34 důvodů, proč (ne)začít jezdit na koni

Jezdectví je prestižní sport, který je snem mnoha lidí. Vždyť která malá holčička by někdy nezatoužila po svém poníkovi? Ať už byste rádi své dceři či synovi splnili dětský sen nebo si tento krásný sport chcete zkusit sami, nabízí se tři hlavní možnosti, jak se dostat ke koním:

  • Stáje s tzv. “provozními koňmi”, kde platíte vždy určitou sazbu za lekci provozovateli stáje.
  • Částečný či plný pronájem u soukromníka, kde platíte například 1x za měsíc přímo majiteli koně
  • Koupit vlastního koně

Důrazně doporučujeme začít od první možnosti a postupovat přes druhou až k té poslední. Až po několika letech se ukáže, zda vás tento sport chytne opravdu na celý život nebo vás přestane bavit. A není nic horšího, než prodávat koně, který vás už nebaví a nutit ho tímto ke změně prostředí… Přečtěte si všechny výhody i nevýhody jezdeckého sportu a možná si na příští víkend rezervujete vaši první vyjížďku v blízké stáji!

SEDMNÁCT důvodů, proč ZAČÍT jezdit na koni

  • Ježdění na koni výrazně zlepší vaši zdatnost, jelikož je to fyzicky velmi náročný sport. Posilujete svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. Ježděním na kole ani jiným sportem tyto svaly neposílíte.
  • Pokud chcete zhubnout, s koněm to jde opravdu jednoduše. Samozřejmě to ale nemůže být jediný důvod, proč začít jezdit.
  • Kůň je vaše škola života. Zlepšuje vaši vytrvalost a učí vás zodpovědnosti za druhého.
  • Jakmile si vyberete toho správného koně, stane se kamarády na celý život. Existují stovky plemen s různou povahou.
  • Pokud vás kromě ježdění baví i práce kolem koní, můžete se jí časem i živit. Možností je spousta, například stájník, trenér, hipoterapeut či koňský fyzioterapeut. 
  • Kůň vás učí trpělivosti. Někdy má své dny, kdy nechce fungovat tak, jak byste si představovali. Časem se naučíte odpouštět mu drobné “prohřešky” a budete tolerantnější.
  • U koní si můžete snadno najít podobně naladěné přátele a můžete potom jezdit na společné vyjížďky i vandry. Koňáci spolu drží.
  • Můžete si vybrat z různých jezdeckých stylů. Každý styl má jiná typická plemena, vybavení pro koně a sportovní disciplíny, kterým se časem můžete věnovat.
  • Ježdění na koni prospívá vašemu sebevědomí. Neustále se zlepšujete, učíte se nové věci a víc a víc si věříte. Překonáváte sami sebe každý den.
  • Díky koni získáte nový pohled na svět – z koňského hřbetu.
  • Zkuste si představit, jaký je to pocit cválat v létě na koni po rozkvetlé louce
  • S koněm budete daleko víc na čerstvém vzduchu.
  • Každý kůň má svou osobnost. Prací s různými koňmi se naučíte trpělivosti.
  • Pokud jste soutěživí, můžete se účastnit i závodů. Jezdectví podporuje zdravou soutěživost i mezi hobby (neprofesionálními) jezdci.
  • Ježdění na koni je výborná terapie na různé zdravotní i psychické problémy (například vadné držení těla). Hipoterapie je zavedenou praxí a pomáhá dětem s různými zdravotními problémy. 
  • Kůň vás naučí rychlému rozhodování v krizových situacích, do kterých se můžete dostat (svojí či jeho vinou) na vyjížďce i na jízdárně.
  • Pokud se vaše děti do sportů příliš nehrnou, zkuste jezdecký sport. Možná se vašim dětem zalíbí a získají tak krásný koníček na celý život.

SEDMNÁCT důvodů, proč NEZAČÍT jezdit na koni

  • Jezdectví je časově náročný sport. Pokud to myslíte vážně, počítejte s ježděním 3-4x týdně.
  • Na začátku se neobejdete bez vytrvalosti a výdrže. Než se člověk trošku naučí jezdit, může to trvat několik měsíců i let; záleží na četnosti ježdění, vaší šikovnosti a pohybovému nadání.
  • I když se chystáte nejdříve vyzkoušet jezdecký klub, počítejte s počáteční investicí do vybavení. Záleží, zda chcete nové nebo použité vybavení; investice může být v řádu nižších i vyšších tisíců Kč. 
  • Jezdecké lekce také nejsou zadarmo. Pokud chcete zkusit jednu lekci s trenérem nebo vyjížďku, počítejte přibližně s 300-500 Kč za 45-60 minut, záleží na konkrétní stáji. 
  • Pokud si máte koně sami připravit před jízdou, čištění a strojení trvá okolo půl hodiny a kůň se musí obstarat i po odježdění – například opláchnout od potu, vyčistit srst, zkontrolovat kopyta a podobně.
  • Kůň (váš i provozní) může být častěji nepojízdný než pojízdný, například když má nějaký úraz. V tom případě převažuje ošetřování nad ježděním a po něm se musí kůň postupně vracet do původní kondice.
  • Pokud kůň výrazněji zhubne nebo přibere, musí se mu upravovat sedlo nebo pořídit nové. Špatně padnoucí sedlo koni ničí záda.
  • Pokud chcete svého koně, pořizovací cena v řádu desítek (i stovek) tisíc Kč je teprve začátek. Následuje cena za ustájení a veterinární výdaje, které se při zdravotních problémech vašeho koně mohou vyšplhat i do desítek tisíc Kč.
  • Nikdy nejste “hotový jezdec”, který už se nemusí nic učit, zvládne každého koně za každé situace a nemůže se mu nic stát.
  • U koní je poměrně vysoké nebezpečí úrazu, a to i vážného. Na to nemusíte být ani profesionální jezdec, stačí nešťastný pád na vyjížďce.
  • Jakmile jednou přestanete na pár týdnů jezdit (například z důvodu těhotenství), špatně se potom vaše tělo vrací do původní kondice a svaly si musí opět dlouho zvykat.
  • Některá plemena koní mají silnou útěkovou reakci a když se něčeho v lese leknou, řeší to rychlou otočkou a útěkem. Často se toto musí dlouho odnaučovat a i přes zdánlivý klid vás může takový koník nemile překvapit. Jsou koně, kteří se dokážou leknout i pařezu nebo chvění listů ve větru.
  • Kůň není cvičební nářadí, ale zvíře s duší a s povahou danou tím, že byl v přírodě lovnou kořistí. I proto nebude vždy dělat přesně to, co vy chcete. Ježdění se tak stane vaší každodenní výzvou a na to musíte být připraveni.
  • Někteří koně mohou být zlí i nebezpeční, například hřebci v blízkosti kobyly v říji nebo koně, kteří mají předchozí špatnou zkušenost s člověkem.
  • Kůň není zrovna voňavé zvířátko, rád se válí třeba v bahně nebo něčem smradlavém a vy jej potom musíte očistit a opláchnout.
  • Musíte se starat i o koňskou výbavu, například voskovat sedlo, prát koňské deky, čistit uzdu a další vybavení. Všechno toto vybavení je nutné čas od času vyměnit za nové.
  • Aby to mělo smysl, jezdec se vydá ke koni za každého počasí. Pokud jste majiteli koně, je to nutnost. Pokud budete jezdit jen když je hezky, nikam se jezdecky nedostanete a váš kůň také potřebuje pravidelnou práci. Jinak rád zapomíná, co jste jej tak těžce učili.

Shrnutí

Ježdění na koni je úžasným sportem, který vás naučí vytrvalosti, zodpovědnosti za druhého a dostane vás do skvělé fyzické kondice. Z koňského hřbetu získáte nový úhel pohledu na svět a máte intenzivní kontakt s vaším zvířecím kamarádem. Pokud budete rozumně přemýšlet o výběru vybavení a nejlepší možnosti ježdění pro vás, nemusí vás to ani vyjít na velké peníze.

Jestliže ale máte strach z výšek nebo si dostatečně nevěříte, kůň to vycítí a bude si dělat to, co sám chce. Jezdecký sport je pro člověka, který to myslí vážně, chce jezdit za každého počasí a hlavně vytrvá i přes počáteční nezdary a nezlomí nad svým čtyřnohým parťákem hůl hned při prvním nezdaru.

Je velký rozdíl v tom koně vlastnit nebo si jej ve stáji půjčit na pár hodin týdně. Vlastní kůň představuje velkou finanční a časovou investici z vaší strany a také vyžaduje obrovskou zodpovědnost. Velmi dobře si proto rozmyslete, zda je vlastní kůň to pravé pro vás, jinak doporučujeme jezdit spíše u soukromníka či v klubu.

Kde s jezdectvím začít?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že bude ježdění na koni ten pravý sport pro vás? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených rančů a jezdeckých klubů v krajských městech v Česku a jejich blízkém okolí, jež se zabývají jezdeckým sportem.

Brno

České Budějovice

Hradec Králové

Jihlava

Karlovy Vary

Ostrava

Liberec

Olomouc

Pardubice

Plzeň

Praha

Ústí nad Labem

Zlín

Seznam dalších stájí po celé České republice najdete na webu Kam ke koním.

Populární plemena koní

Vybrali jsme populární koňská plemena a sestavili tento krátký seznam:

Anglický plnokrevník

Anglický plnokrevník je výkonným sportovním koněm s citlivou duší. Potřebuje jemnou ruku a zkušeného jezdce, jinak může být i nebezpečný. Snadno se totiž vyleká a pokud se jednou rozběhne, zastavuje se jen těžko. Je to všestranně využitelný koník, který je velmi chytrý a snadno se učí. Pokud ale chcete klidné plemeno nebo nejste příliš pokročilí jezdci, podívejte se po jiném koni.

Hafling

Hafling je odolný, všestranný koník střední velikosti. Není náročný na pastvu ani krmivo a hodí se jako parťák pro zkušeného jezdce i jako kůň do jezdecké školy. Využívá se také ve sportu nebo v tahu. Je učenlivý a rád pracuje, občas má ale svůj den. Pokud jej plánujete zavřít do boxu, bude trpět – potřebuje být se stádem venku. 

Arabský plnokrevník

Arabský plnokrevník je velmi inteligentní, učenlivý a má neuvěřitelnou výdrž. Hodí se na výstavy i do mnoha různých sportů, nejlépe se uplatňuje ve vytrvalostních závodech (endurance). Přilne ke svému majiteli a vytvoří s ním nerozlučnou dvojku. Není to ale kůň pro začátečníka. Pokud se naučí nějaký zlozvyk, jen tak se ho nezbaví. Je také velmi energický a potřebuje majitele, který jeho bujnost s přehledem zvládne.

Fríský kůň

Fríský kůň je velmi staré plemeno s všestranným nadáním. Uspokojí vás jako kůň do vysokého sportu, parťák na vyjížďky do lesa nebo tažný kůň. Je klidný a učenlivý, snaží se majiteli vyhovět a k lidem je přátelský. V České republice ale není příliš rozšířený a kvalitní kůň tohoto plemene vás proto může stát nemalé peníze.

Irský cob

Irský cob je mohutný, silný kůň, kterého oceníte jako parťáka pro rekreaci, kamaráda pro vaše děti nebo třeba do tahu. Patří mezi chladnokrevníky. Hodí se i pro nepříliš pokročilé jezdce. Není to plemeno, které by zazářilo ve sportu, můžete s ním ale zkusit například vozatajství. Irský cob má dobré srdce, zajímá se o vás, ale zároveň se nebude sám od sebe hrnout do práce. Umí se také rozběhnout, občas něco přeskočí, ale na vysoké skoky nemá předpoklady. 

4.8/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu