Kajmánek trpasličí: 11 tipů pro chov – charakteristika

Kajmánek trpasličí je nejmenší zástupce krokodýlovitých. Může být agresivní vůči chovateli.

Tipy pro chov kajmánka trpasličího

 1. Teplota pro kajmánka trpasličího by se měla pohybovat v rozmezí 25-29 stupňů Celsia.
 2. Mláďata mohou mít k dispozici cvrčky, drobné rybky, malé žabky a šváby. Strava dospělých se skládá z krmných myší, švábů a žab. Můžete jim dát čerstvé maso (s práškovým vápníkem), ale nedovolte, aby to byla hlavní strava vašeho kajmánka. Tento druh potřebuje pestrou potravu.
 3. Stejně jako u všech zvířat, a dokonce i u lidí, se temperament může lišit v závislosti na osobnosti jedince a prostředí. Obecně však platí, že kajmánci jsou prchliví, nervózní a jako všechna divoká zvířata nepředvídatelní.
 4. Pokud to počasí dovolí, doporučujeme venkovní výběh, zejména pokud je k dispozici dostatek prostoru, který může přesáhnout potřeby kajmánka. Ujistěte se, že je výběh bezpečný a uzavřený, aby kajmánek neutekl nebo se nestal obětí větších predátorů. Pokud žijete v oblasti, kde je v zimním období chladno, ujistěte se, že máte připravenou vnitřní sestavu. Obecně se doporučuje chovat pouze jednoho kajmana v jednom výběhu. 
 5. Chovat pár (samec a samice) je možné, ale je potřeba velký prostor. Pokud budete chovat dva samce, pak pravděpodobně dojde k boji.
 6. Obecně pro kajmánky platí, že vodní plocha musí být dostatečně hluboká, aby se zvíře mohlo zcela ponořit. Souš by měla zabírat asi 1/3 plochy.
 7. Kajmánci jsou noční živočichové, je nutné jim na 12 hodin denně zapínat osvětlení.
 8. Kajmánci trpasličí mají rádi, když je jejich nádrž hustě osázená rostlinami, proto jim jich nezapomeňte dostatek pořídit.
 9. Ačkoliv musí mít k dispozici i souš, tak se nejraději zdržuje hlavně ve vodě. Není na tom nic zvláštního.
 10. Nevýhoda chovu kajmánka je v tom, že je schopný napadnout svého chovatele při manipulaci. Je nutné mu nejdříve zajistit tlamu.
 11. Chov kajmánka trpasličího je vhodný spíše pro pokročilé chovatele, kteří už mají nějaké zkušenosti s agresivnějšími živočichy.

Základní informace

 • Český název: Kajmánek trpasličí
 • Latinský název: Paleosuchus palpebrosus
 • Čeleď: Alligatoridae (Aligátorovití)
 • Původ: Jižní Amerika
 • Maximální velikost: 100-170 cm
 • Vhodná teplota: 25 – 29 °C
 • Potrava: Obratlovci a bezobratlí
 • Doporučené PH: 6 – 8
 • Doporučená tvrdost vody: 2 – 30 °dGH
 • Agresivita: Agresivní vůči chovateli

Charakteristika

Kajmánci trpasličí jsou nejmenší zástupci krokodýlovitých. Mají rádi prostorná paludária osázená rostlinami a aktivní jsou hlavně za soumraku a v noci. Na svého majitele často útočí a je schopný skutečně ublížit, proto je nutné mu před jakoukoliv manipulací nejdříve zajistit tlamu.

Pohlavní dimorfismus

Po dosažení pohlavní dospělosti jsou samci větší než samice. Samice v přírodě staví velká hnízda z bahna a částí rostlin.

Rozmnožování

Samice snáší průměrně 12-16 vajec. Před líhnutím vajec rozhrabává hnízdo a snaží se pomoct svým mláďatům. Inkubace vajec trvá asi 100 dní.

Často kladené dotazy

❓Jak dlouho může kajmánek trpasličí žít?

V lidské péči se kajmánci trpasličí mohou dožít až ohromných 60 let. Počítejte tedy s tím, že s vámi bude možná po celý zbytek vašeho života. (Zdroj)

❓Ztrácejí kajmánci zuby?

Ano. Kajmánek si během svého života pravidelně vyměňuje zuby. V mládí několikrát ročně, ve stáří jednou ročně. Každý další zub je větší než ten, který nahrazuje, a je také o něco tupější.

❓Potřebují kajmánci UVB světlo?

Ano, UVB záření je nezbytné zejména proto, aby se kajmánkům v zajetí dobře dařilo.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu