Čichavec zakrslý: 11 tipů pro chov – charakteristika

Čichavec zakrslý je mírumilovná rybka, která je velmi citlivá na kvalitu vody v nádrži, nekvalitní voda vede k nemocem. Samečci mezi sebou často bojují.

Tipy pro chov čichavce zakrslého

 1. Tato rybka má malou velikost a mírumilovnou povahu, proto jí vyhovuje i menší akvárium o objemu 45 litrů.
 2. Nikdy nepořizujte pro rybku akvárium menší než 40 litrů. Tam by se hromadil rybí odpad rychleji, než umožňuje biologická filtrace, což by mohlo způsobit fatální nárůst amoniaku.
 3. Pravidelná výměna vody v rozsahu 10-20 % každý týden by měla udržet vodu dostatečně čistou, aby se rybkám dařilo.
 4. Optimální teplota se pohybuje v rozmezí 22-27°C. Čichavci mají rádi spoustu zakořeněných rostlin, které mohou zkoumat a hrát si s nimi, a také plovoucí rostliny, které tlumí intenzivní osvětlení a pomáhají jim vytvářet bublinová hnízda, když se rozhodnou rozmnožovat.
 5. O nádrž se mohou dobře dělit s mírumilovnými rybami. Jejich mírumilovné chování z nich však dělá špatného spolubydlícího pro agresivní, větší ryby, jako jsou cichlidy.
 6. Když se snažíte přimět čichavce ke tření, musíte snížit hladinu vody na 15-20 cm a zvýšit teplotu na 27,5-30 °C.
 7. Co se týče krmení, jsou trpasličí gurmáni všežravci, což znamená, že mohou jíst jak masitou potravu, tak potravu založenou na řasách. Poskytněte jim kvalitní vločky pro tropické ryby, červy, krevety a další masitou potravu.
 8. Ačkoli mají tyto ryby úchvatné zbarvení, často umírají na virovou infekci, která bohužel nemá známý lék.
 9. Tyto ryby jsou velmi citlivé a náchylné k onemocnění, pokud se zhorší kvalita vody, takže přísně dodržujte všechny parametry vody, které rybka požaduje.
 10. Tyto rybičky jsou mírumilovné, ale samci jsou v době tření agresivní. V menších akváriích proto chovejte pouze jednoho samce.
 11. Nádrž vždy zakrývejte, jinak se rybky mohou nachladit a nebo z akvária vyskočit.

Základní informace

 • Český název: Čichavec zakrslý
 • Latinský název: Colisa lalia
 • Čeleď: Lezounovití – Belontiidae
 • Původ: Indie – hlavně Bengálsko a Asam
 • Maximální velikost: 5 cm
 • Vhodná teplota: 22-28°C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 6,5-7,5
 • Doporučená tvrdost vody: 4-16° dGH
 • Agresivita: Společenská, mírumilovná, někdy lekavá rybka

Charakteristika

Čichavec zakrslý se výborně snáší s ostatními obyvateli akvária. Pokud máte více samečků, vytváří si teritoria, která si pečlivě střeží. Někdy mezi jednotlivými samci dochází k bojům, které ale nejsou nebezpečné. Existuje několik barevných forem tohoto čichavce (red neon, blue neon, cobalt a další).

Pohlavní dimorfismus

Samci jsou barevnější a mají červené a modré pásky napříč těla. Samice naopak bývají nenápadné se stříbrným tělem, jen s náznakem červenohnědých proužků.

Rozmnožování

Samec staví pěnová hnízdo (dosti velké), které zpevňuje kousky rostlin. Během stavby někdy na samičku doráží, ale jestli je v akváriu dostatek úkrytů, pak je to v pořádku Při samotném tření sameček těsně obejme samičku a v tomto objetí se rybky otočí bříškem k hladině, kde současně vypustí své pohlavní produkty. Drobné průhledné jikry jsou lehčí než voda a stoupají k hladině, kde je sameček posbírá a pečlivě uloží do pěnového hnízda.

Po nakladení jiker samec hlídá hnízdo. Mladí čichavci se třetí den rozplavou a vyžadují velmi jemnou prachovou živou potravu. Asi po 4 týdnech dochází k vytvoření labyrintu, a pak je nezbytné snížit sloupec vody asi na 15 cm, i když tuto úpravu je vhodné udělat hned po rozplavání. V tomto období musíme dbát, aby potrava malých čichavců nebyla příliš velká, jinak může dojít k udušení příliš velkými sousty, k tomuto účelu se hodí například trepka nebo velmi malé artemie. Dále musíme nádrž pečlivě přikrývat, protože chladný vzduch by způsobil zanícení labyrintu a následné udušení malých čichavců. Do dospělé velikosti dorostou cca za 4 měsíce.

Často kladené dotazy

❓Kolik čichavců zakrslých chovat pohromadě?

Tyto rybky jsou společenské a můžete jich chovat 5 a více. Kvůli agresivitě samečků si pořiďte více samiček. 

❓Může čichavce zakrslého chovat začátečník?

Tyto rybky jsou velice náročné na kvalitu vody a často tíhnou k nemocem, proto by je měli chovat spíše zkušení chovatelé.

❓Potřebují čichavci v nádrži ohřívač?

Ano, čichavci zakrslí jsou tropické rybky a proto potřebují v akváriu teplou vodu. Tu může být, zejména v zimním období, bez ohřívače těžké udržet.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu