15 užitečných rad, jak na chov strašilek

Strašilky jsou malí živočichové s exotickým vzhledem, kteří se hodí do každé domácnosti a díky své velikosti nejsou vůbec tak strašidelné, jak jejich název napovídá. Živí se listy a vlastně i ony samy svým vzhledem připomínají listy – v případě ohrožení se v nich umí perfektně schovat! Zjistěte ty nejdůležitější užitečné rady, které vám napoví, jak na správný chov strašilek.

1) Péče o vajíčka

Vejce strašilek by měla být uchovávána v mělké nádobě s bezpečným víkem, aby se vylíhlá mláďata nemohla nikam zatoulat. Malé otvory ve víčku zajistí přístup vzduchu k vajíčkům, avšak otvory nejsou nutné, pokud se nádoba otevírá každý druhý den. Vejce mohou být umístěna na novinách nebo v písku a nádoba by měla být umístěna tak, abyste mohli alespoň jednou denně zkontrolovat, zda se některá z nich vylíhla. 

2) Jak zvýšit šanci na vylíhnutí přeživších mláďat

Vajíčka strašilek se líhnou při pokojové teplotě, ne všechna však přežijí, proto samičky kladou tolik vajíček. To zvyšuje šanci na vylíhnutí přeživších mláďat. Aby se zvýšila šance na vylíhnutí zdravých mláďat, měla by se vajíčka jednou týdně lehce postříkat vodou. Pokud se však objeví známky plísně, je třeba vejce opatrně vyjmout, nádobu umýt mýdlovou vodou, dobře opláchnout, osušit a před vrácením vajec do nádoby vyměnit písek nebo noviny.

3) Péče o mláďata

Jakmile se mladý hmyz vylíhne z vajíček, měl by být přenesen do svého výběhu. Nymfy lze sbírat pomocí čistého suchého štětce a nemělo by se s nimi manipulovat, dokud nedosáhnou dospělosti. Jakmile se vylíhnou, je třeba jim okamžitě poskytnout listy. Je však třeba dbát na to, aby se tento drobný hmyz nezatoulal do nádoby s listy a neutopil se v nich. Tento problém lze snadno vyřešit použitím chomáče plastové fólie, kterou lze zaklínit kolem větví s potravou kolem nádoby.

4) Jak chovat strašilky v ohrádkách

Mláďata strašilek lze chovat v malých plastových ohrádkách s živnou rostlinou, potřebují však dostatek prostoru pro vylíhnutí, aby mohly viset na živné rostlině asi tři délky těla ode dna ohrádky. Jak hmyz roste, tato vzdálenost se zvětšuje, takže z dlouhodobého hlediska je nejlepší začít s výběhem, do kterého se vejde celkový počet dospělců, které hodláte chovat. 

5) Bydlení pro strašilky

Než se vajíčka vylíhnou, je třeba připravit pro strašilky domeček. Existuje celá řada způsobů, jak hmyz ubytovat a vystavit, přičemž je třeba vzít v úvahu dva hlavní faktory: hmyz potřebuje proudění vzduchu a dostatek prostoru, aby mohl pohodlně viset, a také dostatek prostoru pro alespoň jednu nádobu s rostlinami. Pro chov až dvanácti druhů strašilek je zapotřebí 90 cm vysoký prostor se základnou o rozloze 60 cm².

6) Krmení strašilek

Strašilky si nejraději pochutnají na eukalyptu, ten však u nás příliš běžný není. Lze je však krmit i listy malin, ostružin, ale i dubovým listím. U nás se nejčastěji chovají strašilky australské a ty si rády pochutnají i na jahodových listech či listech růží.

7) Krmení v zimě

Potíž nastává v zimě, kdy není jednoduché sehnat čerstvé listy. Pro strašilky totiž ve zverimexu krmení nenajdete. Je tedy potřeba si vše zařídit sám, hledat listy i v zimním období a ideálně si je zamrazit nebo pěstovat doma.

8) Zavlažování strašilek

Strašilky pijí kapky z listů a lze je zalévat každodenním mlžením pomocí rozprašovače. Přílišná vlhkost však může vést ke vzniku plísní, které mohou strašilkám ublížit.

9) Údržba domečku strašilek

Každých několik týdnů je třeba vyčistit dno. Hmyzí trus a vajíčka lze vybírat a ukládat do nádoby. Před vyhozením trusu, písku nebo novin je třeba odstranit vajíčka. Skleněné a jiné povrchy je třeba rovněž očistit, k čemuž lze použít papírovou utěrku a vodu. V případě použití čisticího prostředku je třeba jej důkladně opláchnout vodou, aby strašilkám neuškodil. Před vrácením listů a strašilek by měl být prostor zcela vysušen.

10) Manipulace se strašilkami

Se strašilkami se dá bezpečně manipulovat, aniž by se poškodilo jejich křehké tělo. Trik spočívá v tom, že s nimi nemanipulujete, ale necháte je, aby na vás přišly a uchopily vaši ruku. Strašilky lze vzít z větve, listu nebo povrchu ohrady tak, že před hmyz položíte plochou dlaň, a pokud není strašilka vystresovaná, měla by se přední nohy chytit vaší ruky a přejít na ni. Strašilkám nejlépe vyhovuje viset hlavou dolů, díky tomu zůstanou v klidu. Nezapomeňte tedy, že manipulaci se strašilkami musíte nechat na nich.

11) Běžné zdravotní problémy strašilek

I strašilky mohou mít zdravotní potíže. Mezi nejčastější patří potíže se svlékáním kůže a ztráta končetin.

Potíže se svlékáním kůže: Pokud je vlhkost vzduchu příliš nízká nebo pokud není výběh dostatečně vysoký, může mít strašilka potíže se svlékáním kůže.

Ztráta končetin: Při nadměrné manipulaci nebo nedostatečné péči může dojít k ulomení křehkých nohou hmyzu.

12) Strašilka se může rozmnožovat bez samců

Strašilky se dokážou rozmnožovat téměř úplně bez samců pomocí procesu známého jako partenogeneze. Nespářené samičky produkují vajíčka, z nichž se po dozrání stanou samičky strašilek. Když se samci podaří spářit se samicí, je šance, že potomek z tohoto spojení bude samec, pouze 50/50. Samice strašilky chovaná v zajetí může zplodit stovky samčích potomků, aniž by se kdy pářila. Ve skutečnosti existují druhy strašilek, u nichž vědci nikdy nenašli samce.

13) Strašilky dokážou regenerovat končetiny

Pokud strašilce pták nebo jiný dravec uchopí nohu, může stále snadno uniknout. Pomocí speciálního svalu, který ji odlomí v místě slabého kloubu, se ohrožený hmyz jednoduše zbaví nohy, což je obranná strategie známá jako autotomie. Mladá strašilka si chybějící končetinu při příštím svlékání z kůže zregeneruje. V některých případech se dospělá strašilka k němu může dokonce donutit, aby ztracenou nohu získala zpět.

14) Jejich vejce mohou přilákat mravence

Vajíčka strašilek, která se podobají tvrdým semenům, mají na jednom konci zvláštní tukovou kapsli zvanou capitulum. Mravenci si pochutnávají na výživných látkách, které jim kapitula poskytuje, a nosí si vajíčka strašilek zpět do hnízda, aby se na nich najedli. Poté, co se mravenci nakrmí tuky a živinami, vyhodí vajíčka na svou hromadu odpadků, kde pokračují v inkubaci v bezpečí před predátory. Jakmile se vylíhnou, vydají se z mraveniště ven.

15) Zajímavost o strašilkách

Odborný název strašilek – phasmid – pochází z řeckého slova, které znamená „přízrak“, což popisuje, jak tento hmyz splývá s okolím. Pokud jsou vyrušeny, kývají se ze strany na stranu jako list, který je ovíván větrem, a někdy dokonce spadnou na zem a zůstanou nehybně ležet, čímž splynou s listím.

Nejčastější dotazy

Jak dlouho trvá, než se vylíhnou vajíčka strašilek?

Vajíčka strašilek se obvykle vylíhnou za 2-3 měsíce.

Kolik vajíček strašilka klade?

Při troše štěstí začnou samičky klást vajíčka několik týdnů poté, co dospějí. Každá samička naklade asi 40 vajíček rychlostí jedno až dvě denně.

Jak dlouho strašilka žije?

Průměrná délka života strašilek je dvanáct měsíců, ale v zajetí mohou žít déle.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu