Tetra červenohlavá: 11 tipů pro chov – charakteristika

Tetra červenohlavá je hejnová rybka, která v akváriu vyžaduje teplou vodu a podobně temperamentní rybky. Kolem sebe mají rády dostatek dekorací.

Tipy pro chov tetry červenohlavé

 1. Tento druh miluje velké skupiny. Chov v malé skupině podporuje jejich nadšení a uvolněnost. Doporučujeme minimálně šest jedinců, ale vhodná by byla i větší skupina.
 2. Díky své klidné povaze je skvělou volbou pro společenské akvárium. Za účelem zkoumání nebo úniku se rády shromažďují ve střední části akvária.
 3. Začít se zařizováním nádrže můžete už s 38 litrovou nádrží. Do každé takto velké nádrže byste mohli přidat přibližně pět až šest teter. Pokud přidáte další skupinu o stejném počtu, neváhejte nádrž doplnit o dalších minimálně 38 litrů. 
 4. Na dno nádrže můžete přidat tmavší písek. Nepořizujte tetrám příliš hrubý substrát. Tmavší písek může pomoci prosvětlit barvu vašich rybek.
 5. Tyto hejnové ryby se rády schovávají ve stínu. Zvažte přidání naplaveného dřeva a kamenů, aby se mohly schovat a odpočívat. Můžete také přidat několik živých rostlin, které mohou dosahovat až k horní části akvária.
 6. Teplota vody v akváriu by se měla pohybovat v rozmezí teplot od 22 do 26 stupňů Celsia, ale může být i o něco vyšší.
 7. Dvakrát týdně vyměňujte alespoň 10 % vody, aby byla voda svěží a čistá. Pravidelné udržování kvality vody zajistí, že vaše ryby budou stále v dobré kondici.
 8. Kvalitu vody můžete zlepšit také přidáním listů mandloně indické a šišek olše. To pomůže zajistit stín a rybám se ve vodě bude dařit. Pro udržení kvality prostředí odstraňte listy za dva týdny a nahraďte je novými.
 9. Pokud je voda příliš studená, je třeba do akvária nainstalovat ohřívač. Pro kontrolu hladiny dusičnanů a amoniaku zvolte externí filtr. 
 10. Do společného akvária vybírejte takové rybky, které mají podobnou velikost a temperament, a vyberte ty, které jsou zvyklé na podobné vodní podmínky.
 11. Nepřidávejte do akvária příliš aktivní druhy, protože by mohly tetry červenotlamé nadměrně stresovat.

Základní informace

 • Český název: Tetra červenohlavá
 • Latinský název: Petitella georgiae
 • Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Jižní Amerika – Peru
 • Maximální velikost: 6 cm
 • Vhodná teplota: 22-26°C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 5,5-7,0
 • Doporučená tvrdost vody: 5-10°dGH
 • Agresivita: Mírumilovná rybka

Charakteristika

Jak už název napovídá, má výrazně červené zbarvení hlavy (zvláště v období tření). Tělo je stříbrné barvy, ocasní ploutev má 3 černé a 4 bílé proužky. Pro chov jí vyhovuje menší až středně velké akvárium, hustě zarostlé rostlinami, vhodné je spíš tmavší dno.

Pohlavní dimorfismus

Neexistují žádné viditelné znaky, podle kterých by bylo možné rozeznat samce od samice. Mohli byste se chvíli věnovat pozorování a sledovat rozdíl ve tvaru břicha. Samice mají obvykle břicho zaobleně zduřelé.

Rozmnožování

K odchovu v akvarijních podmínkách dochází pouze málokdy. Probíhá v měkké, mírně kyselé vodě. Rybky nejsou příliš plodné. Proto se doporučuje nasadit do tření hned několik párů v jedné nádrži. Po vytření rybky odlovte, aby nesežrali jikry.

Často kladené dotazy

❓Kolika let se dožívá tetra červenohlavá?

V dobře upravené nádrži a s výbornou stravou můžete očekávat, že se vaše tetry dožijí i šesti a více let. 

❓Do jaké velikosti tetry červenohlavé dorůstají?

Záleží také na stravovacích návycích a životním stylu tetry červenotlamé. Ryby dosahují velikosti od čtyř do 6,5 cm a více. Pokud je budete krmit kvalitní stravou a běžně udržovat parametry vody, pravděpodobně vyrostou více.

❓Lze chovat tetru červenohlavou i samostatně?

Tento druh nelze chovat izolovaně. Napětí způsobené takovou situací může poškodit zdraví vašich ryb.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu