20 důvodů, proč (ne)vysadit habr jako živý plot – rady

Habrový živý plot je krásný, bohatý a přesto nenáročný na údržbu. Během roku se navíc úžasně zbarvuje, a proto vás nikdy nezačne nudit – a navíc jeho listy zajišťují soukromí po celý rok. Habr je považován za krále živých plotů a ačkoliv má drtivou většinu pozitiv, sepsali jsme 20 důvodů, proč (ne)vysadit habr jako živý plot.

1) Habr zvládne růst i v zastíněných místech

Habrový živý plot dokáže růst i v místech, kde není plné slunce. To je až obdivuhodné, protože tento živý plot vypadá až luxusně a přesto je zcela nenáročný. Můžete jej tedy zasadit i do zastíněných míst, ale určitě by na něj nějaké sluneční záření mělo dopadat, aby se mohl co nejlépe rozvinout.

2) Habr potřebuje vhodný typ půdy

Nejvhodnější půda pro habr by měla být kyselá až mírně zásaditá. Habrům vyhovuje písčitě-hlinitá půda, ve které budou nejvíce prospívat. Pokud půda není výživná, je potřeba mu živiny dodávat.

3) Pro dostatek soukromí je nutné vysadit habr správně

Pokud si chcete habr vysadit hlavně kvůli soukromí, měli byste dodržet vzdálenost při sázení, aby živý plot neměl žádné mezery a byl ideální pro soukromí na vašem pozemku. Jestliže jsou rostliny vysoké zhruba 130 cm a mají kořenový bal, pak by vzdálenost mezi jednotlivými habry měla být 60 cm. Pokud jsou rostliny nižší než 130 cm a nemají kořenový bal, pak dodržte rozestup 30-50 cm.

4) Habrový živý plot možná budete muset stříhat

Habrový živý plot možná budete muset možná prořezávat, záleží to však hlavně na tom, jestli chcete, aby měl habr nějaký tvar. Pokud vedle sebe vysadíte jednotlivé stromky, pak nepotřebuje řez vůbec. Jestliže však budete chtít být kreativní, můžete tak spolehlivě dodat své zahradě přidat nádech luxusu.

5) Habr je odolný proti chorobám

Pokud jde o choroby, habr je velmi odolný a nevykazuje žádné zvláštní slabiny. Příležitostnými problémy s chorobami jsou skvrnitost listů a padlí větviček. Může být náchylný k šupinatosti.

6) Habr není opadavý 

Možná se vám až tolik nelíbí jehličnany a nebo už jich na zahradě máte dost. V tom případě by se vám mohl líbit právě habr, protože není opadavý. Nemusíte se tedy bát, že by přes zimu listy zcela opadaly a vaše soukromí bylo pryč. Navíc, jak už víte, se listy habru během roku krásně zbarvují, a tak vás nebude nikdy nudit. 

7) Nevadí mu znečištěné prostředí

Habrům nevadí znečištěné prostředí a proto je můžete s klidem vysadit jako živý plot i v místech, která jsou blízko k silnici. Měl by to snášet naprosto bez problémů.

8) Habr rychle roste

Habrový živý plot budete mít rychle poměrně vysoký a to platí i v případě, že to přeženete s prořezáváním. Díky tomu je vhodný i pro začínající zahrádkáře. Jeho hustý porost nepropustí ani kousek vašeho soukromí.

9) Nepotřebuje mnoho vody

Jakmile živý plot z habru vysadíte, musíte jej pořádně zalévat. Poté, co sazenice řádně zakoření, už není nutné habr příliš zalévat. Dokáže přežít sucha a stejně tak i nadmíru vlhkosti. Aby toho nebylo málo, tak je mrazuvzdorný!

10) Habrový živý plot je vysoký i hustý

Strom habr dorůstá až do výšky 15 metrů, ale i habrový živý plot je dostatečně vysoký. Může být vysoký až 4 metry, ale podle potřeby jej můžete seřezat až na 1,5 m. Ani za svou hustotu se habr nemusí stydět, na druhou stranu však může být ještě hustší. Stačí jej vysadit ve dvou řadách.

11) Habr má výrazné listy, květy však ne

Habr je známý svými nádhernými strukturovanými listy, které mají údajně uklidňující účinky. Květenstvím habru jsou jehnědy, které samy o sobě nejsou nijak zvlášť výrazné.

12) Živý plot z habru snižuje i hluk a vítr

To, že habrový živý plot poskytuje soukromí, je téměř samozřejmé. Jeho listy však dokážou snížit hladinu hluku a také vítr pronikající do vaší zahrady. Pokud tedy máte hlasité sousedy, může se vám habrový živý plot hodit o to více.

13) Habr je vhodným místem pro zvěř

Jelikož se jedná o původní rostlinu, je habr přátelský k divoké zvěři. Jeho husté a husté listí je ideálním místem pro hnízdění, a protože si listy drží po celou zimu, poskytuje zahradní zvěři v chladném období roku bezpečný úkryt.

14) Stříhá se jednoduše

Pokud budete muset nebo chtít habrový živý plot stříhat, je to poměrně jednoduché. I kdybyste řez zkazili, habr rychle doroste do své původní velikosti.

15) Habr sázejte s kompostem

Jakmile vykopete jámu pro stromky habru, vyplňte ji kvalitním kompostem. Velmi si tím ulehčíte počáteční růst živého plotu a o to dříve se můžete těšit na bohaté listy.

16) Bohatou půdu nemusíte hnojit

Pokud si dáte při výsadbě záležet a zajistíte svému živému plotu co nejkvalitnější půdu, pak už nemusíte přidávat hnojivo a ušetříte si tak spoustu práce.

17) Živý plot z habru se vysazuje na podzim

Ideální doba na vysazení habru na živý plot je od poloviny října do poloviny listopadu. Díky tomu rostlina zakoření ještě před zimou a příští rok v létě bude už plně růst.

18) Habr si můžete sami namnožit

Pokud se vám živý plot z habru zalíbí a budete jej na své zahradě chtít rozšířit, pak to můžete udělat sami a ušetřit peníze. Na podzim na stromech habru najdete plody, které musíte stihnout včas sklidit (měly by být ještě zelené, nikoliv hnědé). Pak už je jen na nějakou dobu uložíte k odpočinku spolu s trochou písku.

19) Živý plot u silnice může v zimě trpět

Habr nesnáší sůl – a to je jeden z důvodů, proč nemůže růst v přímořských státech. Solí mu však můžete uškodit i u nás, a se týká zejména habrových živých plotů rostoucích u silnice, které jsou v zimě posypané solí. Stříkající voda jim pak může ublížit. V tomto případě chraňte přes zimu kořeny mulčovací kůrou.

20) Habr má raději sucho než mokro

Na pár dní odjíždíte a přemýšlíte, jestli svůj živý plot pořádně zalít, aby neuschl? Raději na to zapomeňte a nechte habr v suchu. Ačkoliv habr zvládne sucho i mokro, zbytečným přemokřením byste mu mohli uškodit.

Nejčastější dotazy

Je habr dobrý živý plot?

Patří mezi ty nejlepší! Je ideální do výšky až 5 m, a proto představuje dokonalou clonu soukromí, která snižuje hluk a vítr pronikající do vaší zahrady. Tvoří nádherný živý plot z jednoho druhu, ale často se kombinuje s dalšími druhy jako součást smíšených původních prvků.

Kdy bych měl stříhat habrový živý plot?

Listnaté živé ploty, jako jsou buky a habry, je třeba po letním růstu zastřihnout předtím, než listy změní barvu a opadají. Nejvhodnějším měsícem k tomu je září.

Jak se starat o habrový živý plot?

V prvním roce, kdy stromek zakořeňuje, jej dobře zalévejte. Poté by měl veškerou potřebnou vláhu získávat z dešťových srážek. Habry nepotřebují stříhání, ale je možné je opylovat nebo ořezávat, aby byly kompaktní.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (69 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu