Parmička nádherná: 11 tipů pro chov – charakteristika

Parmička nádherná je mírumilovná hejnová rybička, která je zcela nenáročná na chov. Může mít sklony k agresivitě, pokud není chována v hejnech.

Tipy pro chov parmičky nádherné

  1. Když vybíráte správnou nádrž pro své parmičky nádherné, zvolte takovou, která pojme alespoň 75 litrů vody. Jedná se o minimální objem nádrže pro hejno pěti rybek.
  2. Tyto rybky se dokážou dobře přizpůsobit základním podmínkám sladkovodní nádrže. Na rozdíl od jiných druhů snášejí parmičky tu a tam výkyvy hladiny, proto si nemusíte dělat velkou starost např. při výměně vody.
  3. Parmičky nádherné mají pověst ryb, které zvládají vyšší hladiny dusičnanů. To je obzvláště užitečné při zakládání nových nádrží, protože nemusíte čekat na úplný dusíkový cyklus, abyste rybky uvedli do jejich nového domova.
  4. Parmičky nádherné dávají přednost dobře zařízenému prostředí. Tento druh je poměrně zvídavý a hravý. Dopřejte jim spoustu dekorativních předmětů, které rybky obohatí a učiní je šťastnými.
  5. Teplota v akváriu by se měla pohybovat okolo 20 stupňů Celsia a neměla by překračovat 25 stupňů Celsia.
  6. Musíte být opatrní, pokud jde o druhy rostlin, které do akvária zavádíte. Parmičky nádherné jsou známé tím, že drtí listy rostlin. Může to vyžadovat pokusy a omyly, ale většina majitelů zaznamenává úspěch s rostlinami, které mají pevné listy. Dobrou volbou jsou jávské kapradiny.
  7. Do nádrže můžete také přidat jeskyně, naplavené dřevo, kameny a plastové ozdoby.
  8. Co se týče vybavení, nezbytností je účinný filtrační systém. Tyto ryby nemají žádné specializované potřeby. Dávají však přednost vodám s vysokým obsahem kyslíku.
  9. Parmičky nádherné jsou oportunističtí jedlíci, kteří přijmou prakticky cokoli, co jim do nádrže hodíte. Nejjednodušší je krmit je růžové suchým krmivem. 
  10. Rybičky krmte dvakrát denně a dávejte jim pouze takové množství potravy, které jim vystačí na dvě minuty. Dávejte si pozor na překrmování. Parmičky sní vše, co se jim dá, takže je možné, že přiberou na váze.
  11. Parmičky nádherné mohou být v nádrži chovány i s dalšími, podobně mírumilovnými rybičkami.

Základní informace

  • Český název: Parmička nádherná
  • Latinský název: Barbus conchonius (Puntius conchonius)
  • Čeleď: Cyprinidae (Kaprovití)
  • Původ: severní Indie, Bengálsko, Asam
  • Maximální velikost: 8 cm
  • Vhodná teplota: 18-23°C
  • Potrava: Všežravec
  • Doporučené PH: 6.5-7.5
  • Doporučená tvrdost vody: 7-15°dGH
  • Agresivita: Mírumilovná, dobře se adaptující rybička

Charakteristika

Typickým znakem této rybičky je černá zlatě lemovaná skvrna na ocase. Nejpěkněji je vybarvená je při nižších teplotách. Musí se chovat v rostlinami hustě osázeném akváriu a voda by se měla filtrovat přes rašelinu. Pro chov postačí teplota vody 18 stupňů Celsia, větší, dobře prosvětlená nádrž. Na dno použijeme hrubší písek. Jinak nenáročná, společenská rybka. Dožívá se 5 a více let. Byla vyšlechtěna i dlouhoploutvá závojová forma.

Pohlavní dimorfismus

Samečci mají tělo zbarvené do růžova až do červena, špičku hřbetní ploutve mají černou, hřbet zlatý a ploutve narůžovělé. Samičky jsou méně vybarvené (šedozeleně až zlatavě) a jejich ploutve jsou bezbarvé až mírně nažloutlé. 

Rozmnožování

Tření probíhá ve spleti jemnolistých rostlin a to poměrně bouřlivě. Z jednoho tření bývá až 500 jiker, které samička klade na rostliny, některé ale spadnou na zem. Pokud rybky nejsou z akvária odloveny, často jikry, nebo aspoň jejich část, sežerou. Mezi 30 a 48 hodinami se vylíhne plůdek.

Často kladené dotazy

❓Jsou parmičky nádherné agresivní?

Parmička nádherná je aktivní, mírumilovný druh, který se hodí do společného akvária. Může být chována společně s jinými malými rybami, ale skutečně může být agresivní vůči ostatním rybám a okusovat jejich ploutve. 

❓Mohu chovat dvě parmičky nádherné?

Parmičky nádherné jsou hejnové rybičky a ideálně by jich mělo být v akváriu alespoň 5. Chov dvou parmiček není vhodný.

❓Je chov parmiček bezproblémový?

Ačkoli jsou parmičky nádherné poměrně odolné rybky, mohou negativně reagovat na špatné vodní podmínky a nedostatek kvalitní péče. Mohou trpět nemocemi a stresem, což výrazně zkracuje jejich život. Ve skutečnosti je to však jedna z nejjednodušších ryb na péči (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu