Neonka obecná: 11 tipů pro chov – charakteristika

Neonky obecné patří pravděpodobně mezi nejlepší volbu pro začátečníky a začínající akvaristy. Jsou to odolní domácí mazlíčci a vyžadují málo pozornosti. 

11 tipů pro chov neonky obecné

 1. Tyto rybky jsou nejšťastnější v hejnech, proto si jich pořiďte pokud možno rovnou několik.
 2. Neonka obecná je nenáročná rybička, která nevyžaduje mnoho pozornosti. Proto pro vás bude vhodná zejména v případě, že jste začátečník.
 3. Jsou extrémně citlivé na jakýkoliv výkyv parametrů, proto se snažte, aby se v jejich prostředí příliš věcí neměnilo.
 4. Dejte neonkám do akvária dostatek rostlin, aby měly co zkoumat. Jsou velmi aktivní a zvědavé.
 5. Neonky obecné jsou všežravci a v potravě nejsou vybíravé. Můžete jim nabídnout vločky, pelety, červy nebo i špenát či okurek.
 6. Pokud budete o neonku pečovat s citem a tak, jak to vyžaduje, dožije se až pěti a více let.
 7. Teplota vody v akváriu by se měla pohybovat od 20 do 24 stupňů Celsia.
 8. Velikost akvária pro neonku obecnou by měl být alespoň 80 cm.
 9. Pokud je samička zdravá, může během jednoho cyklu vyprodukovat až 100 jiker, které rozptýlí všude kolem. Udržujte zdraví neonky v dobrém stavu a můžete se těšit na plno malých rybek.
 10. Neonky obecné jsou známé svou mírumilovnou a přátelskou povahou, proto k nim do akvária můžete přidat i další rybky. Dejte si pozor, aby i nové rybky byly přátelské.
 11. Neonky obecné jsou hravé. Rády se prohánějí po akváriu a hrají si. Proto si dejte záležet na výběru správné velikosti akvária.

Základní informace

 • Český název: Neonka obecná 
 • Latinský název: Paracheirodon innesi
 • Čeleď: Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Brazílie, Kolumbie, Peru
 • Maximální velikost: 5 cm
 • Vhodná teplota: 20 – 24 °C
 • Potrava: všežravec
 • Doporučené pH: 6 – 8
 • Doporučená tvrdost vody: 4 – 12 °dGH
 • Agresivita: mírumilovná, čilá, hejnovitá rybka

Charakteristika 

Neonka obecná bývá často zaměňována s neonkou červenou. Neonka červená má ale červené celé břicho, kdežto neonka obecná má jen červený pruh. Tělo je sytě červené. Bříško je stříbřitě bílé, ploutve jsou průhledné a bezbarvé. Na hřbetní straně má zřetelné šupiny.

Pohlavní dimorfismus 

Samečci jsou menší, štíhlejší a mají na těle přímý modrozelený pás. Samice mají pás prohnutý a tělo vyšší. Samečci často bojují.

Rozmnožování 

Rozmnožují se ve velmi měkké mírně kyselé (6,2 pH) vodě při teplotě asi 24 °C. Vytírají se na měchýřovku jávskou (nebo umělý podklad). Při tření samec objímá samici. Doporučuje se rodiče po tření odlovit, aby své jikry nesežrali. Už za jeden den se líhne plůdek, který se do dalších pěti dnů rozplave a pak přijímá drobnou živou potravu. Pár se může vytřít do jemnolistých rostlin. Po pár dnech se může potěr dát do akvária, protože je již soběstačný (pokud byl předtím dán například do odchovničky).

Často kladené dotazy

❓Jak mohu udělat neonky obecné šťastnými?

Neonky obecné milují rušné akvárium s velkým prostorem a hustou vegetací. Ocení zeleň a rády plavou mezi rostlinami. Čím více živých rostlin můžete přidat, aniž by zabíraly příliš mnoho místa na volné plavání, tím lépe (Zdroj).

❓Jak poznám, že je moje neonka obecná spokojená?

Neonky obecné jsou společenské ryby a nejlépe se jim daří, když jsou ve skupině. Pokud je vidíte plavat společně a držet se blízko sebe, je to dobré znamení, že jsou šťastné. Další věc, na kterou se zaměřte, je jejich zbarvení. Zdravé neonové tetry budou jasně zbarvené, s výraznými modrými a červenými odstíny (Zdroj).

❓Kolik neonek obecných by se mělo chovat pohromadě?

Počet neonek, které můžete chovat společně, závisí do značné míry na velikosti vašeho akvária. Doporučujeme však chovat minimálně 6 neonek. Jsou to hejnové ryby, což znamená, že se cítí bezpečně a spokojeně ve větších skupinách příslušníků svého druhu (Zdroj).

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu