17 důvodů, proč si (ne)pořizovat siamskou kočku

Krásná, vznešeně vypadající kočka s typickým tvarem hlavy, přátelská k lidem i ke zvířatům. Siamská kočka je jedním z nejstarších kočičích plemen. Je inteligentní, dožívá se mnoha let a ráda se učí. Siamská kočka je velmi závislá na lidech, výborně se hodí i k dětem. Bude tím nejlepším plemenem do vaší rodiny? Čtěte dál.

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT siamskou kočku

 • Siamská kočka není náročná na péči. Málo líná a stačí ji vyčesat jen občas.
 • Zaujme vás svým orientálním vzhledem. Zejména, pokud si pořídíte siamskou kočku s výraznou hlavou ve tvaru trojúhelníku, která je charakteristická pro toto plemeno.
 • Hledáte-li bytové plemeno, siamská kočka bude to pravé. Venku by jí totiž mohla být zima kvůli její jemné srsti.
 • Siamská kočka je energické a zábavné plemeno, s kterým se rozhodně nebudete nudit. Celý den vás bude pronásledovat a zapojovat do svých her.
 • Toto plemeno je velmi učenlivé a různé kousky jej prostě baví. Se siamskou kočkou můžete vyzkoušet třeba i agility! 
 • Siamská kočka je poměrně hlučná a upovídaná. Celý den o ní budete vědět, protože si se svým majitelem chce povídat.
 • Jestliže chcete mazlíčka, který vás bude dlouho doprovázet životem, máme pro vás dobrou zprávu: siamské kočky se dožívají 15 let i více.
 • Siamskou kočku můžete brát s sebou na procházky na vodítku. Samozřejmě pouze pokud je venku dostatečné teplo.
 • Siamská kočka je kočkou s vlastnostmi psa. Váže se na svoji rodinu a ráda se učí. Pokud chcete mít doma “kočkopsa”, bude siamská kočka výbornou volbou.
 • Siamská kočka je vhodná i pro začínající chovatele bez velkých zkušeností. Stačí, když se jí budete dostatečně věnovat. Za to vás odmění svou láskou.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT siamskou kočku

 • Siamská kočka špatně snáší samotu a nudu. Pokud chcete mít jen jednu kočku a jste často mimo domov, vyberte si plemeno, kterému to nebude tolik vadit.
 • Pokud byste chtěli kočku do domku se zahradou, co třeba pořídit spíše kočku domácí? Siamská kočka se rozhodně nehodí ven.
 • Siamská kočka bude usilovat o vaši pozornost. Nenechá vás na pokoji, bude si s vámi hrát a povídat a chodit za vámi. Pokud vám to nevyhovuje, vyberte si některé flegmatičtější plemeno.
 • Siamská kočka není zrovna klidným plemenem, zabírajícím celý den místo na vašem gauči.
 • Pokud hledáte zvířátko pro vaše děti, bude lepší volbou třeba morčátko. Siamská kočka si s dětmi bude ráda hrát, ale patří do rukou dospělému chovateli.
 • U siamských koček musíte dávat pozor na výběr té správné stravy. Mají často citlivý žaludek.
 • Siamská kočka umí být velmi tvrdohlavá a často vás donutí ustoupit. Ve vaší “diskuzi” dosáhne svého a pokud ne, bude nespokojená.

Shrnutí

Siamská kočka je neuvěřitelně hravé a kontaktní kočičí plemeno s dlouhou historií a s psími vlastnostmi. Velmi silně se váže na svého majitele, ráda si hraje a dovádí. Můžete ji naučit různým kouskům, vodit na procházky nebo s ní vyzkoušet agility. Je to ale čistě bytové plemeno a potřebuje vaši pozornost. Siamská kočka umí být velmi tvrdohlavá a dá vám jasně najevo, co jí vyhovuje a co ne.

Obecná charakteristika siamské kočky

Siamská kočka je jedním z nejznámějších a nejstarších cíleně chovaných plemen. Má středně velké, elegantní tělo s jemnou srstí. Siamská kočka je velmi kontaktní a přátelská. Název tohoto plemene odkazuje na její domnělý původ (Siam, dnešní Thajsko). Pojďme se společně podívat na to, jakou má siamská kočka povahu, vzhled a další vlastnosti.

Povaha

Siamská kočka se pyšní svou velmi společenskou, téměř psí povahou. Doma vás bude všude následovat – třeba i na záchod. Siamská kočka stojí o vaši společnost a chce být středem pozornosti. Je také velmi inteligentní, má ráda dobrodružství a nezkazí žádnou zábavu. S vámi i vaší rodinou si bude ráda hrát a doprovázet vás třeba i na procházky ven. Velmi dobře snáší cizí lidi – i proto je siamská kočka spolu s mainskou mývalí kočkou, perskou kočkou nebo například bengálskou kočkou velmi oblíbeným plemenem pro felinoterapii (terapii s pomocí koček).

Siamské kočky trpí, pokud jsou často samy. Buď si pořiďte rovnou dvě kočky nebo počítejte s tím, že se tomuto plemenu musíte denně věnovat. Siamské kočky jsou většinou velmi mazlivé a přátelské a to i k ostatním zvířatům v domácnosti.

Kočky tohoto plemene jsou velmi často upovídané, všechno rády komentují (někdy i v noci). S člověkem se naučily výborně dorozumět. Jsou také velmi zvědavé a vynalézavé. Pokud odcházíte z bytu, musíte dávat dobrý pozor na okna, zasíťovaný balkon je nutností.

Vzhled 

Siamská kočka je středně velké plemeno s typickou hlavou tvaru trojúhelníku. Tělo je hubené a elegantní na delších nohách, ocas bývá tenký a poměrně dlouhý. Na hlavě najdete výrazný, delší nos, velké, vzpřímené uši a výrazné oči modré barvy. Srsti siamské kočky chybí spodní vrstva (podsada) – je velmi jemná. 

Siamská kočka se může pochlubit jednou unikátní vlastností. Zbarvení jejího kožíšku totiž ovlivňují nejen geny, ale i teplota okolního prostředí v prvních týdnech po narození. Podle ní se liší barva jejích odznaků – v chladnějším prostředí bývají tmavší. Mnoho siamských koček se rodí čistě bílých a postupně se u nich odznaky vyvíjí. (zdroj)

Kočka siamská se svým vzhledem a povahou velmi podobá kočce orientální. Siamská kočka má světlé tělo s tmavými odznaky na obličeji, uších, ocásku a nožkách a oči modré barvy. Orientální kočka má naproti tomu kožíšek jedné barvy bez odznaků. Existuje u ní asi 350 možných kombinací barev a kreseb kožíšku. Její oči bývají nejčastěji zelené. (zdroj)

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Siamská kočka je velmi přátelské plemeno, milující společné aktivity se svou rodinou. Má ráda lidskou pozornost a oblíbí si i vaše návštěvy, protože jí nevadí cizí lidé. Zároveň je siamská kočka velmi silně vázaná na svou rodinu. Vaše děti si ji zamilují nejen proto, že si s ní mohou celé dny hrát, ale mohou ji brát i na procházky na vodítku.

Siamská kočka dává přednost lidské společnosti před ostatními zvířaty. Pokud ale trávíte několik hodin denně mimo domov, pořiďte jí kočičího kamaráda – nejlépe ze stejného vrhu. Siamská kočka ale dobře snáší i jiná plemena, jako je například Ragdoll nebo mainská mývalí kočka. (zdroj)

Zdraví a péče

Siamské kočky patří mezi zdravější plemena. I toto plemeno však postihují některá onemocnění, která si nese ve svých genech. Siamské kočky mají například predispozice k šilhání a problémům s očima, které mohou v některých případech vést až k slepotě. Jsou také náchylnější k některým druhům rakoviny nebo například k astmatu. Jelikož má mnoho siamských koček citlivý žaludek, kvalitní strava je nutností. Toto atletické plemeno naštěstí nemívá tendence k přibírání.

Péče o srst siamské kočky je nenáročná. Vystačíte si s gumovým kartáčem, kterým kočku jednou za týden vyčešete. Pokud je to nutné, můžete své siamské kočce čas od času ostříhat drápky. Věnujte ale pozornost jejím zubům – ty by měl občas vidět a vyčistit veterinář.

Výchova a výcvik

Siamská kočka je díky své inteligenci, zvídavosti a hravosti plemenem, které lze naučit mnoha různým trikům. S tímto plemenem můžete běhat třeba i agility! K tréninku siamské kočky se výborně hodí clicker, pomůcka, využívaná primárně pro výcvik psů. 

Aport považuje siamská kočka za výbornou zábavu. Stejně tak vás bude ochotně doprovázet na vodítku na vaše společné venkovní výpravy. Ty ocení i díky své společenskosti – nebude se bát lidí ani zvířat okolo. Vaše děti jistě hravost siamské kočky velmi ocení, můžou se totiž vyřádit společně. 

Náročnost  

Siamskou kočku u nás seženete poměrně snadno. Nepatří k vzácným, nedostupným plemenům a jejich chovem se zabývá mnoho chovatelských stanic. Cena siamské kočky na mazlíčka začíná okolo 3000 Kč, kočku s výborným původem seženete asi okolo 10000 Kč. Cena může být samozřejmě i vyšší u jedinců s velmi kvalitními geny. 

Aby se vaše aktivní siamská kočka zabavila, ocení například zasíťovaný balkon nebo ptačí budku, na kterou bude moci koukat z pohodlí svého domova. Bude také ráda za zábavné, logické hračky a kočičí stromy ve svém bytečku. Pořiďte také vodítko a clicker k výcviku.

Péče o srst není u siamské kočky nijak náročná. Bude vám stačit gumový kartáč; koupat se nemusí, pokud to není opravdu nutné. Mohou se vám také hodit kleštičky na drápky, případně kartáček na čištění zubů. Občasné veterinární prohlídky nejsou od věci. Na krmivo není toto plemeno nijak zvlášť náročné. Jelikož má siamská kočka někdy citlivější žaludek, zkuste několik různých značek kvalitního krmiva a vyberte tu, která vaší kočce nejvíce vyhovuje.

Historie 

Není jisté, kdy a kde se siamská kočka objevila poprvé. Říká se ale, že se tak stalo v Thajsku ve 14. století našeho letopočtu, kdy se siamská kočka poprvé objevuje v thajských rukopisech. V takovém případě by byla nejstarším doloženým kočičím plemenem na světě. (zdroj)

Kolem jejího původu ale koluje mnoho různých legend. Nejstarší siamské kočky měly na konci zalomený ocas, který prý sloužil k tomu, aby si na něj mohly princezny Orientu odkládat své prstýnky. Tyto kočky jim prý prstýnky hlídaly. Zalomený ocásek a šilhající oči byly původně u siamských koček velmi žádoucími znaky.

Do Evropy se siamská kočka dostává v 19. století, zájem chovatelů o toto plemeno se významně zvyšuje od 50. let 20. století. Dnes je siamská kočka mezi chovateli velmi populárním plemenem. (zdroj)

Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen

Důležité informace

Hmotnost:2,5-6,5 kg
Typické znaky:trojúhelníková hlava, tmavé odznaky, krátká, hebká srst
Barva očímodrá
Energie: vysoká
Délka života:15-20 let
Potřeba pozornosti:vysoká
Sklony k línání:nízké
Délka srsti:krátká
Barva srsti: bílá, čokoládová, modrá, lila a další
Charakteristická kresba srsti:odznaky různých barev (lilová, červená, červenohnědá, modrá a další)
Původní využití: oblíbené kočky na panovnických dvorech
Péče o srst:nízká náročnost
Vhodnost pro alergiky:nízká
Hlučnost:střední až vysoká
Země původu:Thajsko
Orientační cena:3000-10000 Kč

Kde koupit siamskou kočku?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro siamskou kočku dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata siamské kočky na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku 

4.8/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu