16 důvodů, proč si (ne)pořizovat appaloosu

Appaloosa je americké plemeno s dlouhou historií. Často ji poznáte už na první pohled podle tečkované srsti a proužkovaných kopyt. Je to inteligentní, nebojácný kůň, který se výborně hodí jako jezdecký kůň. Dnes se appaloosa řadí díky svému neobvyklému zbarvení i výbornému charakteru mezi nejoblíbenější koňská plemena. Přečtěte si více o tomto fascinujícím plemenu.

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT appaloosu

 • Appaloosa se zalíbí téměř každému. Je to unikátně zbarvené plemeno, jehož zbarvení se v některých případech vyvíjí ještě dlouho během života.
 • Každá appaloosa je originál – na světě nenajdete dva stejně zbarvené koně tohoto plemene.
 • Appaloosa má velmi dlouhou historii. Není to žádný mladý “chovatelský pokus”, ale opravdu osvědčený kůň.
 • Vyniká svou inteligencí, přátelskostí a nebojácností. Nemusíte se bát, že by s vámi při prvním náznaku nebezpečí odcválala domů.
 • Je to spolehlivý jezdecký kůň, který se výborně hodí pro anglické i westernové disciplíny.
 • Je vhodná i pro jezdce, který nemá příliš velké zkušenosti, hodí se také k dětem nebo jako školní kůň.
 • Rychle a ráda se učí, můžete s ní zkusit traily i cirkusové kousky.
 • Appaloosa má většinou velmi odolná kopyta, jemnou hřívu a ocasní žíně. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
 • Appaloosa je fyzicky velmi zdatná, rychlá a velmi odolná.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT appaloosu

 • Appaloosa je vázána na stádo a dává přednost velkým, rozlehlým pastvinám. V boxe nebude nikdy šťastná.
 • Mnoho appaloos trpí tzv. měsíční slepotou. Tato choroba je velmi bolestivá a může skončit úplným oslepnutím koně. Oči appaloosy je třeba hlídat a v případě potřeby co nejdříve zasáhnout.
 • Appaloosy se světlým nosem, okolím očí a slabinami mohou být náchylnější na spálení od slunce a na vliv větru. Je třeba tato místa hlídat, krýt a v létě natírat krémy.
 • Appaloosy mohou být různě velké, ale bývají většinou spíše zavalitějšího charakteru. Nejsou elegantními drezúrními koni.
 • Ne každému se líbí kresba appaloosy, tečkovaný nos a oblast očí a slabin. Pokud chcete jednobarevného koně, podívejte se spíše na jiná plemena.
 • Pokud zkřížíte dvě appaloosy, nikdy nevíte, jak přesně bude potomek vypadat z hlediska kresby.
 • Pokud chcete s appaloosou sportovat, dobře si před koupí ověřte, zda má předpoklady právě pro danou disciplínu. Některé appaloosy mohou být například lekavější než jiné a nemusely by vámi požadovanou sportovní disciplínu zvládat.

Shrnutí

Appaloosa je chytrý a učenlivý kůň, který s vámi bude cválat po loukách nebo závodit ve westernových i anglických disciplínách. Jedná se o plemeno s dlouhou historií, u kterého si můžete vybrat z mnoha barevných kombinací. Pokud se ale chcete pustit například do drezúry, nebude nejspíš appaloosa tou pravou volbou, protože se jedná spíše o westernové plemeno. Má také citlivější kůži než některá jiná plemena, a proto v této oblasti vyžaduje o něco více péče.

Obecná charakteristika appaloosy

Appaloosa je atraktivně zbarveným teplokrevným koněm, známým pro svou přívětivou povahu, trpělivost a učenlivost. Díky originálnímu zbarvení jej snadno odlišíte (nejen) od ostatních amerických plemen. Je to výborný parťák pro ježdění i práci ze země. Má rád citlivé zacházení a pokud se k němu budete hezky chovat, přilne k vám. Obecně se těší poměrně dobrému zdraví.

Povaha

Plemeno appaloosa vyniká klidnou, mírnou povahou. Rychle se učí a hodí se pro velké množství různých disciplín. S appaloosou můžete pracovat i ze země nebo ve volnosti. Snaží se svému majiteli vyhovět a umí se i dobře přizpůsobit různým jezdeckým stylům. Je vhodná jak pro anglický styl ježdění, tak i pro ten westernový.

Appaloosa je klidný a trpělivý koník. Proto se hodí i pro začátečníky nebo jako kůň do jezdecké školy. Pokud ale má jednoho majitele, citově k němu přilne a stane se jeho nejlepším kamarádem. Appaloosy jsou silně vázány na své stádo a mají rády rozlehlé pastviny s dobrým rozhledem. Některé appaloosy mohou být lekavější; vždy ale záleží hlavně na tom, jak s nimi majitel zachází. Jsou také poměrně soutěživé a proto se hodí i pro různé závody. (zdroj)

Vzhled 

Appaloosu poznáte snadno na první pohled. Výrazné oční bělmo, podobné lidskému, pruhovaná kopyta a skvrny v okolí nozder, očí a slabin – to jsou charakteristické znaky tohoto plemene. Možných barevných variant a kreseb je mnoho. Appaloosy mohou mít například deku různého rozsahu (část srsti je tmavá a část se skvrnami) nebo také mramorovanou či leopardí kresbu. Mnoho appaloos se rodí bez skvrnek a časem získávají své specifické zbarvení. Žádné dvě appaloosy na světě nejsou stejné a při pohledu na rodiče budoucího hříběte nelze dopředu určit, jak bude konkrétní hříbě vypadat.

V kohoutku appaloosy dosahují okolo 150 cm a dožívají se i 30 let. Ocasní žíně a hříva appaloos bývají kratší a jemnější. Je to dáno tím, že se appaloosy původně musely pohybovat mezi hustou vegetací a proto pro ně byly kratší žíně výhodné – nezamotaly se mezi trním a větvičkami tak snadno. (zdroj)

https://www.youtube.com/watch?v=JveLjdI08bU

Zdraví a péče

Appaloosy se dožívají okolo 25-30 let, nevyžadují žádnou přehnanou péči. Řidší ocasní žíně a hřívu stačí čas od času pročesat. Srst a kopyta appaloos mají většinou dobrou kvalitu a plemeno je fyzicky zdatné a odolné.

Appaloosy se umí velmi dobře přizpůsobit různým přírodním podmínkám. Jejich kůže je ale oproti tmavěji zbarveným plemenům koní náchylnější na spálení a to hlavně v oblasti nozder, očí a slabin a na místech s bílou srstí. Tato místa je třeba hlídat.

Mnoho appaloos bohužel trpí dvěma častými problémy. První z nich se nazývá Equinní rekurentní uveitida (ERU), které se říká také měsíční slepota. Jedná se o opakované záněty očí, které se většinou zhoršují a často končí slepotou a nutností odstranění oka. Někdy tato nemoc přechází i do druhého oka. Proto je třeba oči appaloosy důkladně sledovat a čas od času vyšetřit – v počátečním stádiu nemusí být nemoc laikem rozpoznatelná a pak už může být pozdě. I slepý kůň někdy dokáže fungovat, vše záleží na jeho osobnosti a síle. Pokud ale přijde o obě oči, může být někdy jedinou variantou utracení zvířete. (zdroj)

Druhým velmi častým problémem u appaloos je noční slepota. Ta je vrozená a v průběhu života koně se nemění. Takto postižený kůň nevidí ve tmě, což se projevuje zhoršenou orientací, nervozitou či větší lekavostí. Tento problém veterinář rozpozná už u hříběte, nelze jej ale vyléčit. (zdroj

Využití plemene

Appaloosa je velmi všestranné a přizpůsobivé plemeno. Hodí se i pro dětské jezdce. Někdy se appaloosa objeví i na dostizích, protože umí výborně běhat. Může to být ale i spolehlivý rekreační koník, a to klidně i pro jezdce začátečníka, který se chce zlepšovat pod vedením trenéra.

Využití appaloos najdeme mnoho. Hodí se například pro endurance, westernové disciplíny i skákání. Z westernu se výborně uplatní například v závodech typu barrel racing, cutting, trail, pleasure i dalších, ale bez problému zvládne i některé anglické disciplíny. (zdroj)

Cena appaloosy závisí podobně jako u jiných plemen na původu, věku a zkušenostech konkrétního koně. Běžně plemeno seženete mezi 65000-120000 Kč. Šampion může ale stát i daleko více.

Historie 

Koně s tečkovanou kresbou se spolu s jezdci objevují už na prehistorických jeskynních malbách. Appaloosa jako plemeno vzniká v USA – koně tohoto typu chovali Indiáni z kmene Nez-Percé. Ti si je cenili pro jejich eleganci, vytrvalost a odolnost a k chovu používali koně, importované ze Španělska. 

Teritorium kmene Nez-Percé bylo později napadeno zlatokopy, kteří měli ve svých zádech podporu americké armády. Po porážce kmenů bylo mnoho předchůdců plemene appaloosa prodáno či zabito. Někteří tito koně při útěku utonuli v řece Palouse, podle níž získalo toto plemeno později své jméno. Po těchto událostech byly appaloosy téměř zapomenuty. Až později se objevuje snaha o obnovu chovu tohoto plemene a vzniká standard plemene. (zdroj)

Přečtěte si také: 34 důvodů, proč (ne)začít jezdit na koni a náš atlas plemen koní

Důležité informace

Výška v kohoutku:148-155 cm
Hmotnost:430-500 kg
Barva srsti:mnoho barevných variant, například deka, mramorovaná kresba, tečkovaná kresba, sněhová vločka
Zvláštní znaky:výrazné oční bělmo, světlá kůže a tečky v okolí očí, nozder a slabin, pruhovaná kopyta
Země původu:USA
Původní využití:jezdecký kůň Indiánů
Délka života:25-30 let
Orientační cena:65000-120000 Kč

Kde koupit appaloosu?

Vše jste zvážili a dospěli jste k závěru, že toto plemeno je pro vás to pravé? Podívejte se na stránky níže. Pečlivě ale vybírejte. Pokud teprve zvažujete, že začnete jezdit, podívejte se na náš článek o tom, proč (ne)začínat jezdit na koni

Zde najdete seznam internetových stránek, které se věnují prodeji appaloos.

4.6/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu