10 nejhezčích květin na balkon či terasu [do truhlíku]

Nevíte si rady s výběrem květin na balkon? Vaše místní zahradnictví sice může nabízet stovky nádherných květin, ale bohužel ne všechny jsou vhodné pro malé balkonové zahrady, které mají stísněný a omezený prostor. Podívejte se na 15 nejhezčích květin na balkon či terasu, které jsou ideální na pěstování v truhlíku.

Předtím, než začnete vybírat květiny pro balkonovou květinovou zahradu, měli byste se ujistit, že jsou vhodné pro pěstování v truhlících. Některé rostliny rostou nejlépe v zemi, a těm se budete muset vyhnout, protože by v truhlíku na vašem balkoně či terase pouze trpěly a nedokázali by růst a kvést naplno. 

1) Begonie

Koupit v online zahradnictví →

Je těžké nemilovat begonie. Nejenže se tyto krásné květiny skvěle hodí do malých balkonových zahrádek, ale jejich listy jsou srdčité i bez květů. Květy jsou červené, růžové, oranžové a bílé, ale některé odrůdy mají i jiné barvy. Pokud je váš balkon či terasa zastíněná, jsou begonie vynikající volbou. Ve stínu se jim daří, pokud mají vlhkou a úrodnou půdu. Zkuste tyto květiny pěstovat v závěsných koších nebo nádobách v rohu.

2) Fuchsie

Koupit v online zahradnictví →

Fuchsie se dají sehnat v různých barvách, tvarech a velikostech. Květy mají různé odstíny růžové, bílé, fialové, oranžové a červené. Zahrádkáři fuchsie milují, protože mají jedinečný vzhled díky převislému stonku. Někteří říkají, že vypadají jako květinové lustry. Při pěstování fuchsií dbejte na úrodnou a vlhkou půdu pro optimální růst.

3) Muškáty

Koupit v online zahradnictví →

Muškáty jsou v Česku nepochybně nejrozšířenější krásná rostlina, která se pěstuje na balkonech. Muškáty jsou oblíbené zejména proto, že u nich není potřeba žádná speciální péče. Zahrádkáři mají na výběr z mnoha odrůd – některé jsou letničky a jiné trvalky. Všechny mají příjemnou vůni a ke svému růstu potřebují dostatek slunečního světla a vody. Pokud těmto květinám dopřejete dostatek slunečního světla, mohou dosáhnout výšky až 60 cm.

Muškáty můžete pěstovat v různých barvách, například růžové, červené, fialové a bílé. Některé jsou dokonce vícebarevné! Pokud máte v nádobách nebo okenních truhlících prázdná místa, klidně tam přidejte několik muškátů.

4) Ibišek

Koupit v online zahradnictví →

Chtěli byste doma kousek exotiky? Nádherné květy a syté barvy ibišků jsou krásným doplňkem každé balkonové zahrady. Přečtěte si však štítek a ujistěte se, že jim dáváte dostatek prostoru, protože některé odrůdy se stávají poměrně velkými. Některé mohou přezimovat i v místnosti, i když to může být trochu složitější, protože ibišek potřebuje spoustu slunce, kterého je už tak v zimě nedostatek. 

5) Hortenzie

Koupit v online zahradnictví →

Není důvod, proč byste tyto nádherné květiny nemohli pěstovat v květináčích na balkoně nebo terase. Hledejte zakrslé odrůdy a dbejte na to, abyste zvolili velký květináč z materiálu, který v chladném podnebí nezamrzá a nepraská. Některé odrůdy snesou více slunce než jiné, proto si pozorně přečtěte popisek rostliny. Hortenzie potřebují polostín až stín. 

6) Levandule

Koupit v online zahradnictví →

Na balkonech se dobře daří několika bylinám, včetně levandule, tymiánu a bazalky. Levandule má z nich nejnápadnější květy. Tato aromatická rostlina se vyrábí ve stovkách odrůd, které kvetou v různých nádherných odstínech fialové nebo bílé a navíc nádherně voní, takže můžete své balkonové zahradě dodat barvu i příjemnou vůni. Levandule je také odolná vůči suchu, horku a větru. Navíc můžete sklízet květy a listy k dochucení potravin, na podporu spánku a mnoha dalším věcem, ke kterým je levandule vhodná.

7) Verbena

Koupit v online zahradnictví →

Další atraktivní možností pro balkonové zahrady je verbena. Tato suchu odolná kvetoucí rostlina se dobře hodí do okenních truhlíků nebo květináčů u zábradlí, kde se může přelévat přes boky. Existuje mnoho různých odrůd verbeny v barvách, jako je bílá, růžová, červená, modrá, fialová a dvoubarevná. Verbeny se pěstují poměrně snadno, i když mohou mít problémy s plísní, která vypadá jako bílý práškovitý povlak na listech rostliny. Chcete-li tuto chorobu minimalizovat, umístěte rostlinu na místo, kde nad ní bude dobře proudit vzduch, a při zalévání se vyvarujte namočení listů. 

8) Hebe

Koupit v online zahradnictví →

Héby s menšími listy jsou nejen vynikající balkonové rostliny, ale patří také k rostlinám s nejjednodušší péčí. Jejich houževnaté, kožovité listy dobře snášejí vítr i sucho a přirozeně vypadají jako ostříhané, což znamená, že se nemusíte obtěžovat s žádnou péčí navíc. Naštěstí nevyžadují mnoho zalévání ani hnojení – ve skutečnosti jim hnojení způsobí, že listy budou příliš bujné a ochablé. Tato rostlina je tedy ideální volbou pro lenochy, kteří chtějí mít krásný balkon nebo terasu! 

9) Zvonek

Koupit v online zahradnictví →

Tyto zahradní rostliny jsou odolnější, než vypadají. Tyto trvalky nevyžadují mnoho pozornosti, snesou nedostatek živin i vody a poradí si i s částečným zastíněním. Kvetou drobnými květy modro-fialové barvy, které skutečně vypadají jako zvonky.

10) Trýzel

Koupit v online zahradnictví →

Tato nádherná nástěnná květina vytváří od časného jara až do konce léta elegantní klasy sytě fialových květů nad úzkými šedozelenými listy. V létě ji můžete přihnojovat hnojivem s vysokým obsahem potaše, aby květy vypadaly dobře, ale poradí si i s chudší půdou. 

Po odkvětu rostliny lehce zastřihněte, abyste zabránili jejich odnožování, a zhruba po čtyřech letech může být potřeba rostliny vyměnit. Nástěnné květiny vyhledávají slunce, ale snesou i stín během dne. Jsou prostě univerzální a poradí si s nimi i naprostý začátečník. Tuto rostlinku mají rády i včelky.


Doporučujeme:


Jak si vybrat nejhezčí květinu na balkon či terasu

Květiny si samozřejmě vybíráte podle toho, jaké se vám nejvíce líbí, jakmile si ji vyberete, je potřeba myslet i na několik dalších věcí, aby vám rostlinka na balkoně přežila. Jaké to jsou?

Zjistěte si, kolik slunce květina vyžaduje

Každá rostlina je jiná, některá vyžaduje slunce celý den, jiná jej potřebuje jen pár hodin denně a některé slunce nepotřebují téměř vůbec. Dost možná budete muset květiny vybírat i podle toho, na jakou světovou stranu je váš balkon či terasa orientovaná.

Kromě hnojiva myslete i na kvalitní hlínu

Pokud přesazujete pokojovou rostlinu z nádoby, ve které byla původně, do lepšího květináče, je třeba se také zamyslet nad typem zeminy, kterou používáte. Nestačí jen nabrat hlínu ze zahrady. Místo toho si kupte pytel zeminy pro květináče. Tyto směsi často obsahují další živiny nebo hnojiva, které pomohou vaší pokojové rostlině zůstat silná a zdravá.

Při zalévání se vyhýbejte extrémům

Zalévání může být trochu složitější, zejména pokud s péčí o rostliny teprve začínáte. Pokud zaléváte příliš, může se vám snadno stát, že se rostlina jednoduše utopí. Pokud však budete zalévat příliš málo, rostlina uschne a uhyne. Pro šťastné a zdravé rostliny je třeba najít rovnováhu mezi těmito dvěma extrémy. Zatímco některé rostliny mají raději vlhkou půdu, naprosté většině rostlin se nejlépe daří, když mezi zaléváním necháte půdu vyschnout.

Časté dotazy

Jaké základní požadavky musí splňovat rostliny, aby mohly růst?

Rostliny potřebují ke svému růstu pět věcí: sluneční světlo, správnou teplotu, vlhkost, vzduch a živiny. Těchto pět věcí poskytuje přírodní nebo umělé prostředí, ve kterém rostliny žijí.

Jaké květiny na balkon jsou nenáročné?

Muškáty, zvonek, hebe a další květiny, které najdete v seznamu výše.

Jak zabránit uhynutí rostlin v době, kdy jedu na dovolenou?

Nejlepší volba by byla, kdyby vám někdo mohl rostlinu přijít zalévat. Pokud to není možné, můžete si pořídit samozavlažovací truhlíky a nebo další vychytávky, které se dají koupit a dokonce i vyrobit.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu