10 tipů, jak se zbavit štěnic jednou pro vždy

Snaha zbavit se štěnic je neuvěřitelně zneklidňující a stresující. Váš domov má být vaším útočištěm a nyní je zamořen nezvanými návštěvníky, kteří navíc koušou! Přestože jsou tito tvorové ploší a drobní, nejsou neškodní. Pokud se jim nevěnuje pozornost, ovládnou váš domov a v noci se nadále živí vaší krví. Zajímá vás, jak se štěnic vlastně zbavuje? Podívejte se na 10 tipů, jak se jich zbavit jednou provždy.

1) Sledujte první příznaky napadení

Možná nevíte, že máte štěnice, dokud na vás nezačnou hodovat. Máte štípance kdekoliv na těle? Štípance od štěnic jsou obvykle vyvýšené, červené hrbolky, které mají klikatý vzor. Mohou svědit, mohou se na nich vytvořit puchýře nebo nemusí být vůbec cítit. Dalším příznakem štěnic jsou rezavě zbarvené skvrny výkalů na vašem ložním prádle. To je ve skutečnosti z vaší krve poté, co vás kously a strávily ji. V závažných případech mohou štěnice vydávat pižmový zápach. Pokud si všimnete podivného zápachu v ložnici nebo v jiné místnosti, pátrejte po dalších příznacích štěnic. Mnoho různých druhů škůdců vydává pach, takže buďte připraveni i na jiné problémy s napadením než štěnice.

2) Vyperte všechny tkaniny

Jakmile zjistíte, že se u vás doma vyskytují štěnice, je čas pustit se do práce. Teplo je účinným zabijákem štěnic, proto začněte prát své věci v horké vodě. Zásadní je odstranění štěnic z oblečení, lůžkovin, ručníků, pelíšků pro domácí zvířata a tak dále. Vše, co je vyrobeno z látky, by se mělo dát do pračky na vysokou teplotu. Poté je vysušte v sušičce nebo vyžehlete na nejvyšší možnou teplotu. Předměty, které nechcete dávat do pračky, například boty, můžete ještě vložit na 30 minut do sušičky. Zbavení se nákazy by mohlo na několik dní narušit váš každodenní život, protože budete muset pečlivě čistit všechny své věci.

3) Proveďte hloubkové čištění matrace

Štěnice se sice nevyskytují pouze v postelích, ale jsou častým místem jejich výskytu. Začněte tím, že pomocí tuhého kartáče vydrhnete švy vaší matrace. Tím se uvolní jejich vajíčka a skořápky. Poté vysajte všechny strany matrace – horní, spodní i všechny boční strany. Mějte na paměti, že váš vysavač může být nyní napaden brouky a jejich vajíčky. Až budete s vysáváním hotovi, vložte jej do uzavřeného plastového sáčku a dejte jej mimo dům. Nechte ho tam několik dní, aby se brouci udusili. Podobnou metodu použijte i na matraci – umístěte ji do těsného obalu na matraci, který je odolný proti štěnicím. Nejlepším řešením bude však nová matrace.

4) Vyplňte praskliny ve stěnách

Drobné praskliny v omítce vašich stěn jsou pro štěnice vynikajícím úkrytem. Mohou si v těchto prasklinách nebo v místech s nadzvedávajícími se tapetami postavit hnízda. Proveďte důkladnou kontrolu stěn svého domu. Projděte od místnosti k místnosti a zhodnoťte, zda stěny nejsou poškozené a zda se na nich neskrývají štěnice. Pomocí lepidla na tapety utěsněte zvedající se okraje nebo papír zcela odstraňte. Všechny praskliny ve stěnách, i ty nejmenší, vyplňte omítkou nebo tmelem.

5) Ukliďte svůj domov

Panuje mylná představa, že štěnice se vyskytují pouze ve špinavých a špatně udržovaných domácnostech. Není to pravda. Dokonce i v domech v bohatých čtvrtích, kde se vzorně hospodaří, může dojít k zamoření. Všude, kde je nepořádek, mohou být i štěnice. Proveďte proto intenzivní úklid svého domova. Suché a chladné prostory jsou pro štěnice ideálním prostředím k rozmnožování. Projděte krabice pod postelí a ve skříni a zbavte se toho, co nepotřebujete. Vyčistěte knihy, časopisy, oblečení a kuchyňské potřeby. Na konci procesu byste měli vědět, kde se nachází každý majetek a kdy byl naposledy uklizen.

6) Izolujte to, co se nedá uklidit

Co s předměty, které nelze dát do pračky nebo sušičky, jako jsou stoly a židle? Tyto předměty je třeba zapečetit do plastových obalů. Pokud se v jejich škvírách nebo rozích ukrývají štěnice, jejich zapečetění až na dobu jednoho roku je může zahubit. U některých předmětů bude lepší se jich jednoduše zbavit. Například tlustých křesel, za jejichž profesionální čištění se vám nechce platit. Pokud se rozhodnete tyto předměty odložit na kraj cesty k odvozu, nezapomeňte je označit jako „štěnice“ nebo „rozbité“, aby si nic netušící soused nemyslel, že jde o volné kusy nábytku.

7) Vyčistěte povrchy parním čističem

Parní čističe jsou skvělým nástrojem pro udržení domova bez štěnic. Teplo páry může štěnice a jejich vajíčka zahubit. Vezměte parní stroj a pomalu jím postříkejte každou místnost. Zvláštní pozornost věnujte základním lištám, poličkám ve skříních, okenním obložením a dokonce i koberci. Ujistěte se, že je napařovač nastaven alespoň na 70 stupňů Celsia, a použijte nízké nastavení proudění vzduchu. Příliš velký proud vzduchu by mohl způsobit, že se štěnice rozptýlí, a tím pádem přežijí.

8) Vyhledejte služby na hubení škůdců 

Všechna tato DIY ošetření proti štěnicím mohou fungovat, ale nejsou tak účinná jako metody profesionální služby. Hledejte služby na hubení škůdců, kteří se specializují na štěnice. Často je po prvním ošetření potřeba druhé ošetření, aby bylo zajištěno, že je zamoření skutečně zlikvidováno. Chcete-li se zamoření zbavit natrvalo, musíte dodržovat preventivní opatření.

9) Připravte svůj dům na ošetření

Jakmile si objednáte službu na hubení štěnic, připravte svůj dům na návštěvu. Nezapomeňte, že ošetření bude trvat nejméně šest hodin, takže si naplánujte, že vaše rodina a domácí zvířata budou muset být mimo domov. Vyperte a zapečetěte všechny své věci, včetně nábytku. Nepřibližujte velký nábytek ke stěnám. Postel, komodu a pohovku nechte na místě, kde obvykle v domě stojí.

10) Zajistěte si pravidelné kontroly

Jakmile je ošetření vašeho domu dokončeno, buďte aktivní i do budoucna. Naplánujte si pravidelné kontroly svého domu u společnosti zabývající se hubením škůdců. Dávejte pozor na známky výskytu štěnic ve vaší domácnosti a nechte odborníky, aby se na ně podívali důkladněji. Pokud se chcete štěnic zbavit natrvalo, je klíčová průběžná údržba.

Nejčastější dotazy

Co okamžitě zabíjí štěnice?

Mezi oblíbené a nejúčinnější domácí prostředky na hubení štěnic patří alkohol. Můžete jej zředit, umístit do lahve s rozprašovačem a jednoduše postříkat zamořená místa. Alkohol zabije štěnice téměř okamžitě. Navíc se rychle odpařuje, nezanechává stopy ani nepříjemný zápach.

Jak zjistím, že štěnice zmizely?

Buď můžete každý den ručně kontrolovat stejná místa, nebo se některým lidem osvědčilo umístit kolem nohou postele lepicí past, která zachytí štěnice, které jsou v pohybu. Pokud se v pasti po několika dnech neobjeví žádné štěnice, je to jeden z ukazatelů, že byly zcela vyhubeny.

Mohou štěnice žít ve vlasech?

Štěnice se živí lidskou nebo zvířecí krví. Často se vyskytují v místech, jako jsou švy matrace nebo škvíry v rámu postele. Štěnice nejsou uzpůsobeny k životu ve vlasech, ale je možné, že po kousnutí do pokožky hlavy se štěnice dostane do vašich vlasů. Nález štěnic ve vlasech je mnohem pravděpodobnější známkou výskytu vší.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu