10 užitečných tipů, jak pěstovat túje v květináči

Túje jsou pro pěstování v truhlících ideální. Pěstují se jako keře nebo stromy a při pěstování v květináči je snadné udržet je ve skvělém stavu. Při pěstování v květináčích je také snadné rostlinu přemístit nebo přesadit. Aniž bychom tedy ztráceli čas, pojďte si přečíst více o tom, jak pěstovat túje v květináčích.

1) Výběr správné velikosti zahradního květináče pro túje

Velikost květináče závisí na několika faktorech, mezi které patří velikost kořenového balu, odrůda a to, zda budete stromek přesazovat, nebo ne. Obecně platí, že velikost květináče by měla být 6 až 7 krát větší než velikost kořenového balu. Pokud jej nechcete dlouho přesazovat, zvolte květináč o objemu 75 litrů. Protože v květináči bude rostlina dlouho držet, musí být pevný a robustní. Hodí se jakýkoli materiál, ale doporučujeme plastový nebo keramický, protože ty jsou odolné.

2) Výběr nejlepšího místa pro túje

Túji se daří na plném slunci až v polostínu, proto mu přizpůsobte umístění květináče. V horkém podnebí rostlinu chraňte před přímým odpoledním sluncem, zatímco v chladnějším podnebí ji umístěte na místo, kam dopadá 6-8 hodin přímého slunečního světla. To znamená, že u nás v Česku si túje užívají co nejvíce slunečního světla.

3) Nejlepší půda pro túje v květináčích

Pořiďte si kvalitní směs pro květináče, jejíž základ tvoří zemina. Můžete si také vyrobit vlastní směs pro květináče smícháním sterilizované hlinité zeminy, hrubého písku, rašelinového mechu sphagnum a perlitu nebo vermikulitu ve stejném poměru. Zahradní zemina není sterilní, proto ji nepoužívejte.

4) Zalévání tújí 

Před a po výsadbě túje trochu zalijte, aby se kolem kořenů usadila kyprá půda. Túje zalévejte alespoň dvakrát týdně. Trik spočívá v tom, aby byla půda vlhká, ale ne příliš mokrá. Hodně pomáhá také mlžení nebo umístění zásobníku s vlhkostí v blízkosti, protože miluje vlhké prostředí. Túje jsou při výsadbě v zemi poměrně odolné vůči suchu, ale v květináči rychle vysychají a nemusely by přežít. 

5) Přesazování tújí

Jakmile túje zakoření, je čas ji přesadit do nové a velké nádoby. Bude trvat přibližně 2-3 roky, než přeroste svůj starý květináč. Pokud si nejste jisti velikostí nádoby, zvolte takovou, která je velká jako dvě třetiny výšky rostliny. 

6) Mulčování tújí v květináčích

Kolem základny rostliny přidejte dva centimetry silnou vrstvu mulče. Mulčování zabraňuje rychlému vysychání půdy a pomáhá zadržovat vlhkost v půdě. V horkých oblastech, kde půda příliš často vysychá, je mulčování nesmírně důležité.

7) Stříhání tújí

Pro udržení požadovaného tvaru a velikosti keře je důležité jej prořezávat. Také hniloba způsobená houbami se může rychle šířit, prořezávání těchto částí ji pomáhá překonat. Řezem se také omlazuje stará rostlina, zlepšuje se její struktura a prodlužuje životnost. Občas túji zastřihněte, abyste zachovali její velikost a tvar. Ořezávejte pouze špičky větví, ale nezastřihávejte staré dřevo. Na starém dřevě rostlina nevytvoří nový přírůstek a nakonec může uhynout.

8) Hnojení tújí 

Vyberte si hnojivo s pomalým uvolňováním dusíku, které obsahuje střední až nízký obsah dusíku. Rychle uvolnitelné hnojivo s vysokým obsahem dusíku může způsobit nadměrný růst na vrcholu. Můžete také zvolit organický přístup a přidat do půdy dobře vyhnojený kompost.. Cirkulace vzduchu je také lepší u méně hustých keřů s větším osluněním. Během vegetačního období hnojte keř každé tři až čtyři týdny univerzálním hnojivem rozpustným ve vodě. Smaragdově zelené túje obvykle nepotřebují mnoho hnojiv, ale rostlina pěstovaná v nádobě vyžaduje více živin než rostlina pěstovaná v zemi.

9) Škůdci a choroby

Mezi běžné zahradní škůdce, kteří mohou túje poškodit, patří například bázlivec, pavoukovci a mšice. Pokud se jim nevěnuje pozornost, mohou rostlinu dokonce zahubit. Postřik rostliny roztokem neemového oleje ji těchto běžných škůdců zbaví. Dalším houbovým onemocněním, které může způsobit vážné poškození rostliny, je plíseň špiček. Postižené části seřízněte, a pokud problém přetrvává, obraťte se na odborníka.

10) V zimním období o ně správně pečujte

Přestože jsou túje odolné a trvanlivé, musíte se o ně řádně starat, pokud žijete v oblasti, kde v zimním období padá sníh. Když se kolem základny stromu a na větvích nahromadí sníh a led, je třeba ho odstranit. Pokud zůstane, může stromy poškodit, zpomalit jejich růst a způsobit onemocnění. Jedním ze způsobů, jak můžete během zimy a sněhových podmínek zachovat dobrou péči, je zakrýt túje pletivem. To zajistí, že se sníh nebude hromadit na větvích a jednoduše sklouzne pryč.

Nejčastější dotazy

Kdy je nejvhodnější doba pro výsadbu tújí?

Túje sázejte je brzy na jaře, kdy je možné zpracovat půdu, nebo na podzim, než půda zamrzne.

Proč moje túje hnědnou?

Kombinace větru, slunce, mrazivých teplot a nedostatku dostupné vody v zimě může způsobit hnědnutí listů tújí (a také listů jiných stálezelených rostlin). Děje se tak proto, že usychají. Voda je krví listů.

Co způsobuje rychlejší růst tújí?

Při výsadbě se doporučuje používat půdu bohatou na živiny namísto hnojení. Dospělé a založené túje lze hnojit, aby se urychlila rychlost růstu a rostlina měla silnější větve. Pomůže také podpořit zelené olistění a urychlit každoroční rychlost růstu.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu