15 nejhezčích černých květin: význam a tipy na pěstování

Černé květy jsou svým vzhledem mimořádně jedinečné. Není však možné, aby byl květ zcela černý, a to, co mnozí vnímají jako černou, je ve skutečnosti sytě fialový odstín. Protože jsou tmavě zbarvené květy tak vzácné, dodají kytici nebo zahradnímu aranžmá okamžitou intriku a naznačují tajemství, eleganci a sílu. Pokud tedy chcete svou květinovou výzdobu obohatit o něco trochu jiného, podívejte se na 15 nejkrásnějších černých květin!

V květinách a rostlinách má černá barva často stejně temný symbolický význam. Černé květy růží například symbolizují smutek, zoufalství, smrt, nenávist a někdy i posedlou lásku. U jiných květin a rostlin může půlnoční odstín nést tyto negativní konotace, ale někdy také symbolizuje například tajemství, moc, loučení a eleganci.

1) Tulipány

Černé tulipány jsou výrazné a exoticky vyhlížející. V květinovém aranžmá se dobře hodí ke žlutým, bílým nebo růžovým tulipánům a v kombinaci se žlutými maceškami vypadají úchvatně. Než se tyto tulipány podařilo vyšlechtit, trvalo to několik staletí!  Kvetou na jaře a mohou dorůstat výšky až 60 cm. Jsou také velmi nenáročné na údržbu, což z nich činí oblíbenou volbu pro zahradníky s nabitým programem.

2) Orchidej

Tento zajímavý druh černé květiny se velmi podobá netopýrovi v letu. Má sytě hnědý odstín a pro necvičené oko vypadá jako ebenově černá. Tento druh patří do čeledi orchidejí. Její charakteristický vzhled na vaší zahradě nebo na parapetě rozhodně zaboduje. Nezapomeňte orchideje pravidelně hnojit a dbát na správné zalévání.

3) Petunie

Černé květy petunií byly vytvořeny teprve v roce 2010!  Petunie má jedinečné fialové až černé květy, které působí skutečně tajemně. Vysaďte si je do květináčů na balkon či terasu a sledujte, jak z nich bude každý v šoku. Petunie kvete od května až do října.

4) Růže

Tato úžasná černá růže dodá dramatický vzhled každé kytici, váze nebo zahradě. Je jednou z nejoblíbenějších černých květin na trhu. Kromě atraktivního vzhledu se může pochlubit také velmi přitažlivou vůní. Květy doplňují pěkné zeleno-červené listy a samotné květy se v chladnějším počasí skutečně jeví tmavší.

5) Kosatec

Kosatec je květina, kterou lze získat téměř ve všech možných barvách, včetně té netradiční – sytě fialovo černého odstínu. Této sladce vonící květině se daří na slunci a pro svůj rozkvět má ráda dobře propustnou půdu.

6) Maceška

Ačkoli macešky patří k nejběžnějším zahradním květinám, existuje i jejich jedinečná verze – černá maceška. Tato krásná květina se pyšní tmavě fialovým, sametovým odstínem. Právě tento nádherný inkoustový odstín dodá jinak tradičnímu záhonu okamžitý šmrnc. Macešky nevysazujte na přímé slunce, ale spíše někam, kde si budou moct částečně odpočinout ve stínu. Kromě toho ocení také pořádnou zálivku a výživnou půdu. Macešky mají rády vodu natolik, že je potřeba je zalévat i v zimě – tedy za předpokladu, že zrovna nemrzne.

7) Čemeřice

Většina druhů čemeřic je růžová nebo bílá. Vzácná forma je však sytě fialová, vypadá však jako černá! Ačkoli je tato květina krásná na pohled, je velmi jedovatá – což jen zvyšuje její zajímavost. Tuto vytrvalou rostlinu, která kvete brzy na jaře, lze snadno pěstovat v nádobách,  na plném slunci i v polostínu.

8) Kala

Kala neboli kornoutovka působí skutečně dramaticky, zejména pokud je použita v kytici. Je pojmenována podle řeckého vyjadřující krásu a rozhodně dostojí svému jménu. Tento druh květiny symbolizuje věrnost, znovuzrození a vzkříšení a svým tvarem trochu připomíná trubku. Kalu nevysazujte na přímé slunce a zajistěte, aby její půda byla v době kvetení neustále vlhká.

9) Fialka zahradní

Běžné fialky se prodávají také v tmavě fialové barvě, která se zdá být černá, i když je vzácná. Je to odrůda odolná vůči chladu, která může růst téměř kdekoliv. Doporučuje se je kombinovat s bílými fialkami pro efekt černobílé fotografie bez filtru. 

10) Kakost 

Kakost je zvláštní drobná květina, která zaujme především v černé barvě. Této květině se daří na vlhkých, stinných místech a v zahradách lesního typu. Během kvetení je hnojte každý týden, a dokonce můžete i dvakrát. Po odkvětu je nutné rostliny seříznout, abyste podpořili nový růst. Pokud zasadíte kakost na stinné místo, pak to se zálivkou nepřehánějte.

11) Lilie

Čokoládové lilie vydávají poměrně nepříjemný zápach, který láká mouchy, aby je opylovaly. Tato zvonkovitá a opadavá květina má fascinující květy, které jsou nápadné a atraktivní v zahradě a snadno se přesazují. Lilie mají rády půdu spíše písčitou a vlhkou. Rozhodně ji však nepřelévejte ani nenechávejte půdu příliš vyschnout.

12) Topolovka

Topolovka má sametově modrofialovou barvu a jedinečný sytý odstín. O topolovce se zmiňují historické prameny již od 17. století, což jí dodává ještě větší význam. Jsou to vysoké trnité rostliny s velkými nápadnými květy, které dodají šmrnc každému prostředí. Aby vám topolovka květla, musíte ji vysadit rok předem. Vysaďte ji na slunné místo, bude mít nádherné květy.

13) Orlíček obecný

Orlíčci jsou vytrvalé byliny, které vytvářejí květy ve tvaru hvězdy se špičatými lístky v tmavě fialovo-černé barvě. Tyto květiny jsou ideálním doplňkem do zahrady u domu nebo do řezané zahrady a jsou mrazuvzdorné! Při manipulaci s těmito květy si dejte pozor na její šťávu, protože může podráždit pokožku.

14) Slunečnice

Černá odrůda slunečnice se vyznačuje velkými květy, které mají v průměru až 15 cm. Okvětní lístky obepínají tmavě zbarvený střed a mají směrem ke středu rezavě černou barvu a ohnivě červenooranžové špičky, které vytvářejí ombre efekt od jasně červené až po tmavě, téměř černohnědou. Slunečnicím se daří na slunných stanovištích a díky absenci pylu jsou skvělými řezanými květinami pro květinová aranžmá.

15) Hajnička

Tyto letničky, kterým se běžně říká hajničky, mají pět tmavě fialových okvětních plátků lemovaných po okrajích a uprostřed jasně bílými. Rostou nízko u země, jen asi 10 cm na výšku, a mají tažný habitus, díky němuž se skvěle hodí do nádob, na obruby a do závěsných košů.

Nejčastější dotazy

K čemu se používají černé květy?

Černé květy se používají především k okrasným účelům a dodávají zahradě překvapivý prvek. Květy potřebují ke svému rozkvětu vhodnou půdu, světlo a vlhkost. Je důležité si uvědomit, že v přírodě se černé květy vyskytují jen zřídka a obvykle se jedná o sytě fialové nebo červené odstíny. (Zdroj)

Co dělá květinu černou?

Ve skutečnosti v přírodě nerostou skutečně černé květy. Ty květy, které mají tmavou barvu, jsou výsledkem důkladného šlechtění a pěstování. Černá barva vzniká díky zvýšení počtu antokyanů, což jsou přírodní chemické látky, a tyto pigmenty mohou být červené, modré nebo fialové. (Zdroj)

Co představuje černá barva u květin?

Černé květy obvykle znamenají moc, tajemství a loučení.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu