Sumeček průsvitný: 11 tipů pro chov – charakteristika

Sumečci průsvitní jsou velmi aktivní plavci a netráví mnoho času u substrátu. Jedná se o hejnové rybky, které nemohou žít samostatně.

Tipy pro chov sumečka průsvitného

 1. Péče o sumečky průsvitné je poměrně jednoduchá, jakmile znáte základy. Neexistují žádné velké překážky, které byste museli překonávat. Spíše jde o to být důsledný a zajistit jim správné podmínky v nádrži, ve vodě a v krmivu.
 2. Sumečkům průsvitným se nejlépe daří v nádrži o minimální velikosti 115 litrů. To platí za předpokladu, že jich budete mít v jedné nádrži asi 5, protože se jim nedaří, když jsou chováni o samotě.
 3. Ačkoliv péče o sumečky průsvitné je jednoduchá, jejich přísně požadované parametry vody musíte rozhodně brát vážně. Teplota vody v akváriu by měla být v rozmezí 20-26 stupňů Celsia a pH by se mělo udržovat v rozmezí 5-7.
 4. Nádrže sumečků by měly mít dostatek volného prostoru, kde mohou volně plavat. Příliš mnoho překážek nebo překážek jim v tom bude bránit, proto dbejte na to, aby se necítili příliš stísněně.
 5. Také byste se měli ujistit, že v jejich akváriu jsou také nějaké rostliny. Ve vodách, odkud sumečci pocházejí, je spousta rostlin, které mohou využívat jako úkryty.
 6. Sumečci průsvitní ocení také měkký substrát. Tyto ryby nejsou tak odolné jako mnoho jiných sumečků, takže cokoli, co je může pořezat, je pravděpodobně pořeže. Zajistěte jim bezpečí a snižte riziko infekce tím, že jim pokud možno poskytnete pěkný písčitý substrát.
 7. Nakonec budete chtít zvážit také průtok vody. Nemusíte dělat nic zvláštního, abyste jim zajistili správné množství proudu, jen vězte, že nemohou mít statickou vodu. Proudy v jejich přirozeném prostředí jsou spíše mírné, takže jim bude vyhovovat jakékoliv nastavení průměrného průtoku.
 8. Pro sumečky je vhodné krmivo ve formě vloček nebo pelet, které jim budete podávat každý den. Toto krmivo bude sloužit jako základ jejich stravy a zajistí jim přísun základních živin.
 9. Skvělým doplňkem jsou také některé zdroje s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou krevní červi, solné krevety a dafnie. Sumečka průsvitného jimi nekrmte příliš často, ale několikrát týdně by to mělo být v pořádku.
 10. Kvůli přirozenému chování těchto ryb může být trochu složité zjistit, zda žerou, nebo ne. Když si pořídíte sumečky průsvitné, pečlivě je sledujte, abyste se ujistili, že dostávají dostatek potravy.
 11. Sumečci jsou velmi mírumilovní. Navzdory své poměrně aktivní povaze jsou to ryby, které si chtějí hledět svého a nevyvolávat problémy s ostatními živočichy v nádrži. 

Základní informace

 • Český název: Sumec průsvitný (Sumec sklovitý)
 • Latinský název: Kryptopterus bicirrhis
 • Čeleď: Sumci – Siluridae (Sumcovití)
 • Původ: Jihovýchodní Asie
 • Maximální velikost: až 10-15 cm
 • Vhodná teplota: 20-26°C
 • Potrava: Masožravec
 • Doporučené PH: 5-7
 • Doporučená tvrdost vody: 4-15°dKH
 • Agresivita: Klidná rybka, velmi společenská

Charakteristika

K základnímu vybavení akvária patří jakýkoliv filtr, který vyvolá v nádrži proud vody a její neustálé kolování, protože tito sumci využívají síly protiproudu k svému pohybu. Hřbetní ploutev má zakrnělou a zůstal z ní jenom malý ploutevní paprsek. U tlamky má dva dlouhé vousy. Při dopadu slunečního světla na tělo ryb se objevuje diamantový lesk. Ve své domovině je loven a využívá se i hospodářsky. Kvůli ztrátě pigmentace v kůži a svalovině je průhledný. Tento zajímavý vzhled je zařadil mezi oblíbené akvarijní rybky. Lze je chovat ve větší nádrži s množstvím rostlin a kořenů s nepříliš vysokým sloupcem vody. Na rozdíl od jiných sumců se jedná o sumečka s denní aktivitou.

Pohlavní dimorfismus

Rozdíly mezi pohlavími bohužel nejsou u sumečka průsvitného na první pohled patrné.

Rozmnožování

Chov sumečků skleněných je něco, co se v zajetí nedělá příliš často. I když se to úspěšně provádí, není to běžné a není příliš mnoho informací o nejlepším přístupu k tomuto druhu.

Často kladené dotazy

❓Kolika let se dožívá sumeček průsvitný?

 Průměrná délka života skleněného sumečka se pohybuje mezi 7 a 8 lety. To je solidní doba, která vám umožní si tyto ryby opravdu užít a navázat s nimi pouto.

❓Lze chovat sumečky průsvitné s jakoukoliv rybkou?

Měli byste si dát pozor na rybky, které jsou výrazně větší, popř. agresivní. Jednoduše je nechovejte s rybami, které by si sumečka průsvitného mohly dát ke svačině.

❓Je sumeček průsvitný hejnová rybka?

Ano, je. Z toho důvodu byste měli vždy chovat alespoň 5 jedinců stejného druhu. Tyto rybky se drží těsně u sebe a cítí se tak bezpečněji. (Zdroj)

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu