Povinné čipování psů od roku 2020 – průvodce od A do Z

Každý tuzemský pejskař už zřejmě slyšel o rozhodnutí našich zákonodárců, které zvedlo vlnu smíšených reakcí napříč celou republikou. Již brzy totiž nebude čipování našich psích přátel na naší svobodné vůli, ale bude zákonem uloženo jako povinné. Nemáte-li tedy pejska opatřeného mikročipem, velmi pravděpodobně vás jeho aplikace nemine. V tomto poněkud nevšedním článku rozebereme, kdo se může čipování vyhnout, zda je čip pro psa opravdu bezpečný a v neposlední řadě i to, proč toto nařízení vzniklo a jaké za jeho porušení postihy.

Kde vznikla myšlenka o povinném čipování?

To, že je registrovaný čip užitečná věcička při hledání zaběhnutého mazlíčka už se nějakou dobu ví. Nově by však mělo toto zařízení pomáhat také úřadům s dohlížením na dodržování zákonů ve spojitosti s chovem psů – zejména na jejich řádnou vakcinaci. Od povinného čipování si mnozí z tvůrců tohoto zákona slibují také prevenci takzvaných psích množíren, kde by čipy pomáhaly odhalit, kolik psů takový „chovatel“ vlastní. Je však velmi bláhové si myslet, že budou množitelé své psy čipovat, když jim ve většině případů neposkytnou ani základní veterinární péči, či očkování. Jestli chceme zatnout množitelům tipec, je třeba dovést tento nápad k dokonalosti, nebo prostě přesvědčit širokou veřejnost, aby psy s nejasným původem vůbec nekupovala. Otázkou je, jaká možnost je snazší. 

Kdo musí svého psa čipovat a kdo ne?

Ať už vás nově stanovená povinnost těší, či ne, dost pravděpodobně se jí stejně nevyhnete. Jediná možnost, která vás od povinného čipování osvobozuje, je pouze předpoklad, že je váš pejsek označen viditelným tetováním, které bylo provedeno do 3. července 2011.  Pokud tedy nemáte psa tetovaného do daného termínu, nebo je jeho tetování již nečitelné, povinnost se na vás vztahuje. 

Máte-li doma štěňátko, které ještě není čipované, nechte jej mikročipem označit nejpozději do třech měsíců věku. Chovatelské stanice by však měly novým majitelům předávat štěňata již očipovaná.

Čipování se nevyhnete ani v případě, kdy chcete se psem vycestovat – bez tohoto úkonu se totiž při cestě za hranice neobejdete. 

Je čip opravdu bezpečný? A kolik za něj zaplatíte? 

Určitě se ptáte, zda s aplikací čipu nehrozí vašemu mazlíčkovi nějaká zdravotní rizika a jak moc je pro něj tento úkon bolestivý. Samotný mikročip můžeme velikostí i tvarem přirovnat k zrnku rýže, jehož obal je tvořen z biokompatibilních materiálů. Laitsky řečeno se jedná o takové materiály, které v těle psa nevyvolají obranné reakce a nedělají tam neplechu (pes o něm nebude ani vědět). Nemusíte se bát ani toho, že by vašemu mazlíčkovi čip poškodil tělo zevnitř. Pokud je odborně zaveden, dostane se pouze do psího podkoží, kde nemůže napáchat žádné škody. Aby se čip dostal tam, kam má, vpraví se tam speciální jehlou o to se samozřejmě postarají v ordinaci veterinárního lékaře, kde vám poskytnou zdravotně nezávadný čip a postarají se o jeho odbornou aplikaci.  

Jak bude váš pejsek na čipování reagovat nelze předem říct, ale vpich by se svou bolestivostí neměl příliš lišit od klasického očkování (náš voříšek Eda při něm například nehnul ani brvou). Obecně záleží asi na citlivosti pejska a na jeho vztahu k veterinářům. Obecně ale doporučujeme hlavně zachovat klid, kterým svého chlupáče rozhodně podpoříte nejvíc. 

Cena mikročipu se pohybuje v rozmezí od 120-450 korun. Záleží na druhu čipu, který zvolíte  – pokud například cestujete se psem do zahraničí, měli byste investovat do zařízení, které jsou opatřena o kód země, odkud pes pochází. K ceně samotného mikročipu si také přičtěte samotný úkon zavedení, jehož cena se v různých ordinacích liší. Nezapomeňte ani na registraci čipu na některém z webových registrů. Registrace sice není povinná, ale bez ní není možné dohledat majitele zaběhnutého pejska. Vybrat si můžete hned z několika registrů, kde za vložení údajů k čipu zaplatíte obvykle maximálně dvě stě korun.  

Dejte si pozor na čipy získané mimo ordinaci veterinárního lékaře!Určitě neriskujte nákup zařízení z pochybných stránek na internetu a už vůbec se je nepokoušejte sami aplikovat – svému pejskovi byste mohli ublížit! 

Co hrozí, když se rozhodnete nečipovat?

Spoustu lidí si myslí, že mikročip vysílá signál, díky kterému lze vyhledat polohu pejska – není to ale pravda. Čipy jsou pouze pasivními nosiči kódu, jenž lze přečíst pouze speciální “čtečkou”. Kód z mikročipu není důležitý jen při hledání majitelů nalezeného mazlíčka, ale nyní i kvůli spárování pejska s jeho očkovacím průkazem, kde je kód čipu pejska uveden. Proč vám toto říkáme? Jednoduše proto, že u pejska bez čipu nelze prokázat, že je očkovací průkaz skutečně jeho a tím nelze prokázat platnost provedených vakcinací. Velmi stručně řečeno, je povinná vakcinace u psů bez čipu považována za neplatnou – a v takovém případě hrozí pokuta až 20 tisíc korun. 

Kdo má právo kontrolovat, zda má váš pes pod kůží mikročip záleží zejména na městě, kde bydlíte. Některá města, jako například Praha a Ostrava, kde už povinné čipování chvíli funguje, mají platnou vyhlášku, díky které může čip kontrolovat i strážníci městské policie. V ostatních městech, která tuto vyhlášku nemají, mohou kontrolu provádět pouze inspektoři veterinární správy. Může se však také stát, že vám veterinář odmítne naočkovat psa, pokud čtečka odhalí, že není opatřen mikročipem. 

Čipování psa – jak implementace čipu v praxi vypadá:

4.7/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu