Tetra ozdobná: 11 tipů pro chov – charakteristika

Tetra ozdobná je hejnová rybka, která má velice ráda živou potravu. Dospělé rybičky nemají velký zájem o tření.

Tipy pro chov tetry ozdobné

 1. Tetra ozdobná je drobná ryba, která v zajetí dorůstá pouze do velikosti 4 centimetrů. Díky tomu hejnu šesti rybek stačí nádrž o objemu 50 litrů.
 2. Tetry ozdobné obývají spodní až střední patro, ale čas od času mohou projít i celé akvárium. Pokud jsou tyto malé rybky chovány v hejnu, budou aktivní. Chov v malém počtu je však rozrušuje.
 3. Tetry ozdobné přežívají na rostlinné hmotě a živé potravě, včetně larev hmyzu, korýšů a červů. Protože jsou všežravé, měla by jim být podávána pestrá strava. V ideálním případě by 60 až 80 % jejich stravy měly tvořit kvalitní vločky nebo granule, zbytek by měla tvořit masitá potrava.
 4. Ačkoli jsou tyto mrštné rybky drobné, rády se honí za živou potravou, takže dbejte na to, abyste vybírali krmivo pro ryby, zejména živé.
 5. Tyto ryby byste měli krmit několikrát denně. Tetra ozdobná moc dlouho bez potravy nevydrží. Dejte si však pozor na jejich časté přejídání.
 6. Tetrám ozdobným se daří při teplotách mezi 22 a 28 stupňů Celsia a je pravděpodobnější, že se budou množit, když bude teplota vždy na nejvyšší doporučené hodnotě. 
 7. Tetry ozdobné sice mohou žít v různých podmínkách vody, ale nesnášejí náhlé změny. Přijměte opatření k udržení stálých podmínek vody a předejděte zbytečnému stresu ryb.
 8. Ačkoli se délka života tetry ozdobné odhaduje na pět let, začátečníci mohou zjistit, že se jejich rybky z různých důvodů dožijí sotva poloviny předpokládané délky života. Hlavní příčinou jsou často nemoci způsobené stresem, patogeny a parazity.
 9. Přestože je tetra ozdobná považována za rybu pro začátečníky, mohou tyto tetry předčasně uhynout v důsledku nemoci zvané nemoc tetry neonové. Toto smrtelné onemocnění se tak jmenuje proto, že bylo poprvé pozorováno u tetry neonové, ale v současné době je zjišťováno i u jiných druhů tetry.
 10. Pokud tetry ozdobné chcete chovat ve společenské nádrži, pak by měla mít objem alespoň 100 litrů.
 11. Dospělé tetry ozdobné se často nechtějí třít. K dosažení úspěchu je potřebná měkká a teplá voda.

Základní informace

 • Český název: Tetra ozdobná (Tetra růžová)
 • Latinský název: Hyphessobrycon ornatus (Hyphessobrycon rosaceus)
 • Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Guayana, dolní a střední Amazonka
 • Maximální velikost: 4 cm
 • Vhodná teplota: 23-28 °C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 6-7,5
 • Doporučená tvrdost vody: 5-13 °dGH
 • Agresivita: Mírumilovná

Charakteristika

Tetry ozdobné mají poloprůhledné stříbrné tělo s narůžovělým nádechem a je také zvýrazněno načervenalými ploutvemi. Některé exempláře mohou vypadat také světle růžově nebo lososově růžově. V porovnání se svým populárnějším příbuzným, tetrou neonovou, mají tyto ryby hlubší tělo. Jedinečným znakem těchto ryb je slabá černá linie, která se táhne od horní části očních bulv přes zornice. Stejně jako většina tetrů má i tetra ozdobná drobnou přídavnou ploutev zvanou tuková. I když je účel této ploutve málo známý, když ji uvidíte, můžete si být docela jistí, že se jedná o tetru. Tetra ozdobná je hejnová rybka, pohybuje se ve střední části akvária.

Pohlavní dimorfismus

Samičky jsou baculatější a kulatější než samci. Stejně jako u většiny teter mají samci ve srovnání se samicemi delší hřbetní ploutev. Hřbetní ploutev samic vypadá spíše hranatě než protáhle, takže je snadné určit pohlaví dospělých jedinců. Samci se navíc honosí jasnějším a živějším zbarvením než samice, zejména když se blíží tření. Nicméně obě pohlaví vypadají živě a pestře.

Rozmnožování

Tetrám ozdobným se ke tření příliš nechce, je nutné upravit podmínky v akváriu, zejména zvýšit teplotu a upravit vodu na měkkou. Plůdek se líhne po 24 hodinách a rozplave se po 4-5 dnech.

Často kladené dotazy

❓Je možné tetry ozdobné překrmit?

Ano, překrmení je u těchto rybek časté, a nebezpečné. Pokud je překrmíte, mohou se nesnězenou potravou a nebo nadměrnou produkcí dusíkatých odpadů doslova otrávit k smrti (Zdroj).

❓Potřebují tetry ozdobné v noci světlo?

Stejně jako ostatní tropické ryby vyžadují tetry ve svých nádržích osvětlení po dobu 12 až 14 hodin denně, v noci však světlo nepotřebují.

❓Ztrácejí tetry ozdobné v noci barvu?

Některé tetry v noci ztrácí barvu, ale to se netýká tetry ozdobné.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu