15 důvodů, proč si (ne)pořizovat křečíka džungarského

Křečík džungarský je roztomilé šedivé stvoření s korálkovýma očima a tmavým páskem na zádech a nad packami. Ocásek tomuto křečíkovi téměř chybí. Přestože je to opravdu miniaturní stvoření, je to zdatný atlet a činorodý chlapík. Čistokrevný křečík džungarský má milou povahu a dá se poměrně snadno ochočit. Nrozdíl od jeho většího příbuzného, křečka syrského, je možno křečíky džungarské, v dostatečně prostorné ubikaci, chovat i ve více kusech. Pokud vás toto zvířátko zaujalo, doufáme, že tento článek vám přinese o křečíkovi džungarském hodnotné informace.

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro křečka

OSM důvodů, proč si pořizovat křečíka džungarského 

 • Pracujete celý den a na kočku či psa nemáte čas? Křečík džungarský celý den spokojeně prospí a aktivní je nejdříve za soumraku. Místo večerní nudné televize tak můžete pozorovat zábavného džungaráčka.
 • Křečíka džungarského můžete zakoupit ve třech barevných varietách. Kromě přirozeného zbarvení, které se nazývá aguti se rodí i křečíci se zbarvením safírová nebo perleťová. Možná je i kombinace safírová nebo perleťová aguti.
 • Přesto, že křečíci přes den spí, k večeru a v noci si absenci aktivity vynahrazují. Jsou to velmi vynalézavá  a rychlá zvířátka. Rozhodně nebudou jen nečinně sedět.
 • Křečíci džungarští  nejsou tak zarputilí samotáři jako jiné druhy křečků. Přesto jim, díky jejich velikosti,  stačí poměrně malá, zato hojně členitá ubikace. Nezaberou tedy tolik místa.
 • I tento drobný hlodavec se dá ochočit. Může tak být kamarádem i staršímu dítěti, které bude při manipulaci s křehkým zvířátkem dostatečně opatrné.
 • Křečíci nejsou potravní specialisté. Nároky na jejich stravování nejsou nikterak náročné, a krmivo pro ně seženete v každém dobrém obchodě pro zvířata.
 • Jsou velmi čistotní a potřebu vykonávají většinou na jedno místo. Nemusíte tak často čistit kompletně celou ubikaci. Stačí vybrat znečištěnou podestýlku. Avšak část starého steliva na místě vždy ponechte, aby křečík opět trefil na svůj ,,záchod´´. Práci vám může usnadnit i pořízení speciálního wc pro křečky.
 • Křečík není náročný mazlíček a jeho chov i rozmnožování zvládne i úplný začátečník.

SEDM důvodů, proč si nepořizovat křečíka džungarského 

 • Přestože jsou křečíci džungarští ochotni snášet svého partnera nebo i stejné pohlaví v jedné ubikaci, je lepší, pokud mají dostatek prostoru a úkrytů před svým spolubydlícím.
 • Jak jsme naznačili v prvním odstavci, křečíci mají soumračnou a noční aktivitu. Pokud  milujete spánek a vyruší vás z něj i pád špendlíku na podlahu, nebude pro vás křečík ten pravý kamarád. Pokud tedy jejich domeček nepřestěhujete na půdu či do sklepa.
 • Křečík, díky své velikosti a rychlosti, není vhodným zvířátkem pro malé děti. Při špatné manipulaci mu může být pád z výšky nebo silnější zmáčknutí, osudným.
 • Křečík džungarský umí být pěkně nerudný. Zvíře vyrušené z denního odpočinku může svého majitele  velmi nepříjemně kousnout.
 • Přesto, že je křečík poměrně malé a drobné zvířátko, pokud se nevěnujete jeho podestýlce pravidelně, dokáže velmi silně zapáchat. 
 • Kombinovat křečíka s jinými druhy, například pískomily, osmáky nebo morčaty, není dobrý nápad. 
 • Je to hlodavec a útěkář. Pokud se váš křečík vydá na výlet ze své vlastní vůle, může napáchat značné škody, než se vám ho podaří znovu odchytit.

Shrnutí 

Křečík džungarský není vyloženě samotář. Ale i když obývá své království sám, na aktivitě, zejména ve večerních a nočních hodinách, mu to neubírá. Křečíci jsou poměrně akční zvířátka a i přes své zavalité tělíčko a krátké nohy se velice dobře dostanou všude, kam potřebují.

Křečík džungarský patří mezi hlodavce a dělá tomuto zařazení čest. Co se mu dostane pod zuby, to většinou nese jejich stopy. Zběhlému křečíkovi se jeho vášeň může stát i osudnou, pokud narazí například na elektrické kabely. Bývají to mistři útěkáři, proto je velmi vhodné ubikaci s křečíkem vždy dobře zajistit. Díky jejich drobné velikosti pamatujte při pořízení klece i na to,aby se křečík nedokázal protáhnout mezi dráty. Pro malé děti se jako mazlíček příliš nehodí, jak svou velikostí, tak povahou. Těm větším mohou být milým společníkem.

Chov křečíka džungarského 

S trochou fantazie a šikovnosti můžete svému křečíkovi vytvořit skutečný ,,ráj´´, kde si může hrabat a prolézat sítí tunelů. Křečík džungarský ve své ubikaci je schopen tolerovat i jiné křečíky. Přesto je vhodné křečíky oddělovat, protože jejich reprodukční cyklus je natolik krátký, že by samičky mohly rodit mláďata takřka nepřetržitě. To samé platí i u čerstvě odstavených křečících.

Pokud však chcete křečíka rozmnožovat, budete potřebovat samozřejmě pár. Samičky mají říji v čtyřdenních cyklech, tudíž mohou po odstavu mláďat ihned zabřeznout. Mladí křečci jsou schopni se pářit již ve věku 18 – 23 dní! Poprvé by však měli samička zabřeznout nejdříve ve třech měsících.

Po březosti, která trvá od 20 až 22 dní, se rodí velké množství mláďat. Obvyklý počet je 2 – 10 slepých a holých křečků. Proto je více než vhodné zajistit si odběr už před pářením křečků. Ve stáří asi 21 – 28 dní jsou mladí křečci plně samostatní. V období po porodu samičku nerušíme a nekontrolujeme ani hnízdo, které si vyrobí. Samec asistuje samičce při porodu a pomáhá i s péčí o mláďata. K běžné potravě přidáváme i živočišnou složku. Může se stát, že vlivem stresu nebo nedostatečné výživy samice mláďata zabije nebo i zkonzumuje. Kompletní informace o odchovu křečků naleznete zde.

Pokud jste se rozhodli, že křečík džungarský je tím správným zvířátkem právě pro vás, je nutné mu před jeho příchodem do domácnosti vytvořit správné místo k životu. Křečíci se obvykle chovají v klecích, plastových boxech nebo akváriích. Při výběru vhodné ubikace bychom měli brát zřetel zejména na použité materiály. Ty by měly odolat síle křečkových zubů. U křečíků určitě dbejte i na prostor mezi dráty klece,aby vám křečík neuprchl nebo se nezranil. Základna klece pro křečíka nemusí být velká, pro jednoho křečka vystačí i rozměr 40 – 50 x 25 x 30 cm. Křeček vám ovšem bude vděčný, pokud bude mít dostatek místa ke šplhání a prolézání.

V kleci by pak neměla chybět:

 • napáječka
 • miska na krmení, nejlépe kameninová
 • materiál na vystlání domečku ( papírové ubrousky, seno, bavlněné hadry, popřípadě se dá koupit v zooprodejně přímo náplň do domečků pro malé hlodavce)
 • podestýlka
 • domeček 
 • hračky 
 • závěsná koule na ovoce/zeleninu
 • větvičky na okus
 • trubky na prolézání aj. 
 • bezpečné kolečko na běhání

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro křečky najdete například zde, nebo v našem článku o klecích pro hlodavce.  

Pro křečky jsou vhodné různé typy podestýlek. Můžete použít jak klasické hobliny, tak například bukové štěpky, podestýlku asan, kukuřičnou podestýlku…Nejvhodnější se jeví bezprašné hobliny, ale někteří křečíci preferují i písek. Určitě však křeček ocení rozmanitý výběr materiálu na stavění hnízd a vystýlání domečku. Vděční vám budou i za roličky od toaletního papíru nebo papírových utěrek, kartonové krabičky ( bez izolepy, lepidla a potisku), větve nebo dutá polínka.

Poslední, ale neméně důležitou, součástí spokojeného života křečka je krmení.  

Základ stravy tvoří různé druhy semen, která si můžete i sami namíchat. V průmyslově vyráběných směsích se nejčastěji objevuje slunečnice, pšenice, oves, proso, burské oříšky atd… Mnoho majitelů si směs pro křečky míchá samo. Ve specializovaných obchodech pro zvířata můžete zakoupit krmivo pro křečky nebo myši ve formě granulí, které je ideální v tom, že křeček nevybírá to, co mu chutná nejvíce. Tyto granule bývají doplněny i o vitamíny a minerály, které křeček potřebuje. K hlodání můžete předkládat větvičky ovocných stromů, speciální hlodací dřívka nebo lepené tyčinky ze zooprodejny. Kompletní seznam vhodných a nevhodných druhů krmiva pro křečky naleznete zde.

Křeček není výhradní býložravec a ke svému zdárnému vývinu potřebuje i živočišnou složku stravy. Můžete přidávat zofobasy, cvrčky nebo i sarančata či kobylky.Křeček nepohrdne ani bílým jogurtem, na tvrdo uvařeným vejcem nebo nízkotučným tvarohem v přiměřeném množství. Živočišnou složku můžete nahradit i kvalitními psími či kočičími granulemi. Nedílnou součástí jídelníčku jsou i různé druhy ovoce, zeleniny a bylinek. Z ovoce a zeleniny se vyhýbáme zeleným fazolkám a avokádu – ty jsou pro křečky jedovaté. Křečkové mají tendence si potravu hromadit na horší časy. K přenášení potravy používají prostorné lícní torby. Čas od času zkontrolujte křečkovy prolézačky nebo domeček a jeho ,,zásobárnu´´, kterou si tam může vytvořit, také. Důležité je odstranit nedojedené zbytky, aby se v nich netvořila plíseň.

V přírodě křečíci dokáží velmi účinně hospodařit s vodou obsaženou pouze v potravě. Přesto by měli mít i napáječku s čerstvou vodou k dispozici(zdroj)

Důležité informace o křečíkovi džungarském

Velikost a váha:7 – 10 cm, 35 – 50 g
Původ:Sibiř, Asie, Kazachstán, Mongolsko, Mandžusko
Vhodná ubikace:akvárium s drátěnou nástavbou, terárium, klec
Cena:dle barvy srsti a původu . Křečíka můžete získat zdarma, ale i za 300 korun
Délka života:obvykle 2 – 3  roky, při dobré péči i déle
Aktivita: večer a v noci 

Specifika křečíka džungarského

Má zavalité tělo tvaru vajíčka s širokou, kulatou hlavou. Po celé horní části těla převládá šedá barva chloupků s tmavými špičkami.Od nosu až po ocásek se táhne uhlově černý pruh. Stejný tmavý pruh se line po bocích křečíka nad tlapičkami a odděluje tak bílé břicho. Tomuto přírodnímu zbarvení se říká agouti. Pokud je křeček vystaven přirozeným výkyvům teplot, v zimě mu srst zbělá.

Byly vyšlechtěny i variety safír a perleť. Perleťová má barvu zimní srsti. Může být i agouti perleťová – bílá s černými stíny, nebo safírová perleť – bílá s modrými stíny. Safírová je vlastně základní barva džungaráčka, když si odmyslíme černé znaky.

Podobné druhy křečků

Křečík Campbellův

Pro laika je takřka identický s křečíkem džungarským. Bohužel je schopen se s s ním i pářit a vznikají tak hybridní křečíci, kteří mnohdy trpí geneticky přenosnými vadami a nemocemi.Většinou se taková zvířátka objevují v zooprodejnách a z takzvaných ,,domácích chovů.

Křečíci Campbellovi jako jedni z mála křečíků vysloveně milují rodinný život.Tvoří monogamní páry na celý život a proto je nejvhodnější je v páru i chovat. Naopak, pokud nejsou od počátku ochočováni, mohou být značně teritoriální vůči člověku.

Jak jsme psali, vzhledem je velmi podobný křečíkovi džungarskému a dokonce byl poměrně dlouho považován za stejný druh. Svrchní barva je šedohnědá s typickým hřbetním pruhem, avšak ne tak výrazným jako u džungaráčka. Boční pruhy naopak zcela chybí nebo jsou jen nevýrazné.Na zimu tento druh křečíka nebělá.Narozdíl od křečíka džungarského byla u něj vyšlechtěna celá řada barevných mutací.

Křečík Roborovského

Z téhle trojice je křečík Roborovského nejdrobnější. Barva kožíšku je od pískově hnědé po načervenalou a chybí mu zcela typický hřbetní pruh. V zimě je barva srsti poněkud světlejší,ale ne bílá.

Zvláštností tohoto křečíka je, že je schopen žít v poměrně početných skupinkách i šesti jedinců aniž by se napadali, avšak pouze stejného pohlaví. V kontaktu s člověkem jsou spíše plaší. Z uvedených druhů křečíků jsou nejaktivnější. Pro křečíky Roborovského je ideální podestýlkou písek. 

Jak a kde si koupit křečíka džungarského?

 Podobně jako u psů si můžete i křečky zakoupit s průkazem původu od chovatelů. Seznam chovatelských stanic naleznete zde. Křeček s PP má, stejně jako pes s PP, několik výhod. Chovatel dbá na kvalitní stravu, nechová na příbuzných nebo nemocných jedincích, mláďata nejsou předčasně odstavena od matky a jsou od malička zvyklá na kontakt s lidmi. Na rozdíl od psů ale není cena nijak vysoká, běžně se prodávají okolo 200 korun.

Pokud se přesto rozhodnete pro pořízení křečíka v obchodě nebo přes inzerát, zkontrolujte při odběru v jakém je zvíře stavu, zda má zdravé oči, nemá průjem a má hezkou srst. Také se ujistěte, že nejsou mláďata příliš malá na to, aby šla od matky. Správně se křeček odstavuje okolo 4. týdne a do nového domova jde pátého týdne života. V případě koupě v obchodě se také ujistěte, že vám bylo prodáno zvíře pohlaví, které si přejete, ne vždy to prodavači spolehlivě poznají. Jak rozeznat pohlaví u křečků a další užitečné rady se dozvíte například zde. U křečíků džungarských ze zooprodejny nebo takzvaného domácího chovu s vysokou pravděpodobností narazíte spíše na křížence s křečíkem Campbeloovým, kteří mohou nést genetické vady nebo onemocnění a od čistokrevných džungaráčků se liší i povahou.

4.8/5 - (21 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu