30 zajímavostí o kočkách, které jste určitě nevěděli

Pokud máte kočku, pravděpodobně se nikdy nenudíte. Dívat se na ně, jak skáčou, poskakují, slídí a vrní, to je přímo zdroj zábavy. My vám v tomto článku prozradíme 30 zajímavostí o kočkách, které dost možná nezná ani jejich největší fanoušek!

1) Kočky jsou pořádně drzé

Kočky někdy zívají, aby ukončily konfrontaci s jiným zvířetem. Je to v podstatě jejich způsob, jak říct „to je jedno, nestojí mi to za čas“. Jsou prostě pořádně drzé, a je jim to úplně jedno!

2) Kočky by narozdíl od psů nepřežily bez masa

Kočky jsou považovány za „obligátní masožravce“, psi jsou „fakultativní masožravci“. Obligátní masožravci MUSÍ jíst maso, aby se jim dařilo, fakultativní masožravci maso potřebují, ale jsou schopni přežít i na nemasitých potravinách. (Kočky by se nikdy neměly stravovat vegansky/vegetariánsky.)

3) Staří Egypťané zvláštně vyjadřovali smutek při ztrátě kočky

Staří Egypťané si holili obočí, když jim umírala kočka. Byl to projev smutku. Oplakávali ztrátu kočky, dokud jim obočí znovu nenarostlo. Kočky byly ve starém Egyptě uctívány. Věřilo se, že jsou to magické bytosti.

4) Kočičí mrknutí má svůj význam

Když na vás kočky pomalu mrkají, v podstatě tím říkají „miluji tě“. Ve volné přírodě si kočky pomalým mrkáním navzájem vyjadřují důvěru.

5) Kočky mluví na lidi jinak než na jiné kočky

Kočky si vyvinuly zvláštní typ mňoukání, aby si u lidí prosadily svou. Tento zvuk je kombinací vrnění a mňoukání. Frekvence zvuku je podobná pláči kojence a náš mozek se jej snaží ignorovat.

6) I kočky mohou mít práci

Na jednom japonském nádraží pracují kočky jako přednostové.

7) Kočky mají jedinečnou chůzi

Kočky chodí jedinečným způsobem. Nejprve pohybují oběma pravýma nohama a poté oběma levýma. Jediní další savci, kteří takto chodí, jsou velbloudi a žirafy.

8) Pokud vás kočka olízne, pak vás miluje

Olizuje vás někdy vaše kočka? Gratulujeme, jsou zamilovaní. V kočičím sociálním světě je péče o ostatní velmi důležitá.

9) Kočky mají orgán navíc

Kočky mají orgán navíc. Jmenuje se vomeronasální orgán a umožňuje jim „ochutnávat“ částice vzduchu. (Dívala se na vás někdy vaše kočka s otevřenou tlamou? Používá tento orgán.)

10) Kočky mají raději tekoucí vodu

Kočky instinktivně dávají přednost pití tekoucí vody. Ve volné přírodě se kočky stojaté vodě vyhýbají, protože je pravděpodobně kontaminovaná.

11) Kočky mají sny

Kočky mohou snít. Podle vědců pravděpodobně sní o lovu. Kočky mají také noční můry o špatných zážitcích.

12) Kočky se ochočily samy

Kočky se rozhodly zůstat v blízkosti lidí, protože lovily hlodavce, které přitahovaly jejich plodiny.

13) Kastrace jedné kočky zabrání vzniku tisíce koček

Divoké, nekastrované kočky mohou mít každé 4 měsíce vrhy čítající 3-7 koťat. Tato koťata mají koťata. Jejich koťata mají koťata a tak dále. Kastrace tento proces zastaví a zabrání tisícům koťat.

14) Kočky nemají otisk prstu, ale otisk nosu

Kočičí nos má jedinečný otisk, podobně jako lidský otisk prstu. Žádné dvě kočky nemají identické otisky nosu (dokonce i kocouři ve vrhu mají jedinečné otisky).

15) Kočky prospí většinu svého života

Kočky stráví zhruba 2/3 dne spánkem. To znamená, že tříletá kočka byla vzhůru jen asi 1 rok svého života.

16) Kočky nemají rády, když se voda nachází u jejího jídla

Kočky nemají rády, když se voda nachází v blízkosti jejich potravy. Ve volné přírodě kočky nepijí vodu v blízkosti své potravy (mrtvých zvířat), protože by mohla být kontaminovaná. Tento instinkt je přítomen i u koček domácích.

17) Kočky člověka často ignorují

Kočky se někdy aktivně rozhodnou nás ignorovat. Studie naznačují, že kočky nás často slyší volat, ale rozhodnou se nás ignorovat. Domnívají se, že je to proto, že nebyly vyšlechtěny k tomu, aby poslouchaly člověka, jako je tomu u psů.

18) Kočky vyhubily víc než 63 druhů zvířat

Kočky jsou zodpovědné za vyhubení nejméně 63 druhů zvířat. Díky tomu se dostaly na seznam „100 nejhorších invazních druhů“.

19) Kočkám se nesmí zastřihovat vousky

Zastřihování kočičích vousků způsobuje, že se kočky jednoduše dezorientují.

20) Kočky jsou vlastně tygři

Kočka domácí je z více než 95 % tygr (geneticky).

21) Kočky díky svým vouskům ví, do jakého prostoru se vejdou 

Kočičí vousky zachycují vibrace, které jim pomáhají orientovat se v prostředí a určovat prostory, do kterých se vejdou (jsou přibližně stejně široké jako jejich tělo). 

22) Kočky musí nahromaděnou energii vypustit

Kočky se občas chovají jako šílené z důvodu nahromaděné energie. Jsou jako natahovací hračka: jakmile se energie nahromadí, musí ji vypustit. 

23) Kočky často přenáší parazita, který přitahuje potkany

Kočky často přenášejí parazita Toxoplasma gondii, který způsobuje, že přitahují potkany. T. gondii se dostane do mozku hlodavce a zastaví přirozenou reakci strachu z koček. Vyhledávají je, což vede k jejich úhynu a kočičí potravě.

24) Kočky vždy najdou cestu zpět domů

Kočky dokáží najít cestu domů, i když urazily mnoho kilometrů. Vědci nevědí, jak to dělají. Někteří se domnívají, že vnímají magnetické pole Země, jiní se domnívají, že využívají své silné smysly.

25) Kočky mohou mít deprese

U koček se může vyvinout deprese (obvykle způsobená vnějšími stresory). Některé příznaky zahrnují ztrátu chuti k jídlu, sníženou hladinu energie a změny ve využívání záchodové mísy.

26) Kočky mohou mít akné

Kočky mohou mít akné. Je poměrně časté a obvykle se vyskytuje na bradě.

27) Kočky komunikují pomocí vousků

Kočky komunikují pomocí svých vousků. Klidné fousky obvykle znamenají uvolněnost, předsunuté obvykle znamenají zvědavost a zadní obvykle znamenají rozrušení.

28) Otírání kočky o svého majitele má svůj význam

Vaše kočka se o vás nejen otírá hlavou na znamení náklonnosti, ale také si vás dělá jako své teritorium. Využívají k tomu pachové žlázy, které mají kolem obličeje, u paty ocasu a na tlapkách. 

29) Kočky necítí sladkou chuť

Kočky necítí sladkou chuť. Vědci se domnívají, že je to způsobeno genetickou mutací, která ovlivňuje klíčové chuťové receptory. 

30) Kočky mohou být víc užitečné, než tušíme

Na holandském velvyslanectví v ruské Moskvě si zaměstnanci všimli, že dvě siamské kočky neustále mňoukají a drápou se na stěny budovy. Jejich majitelé je nakonec prozkoumali v domnění, že najdou myši. Místo toho objevili mikrofony ukryté ruskými špiony. Kočky mikrofony slyšely, když se zapnuly. Místo aby Rusy upozornili, že zmíněné mikrofony našli, jednoduše zinscenovaly rozhovory o zpoždění pracovních zakázek a problémy byly najednou opraveny mnohem rychleji! 

Nejčastější dotazy

Vidí kočky ve tmě?

Důvodem tak vynikajícího nočního vidění koček je inteligentní konstrukce jejich očí. Mají zakřivenou rohovku a velkou čočku a při slabém světle se jejich zornice mohou rozšířit do plných kruhů, aby propustily maximum světla. V naprosté tmě však kočky nevidí. (Zdroj)

Proč jsou kočky tak chytré?

Kočky mají 300 milionů neuronů, zatímco psi 160 milionů neuronů. Tento vysokooktanový výkon mozku pohání kočičí inteligenci. Mozková kůra řídí nejen vyšší funkce racionálního myšlení, ale také řešení problémů. Je také úložným prostorem pro krátkodobou a dlouhodobou paměť.

Jak stará je nejstarší kočka?

Nejstarší kočkou všech dob je Creme Puff, kočka domácí, která se dožila 38 let a 3 dnů. Průměrná délka života kočky žijící v bytě je 12-14 let. (Zdroj)

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.8/5 - (73 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu