18 důvodů, proč si (ne)pořizovat ruskou modrou kočku

Oblíbenec ruských carů s krátkou, plyšovou srstí. Plemeno, které se citově naváže na svého majitele, je nenáročné a hodí se i do bytu. Ruská modrá kočka dává přednost klidnému prostředí a sama je také kliďas. Bude tím nejlepším plemenem právě pro vás? Přečtěte si všechny potřebné informace v tomto článku a třeba se rozhodnete právě pro ruskou modrou kočku.

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT ruskou modrou kočku

 • Ruská modrá kočka je nenáročné plemeno, vhodné i do rukou chovatele začátečníka, pokud dokážete respektovat její osobnost.
 • Hodí se i do bytu, stačí, když ji občas “vyvenčíte” na vodítku.
 • Je to plemeno, které není příliš aktivní – domů si donesete klidného mazlíka, který bude půl dne pospávat na vašem gauči.
 • Má velmi ráda svou rodinu, není ale z koček, které by se vám vnucovaly.
 • Ruská modrá kočka bude vycházet i s dětmi vyššího věku, které už jsou schopny pochopit, že nebude jejich hračkou.
 • Je velmi inteligentní, můžete ji i něco naučit. Bude vám aportovat papírové kuličky a bez problémů si zvykne na vodítko.
 • Ruská modrá kočka je velmi nenáročná na péči, vyčesávat ji nemusíte vůbec.
 • Kožíšek ruské modré kočky má unikátní stříbřitou barvu a je hebký jako plyš. Hlazení ruské modré kočky si budete užívat.
 • Pokud máte doma jiné mazlíčky, bude s nimi ruská modrá kočka výborně vycházet. Má velmi nekonfliktní povahu.
 • Ruská modrá kočka s vámi bude velmi dlouho – třeba i 20 let.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT ruskou modrou kočku

 • Ruská modrá kočka vás má ráda, ale nebude se vám vnucovat a je spíše tišší.
 • Tato kočka nepatří k malým dětem! Má ráda klidnou atmosféru a nebude dětem dělat hračku.
 • Pokud často cestujete nebo máte rádi změny, vězte, že ruská kočka toto neocení. Má ráda stále stejné prostředí.
 • Není to ani kočka, která ocení časté návštěvy u vás doma. Nebude je vítat s velkým nadšením, spíše se půjde schovat.
 • Pokud se vám nelíbí orientální vzhled, tato kočka vás asi příliš nenadchne. V tom případě se podívejte spíše na kulatou a mohutnou britskou kočku. Ta má ale samostatnější povahu.
 • Pokud chcete kočku, kterou můžete denně opečovávat, přečtěte si třeba článek o perské kočce. Ruská modrá kočka vaši péči téměř nepotřebuje.
 • Tato kočka má na vás velké nároky. Jakmile přijdete z práce, budete ji muset zabavit. Má ráda pravidelné rituály a čistý záchůdek.
 • Ruská modrá kočka má ráda hračky. Potřebuje jich dostatek, aby se nenudila, zejména pokud žije v bytě. Budete se muset zapojit do jejích her.

Shrnutí

Ruská modrá kočka je poměrně nenáročné plemeno, které nepotřebuje přehnanou péči. Pokud ji ale chováte v bytě, po návratu z práce ji budete muset zabavit společnými hrami. Má také ráda svůj klid, proto nesnese malé děti. Zvládne však soužití s ostatními mazlíčky a svou rodinu si velmi oblíbí. Pokud hledáte klidného, chytrého mazlíčka zajímavé barvy, může být ruská modrá kočka tou pravou.

Obecná charakteristika ruské modré kočky

Ruská modrá kočka má klidnou, mírumilovnou povahu. Oblíbí si svou rodinu a pokud se k ní budete chovat s klidem a respektem, odmění se vám svojí mazlivostí a pozorností. Má krátký kožíšek stříbrné barvy, který nepotřebuje téměř žádnou péči. Na jejím obličeji vás zaujmou hluboké zelené oči.

Povaha

Ruská modrá kočka má ráda svého pána a je mu věrná. O vaši společnost si řekne, když bude mít sama chuť; nenechá se hladit a nosit, kdykoliv se vám zachce. Přesto je spíše mazlivá a ocení vaši přízeň. Ruská modrá kočka patří k méně aktivním plemenům. Zvládá i život v bytě, pokud jí nabídnete dostatek zábavy. Hodí se ale i do domečku s bezpečným výběhem nebo zahrádkou.

Prostředí a životnímu stylu svých majitelů se bez problému přizpůsobí. Ve svých hlasových projevech je spíše tišší. Není hyperaktivní – některé dny prospí na vašem gauči. Bude se s vámi cítit dobře v klidné domácnosti a ráda se od vás nechá opečovávat.

Vzhled 

Ruská modrá kočka je středně velkým plemenem s váhou mezi 3.5 a 5.5 kg, kocouři bývají mohutnější než kočky. Silné, dobře osvalené tělo s delšími končetinami jí umožňuje rychlý běh. I proto je ruská modrá kočka obratným lovcem. Tlapky jsou malé a oválné, ocásek delší a zašpičatělý. Hlava s nápadně velkýma ušima má tvar trojúhelníku. Obličej tvoří rovný výrazný nos a kulaté oči typicky zelené barvy, posazené daleko od sebe. 

Srst ruské modré kočky má velmi unikátní strukturu – je krátká a velmi hustá. Její barva je světle šedá (modrá) na celém těle. Díky své srsti vypadá ruská modrá kočka mohutnější než doopravdy je. Kdybyste ji oholili, hned uvidíte proč (to ale nedoporučujeme). Toto plemeno také téměř nelíná a produkuje méně alergenů než ostatní plemena. V tom má ruská modrá kočka velkou výhodu. (zdroj)

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Ruská modrá kočka dává přednost klidnému domácímu prostředí. Nemá ráda příliš hluku a časté změny ve svém domově. Proto se nehodí k malým dětem, které nedokážou plně respektovat její osobnost. Není ale zlá, s většími dětmi bude vycházet bez problémů. Naopak: bude vděčná za společné hry.

Toto plemeno velmi dobře vychází s ostatními zvířaty v domácnosti. Nebude mít problém s kočkami ani se psy, pokud ji snesou. Jelikož je klidná a chytrá, na nikoho nebude sama od sebe útočit a ocení i společné hry s ostatními zvířátky. Je ale možné, že tomu bude u vás doma velet právě ona. (zdroj)

Zdraví a péče

Ruská modrá kočka se jako plemeno většinou těší dobrému zdraví. Díky tomu se často dožívá i 20 let. Dobrou zprávou pro majitele je, že u tohoto plemene není známa žádná dědičná choroba, která by mohla koťata ohrozit. V případě příbuzenského křížení i přes jednu či dvě generace ale může mít problémy, jako jsou například polydaktylie (nadbytečný počet prstů na tlapkách) nebo HCM (srdeční onemocnění).

Kromě zmíněných chorob může být ruská modrá kočka náchylnější k některým infekčním a parazitickým onemocněním, jako jsou kočičí AIDS nebo chlamydie. Spoustě problémů se ale vyhnete pravidelnými prohlídkami u vašeho veterináře spolu s očkováním a odčervením. 

Srst této kočky má dvě vrstvy a je velmi hustá. Česání není prakticky nutné, stačí kočku v období línání lehce přejet hadříkem nebo pročísnout velmi jemným kartáčem. Ruská modrá kočka sice není hyperaktivní, ale potřebuje také pohyb – ať už v podobě společných her nebo procházek na vodítku. 

Výchova a výcvik

Ruská modrá kočka je velmi inteligentní plemeno. Ráda vás bude následovat na procházky na vodítku, kromě toho ji ale můžete naučit různé povely. Pokud začnete odmalička, je velká šance, že se vaše kočka naučí aportovat, otevírat dveře nebo si sedat na povel. Jakmile svou kočku jednou naučíte otevřít dveře, určitě toho využije zrovna ve chvíli, kdy nebudete doma.

Tato kočka není hyperaktivní, potřebuje ale určitou dávku pozornosti. Ocení, když zaměstnáte její tělo i mozek společnými procházkami nebo učením různých kousků. Pokud bude spokojená, ráda se za vámi na konci dne přijde pomazlit.

Náročnost  

Ruská modrá kočka není tak rozšířeným a populárním plemenem, jako barevně podobná britská kočka. Proto je její pořizovací cena o něco vyšší a chovatelů. Kotě ruské modré kočky na mazlíčka vás bude stát okolo 9000 Kč, výstavní jedinec 18000 Kč i více. Pozor na podobnost této kočky s jinými plemeny modré barvy. Vybírejte z opravdu ověřených chovatelských stanic (seznam najdete na konci článku) a nevěřte prodejcům koček “bez PP s rodiči s PP”. Vyhnete se tak různým křížencům, kteří navíc mohou mít i mnohé nemoci, jež se projeví až později.

Ruská modrá kočka nepotřebuje celodenní pozornost a zvládne všední dny bez vaší neustálé přítomnosti. Společnost ostatních zvířat jí nevadí. Potřebuje však zábavu – bydlení jí proto vybavte dostatkem hraček a škrabadel, na kterých si může brousit své drápky a odpočívat. Kromě toho pořiďte také vodítko na společné procházky.

V krmivu není ruská modrá kočka příliš vybíravá. Stačí zvolit kvalitní krmivo podle jejích chutí. Budou se vám hodit i pamlsky pro výcvik. Srst této kočky prakticky nemusíte vyčesávat. Veterináře uvidíte při pravidelném očkování, odčervení a kontrole zdravotního stavu vaší kočky.

Historie 

Přesný původ tohoto plemene není známý, nejspíš pochází ze severního Ruska z okolí přístavu Archangelsk. Své majitele tyto kočky doprovázely i na lodích, kde byly ceněnými lovci myší. Kvůli unikátnímu kožíšku byla ruská modrá kočka využívána i jako kožešinové zvíře – v ruských muzeích můžete najít různé artefakty, šité z kožíšku ruské modré kočky. 

Ruská modrá kočka byla díky svému elegantnímu vzhledu velmi populární mezi ruskými cary. Do Anglie se toto plemeno dostává v 19. století. Standardy v různých zemích jsou odlišné – najdete anglický, americký a sibiřský typ ruské modré kočky.

K útlumu chovu tohoto plemene došlo tak jako u mnoha jiných plemen v období druhé světové války. Po ní toto plemeno opět nabralo na popularitě. Roku 1965 byl vytvořen standard a ruská modrá kočka byla uznána organizací FIFe. V Česku se poprvé objevila v první polovině 70. let. (zdroj)

Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen

Důležité informace

Hmotnost:3.5-5.5 kg
Typické znaky:hlava tvaru trojúhelníku, zelené oči, plyšová srst
Barva očízelená
Energie: střední
Délka života:15-20 let
Potřeba pozornosti:nízká
Sklony k línání:nízké
Délka srsti:krátká
Barva srsti: modrá
Charakteristická kresba srsti:žádná
Péče o srst:nízká náročnost
Vhodnost pro alergiky:vysoká
Hlučnost:nízká
Země původu:Rusko
Orientační cena:9000-18000 Kč

Kde koupit ruskou modrou kočku?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro ruskou modrou kočku dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata ruské modré kočky na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku 

3.9/5 - (70 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu