10 tipů, jak se zbavit červotočů ve dřevě jednou pro vždy

Červotoč je brouk, který v larválním stadiu s chutí ničí dřevo všeho druhu. Vyskytovat se může jak na zahradě, tak i doma ve vašem nábytku. V nejhorším případě mohou dokonce poškodit i konstrukci vašeho domu, rozhodně tedy červotoče nepodceňujte a podívejte se na 10 tipů, jak se jich zbavit jednou provždy.

1) Pochopte životní cyklus červotoče

Mnoho lidí zaměňuje příznaky červotoče za něco úplně jiného, proto začněme od začátku. Navzdory názvu nejsou červotoči červi a ve skutečnosti se jedná o larvální stadium několika různých druhů brouků červotočů. Téměř všechny škody na konstrukci, které mohou tito malí tvorové způsobit, se objeví během tohoto juvenilního stádia, kdy jsou červotoči skrytí před zraky, zahrabaní hluboko ve dřevě. Poté, co larva stráví až pět let vesele přežvykujíc vaše dřevo, se „zakuklí“ nebo přemění v plně zformovaného dospělého brouka a vyhrabe se ven, přičemž za sebou zanechá poznávací znamení v podobě malých kulatých výstupních otvorů ve dřevě.

2) Výstupní otvory samy o sobě neprozradí, zda je napadení aktivní, nebo ne

Malé výstupní otvory, které červotoč vytváří při prokousávání dřeva, jsou obvykle první věcí, které si každý, kdo má podezření na napadení červotočem, všimne. Bohužel je velmi častým omylem, že se lidé domnívají, že přítomnost těchto otvorů znamená, že červotoč je neaktivní. Naopak, jakmile brouci uniknou, může proces začít znovu, protože hledají jiný vhodný dřevěný povrch, do kterého by nakladli vajíčka, a proto samotné výstupní otvory příliš nenaznačují, zda máte aktivní napadení dřevomorkou, nebo ne.

3) Identifikace aktivního napadení červotočem

Skutečný způsob, jak zjistit, zda je červotoč ve dřevě aktivní, spočívá v tom, že se podíváte na jeho trus. Tento trus vypadá jako jemné piliny a obvykle se nachází kolem otvorů v napadeném dřevě. Není to nejpůvabnější práce na světě, ale pomůže vám zjistit, zda je napadení červotočem aktuální a zda potřebujete plán ošetření, či nikoli.

4) V sezóně červotočů buďte obzvláště ostražití

Ačkoli se červotoč může ze svých dřevěných komůrek vylíhnout kdykoli během roku, měsíce od dubna do září se běžně označují jako sezóna červotoče, protože v tomto období je jeho aktivita nejvyšší. Pokud jste si již dříve všimli výstupních otvorů ve vašem objektu, ale nejste si jisti, zda je napadení stále aktuální, nebo ne, pak je sezóna červotoče obdobím, kdy s největší pravděpodobností spatříte dospělé brouky prohánět se po vašem domě. Pozornost byste měli věnovat také výskytu případných mrtvých brouků v okolí dřevěných zařízení, kování a okenních parapetů.

5) Aplikujte přípravek proti červotočům na dřevo

Nanesením směsi bílého octa a vody v poměru 1:1 na povrch dřeva zlikvidujete napadení červotočem. I když je to pro ně nepříjemné, nezabíjí je to. Nicméně permethrin (který se obvykle dodává jako koncentrát) zabíjí červotoče ve všech vývojových stádiích. Insekticidy na bázi permethrinu jsou toxické, proto byste měli pečlivě dodržovat bezpečnostní pokyny. Smíchejte jej podle návodu a poté jej hojně naneste na povrch nábytku pomocí hadříku nebo rozprašovače.

6) Rizikovým faktorem je vlhké dřevo

Červotoč se sice může vyskytovat i v suchém dřevě, ale dává přednost dřevu, které změklo působením vlhkosti. Existují však i druhy červotočů mají rády starý nábytek a půdní dřevo, zatímco další druhy červotoče si potrpí na tvrdé dřevo, jako je jasan a dub. Stále však platí, že nejčastěji se pouští do vlhkého dřeva.

7) Poškozené dřevo nemusí být nutně zničeno

To, že máte problém s červotočem ještě neznamená, že je nutné dřevo odstranit. Opět záleží na typu červotoče, které dřevo napadá, nicméně obvykle trvá velmi dlouho, než dřevo ztratí svou pevnost. I v případě, že je dřevo strukturálně narušeno, existují ošetření dřeva a řešení, která jsou nákladově efektivní a umožňují buď odřezat a nahradit poškozená místa, nebo je ekonomicky opravit. Pokud se jedná o potenciálně oslabené konstrukční dřevo, pak bychom doporučovali, abyste se o to nepokoušeli sami a vyhledali odbornou radu ohledně ošetření dřeva proti červotočům.

8) Buďte připraveni zbavit se části nábytku

Může to znít jako samozřejmost, ale důrazně doporučujeme odstranit všechny kusy nábytku a nekonstrukční dřevo, které jsou napadeny červotočem nebo u kterých máte podezření, že by mohly mít problém s červotočem. To je jednoduše proto, abyste minimalizovali nebo zabránili dalším problémům s tímto broukem ve svém domově. Červotoč se však obvykle vyskytuje pouze v horní vrstvě napadeného dřeva a okolní vrstvy zůstávají nedotčeny. V takovém případě je možné, že napadený kus dřeva bude po ošetření stále poměrně pevný a bude možné jej zachránit. Pokud se však dřevo při dotyku nebo manipulaci začne drolit nebo lámat, pak je nepravděpodobné, že i po úspěšném ošetření bude možné nábytek zachránit. Jediným řešením je pak jeho likvidace.

9) Klíčová je prevence

Prevence je klíčová, ale to se samozřejmě snáze řekne, než udělá. Pokud jste v nedávné době prodělali napadení červotočem, můžete se řídit několika radami, které vám pomohou zabránit jejímu dalšímu výskytu. Klíčové je kontrolovat vlhkost ve vaší domácnosti. Jak už víme, červotoč obecně dává přednost dřevu s vyšší vlhkostí. Dobrým větráním nemovitosti pomůžete zmírnit případné další napadení červotočem.

10) Možná budete potřebovat odborné ošetření proti červotočům

I když se někdy můžete červotočů zbavit sami, v mnoha případech byste měli tuto práci svěřit odborníkovi. Je to proto, že ošetření musí být velmi důkladné a obvykle zahrnuje postřik chemikáliemi. V případě hromadného výskytu červotočů může dojít k poškození konstrukce, a proto bychom vám doporučili, abyste se raději než o vlastní ošetření pokusili u kvalifikovaného odborníka.

Nejčastější dotazy

Jak nejlépe hubit červotoče?

Zkuste na červotoče použít bor. Bor je široce používán jako přírodní roztok pro odstranění červotočů. Poměrně snadno se aplikuje a nezanechává nepříjemné pachy. Prášek boru je třeba rozpustit ve vodě, aby vznikl 5% roztok. (Zdroj)

Může červotoč sám zmizet?

Červotoč nakonec po vyschnutí dřeva uhyne, a pokud je váš domov vhodně udržován, není důvod, proč by se mělo rozsáhlé napadení opakovat.

Může se červotoč po ošetření vrátit?

Ačkoli většina řešení pokryje povrch postřikem, který zničí vajíčka uvnitř, často se zapomíná zaměřit na vnitřní dřevo a hmyz, který tam sídlí. Pokud nevyřeší i toto, tak pak ano, může dojít k opětovnému výskytu a opětovnému návratu k plnohodnotným problémům s červotočem. (Zdroj)

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu