TOP 10: Nejlepší fontány pro kočky 2024 - recenze, diskuze


Oblíbená volba

Populární a jednoduchá fontána s tichým chodem. 

Orientační cena: 800 Kč


Poměr cena/kvalita

Cenově dostupná fontána s roztomilým designem.

Orientační cena: 900 Kč


TOP kvalita

Elegantně vypadající fontána z kvalitního nerezu.

Orientační cena: 2300 Kč


Další na zvážení

Stylová fontána ze zajímavého materiálu – keramiky.

Orientační cena: 1800 Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Nejen pro lidské tělo je pitný režim důležitý. Stejný, ne-li větší důraz bychom na něj měli klást i u našich kočičích společníků. Ti totiž příliš často žízeň nepociťují a sami od sebe většinou nepijí. Z nedostatečného přísunu tekutin pro ně však plyne celá řada zdravotních obtíží, kterým se přitom lze vcelku jednoduše vyhnout – pořízením kočičí fontány.

Fontány dělají vodu pro kočky mnohem přitažlivější a pití zábavnější a podporují tak jejich pitný režim. Kočky jsou známé svou vybíravostí a vodu, která už v misce den leží, zkrátka z mnoha důvodů nechtějí. Fontány jim však nabízí vodu neustále čerstvou a okysličovanou a zachutná tak i mlsným kočičím jazýčkům.

Pokud již jste majitelem kočičího společníka, tak jistě potvrdíte, že kočky jsou ohledně kvality vody velice vybíravé. Největší problém mají se stojatou vodou. Velice pravděpodobně se tím ozývají jejich instinkty – stojatá voda v přírodě většinou nebývá příliš čistá a zdravá. Zvířata v přírodě tak dají mnohem raději přednost vodě tekoucí – řekám, potokům apod.

A právě proto jsou tu fontány, které kočce poskytnou čerstvou okysličenou vodu v průběhu celého dne. Fontána zajistí, že vaše kočka bude mít větší chuť se napít a tím pádem bude lépe dodržovat svůj pitný režim. Kromě toho se fontánka doporučuje i jako prevence onemocnění spojených s močovými cestami.

Populární a jednoduchá fontána s tichým chodem. 

Tato fontána je cenově výhodná, a proto je poměrně oblíbenou volbou. Jak už vyplývá z názvu, fontána má objem 3 litry a hodí se jak pro kočky tak pro menší psy. Voda je přečerpávána motorkem a čištěna filtrem, který je jednou za čas potřeba vyměnit. Celá aparatura je nenáročná na údržbu, díky dostatečně velkému objemu se nemusíte bát nechat kočku celý den doma samotnou.

Kromě toho, že voda zůstává čerstvá a čistá, tak je také vychlazená. Mnoho uživatelů si pochvaluje poměrně tichý chod a jednoduché používání. Pokud hledáte fontánu, která splní svůj základní účel za dobrou cenu, můžete dát šanci právě této.

Orientační cena: 800 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Cenově dostupná fontána s roztomilým designem.

Fontána Catit Senses 2.0 Flower tlačí nahoru filtrovanou tekoucí vodu, a to se třemi různými nastaveními. Na výběr máte mírné proudění vody, bublající vodu a klidné proudy. Objem fontány jsou 3 litry – ty bohatě postačí k tomu, abyste kočku mohli nechat v domě samostatnou.
Fontána je vyrobena z plastů bez BPA, takže je velmi jednoduchá na údržbu a čištění. Díky kompaktním rozměrům je vhodná pro malé i velké kočky, případně pro malé psy.

Dle recenzí fontána několika kočkám skutečně pomohla s pitným režimem, jen jeden uživatel se zmiňuje o přílišné hlučnosti.

Orientační cena: 900 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantně vypadající fontána z kvalitního nerezu.

Tato fontána si zakládá hlavně na kvalitě zvoleného materiálu a zpracování – je totiž z nerezu a využívá systému volně padajícího proudu vody. Objem fontány je 3,8 litrů, což je ideální a naprosto dostačující pro kočky i psy. Balení obsahuje 4 různé nástavce, které upravují tok vody. Kromě těchto základních parametrů má fontána řadu drobných chytrých vylepšení – protiskluzový podstavec, filtr z dřevěného uhlí a velice tichý provoz.

Kromě toho, že filtr udržuje vodu čistou, tak zároveň zadržuje částečky, chlupy či zbytky krmiva. Tato fontána udělá radost všem, kteří hledají kvalitu a dobrý materiál. Počítat ale musíte s vyšší cenou.

Orientační cena: 2300 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Stylová fontána ze zajímavého materiálu – keramiky.

Pokud nejste spokojeni s plastovými fontánami, ale zároveň vás neláká ani nerezová ocel, pak máte ještě možnost sáhnout po keramice – v tomto případě po produktu Pioneer Pet Rain Drop pro kočky i menší psy. Fontána má filtr s aktivním uhlím, její provoz je poměrně tichý.

Už na první pohled zaujme zajímavým a elegantním designem, neztrácí však kvůli tomu nijak na praktičnosti – snadno se myje a je vhodná i do myčky. Celkový objem misky je 1,8 litru, což je o něco méně než konkurence.

Orientační cena: 1800 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Moderní přístup – vodní fontána, kterou je možné propojit s mobilní aplikací. 

Tesla Smart Pet Fountain je nenápadné zařízení s objemem 2,5 litru a tichým provozem, takže vás v domácnosti nebude nijak rušit ani překážet. Čištění a výměna filtrů je velmi jednoduchá díky odděleným částem. Filtr obsahuje pryskyřici a aktivní uhlí a zabezpečuje tak vždy čerstvou a čistou vodu, kterou budou vaše kočky mít neustále k dispozici.

Zajímavým prvkem této fontány je, že ji lze propojit s mobilní aplikací. Můžete ji tak například ovládat na dálku, nebo dostanete upozornění, pokud je potřeba vyměnit filtr. 

Orientační cena: 1500 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Velká fontána určená primárně pro psy, ale vhodná i pro větší kočky. 

Tato fontána může sloužit jak kočkám, tak psům. I proto má nadstandardní objem – celých 6 litrů. Fontána vodu filtruje, zbavuje ji nečistot, chlupů či zbytků jídla a zároveň eliminuje její případnou špatnou chuť. Je vybavena praktickým krytem proti cákání, který snižuje množství nepořádku kolem.

I recenze si fontánu opakovaně chválí. Je však dobré myslet na to, že primárním zákazníkem tohoto výrobku je pes a na některé kočky tak může být fontána zbytečně velká.

Orientační cena: 1100 kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchá a praktická fontána vhodná i pro dlouhosrsté kočky. 

Tato fontána s vodou má objem 2 litry, používá poměrně nehlučný motorek pro čerpání vody a klasický filtr pro její čištění. Její tvar je vhodný i pro dlouhosrsté kočky, které se často při pití namočí a jejich chlupy pak plní vody chuchvalci.

Je z plastu, snadno se čistí a uživatelé si fontánu pochvalují – hlavně ve spojení s dlouhosrstými plemeny.

Orientační cena: 1100 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Praktická plastová fontána s cirkulací vody pro lákavou a chutnou vodu. 

Tato fontána je vyrobena z plastu bez BPA, takže se prakticky čistí a manipulace s ní je velmi snadná. Je dokonce možné misku mýt v myčce. Vodu čistí filtr z aktivního uhlí. Praktické je, že je možné si vybrat ze tří různých velikostí, takže kromě koček může fontána posloužit i psům.

Filtr s aktivním uhlím vodu nejen zbavuje bakterií, ale také vodu změkčuje a celkově vylepšuje její chuť, protože ji zbavuje nepříjemného chloru či pachutě. Pokud hledáte kvalitní misku za rozumnou cenu, mohla by vás zaujmout právě PetSafe Current.

Orientační cena: 1000 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Moderní fontána prémiové kvality pro náročné. 

Tato chytrá fontána v sobě skrývá několik moderních vychytávek najednou. Mezi základní a klasické funkce patří trojitý filtr, tichý motor a nízká spotřeba energie. Má navíc příjemný minimalistický design a snadno tak zapadne do interiéru.

Méně tradiční jsou pak např. LED kontrolky, které hlídají stav filtru a vody a energeticky úsporný inteligentní režim. Obojí jistě oceníte. Na druhou stranu má nádoba objem jen 1,35 litrů a musíte počítat s vyšší cenou.

Orientační cena: 4000 kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

V této fontáně se spojuje elegantní design, spolehlivá filtrace a tichý chod.

Pokud hledáte dobrý poměr kvality a ceny, pak se můžete podívat také na vodní fontánu Zolux Iguazu. Nádoba pojme 3 litry vody, je vybavena filtrační vložkou a hodí se jak pro kočky, tak i pro malé psy.

Mezi největší výhody patří její tichý chod, moderní design a kontrolka stavu, výrobce ale uvádí poměrně málo informací (např. o materiálu).

Orientační cena: 1000 kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat fontánu pro kočky?

Fontána je skvělým prostředkem, jak mít pitný režim vašeho chlupatého miláčka pod kontrolou. Nejen, že je tekoucí voda k pití motivuje, ale zároveň jim i díky cirkulaci více chutná. Při pití z misky se také často stane, že je voda okamžitě po výměně opět znečištěná – chlupy, granulemi či jinými zbytky jídla.

Většina kočičích fontán je však vybavena i filtrem, který se o tyto nečistoty postará. Cirkulující voda také zabraňuje růstu nechtěných organismů, jako jsou bakterie či řasy. Díky širokému výběru si dnes můžete pořídit takovou fontánu, která se bude zamlouvat nejen vaší kočce, ale svým designem potěší i vás. Podle čeho ji vybírat?

I. Podle materiálu

Výběr správného materiálu pro kočičí fontánu je spíše subjektivní záležitostí. Nedá se říct, že jeden je výrazně lepší než druhý a u všech najdeme pro a proti. Na trhu se setkáte s těmito třemi základními:

  • Plast

Jedním z nejběžnějších a také nejlevnějších materiálů je plast. Jeho nevýhody spočívají především v nutnosti častějšího čištění a také v jeho lehkosti – kočka s ním může pohybovat či jej třeba i rozbít.

  • Nerez

Výhodou nerezových fontán je jejich design, který je často minimalistický a zapadne do interiéru. Také se oproti plastovým fontánám snadněji čistí a jsou pevnější. Očekávat však můžeme vyšší cenu.

  • Keramika

Keramika patří k nejhygieničtějšímu materiálu. Nepohlcuje pachy a ani nehrozí, že by z ní do vody unikaly škodlivé látky. Paří k těm těžším, což může být jak výhoda (nehrozí, že by se rozbila), tak nevýhoda například při přenášení. Dalším negativem je nejvyšší cena ze všech zmíněných materiálů a je také třeba ji opatrněji čistit.


II. Podle objemu

Další parametr, na který při výběru narazíte, je objem. Ten vybírejte především podle toho, kolik máte v domácnosti koček. V případě, že máte pouze jednoho kočičího přítele, bude vám stačit menší fontána, například o objemu okolo jednoho litru. Existují však například i fontány s objemem pěti litrů, které jsou uzpůsobeny pro více mazlíčků.


III. Podle způsobu filtrace

S otázkou filtru je to jednoduché – buď se rozhodnete pro variantu se zabudovaným filtrem, nebo pro přístroj bez něj.

  • Fontány s filtrem – jejich výhoda spočívá v tom, že odfiltrují z vody chlupy, zbytky granulí či jiné nečistoty a voda je tak pro kočku stále čistá. Je však třeba je pravidelně čistit a měnit, s čímž souvisí další výdaje.
  • Fontány bez filtru – pokud už žádné dodatečné investice do fontány dát nechcete, můžete zvolit levnější variantu bez filtru. Bude však nutné vodu častěji měnit a také častěji fontánu čistit.

IV. Podle praktičnosti

V případě fontán pro kočky je poměrně těžké odhadnout, jaká se bude vašemu domácímu mazlíčkovi zamlouvat nejvíce. Můžete tak do výběru zahrnout i některé pro vás praktické parametry – například čištění, tvar i hluk, který vydává.

Pokud si chcete usnadnit práci, vybírejte takovou fontánu, jejíž části se dají omývat v myčce na nádobí. Bude tak vyčištěná bez práce a nejspíš i precizněji.

Co se týče tvaru, mají kočky raději tvar misky, kde se jejich citlivé fousky nedotýkají stěn. Z jakého však bude materiálu či jakou bude mít barvu, už bude kočkám jedno.

Přestože je už většina dnešních fontán takřka bezhlučná, může vás stále rušit například zvuk dopadající či bublající vody. Zvláště, pokud bydlíte v malém bytě a fontánu budete mít neustále blízko míst, kde se běžně pohybujete, zvažte i tento faktor. Je tedy dobré se na fontánu podívat přímo v provozu nebo se pokusit odhadnout hlučnost podle tvaru. Napoví například velikost spádu.


V. Podle ceny

Ceny fontán se pohybují v řádech stokorun a cenu zvyšuje především objem či použité materiály. Zvažte tedy spíše praktické parametry, protože s cenou u tohoto druhu zboží nijak výrazně neušetříte.

Shrnutí

Zatímco u jiných kočičích potřeb můžete na základě zvyklostí svého mazlíčka leccos odvodit, u fontán to jde těžko. Pokud ji tedy kupujete pro svého zvířecího přítele poprvé, můžete spíše vybírat podle svých preferencí, například co se materiálu, vzhledu i praktičnosti týče.

Obecně se dá říci, že kočky samotné preferují spíše fontány ve tvaru klasické misky. Některé z nich by mohl děsit příliš hlasitý zvuk, který některé fontány vydávají, proto bude i pro vás vhodnější koupě tišší fontány. Dále pro vás bude důležitá jednoduchost čištění fontány a zvažte i přítomnost filtru, který se stará o čistotu vody.

Často kladené otázky

Fontána by se měla čistit alespoň jednou za měsíc, případně častěji, pokud by už znečištění bylo pozorovatelné. Je třeba celý přístroj rozebrat, důkladně očistit jednotlivé části a nechat je před složením dostatečně oschnout.

Do menších či středních domácností s jednou kočkou bude stačit jedna fontána. Pokud však máte koček více a také bydlíte ve větším bytě, určitě ocení fontán více – například jednu v každém pokoji či alespoň patře.

Kromě pití vody z misky přijímají kočky tekutiny také z jídla. V granulích je obsah tekutin nízký, ale pokud jim dopřáváte i mokrou stravu, mohou z ní přijímat tekutin mnohem víc. Rozhodně se však kočkám nesnažte zpestřit pitný režim například mlékem, které je pro ně naprosto nevhodné.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)