19 důvodů, proč si (ne)pořizovat anglického plnokrevníka

Nejrychlejší koňské plemeno, které bylo cíleně vyšlechtěno pro dostihovou a závodní kariéru. Poznáte jej na první pohled podle elegantního, štíhlého těla na dlouhých nohou. Anglický plnokrevník je velmi oblíbený mezi profesionálními i rekreačními jezdci, protože se snadno a rád učí. V terénu ale může být lekavější. Bude anglický plnokrevník tím pravým koněm pro vás? Zjistěte o něm více v tomto textu.

JEDENÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT anglického plnokrevníka

 • Anglický plnokrevník je výborný běžec a skokan. Skvěle se hodí pro závodní kariéru, především pro překážkové a rovinné dostihy.
 • Mimo tyto disciplíny se uplatní třeba i v military, parkuru či drezúře. Je velmi všestranný a záleží na tom, jaké vlohy má konkrétní kůň.
 • Jedná se o oblíbené plemeno a i u nás jej snadno seženete.
 • Anglický plnokrevník je vysoce inteligentní a dá se velmi dobře vytrénovat.
 • Svého majitele si oblíbí a přilne k němu. Je to spíše kůň pro jednoho majitele.
 • Chody anglického plnokrevníka jsou většinou pohodlné a plynulé, takže je to jezdecky příjemný kůň.
 • Pokud se s ním naučíte dobře komunikovat, můžete jezdit na ohlávce a třeba i bez sedla. Váš koník tento přístup ocení.
 • Anglického plnokrevníka najdete v mnoha barevných kombinacích, i když některé barvy převažují (například hnědá).
 • Anglický plnokrevník je cenově velmi dostupným plemenem pro rekreační ježdění. Hobby koně pořídíte už kolem 20000 Kč.
 • Anglický plnokrevník se výborně hodí jako jemný dámský kůň a zazáří i v drezúrních disciplínách.
 • Je to kůň pracovitý a snaživý. Zamilujete si ho na celý život.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT anglického plnokrevníka

 • Anglický plnokrevník potřebuje při výcviku a ježdění dostatek trpělivosti, jinak nebude spolupracovat.
 • Je velmi citlivý a lehce znervózní, což se může projevit především v terénu.
 • Na inzertních portálech najdete často koně, kteří byli vyřazeni z dostihů. Tito koně mohou být fyzicky nebo psychicky zničení.
 • Anglický plnokrevník je temperamentní. Protože byl vyšlechtěn pro závody, potřebuje se vyběhat.
 • Anglický plnokrevník není pro začátečníka. Tito koně se dají snadno “zkazit”, pokud nemáte dost citu na jejich výcvik. Náprava takového koně je velmi těžká.
 • Pokud si koupíte bývalého dostihového koně, počítejte s tím, že může i v mladém věku trpět různými zdravotními problémy. Obsedání, výcvik a závodní kariéra totiž začínají ve velmi útlém věku koně a závodů se účastní často už od 2 let.
 • Kvůli snaze vyšlechtit co nejrychlejšího koně často anglický plnokrevník trpí různými problémy. Patří k nim například problémy s klouby a šlachami, malé srdce v poměru k tělu nebo plochá kopyta.
 • Pokud chcete kvalitního anglického plnokrevníka, připravte si dostatek financí. Koně do vysokého sportu mohou stát i několik milionů Kč.

Shrnutí

Anglický plnokrevník je výkonným sportovním koněm s citlivou duší. Potřebuje jemnou ruku a zkušeného jezdce, jinak může být i nebezpečný. Snadno se totiž vyleká a pokud se jednou rozběhne, zastavuje se jen těžko. Je to všestranně využitelný koník, který je velmi chytrý a snadno se učí. Pokud ale chcete klidné plemeno nebo nejste příliš pokročilí jezdci, podívejte se po jiném koni.

Obecná charakteristika anglického plnokrevníka

Anglický plnokrevník se označuje také jako A1/1. Jedná se o teplokrevné plemeno s atletickým tělem. Překypuje energií a má velmi dobrý skokový a rychlostní potenciál. Každý z nás jej určitě viděl minimálně v dostihovém sportu. Je to výborný parťák, který potřebuje citlivý přístup a pak se stane koněm vašeho života. Po zdravotní stránce jsou tito koně velmi různí – záleží na jejich případné dostihové minulosti.

Povaha

Anglický plnokrevník je kůň, který má chuť se učit a naslouchat vám. Dá se velmi dobře trénovat člověkem, který mu nabídne trpělivý přístup. Je odvážný a soutěživý. Špatně snáší zacházení ze strany nervózního, netrpělivého jezdce – je velmi citlivý a sám má v takovém případě tendence znervóznět. Snadno jej vyvedou z míry neobvyklé vzruchy a předměty. I proto trpí více zdravotními problémy a mívá vyšší riziko úrazu – když se lekne, nepřemýšlí, ale rovnou jedná. 

Anglický plnokrevník je kůň nejlépe pro jednoho majitele a tomu je věrný. Potřebuje ale profesionální a pevnou ruku. V některých situacích se může projevovat nepřiměřeně. Pokud se vyplaší, může se s vámi rozcválat a nemusí chtít zastavit – k běhu je naprogramovaný v genech. (zdroj)

Vzhled 

Anglický plnokrevník zaujme svým jemným exteriérem. Tělo je hubené, elegantní a na dlouhých nohou. Krk je dlouhý a elegantní, stejně jako hřbet. Nohy jsou silné, záď dobře osvalená. Zadní končetiny jsou o něco delší než přední a pomáhají koni při skoku. Toto plemeno má často plochá kopyta a tak nezbývá než koně okout. Jelikož je šlechtěn čistě na výkon, na ostatní věci se až tak nehledí a proto špatná kopyta často dědí po rodičích. 

Lesklá srst anglického plnokrevníka může mít libovolnou základní barvu, nejčastěji je to hnědá. Může být také ryzák, šiml, vraník nebo bělouš. Někdy má i bílé znaky, nebývají ale příliš výrazné.

Zdraví a péče

Anglický plnokrevník se podobně jako jiná plemena může dožít i 25-30 let, záleží na péči majitele a zdravotním stavu koně. Toto plemeno kvůli šlechtění se zaměřením pouze na rychlost bohužel trpí více různými zdravotními problémy. Může mít například příliš malé srdce vzhledem ke svému tělu, často trpí krvácením do plic a kopyta mohou být malá a plochá. Často tito koně také trpí sníženou plodností. (zdroj)

I kvůli své snadné vzrušivosti mívá toto plemeno vyšší riziko úrazů než jiná, klidnější plemena. Tento kůň je také hůře krmitelný, takže majitel musí dávat pozor na správné dávkování krmiva a v případě potřeby zařadit doplňky stravy. Kvůli plochým kopytům tito koně většinou potřebují okovat.

Využití plemene

Anglický plnokrevník je šikovný, všestranný kůň. Je velmi soutěživý a rád závodí. Dá se s ním ale pracovat i na ohlávce nebo bez sedla. Potřebuje zkušenou ruku, pro začátečníka by se mohl v terénu snadno stát neovladatelným.

Při pořizování dávejte pozor na koně, stažené z dostihů. Ti mohou být problematičtí – jsou totiž obsedání ve velmi raném věku a to s sebou může nést problémy. Bývalý závodní kůň může mít navíc potřebu neustále a vždy závodit. Je potřeba mu dobře vysvětlit, že závody pro něj už skončily.

Anglický plnokrevník se využívá i v chovu pro cílené zušlechťování dalších plemen (např. českého teplokrevníka). (zdroj) Cena tohoto koně se odvíjí od jeho potenciálu do vysokého sportu. Pokud hledáte rekreačního koníka, může vám stačit i 20000-40000 Kč. Sportovci tělem a duší s velkým potenciálem mohou stát i desítky či stovky milionů Kč.

Historie 

Anglický plnokrevník má v genech pravděpodobně arabské předky, jako samostatné plemeno je ale poměrně mladý. Plemeno a plemenná kniha vznikají v 18. století v Anglii. (zdroj) Už od počátku byla v chovu patrná snaha o vyšlechtění dokonalého závodního koně, který by rychle běhal a výborně skákal. Dostihy byly v této době velmi oblíbenou zábavou vysoké šlechty. Již od začátku platilo, že aby kůň mohl být označen jako A1/1 a zařazen do plemenné knihy anglických plnokrevníků, oba rodiče musí být také A1/1. 

Dodnes je anglický plnokrevník hojně využíván i v chovu dalších plemen a je to jedno z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších koňských plemen vůbec. (zdroj)

Přečtěte si také: 34 důvodů, proč (ne)začít jezdit na koni a náš atlas plemen koní

Důležité informace

Výška v kohoutku:160-175 cm
Hmotnost:500-600 kg
Barva srsti:hnědá, ryzá, bílá, černá, vzácně palomino
Zvláštní znaky:může mít bílé znaky
Země původu:Velká Británie
Původní využití:dostihový kůň
Délka života:25-30 let
Orientační cena:20000-80000 Kč

Kde koupit anglického plnokrevníka?

Vše jste zvážili a dospěli jste k závěru, že toto plemeno je pro vás to pravé? Podívejte se na stránky níže. Pečlivě ale vybírejte. U anglického plnokrevníka více než kde jinde platí, že podezřele nízká cena může značit koně se zdravotními nebo psychickými problémy. Pokud teprve zvažujete, že začnete jezdit, podívejte se na náš článek o tom, proč (ne)začínat jezdit na koni

Zde najdete seznam internetových stránek, které se věnují prodeji anglických plnokrevníků.

4.9/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu