16 důvodů, proč si (ne)pořizovat devon rex

Kočka s velkýma kulatýma očima, ještě většíma ušima a hedvábnou kudrnatou srstí. Někomu připomíná mnohem exotičtější plemena, někomu mimozemšťana, někomu Dobbyho z Harryho Pottera. Byla by ale škoda mluvit jen o exteriéru tohoto plemene. Jeho povaha je totiž neméně zajímavá a rozhodně má co nabídnout!

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT devon rex

 • I na tom vzhledu něco bude – už od pohledu devon rex zaujme svým kulišáckým výrazem. Navíc máte na výběr z nesčetně variant, protože se uznávají všechny barvy a kombinace.
 • Hravost, veselá nálada. Devon rex vás nikdy nenechá se nudit a pokud se o něj dobře staráte, pak bude vždy dobře naladěný.
 • Hledáte-li aktivní kočku, pak jste našli tu pravou. Devon rex je malý kočičí akrobat, prvotřídní skokan a šplhoun. Vyrazit s vámi na výlety v postroji pro něj nebude problém.
 • Milá a jemná povaha a velmi blízký vztah ke své rodině z něj dělá dokonalého mazlíčka. Miluje kontakt a hlazení, po domě vás bude neustále provázet.
 • Je nekonfliktní a dobře vychází s lidmi, dalšími kočkami a dokonce i psy.
 • Učení se novým věcem nebude problém, můžete devon rexe naučit aportovat, předvádět triky, nebo si společně hrát a zkoušet různé interaktivní hry. Je velmi inteligentní.
 • Ač není vyloženě hypoalergenní, spousta alergiků s tímto plemenem nemá problém (konkrétní reakci je ale dobré zkusit před pořízením). 
 • Hedvábná a na dotek příjemná srst nevyžaduje žádnou velkou péči, nelíná a nepotřebuje vyčesávat ani kartáčovat.
 • Jsou to dobří lovci a myši váš práh už jen tak nepřejdou. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT devon rex

 • Vyžaduje něčí přítomnost, ke své rodině mívá velmi těsné citové pouto a samotu snáší opravdu špatně.
 • Není to žádný pecivál, potřebuje dostatek podnětů, aktivit a her. Ne každý může toto pro svou kočku zajistit.
 • Jejich typická srst neudrží příliš tepla, musíte tedy udržovat tuto kočku v dobrých tepelných podmínkách jak v zimě tak v létě. 
 • Mívá sklony k tvorbě ušního mazu, o uši se tedy musíte starat častěji, než je běžné u jiných koček. 
 • Počítejte s tím, že devon rex má opravdu neuvěřitelné akrobatické schopnosti, a tak se může u vás doma vyšplhat kamkoliv a po čemkoliv. 
 • Není moc tichou kočkou, umí se vyjadřovat jak příjemným předením, tak i hlasitým mňoukáním a vrněním.
 • V domě musíte mít dostatek místa pro množství kočičí škrabadla a stromy, či jim podobné vybavení, kde může kočka šplhat, skákat a prozkoumávat. Devon rex má vážně hodně energie a potřebuje pohyb, pohyb a ještě jednou pohyb. 

Shrnutí

Devon rex bude tím pravým plemenem pro majitele, kteří budou moc společně se svým kočičím parťákem trávit hodně času a poskytnou mu tak potřebný kontakt. On se pak odvděčí svou hravostí, milou a přítulnou povahou, sympatickým rošťáctvím a skotačením s hračkami, na šplhadlech a s ostatními členy domácnosti lidskými i zvířecími. Nebyl by naopak spokojený tam, kde by zůstával dlouho sám, bez pohybu a bez hraní a podnětů. 

Obecná charakteristika devon rex

Malá až středně velká kočka devon rex v sobě skrývá velkou osobnost. Potěší každého, kdo hledá hravého, veselého a aktivního kočičího společníka, který s ním bude sdílet každou možnou chvilku domácí pohody. 

Povaha

Devon rex není takovým malým skřítkem jen kvůli svým velkým uším a očím. I povahově dělá všechnu čest tomuto přirovnání. Je velmi energetickým, aktivním a hravým plemenem. S tímto malým klaunem plným elánu a smyslu pro humor se nikdy nudit nebudete. Miluje skákání a šplhání, neustále jsou v pohybu a vymýšlí nevinné rošťárny. Jejich dobrodružná povaha a pověstná kočičí zvědavost z nich dělají neunavitelné průzkumníky. 

Kromě toho jsou také velmi společenští, často vás budou provázet po domě a vyhledávají vaši společnost. Pro její přítulnou a milou povahu si ji jistě zamilujete nejen vy, ale i návštěvy.
I z těchto důvodů je třeba myslet na to, že devon rex nezvládá dlouhou samotu a potřebuje dostatek prostoru pro své řádění a vybíjení energie.  

Vzhled 

Středně velká kočka s výraznou hlavou zaujme už na první pohled a řada méně zkušených kočkařů by plemeno devon rex zařadila do mnohem exotičtějších zemí původu, než je Anglie. Některým lidem připomíná skřítka, a to hlavně díky svým výrazným a v poměru k tělu opravdu velkým uším, které navíc doplňují výrazné a doširoka vykulené oči. 

Neméně zajímavá je také srst tohoto plemene. Devon rex ji má totiž kudrnatou a hebkou až sametovou na dotek. Ostatně na dotek jsou velmi příjemní také díky tomu, jak moc hřejí a může vám připadat, že mají mnohem vyšší teplotu než jiné kočky. 

Barevným variantám se meze nekladou a ani nemá smysl je zde vypisovat – uznány jsou totiž všechny kombinace a podoba jednotlivých koček je tedy velmi různorodá. A to se bavíme jak o srsti, tak očích, jistě si tedy každý lehce najde svého favorita. 

Pro doplnění celkového vzhledu ještě zmíníme štíhlé a atletické tělo střední délky, dlouhý ocas, který se na konci zužuje a klínovitě tvarovanou hlavu. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Devon rex byl už od začátku šlechtěn jako milý a hravý společník, je proto velmi nekonfliktní a dobře vychází s ostatními. Děti ocení hlavně jeho veselou povahu a mohou si společně dlouhé hodiny hrát nebo se mazlit – za obojí je tato kočka vděčná a bude tak spokojená.
S jinými domácími mazlíčky též vychází dobře a bezproblémově, a to jak s kočkami, tak i se psy. Nemá žádné dominantní tendence ani chuť se zbytečně dostávat do konfliktů. 

Zdraví a péče

Devon rex má poměrně nenáročné požadavky, co se týče péče. Jeho srst v podstatě nelíná, ani česání a kartáčování tedy není víceméně potřeba. I z toho důvodu se často doporučuje alergikům, vyloženě hypoalergenní ale není, a tak je třeba si nejdříve vyzkoušet reakci na toto plemeno ještě než si ho pořídíte domů. 

Pozor dejte na jeho velké uši totiž bohužel nejsou jen pro okrasu, chytají hodně nečistot, a tak má toto plemeno mnohem vyšší sklony k tvorbě ušního mazu. Ten je potřeba pravidelně odstraňovat a uši čistit. 

Další důležitou podmínkou je dostatek tepla, devon rex totiž kvůli své srsti neudrží příliš tepla a během 

Výchova a výcvik

Devon rex je kočka zvídavá a inteligentní, velice rychle tak pochopí vaše požadavky a pravidla. Navíc si ráda hraje, zkoumá a objevuje nové věci, můžete ji tedy zkoušet naučit spoustu kousků, aportování, nebo můžete společně vyrážet na výlety v postroji. 

Devon rex je silně vázán na svého pána, takže základem vašeho vztahu je dostatek kontaktu a vaše častá přítomnost. Druhou důležitou potřebou devon rexe je pohyb, hlavně skákání a šplhání. Pokud nebude mít pro tyto aktivity dost prostoru, může si ji uspokojovat po svém a stát se tak “nevychovaným”, a ńiž by za to v prvé řadě mohl. 

Náročnost  

Jak již bylo nastíněno, nejnáročnější body v rámci péče o devon rexe jsou aktivita a lidský kontakt. Obojí je třeba zajistit, pro pohyb nakoupit dostatek hraček, míst na šplhání a kočičí strom a mít dostatečně velký prostor, kam se to všechno vejde. Lidský kontakt a společnost už jsou pak na vašem osobním čase a pro některé příliš zaneprázdněné domácnosti by to mohlo být příliš náročné. Ti by se měli poohlédnout spíše po jiném plemeni, devon rex je totiž na svých lidech silně závislý a trpěl by. 

Jinak je ale život s devon rexem nenáročný a plný zábavy. Žádné línání, žádné vyčesávání. Pořizovací cena se může pohybovat kolem 10 000 Kč, ale vždy je samozřejmě dobré se zeptat přímo u vyhlédnutého chovatele. 

Historie 

Příběh plemene devon rex začíná na hrabství Devon v Anglii. Milovnice koček Beryl Cox si všimla místních koček žijících poblíž starého dolu, které měly kudrnaté kožichy stejně jako tehdy výstavně populární plemeno cornish rex. 

Hladkosrsté kočce zmíněné paní se narodilo kudrnaté kotě, otcem tedy byl nejspíš právě kocour odtamtud. Kotě dostalo jméno Kirlee a stalo se první vlaštovkou nového plemene devon rex. 

Jelikož hlavním důvodem pro šlechtění této rasy byla právě zmíněná kudrnatá srst, chovatelé se pokoušeli párovat cornish rex a devon rex dohromady. Jelikož se ale z těchto spojení rodila koťata hladkosrstá, bylo jasné, že jde o dvě odlišná plemena s různými geny a od té doby tak byla také chápána a šlechtěna samostatně.

Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:2,5 – 4,5 kg
Typické znaky:kudrnatá srst, velké oči a uši – “skřítek”
Barva očíjantarová, modrá, zelená, zlatá, žlutá, hnědá
Energie: vysoká
Délka života:9 – 13 let
Potřeba pozornosti:střední
Sklony k línání:nízké
Délka srsti:krátká
Barva srsti: bílá, modrá, černá, krémová, červená, hnědá, plavá, champagne… (všechny barvy uznány)
Charakteristická kresba srsti:jednobarevná, dvoubarevná, trikolora, tabby, ticking, znaky,… (všechny typy kreseb uznány)
Původní využití: venkovská kočka šlechtěna pro kudrnatou srst
Péče o srst:nízká
Vhodnost pro alergiky:ano
Hlučnost:vysoká
Země původu:Anglie
Orientační cena:10 – 15 000 Kč

Kde koupit devon rex?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro devon rex dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata devon rex na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

4.9/5 - (17 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu