16 důvodů, proč si (ne)pořizovat arabského plnokrevníka

Arabský plnokrevník je ušlechtilý kůň s velmi dlouhou historií. Patří mezi nejpopulárnější koňská plemena na světě. Arabská krev koluje v žilách mnoha jiných plemen, například anglického plnokrevníka. Arabský plnokrevník je spíše menší kůň a vyskytuje se v několika variantách, které mají odlišné charakteristiky. Je znám svou vytrvalostí a temperamentem. Bude arabský plnokrevník tím nejlepším plemenem právě pro vás? Zjistěte to v tomto článku.

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT arabského plnokrevníka

 • Arabský plnokrevník je plemeno s velmi dlouhou historií. Arabští koně byli vždy velmi pečlivě hlídání po zdravotní a typové stránce a pro šlechtění plemene se vybírali pouze ti nejodolnější a nejtypičtější jedinci.
 • Arabský plnokrevník se velmi rychle učí a umí výborně komunikovat s člověkem.
 • Je velmi citlivý a výborně vychází s lidmi. Svému pánovi je věrný.
 • Arabský plnokrevník je poměrně nenáročný na péči. 
 • Toto plemeno se využívá i při zušlechťování mnoha jiných koňských plemen nejen v Evropě.
 • Je to ideální kůň pro vytrvalostní závody, protože má velkou fyzickou výdrž, je odolný a také velmi rychlý.
 • Arabský plnokrevník se ničeho nebojí. Má kuráž a tak vás nepřekvapí svými přehnanými reakcemi na “nebezpečí”.
 • Můžete si vybírat z mnoha barev. Nejčastěji tito koně bývají bělouši nebo hnědáci.
 • Arabský plnokrevník je jedno z nejkrásnějších, nejušlechtilejších a nejčistších koňských plemen. Často jej uvidíte i na výstavách.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT arabského plnokrevníka

 • Arabský kůň se může někdy chovat nervózně a nebude reagovat tak, jak majitel očekává. 
 • Je to kůň pro zkušené majitele a jezdce, ne pro začátečníky. Musíte mu nenásilnou cestou vysvětlit, kdo je pán, jinak si bude věci dělat po svém.
 • Stejně rychle, jako si tento kůň osvojuje správné návyky, se naučí i ty špatné. Těch se potom velmi těžko zbavuje.
 • Pokud s arabským plnokrevníkem budete zacházet s nedostatkem citu, často se zapře a půjde proti vám. Umí být velmi svéhlavý.
 • Arabský plnokrevník je velmi energický. To může být pro některé majitele a jezdce náročné a vyčerpávající.
 • Arabský plnokrevník se nehodí na drezúru, není to typický vysoký drezúrní kůň. Je vhodný spíše pro jiné disciplíny.
 • Arabský kůň je většinou nižší v kohoutku. Pokud chcete velkého, mohutného koně (například pro těžšího jezdce), zvolte jiné plemeno.

Shrnutí

Arabský plnokrevník je velmi inteligentní, učenlivý a má neuvěřitelnou výdrž. Hodí se na výstavy i do mnoha různých sportů, nejlépe se uplatňuje ve vytrvalostních závodech (endurance). Přilne ke svému majiteli a vytvoří s ním nerozlučnou dvojku. Není to ale kůň pro začátečníka. Pokud se naučí nějaký zlozvyk, jen tak se ho nezbaví. Je také velmi energický a potřebuje majitele, který jeho bujnost s přehledem zvládne.

Obecná charakteristika arabského plnokrevníka

Arabský plnokrevník je velmi staré plemeno. Je rozvážný, má spoustu síly a kuráže. Potkáte jej v mnoha barevných variantách. Je to jedno z nejušlechtilejších plemen světa a proto se využívá i v chovu jiných koní. Díky své rychlosti, kuráži a loajalitě se v minulosti často používal ve válkách. Je velmi odolný, protože pochází z pouštního prostředí. Většinou se těší velmi dobrému zdraví a pokud má úraz, rychle se hojí.

Povaha

Arabský plnokrevník vyniká vysokou inteligencí, velkou citlivostí a vnímavostí ke svému pánovi. S lidmi umí skvěle vycházet a dokáže snadno pochopit, co se po něm chce. S člověkem umí výborně komunikovat a rychle se učí. V terénu není přehnaně lekavý. 

Pokud se s tímto koněm zachází s respektem a citem, odmění se majiteli svou věrností a veškerou svou energii nasměruje do toho, aby mu vyhověl. Pokud se s ním ale zachází necitlivě, může se to majiteli velmi rychle vymstít. Arabský plnokrevník se v tomto případě zapře a půjde klidně i proti vám.

Arabský plnokrevník je charakterizovaný obrovským množstvím energie. I proto patří do rukou zkušeného majitele, který si s tímto typem koně dokáže poradit. Při správném zacházení získáte výborného koně. (zdroj)

Vzhled 

Arabský plnokrevník vypadá velmi vznešeně, protože už dlouhá staletí prochází cíleným šlechtěním. Z toho důvodu se také velmi často objevuje na koňských výstavách. Srst arabského plnokrevníka je krátká, jemná a lesklá. Tito koně jsou z velké části ryzáci, bělouši, vraníci a hnědáci, mohou se ale vyskytovat i v jiných barvách.

Hříva a ohon arabského plnokrevníka jsou hedvábné a lesklé tak jako srst. Kořen ocasu tohoto koně je nasazený vysoko a arabský plnokrevník navíc ocas nosí vysoko. Kopyta jsou menší, ale velmi tvrdá a odolná. 

V kohoutku arabský plnokrevník dosahuje přibližně 145-160 cm, někdy je i nižší. Z kohoutkové výšky je vidět, že se většinou jedná o drobnější koně. Hlava arabského plnokrevníka je velmi jemná, krátká a má tzv. “štičí profil”. Oči jsou velké a hluboké, nozdry výrazné. Arabský plnokrevník váží mezi 350 a 500 kg. I přes nižší váhu je jeho tělo velmi dobře osvalené. Oproti ostatním plemenům je arabský plnokrevník kratší – má totiž méně párů žeber a méně obratlů a proto má kratší hřbet. (zdroj)

Zdraví a péče

Arabský kůň je ušlechtilý, odolný a většinou se dožívá vysokého věku. Často se těší dobrému zdraví a je výborným koněm pro rekreační ježdění i pro různé soutěže. Není příliš náročný na péči. Potřebuje ale pročesávat hřívu a ocas a pečovat o srst, aby si udržely svou kvalitu a lesk. Hřívu a ocas je možno také zaplétat, aby se neničila a nelámala. Ocasní žíně případně lehce přistřihneme, aby nesahaly až na zem a nešpinily se. 

Arabský plnokrevník potřebuje pevnou ruku, ale jemné zacházení. Je velmi chytrý a za zacházení s respektem se vám odmění svou věrností. Může se využívat pro mnoho různých disciplín, ale klidně i jako spolehlivý hobby kůň. 

Arabského plnokrevníka mohou podobně jako jiná plemena postihovat některé geneticky přenášené nemoci. Patří mezi ně například syndrom těžké kombinované imunodeficience (SCID) nebo syndrom LFS (Lavender Foal Syndrome), který se projevuje neurologickými příznaky, jako jsou například křeče. Takto postižený kůň často mívá také atypickou barvu srsti, která se může podobat barvě levandule (od toho je odvozen název onemocnění). (zdroj) Koně se na tyto problémy testují před registrací do plemenné knihy, případně se vyřazují z chovu. (zdroj)

Využití plemene

Arabský plnokrevník je velmi všestranným plemenem, ale hodí se více na některé disciplíny. Pro své charakterové vlastnosti se využívá především ve vytrvalostním závodění (endurance). Často jej potkáte na výstavách, protože bývá typově velmi krásný. Kvůli menšímu vzrůstu se příliš nehodí na drezúru a nemá velké vlohy pro skákání. Jeho darem jsou především rychlost, vytrvalost a spousta energie. Arabský plnokrevník je jedno z nejhezčích a nejvíce ceněných koňských plemen. Běžně se dožívá 25-30 let, jsou ale doloženy i případy, kdy se dožil i okolo 40 let. (zdroj)

Kromě endurance můžete arabského plnokrevníka využívat v chovu pro zušlechťování mnoha dalších plemen nebo také jako spolehlivého hobby koně. Není příliš lekavý a pokud s ním pracuje zkušený jezdec, bude to výborný koník do terénu. Arabský plnokrevník je ale poměrně temperamentní, a tak se potřebuje dostatečně vyřádit. 

Cena arabského plnokrevníka se u nás běžně pohybuje mezi 40000-100000 Kč. Vždy záleží na předpokladech koně do sportu, popřípadě do chovu. Luxusní arabský plnokrevník, který je tzv. “v typu”, může stát i daleko víc.

Historie 

Arabský plnokrevník je jedním z nejstarších koňských plemen. Řadí se mezi orientální plemena, protože pravděpodobně pochází z Arabského poloostrova. Poprvé se objevuje asi okolo roku 3000 před naším letopočtem. Už Beduíni v poušti se snažili o selektivní chov koní. Vybírali ty nejsilnější a nejlepší jedince, které spolu křížili. Od dávných dob si vedli přesné záznamy, podobné dnešním rodokmenům.

Za svou dnešní odolnost vděčí arabský kůň pečlivému výběru předků. Ti museli odolat drsnému klimatu, přizpůsobit se pouštnímu prostředí a mít dobrou výdrž. Jinak by nepřežili. V těchto dobách byli arabští plnokrevníci využíváni pro přepravu nákladu a jako oblíbení váleční koně. Na arabských plnokrevnících jezdili například takoví válečníci, jako byl Alexandr Veliký, Napoleon nebo Čingischán. (zdroj)

V Evropě se arabský plnokrevník využíval a stále využívá především pro zušlechťování evropských plemen koní, popříkladě jako základ pro vznik nových plemen. Dnes se tento kůň objevuje po celém světě, v nejčistší podobě jej stále najdete na Arabském poloostrově a v jeho okolí.

Přečtěte si také: 34 důvodů, proč (ne)začít jezdit na koni a náš atlas plemen koní

Důležité informace

Výška v kohoutku:145-160 cm
Hmotnost:350-500 kg
Barva srsti: nejčastěji ryzák, bělouš, vraník, hnědák
Zvláštní znaky: Malá hlava, štičí profil, velké, inteligentní oči, vysoko posazený ocas a krátký hřbet
Země původu:Arabský poloostrov
Původní využití: vojenský kůň
Délka života: 25-30 let
Orientační cena:40000-100000 Kč

Kde koupit arabského plnokrevníka?

Vše jste zvážili a dospěli jste k závěru, že toto plemeno je pro vás to pravé? Podívejte se na stránky níže. Pečlivě ale vybírejte. Pokud teprve zvažujete, že začnete jezdit, podívejte se na náš článek o tom, proč (ne)začínat jezdit na koni

Zde najdete seznam internetových stránek, které se věnují prodeji arabského plnokrevníka.

4.9/5 - (42 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu