9 nejlepších loveckých psích plemen

Milujeme psy: milujeme je jako domácí mazlíčky a rozhodně je milujeme jako lovecké partnery. A i když ne všechna plemena mohou tak moc dobře posloužit jako lovečtí psi – pokud si nedovedete představit vaši čivavu s loveckým odhodláním, kterak vám přispívá k loveckému úspěchu, nebojte, nejste sami – mnoho různých druhů psů může skvěle fungovat jako výborní lovečtí společníci, a to v závislosti na vašich cílech. 

Existuje spousta lovců a myslivců, kteří jsou věrní svému plemeni, ať už je to anglický setr, kokršpaněl, boykin španěl, anglický špringeršpaněl, bretaňský ohař nebo jeden ze psů na tomto seznamu. Každé z těchto plemen bude skvělým lovcem. 

Zde je však našich 9 nejoblíbenějších loveckých psů.

1) Labradorský retrívr

Svou podstatu mají přímo v názvu. Většina plemen retrívrů jsou ideální vodní psi a labrador by mohl být tím “ulitmátním” vodomilným chlupáčem. S obrovskou zásobou energie, kožichem odolávajícím chladnému počasí určeným k dlouhým dnům stráveným venku a ochotou překonat všechny dálky, aby přinesl váš úlovek, je labrador nejlepším k lovu kachen, přestože pomoci vám může i s dalšími menšími úkoly. Jen se ujistěte, že vám váš hladový labík úlovek sám nesní.

2) Americký foxhound

Pro co jiného by bylo toto plemeno šlechtěno? Pro lov lišek. A stále se na tento typ úkolu hodí nejvíce. Lovci jelenů si také osvojili toto plemeno pro jeho běžecké výkony, americký foxhound je skvělým loveckým plemenem, protože je energický a víceméně bude pronásledovat všechno, co mu řeknete.

3) Bígl

Možná považován za “ikonického” loveckého psa, bígl je malý pes a stejně jako americký foxhound je vytrvalý, energický a miluje pronásledování. Jeho krátké nohy ho sice trochu znevýhodňují v nějakých větších akcích, ale pokud jde o lov menší zvěře jako zajíců, bígl bude skvělý. Tento pes je v současné době na šestém místě žebříčku popularity American Kennel Club. 

4) Pointer

Tenká srst pointera vyřazuje z lovů na zasněženém severu a v drsných oblastech, ale v jižních státech a teplých oblastech, kde teploty zůstávají vysoko, se toto sportovní plemeno stává dokonalým společníkem pro hledání a plašení ptáků v rozlehlých oblastech. Existuje hned několik druhů pointerů, včetně německého krátkosrstého ohaře, německého drátosrstého ohaře nebo anglického pointera. Toto jsou jedni z nejikoničtějších lovců ptáků na tomto seznamu.

5) Bloodhound

Už z jejich samotného názvu zní jako bezohlední lovci. Tito psi se orientují na čich a se svými silnými nosy a bezkonkurenčními schopnostmi vyhledávání a stopování jsou skvělými loveckými psy. Nejspíše budou tím nejlepším psem slídičem na tomto seznamu. Jen si buďte vědomi, do čeho se pouštíte. Tito psi jsou obrovští a váží cokoliv mezi 40 a 50 kg. 

6) Zlatý retrívr

Často jsou považováni za rodinného psa, přitom zlatí retrívři jsou, stejně jako jejich labradorští příbuzní, skvělý lovci menší zvěře. Tihle vysoce energičtí psi jsou perfektní plemeno do domácnosti pro děti, zatímco s rodiči se pak mohou věnovat lovu. Málokdo si uvědomuje, že toto plemeno má svůj původ jako lovecký pes ze skotské vysočiny. Nyní je jedním z nejpopulárnějších psů na celé planetě, podle AKC žebříčku popularity je na třetím místě.

7) Chesapeake Bay retrívr

Chesapeake Bay byl pes chovaný pro lov kachen na stejnojmenném místě a je to,stejně jako ostatní retrívři, energický pes milující vodu plný vytrvalosti a s vysokou inteligencí, který bude šťastný a spokojený celý den na lovu. Jak už jméno napovídá, má původ v Americe na konci 19. století. Původní chovatelé hledali plemeno pracovitého psa, který by dokázal zvládnout ledové zálivy Chesapeake Bay na dlouhém celodenním lovu. Je nutno dodat, že se jim to podařilo.

8) Výmarský ohař

Jedno z více jedinečných a elegantně vypadajicích plemen sportovní kategorie. Tito psi mají svůj původ v Německu, kde byli používáni k lovu všeho možného od horských ptáků po medvědy. Jejich dlouhé nohy, díky nimž možná na první pohled vypadají trochu zvláštně, jim dodávají rychlost. Zároveň jsou ale klidní, ideální pro lov bažantů nebo jiných ptáků.

9) Irský setr

Pokud jsou pointeři dokonalým psem pro lov křepelek, irští setři jsou pak dokonalým psem pro lov na podzim. Toto plemeno má svůj původ v Evropě, konkrétně v Irsku, jak již název napovídá. Irského setra vlastnil jednu dobu i americký prezident Richard Nixon. 

3.3/5 - (36 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu