkem při výběru pro vás může být informace, že v současné době mají nejtišší přístroje na trhu hlučnost menší než 35 dB.

Tip: Pokud se vám stále zdá vzduchovací motorek hlučný, můžete si vypomoci jeho podložením měkkým materiálem. Pomůže také umístění motorku nad hladinu vodu na pevný a ne dutý povrch. (zdroj)

4. Podle výkonu

Před pořízením vzduchovacího motorku si nejdříve ujasněte, k čemu všemu jej chcete používat. Pokud vám jde opravdu pouze o zvýšení množství kyslíku ve vodě, vyberte si ten, který odpovídá velikosti akvária.

Tyto přístroje však mohou sloužit také k fungování určitých doplňků a dekorací akvárií, jako jsou škeble, vraky lodí či třeba imitace korálů. S rostoucím počtem doplňků, které bude vzduchovací motorek pohánět, by pak měl růst i jeho výkon.

Často kladené otázky

Jak poznám, že rybičky mají nedostatek kyslíku?

Tento fakt vám dají rybičky najevo tím, že se často pohybují u hladiny vody, kde lapají po vzduchu. K dostání jsou také testy, které obsah O2 změří.

Pokud většinou nemáte s množstvím kyslíku ve vodě problém, dejte si pozor na horké letní měsíce. S rostoucí teplotou vody se totiž zároveň snižuje její schopnost kyslík zadržovat a ve vodě je ho tak méně.

Situace se může změnit i v případě, že si do akvária pořídíte více rybiček. Více obyvatel totiž logicky znamená vyšší spotřebu kyslíku a množství, které doposud stačilo, už najednou stačit nemusí.

Kam se vzduchovací motorek umisťuje?

Ačkoliv to tak na první pohled může vypadat, vzduchovací motorky se neumisťují přímo do akvária, ale mimo něj. Ideální je jeho umístění nad hladinu vody v akváriu, což zajistí, že voda například v důsledku výpadku proudu nevteče samospádem do motoru. (zdroj)

Jsou ke vzduchovacím motorkům potřeba další doplňky?

Ano, pořídit si pouze vzduchovací motorek nestačí. K jeho správnému fungování je zapotřebí také hadička, která vzduch do akvária přivádí a vzduchovací kámen, jenž vzduch proměňuje na menší bublinky. Pokud motorek nemá regulační ventil, je pro regulaci vzduchu zapotřebí také škrtítko. V případě, že vzduchovací motorek umístíte pod úroveň hladiny vody, nezapomeňte si pořídit také zpětný ventil zajišťující ochranu před případným vniknutím vody do motoru. (zdroj)

Kolik elektrické energie vzduchovací motorky spotřebují?

Vzduchovací motorky mají běžně spotřebu okolo 3 W, u větších akvárií s objemem okolo 200 l se spotřeba pohybuje okolo 6 W. (zdroj)

Jak vzduchovací motorek sestavit?

Nejprve umístěte motorek na vhodné a bezpečné místo. Následně k jeho vývodu připojte hadičku. Tu rozřízněte a mezi dva konce vložte v blízkosti akvária zpětný ventil. Poté už stačí ke konci hadičky připojit vzduchovací kámen a ten umístit na zvolené místo do akvária. (zdroj)

Shrnutí

Ačkoliv vzduchovací motorky nejsou nezbytným vybavením akvária, pokud se pro něj rozhodnete, vaše rybičky budou mít jistě radost. Výběr toho správného není složitý. V úvahu při něm berte především velikost akvária, s čímž vám pomohou informace přímo u konkrétního výrobku. Dále je třeba si ujasnit, na co všechno se chystáte motorek napojit a podle toho zvolit případně větší velikost a počet vývodů. Při výběru věnujte pozornost i hlučnosti přístroje. Vzduchovací motorky často nejsou zrovna nejtišší a podle umístění akvária se sami rozhodněte, jak velkou míru hluku jste ochotni snést.

4.7/5 - (16 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu