Pancéřníček kropenatý: 11 tipů pro chov – charakteristika

Pancéřníček kropenatý je klidná rybka větší velikosti. Rád hrabe v písku, je společenský a často nasává vzduch na hladině.

Tipy pro chov pancéřníčka kropenatého

  1. Protože dosahují značné velikosti, nesmí být chováni s malými rybkami velikosti neonky obecné, protože ty budou přes noc, kdy je pancéřníček nejaktivnější, sežrány. 
  2. Tento druh je nejlepší chovat ve skupinách po 5 a více jedincích. Ve volné přírodě se jich prý shromažďují tisíce, tak společenská je jejich povaha. 
  3. Je třeba pečlivě sledovat případné páření a tření, protože samec bude agresivní a ryby bude možná nutné přemístit do jiné nádrže. 
  4. Mláďata mohou být umístěna v akváriu o délce 120 cm, ale dospělí jedinci vyžadují více prostoru. 
  5. V akváriu by měl být měkký písečný substrát, který bude šetrnější k dlouhým smyslovým ostnům, a dostatek stinných úkrytů mezi dřevem, kameny a robustní výsadbou. 
  6. Pro vyvolání tření pancéřníčků je v akváriu žádoucí měkká až velmi měkká voda.
  7. Osvětlení by nemělo být příliš jasné, případně by mělo být rozptýleno plovoucími druhy rostlin. 
  8. Dobrá údržba a výměna vody je nutností, a těmto rybám se daří v podmínkách s vysokým obsahem kyslíku a silným prouděním.
  9. Pancéřníčci kropenatí mají schopnost dýchat vzduch vnitřně, takže mezi hladinou vody a krycími sklíčky by měla být ponechána malá mezera, aby ryby mohly vyplout na hladinu a nabrat vzduch. Mohou tak učinit mnohokrát za den.
  10. Pancéřníčci kropenatí jsou v době krmení velmi rychlé, proto nezapomeňte krmit na několika místech v nádrži současně, aby i ostatní ryby dostaly svůj podíl.
  11. Tyto rybky rády hrabou, proto dbejte na to, aby byly konstrukce v nádrži bezpečné. 

Základní informace

  • Český název: Pancéřníček kropenatý
  • Latinský název: Hoplosternum thoracatum
  • Čeleď: Sumci – Callichthyidae (Pancéřníčkovití)
  • Původ: severní část Jižní Ameriky, ostrovy Trinidad a Martinik
  • Maximální velikost: 18 cm
  • Vhodná teplota: 20-27°C
  • Potrava: všežravec
  • Doporučené PH: 6,5-7,5
  • Doporučená tvrdost vody: 6-20°dGH
  • Agresivita: mírumilovná rybička

Charakteristika

Vyskytuje se v bahnitých úsecích řek a potoků. Jeho pomocné střevní dýchání mu umožňuje přežít v chudě okysličené vodě. Tělo je zavalité a ve hřbetě klenuté. Široká hlava je shora zploštělá. Tlamka je bezzubá s dvěma páry dlouhých vousků. Hřbet a boky má pancéřované kostěnými destičkami. Oči jsou malé. Rybky je modrošedě až červeně zbarvená. Břicho je světle šedé až zelené. Ocasní ploutev je vykrojená a má okrajové paprsky protažené do špiček. Ploutve jsou světle šedé až bezbarvé. Má rád úkryty, kořeny a skalky. Nesnáší ostré dno. 

Pohlavní dimorfismus

Sameček je menší a má mohutnější ploutve. Ostny prsních ploutví jsou rezavě hnědé a výrazně zesílené. Samička má ostny prsních ploutví tmavé až černé a je plnější v bříšku. Ostny samičky jsou také kratší než ostny samce, který je má delší.

Rozmnožování

Při tření si staví pěnové hnízdo u hladiny. Sameček se postaví svisle pod toto hnízdo a láká samičku aby odsála mlíčí. Ta potom klesá ke dnu, odkud vzápětí s jikrami mezi břišními ploutvemi vystupuje pod hnízdo, do kterého uloží oplozené jikry. O jikry a potěr se dále stará sameček. Potěr se líhne asi za 4 dny.

Často kladené dotazy

❓Jak dlouho žijí pancéřníčci kropenatí?

V nádrži s kvalitními podmínkami se mohou pancéřníčci dožít i více než 10 let. 

❓Jak vyvolat tření pancéřníčka kropenatého?

Dopřejte rybkám měkkou vodu a zvyšte teplotu vody na 28 stupňů Celsia. Nezapomeňte po nakladení jiker samičku odlovit, a po narození mláďat i samečka.

❓Soupeří pancéřníček kropenatý s ostatními rybkami?

Ne. Pokud jej umístíte do nádrže s rybkami podobné velikosti, pak si jich nebude nijak zvlášť všímat. Menší rybky sežere.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu